Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Ubóstwo, które ubogaca

Jednym z wydarzeń był warsztat pisania ikon, w którym wzięły udzał 24 osoby

Archiwum Stowarzyszenia Betlejem

Jednym z wydarzeń był warsztat pisania ikon, w którym wzięły udzał 24 osoby

W duchu wzajemnej miłości w jaworznickim Stowarzyszeniu Betlejem przeżywany był VI Światowy Dzień Ubogich. Odwiedzający wspólnotę mogli wziąć udział w rekolekcjach, spotkaniach tematycznych, warsztatach i modlitwie. Obecny był bp Grzegorz Kaszak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W orędziu na VI Światowy Dzień Ubogich papież Franciszek napisał: „Jest pewien paradoks, który dziś, podobnie jak i w przeszłości, trudno jest zaakceptować, ponieważ koliduje on z logiką ludzką: istnieje ubóstwo, które ubogaca. (…) Prawdziwe bogactwo nie polega na gromadzeniu «sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się, i kradną» (Mt 6, 19), ale raczej na wzajemnej miłości, która pozwala nam dźwigać ciężary jedni drugich, tak aby nikt nie czuł się opuszczony czy wykluczony”.

Z racji Dnia Ubogich odbyły się rekolekcje „Noemi i Rut – historia pewnej przyjaźni”, które prowadził założyciel wspólnoty ks. Mirosław Tosza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Rozważaliśmy o Bogu i Jego wiernej miłości, która potrafi największą ludzką tragedię przemienić w błogosławieństwo, a ludzi poniżonych i wzgardzonych podźwignąć i nobilitować. Rozważaliśmy też o potędze przyjaźni, która pomaga przetrwać trudny czas i odnaleźć sens – opowiada Anna Wyjadłowska. Jednym z ciekawych i pełnych wzruszeń było spotkanie z ikonopisem Hubertem Kampa, który przyjechał prosto z frontu pod Chersoniem na Ukrainie, gdzie przebywał wśród żołnierzy i przyjaciół, których wspiera wraz ze swoją fundacją In Blessed Art. Poprowadził on także warsztat pisania ikon.

W ramach realizowanego projektu finansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego goście wspólnoty pracowali wspólnie z osobami ubogimi w ramach warsztatów rękodzielniczych. Na okolicznościowym jarmarku wyeksponowana została ceramika, ikony i przedmioty z drewna. Swoją obecnością zaszczycili także goście z Pracowni Ceramicznej Drobne Przyjemności z Mikołowa, Instytut Dygasińskiego i Stowarzyszenie Wikla oraz Manufaktura Cukiernicza z Jaworzna.

– Było miło uczestniczyć w kolejnej lekcji życia. Każdy mój pobyt w tym miejscu jest dla mnie czymś nowym, co innego odkrywam, co innego dostrzegam. Jedno jest pewne – wracam podbudowana, pełna wdzięczności Bogu, że są takie miejsca i tacy ludzie, którzy je tworzą, wspierają, działają, angażują rodziny – opowiada uczestnicząca w wydarzeniu Anna Krzystanek.

Reklama

Wyjątkowy okazał się warsztat kuchni japońskiej, gdzie dzieci z grupy biblijnej przygotowały japońskie potrawy na wspólny stół. Efekty pracy ocenił bp Grzegorz Kaszak, który na zakończenie rozdał wszystkim oryginalne pałeczki do sushi. Zainteresowani mogli też wziąć udział w warsztatach ceramiki czy malowania na szkle. Pasterz Kościoła sosnowieckiego poświęcił Mural Pokoju oraz wnętrze Domu Rut i Noemi, w którym zamieszkuje 13 uchodźców z Ukrainy. Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęło się kilkugodzinne świętowanie przy muzyce, tańcach i wspólnym stole, na którym znalazły się potrawy przygotowane przez mieszkańców Domu Rut i Noemi (kuchnia ukraińska), przez dzieci (japońska) oraz przyniesione przez przyjaciół sałatki i ciasta. Uroczyste Msze św. w niedzielę zakończyły tegoroczne świętowanie. Po Mszy o godz. 15 można było wysłuchać koncertu Gentelmen’s Harmonic Trio.

– Idea światowego dnia ubogich jest taka, żeby razem się spotkać. Papież Franciszek kładzie nacisk na to, żeby nie odbywało się to w kluczu „dobrzy ludzie robią coś dla biednych”, ale „robimy to razem”, by nie tworzyć podziału na darczyńców i obdarowanych – podkreślił ks. Mirosław Tosza.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2022-11-22 14:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: Światowy Dzień Ubogich jest pogłębieniem Tygodnia Miłosierdzia

Abp Stanisław Gądecki

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Stanisław Gądecki

„Kontynuującą, a zarazem rozwinięciem i pogłębieniem Tygodnia Miłosierdzia będzie ustanowiony przez papieża Franciszka Światowy Dzień Ubogich” – powiedział abp Stanisław Gądecki w Światowy Dzień Ubogich.

Więcej ...

Jestem Niepokalane Poczęcie

Adobe.stock.pl

Maryja wypowiada w miejscowym dialekcie słowa, które dla wizjonerki były zupełnie niezrozumiałe. „Que soy era Immaculada Councepciou” – „Jestem Niepokalane Poczęcie”. Dziewczynka biegnie do swego przyjaciela i kronikarza objawień pana Estrade, by zadać mu pytanie, co oznaczają te dziwne słowa. Gdy słyszy wyjaśnienie, opanowuje ją niezwykła radość, która nigdy już jej nie opuści...

Więcej ...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja wiara Jezusowi?

Wiara

Jak wygląda moja wiara Jezusowi?

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Św. Katarzyna Tekakwitha

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna Tekakwitha

Wpłynęła kara TVN za

Kościół

Wpłynęła kara TVN za "Bielmo. Franciszkańska 3"

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...

Święci i błogosławieni

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...