Choć na terenie diecezji świdnickiej kopalnie węgla zamknięto ponad 25 lat temu, mieszkańcy Wałbrzycha i okolic wciąż pamiętają o górniczej historii i z nostalgią wspominają czasy wydobycia tego cennego surowca energetycznego, którego dziś brakuje w wielu miejscach kraju.
Wałbrzyska historia
Miastem najbardziej związanym z górnictwem był Wałbrzych. Przypomnijmy, że pierwsza wałbrzyska kopalnia węgla kamiennego powstała w 1366 r. Jednak prawdziwą rewolucję wałbrzyskie górnictwo przeżyło w połowie XIX wieku. Wtedy to pojawiła się możliwość wywozu urobku z kopalń koleją. Jak odnotowali historycy, kopalnie powstawały jak grzyby po deszczu. W 1747 r. kopalń było 7, a w 1805 r. już 54. XX wiek to okres intensywnej eksploatacji złóż węgla. Natomiast rok 1990 to rok początku końca Zagłębia Wałbrzyskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W kolegiacie
Jak co roku główne uroczystości ku czci patronki górników – św. Barbary odbyły się w wałbrzyskiej kolegiacie Świętych Aniołów Stróżów. Na czele liturgicznego zgromadzenia stanął 4 grudnia bp senior Ignacy Dec, który wraz z lokalnym duchowieństwem i mieszkańcami miasta i gośćmi z Niemiec i Gruzji modlił się w intencji żyjących i zmarłych gwarków. Po Mszy świętej udano się pod pomnik Pamięci Wałbrzyskiego Górnictwa.
Reklama
– Gromadzimy się tutaj, aby oddać szacunek kilkusetletniej historii. Dziś jesteśmy w gronie tych, którzy pamiętają powojenny, górniczy Wałbrzych. Bardzo wielu z nas kojarzy tamte lata z czasami najlepszymi dla naszego miasta, dla jego przyszłości, rozwoju i edukacji. Ten czas jednak minął. Musimy sobie uświadomić, że był to czas bardzo trudny. W kopalniach, gdzie praca była wyjątkowo ciężka, wręcz katorżnicza, ginęli ludzie – powiedział Roman Szełemej, wspominając trudne czasy nie tylko XX wieku. Prezydent Wałbrzycha dodał, że dziś miasto, dzięki pracy byłych górników, inżynierów i specjalistów jest na dobrej drodze przemiany i rozwoju. Wielu ludziom żyje się lepiej niż kiedyś, a przyszłość miasta związana jest z energetyką odnawialną.
Na Białym Kamieniu
Tego samego dnia wieczorem w kościele św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej bp Ignacy Dec poświęcił pamiątkową tablicę, dedykowaną Braciom Górnikom, którzy wypełniając obowiązek pracy oddali życie Bogu w tragicznych wypadkach w wałbrzyskich kopalniach w latach 1945-93. – Górnicy to ludzie wielkiej wiary i pracowitości. Dziś trzeba pochwalić Wałbrzych, że pamięta o swoich bohaterach, którymi są górnicy. Dziś w wielu kościołach modliliśmy się za tych, którzy pracowali, żeby ludzie mieli ciepło w mieszkaniach i miejscach pracy – powiedział biskup senior.
Z prezentem
Barbórkowe obchody odbyły się także w Strzegomiu, Świdnicy, Złotym Stoku i Nowej Rudzie – Słupcu, gdzie Mszy świętej przewodniczył bp Adam Bałabuch. – W duchu solidarności, razem z górnikami, zwracamy się dzisiaj do świętej Barbary, aby swoim orędownictwem wyjednała górnikom u Boga wszystko, co jest im potrzebne na dzisiaj i na jutro – powiedział biskup pomocniczy, który został obdarowany przez byłych noworudzkich górników symbolicznym kuflem.