Reklama

Niedziela 51/2022

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

To, co naprawdę ważne

Ks. Jarosław Grabowski

Coraz częściej oczekujemy nie tego, czego powinniśmy. Dlatego w Betlejem nie zrozumieli Boga, kiedy przybył.

Z jasnej góry
5

Z Jasnej Góry

Izabela Tyras/Mirosława Szymusik BP @JasnaGóraNews

Obserwator
6-7

Obserwator

treści wiary
12-13

Gdy obojętni domagają się sakramentów

O. Oskar Michał Maciaczyk, franciszkanin

Tajemnica Jezusa ciągle trwa i jest uobecniana w sakramentalnym życiu Kościoła. Co jednak, gdy sakramenty stają się dla kogoś jedynie tradycją?

nasze rekolekcje
14

Bliscy dalecy

Ks. Krzysztof Pawlina

Na święta odświeżamy dom, relacje z ludźmi, kontakty z bliskimi. Zdarza się, że odnawiamy również siebie, swoje życie duchowe, miłość. Święta Bożego Narodzenia to dobra okazja, aby odnowić też pamięć serca. Czas przypomnieć sobie, kogo się kocha.

liturgia tygodnia
15-18

Jezus urodzi się z Maryi zaślubionej Józefowi, potomkowi Dawida

Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 1, 18-24)

Czy zawsze muszę się spowiadać przed Komunią św., nawet jeśli popełniłem te same grzechy?

Ks. Mariusz Frukacz

Dom Dawidowy

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Dom, po hebrajsku bajt, ma 2 główne znaczenia: budynek, świątynia, lub potomstwo. Dom Dawidowy oznacza o wiele więcej niż tylko budynek. Historia ta jest bardzo ciekawa i mało znana w tradycji chrześcijańskiej, a popularna do dziś w tradycji hebrajskiej. Aby to zrozumieć, trzeba wyjść od pierwszych ksiąg Biblii.

Czekamy na jedno

O. Krzysztof Osuch, jezuita

O królach i wielkich rodach historycy piszą opasłe tomy, filmowcy tworzą telewizyjne seriale. My, zwykli ludzie, raczej nie znamy historii naszych przodków ani nikt z nas nie pisze o nich książek. Niewielu dysponuje profesjonalnym drzewem genealogicznym...

Apostoł Niemiec

Ks. Mariusz Frukacz

Należał do grona bliskich współpracowników św. Ignacego Loyoli.

moim zdaniem
19

To, co się da, podziel na dwa…

O. Andrzej Majewski

Doprawdy, tyle niepotrzebnych i nieistotnych spraw, rzeczy, powiązań czy przyzwyczajeń wleczemy za sobą przez życie.

Tydzień w Kościele
20-21

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

życie kościoła
22-23

Młodzi chcą na ŚDM!

Damian Krawczykowski

Wydawać by się mogło, że w aktualnych, niesprzyjających Kościołowi czasach trudno będzie zebrać większą grupę młodych na wyjazd do Lizbony. Nic bardziej mylnego. Jak pokazują statystyki – zainteresowanie przewyższa oczekiwania.

sprawy rodzinne
24-25

Sztuka stawiania granic

Małgorzata i Marian Piotrowscy

Zapytaj dziecko, czego w życiu chce, a dowiesz się, jak je wychowujesz lub wychowałeś... Po co granice i czym one w ogóle są w wychowaniu?

w centrum uwagi
26-27

Rodzina Rodzinie ratunkiem przed zimą

Caritas Polska

Wielka bieda, głód i chłód. Tak w skrócie wygląda sytuacja mieszkańców Ukrainy, przed którymi najtrudniejszy czas – zima. Nadzieję niesie im program Rodzina Rodzinie, realizowany przez Caritas Polska we współpracy z Caritas-Spes.

Hospicjum w służbie życia u jego kresu

Maryla Pawlak-Żalikowska

Hospicjum Proroka Eliasza w podlaskiej Makówce przyjęło od lipca 2022 r. już pięćdziesięciu pacjentów z terenów wiejskich. Ta inicjatywa Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza, to coś więcej niż kolejny ośrodek zapewniający pacjentom opiekę medyczną.

Gratias Domine
28-31

Mądrze kreować przyszłość

Rozmawia: Artur Stelmasiak

Z młodym człowiekiem należy rozmawiać o ekologii jego językiem, ale także językiem ambitnym, który buduje mądry przekaz i poszerza wiedzę na ten temat – mówi Marek Staroń z portalu Ekomaika.pl , który zajmuje się propagowaniem chrześcijańskiej wiedzy ekologicznej.

Od nich zależy jutro planety

Piotr Filipczyk

Młodzi ludzie, choć deklarują przywiązanie do ochrony przyrody, często – zupełnie nieświadomie – sami jej szkodzą. Dobre chęci nie zawsze idą w parze z działaniem. Jedną z przyczyn tego jest zwyczajny brak wiedzy. Jak zatem wychowywać młode pokolenie w duchu poszanowania środowiska naturalnego?

punkt widzenia
32-33

Niemcy boją się rozmawiać

Rozmawia: Piotr Grzybowski

Raport o reparacjach wojennych i nota dyplomatyczna to jedno, ale dziś bardzo ważne jest wytłumaczenie światu skali naszych strat i braku odszkodowań – mówi Arkadiusz Mularczyk, pełnomocnik rządu ds. odszkodowań za szkody wyrządzone agresją i okupacją niemiecką.

moim zdaniem
34

Groza ojcobójstwa

Grzegorz Polak

Fakty są takie, że Jan Paweł II jako pierwszy z papieży zmierzył się z haniebnym zjawiskiem pedofilii, stworzył narzędzia do jego zwalczania wśród księży.

listy
36

Chcą korespondować

Chata za wsią

Aleksandra

historia
38-39

Śmierć prezydenta

Jan Józef Kasprzyk

W południe 16 grudnia 1922 r. podczas wernisażu wystawy malarstwa polskiego w Warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych padły strzały. Od kul zamachowca zginął prof. Gabriel Narutowicz, sprawujący od zaledwie kilku dni urząd Prezydenta Rzeczypospolitej.

świat pod lupą
40-41

Gwiazdy, cieki i nasze życie

Ireneusz Korpyś

Nie brakuje osób, które za swoje gorsze samopoczucie, a nawet życiowe niepowodzenia, miłosne porażki i kłótnie winią układ planet. Co na ten temat mówi nauka?

polecamy
42-43

Cudowny symbol świąt

Joanna Szczerbińska

Jak doszło do tego, że niepozorne zielone drzewko stało się znakiem nowego życia i Bożego Narodzenia? Czy ubieranie choinki w ogóle jest polskim zwyczajem? Na te i wiele innych pytań odpowiada ks. prof. Józef Naumowicz w swojej nowej książce, która ukazuje się właśnie nakładem wydawnictwa Biały Kruk.

Odkryć radość bycia razem

Igor Tuliś

Małżeństwo jest projektem Boga na ludzkość. Czy potrafimy się przygotować do jego realizacji?

dobre rady
44-46

Astma i dzieci

Rozmawia: Anna Wyszyńska

Z astmą można żyć normalnie, jeśli spełni się pewne warunki.

Pijmy czystek

Ojciec Henryk

W trosce o nasze zdrowie powinniśmy zacząć wzmacniać naszą odporność. Służą temu właściwa dieta, ruch na świeżym powietrzu oraz zioła.

Czy można zmienić wysokość alimentów?

Bożena Kwiecińska, prawnik

W trakcie rozwodu pracowałem za granicą i miałem zasądzone alimenty. Rok po rozwodzie wróciłem do kraju i moje dochody znacznie zmalały. Nie stać mnie już na płacenie tak wysokich alimentów. Czy jest jakaś możliwość ich zmiany?

Lasy Państwowe
48-49

Nie ustajemy w służbie

Rozmawia: Andrzej Dąbrowski

Lasom Państwowym towarzyszy dziś niebywałe zainteresowanie opinii publicznej. O strategicznym, zdaniem niektórych ekspertów, dziale gospodarki związanym z leśnictwem rozmawiamy z Józefem Kubicą, p.o. dyrektorem generalnym Lasów Państwowych.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

moim zdaniem
64

Powieść dla ludzi pogubionych

Witold Gadowski

Właściwie napisałem o nas samych i o tym, jak żyć w świecie, który traci swoje aksjomaty.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela kielecka

Znajdą miejsce przy stole

Katarzyna Dobrowolska

Najważniejsze jest spotkanie, przełamanie się opłatkiem, wzajemna, życzliwość i ktoś drugi obok, a wtedy choć na chwilę znika poczucie samotności. To jest najgłębszy i podstawowy cel spotkań wigilijnych, które od 10 lat organizuje parafia św. Maksymiliana w Kielcach. Nie tylko ta parafia.

Pomocna dłoń na trudne czasy

Rada 16883 Rycerzy Kolumba w parafii św. Bartłomieja Ap. to wspólnota mężczyzn katolickich aktywna, pożyteczna i potrzebna.

Czy żyjemy w epoce przedchrześcijańskiej?

Władysław Burzawa

Czy teologia postmodernistycznemu człowiekowi, który wyrzeka się często Chrystusa, jest jeszcze do czegoś potrzebna? A może ogłaszana nawet publicznie apostazja jest krzykiem rozpaczy pogubionego, który jeszcze prawdziwego Boga nie poznał, bo mu nikt Go prawdziwie nie głosił?

Niedziela legnicka

Barbórkowa modlitwa

Ks. Piotr Nowosielski

4 grudnia miejscem modlitwy z intencji pracowników i ich rodzin Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi Polska Miedź S.A. był kościół św. Maksymiliana Kolbego w Lubinie.

Jubileusz Radia Plus

Były już okolicznościowe życzenia, nagrody dla założyciela i długoletniego dyrektora radia i pracowników, koncert z udziałem Braci Golców, ale okazuje się, że to nie wszystko. Radio Plus Legnica, w obchodzonym roku 30-lecia istnienia, przygotowało jeszcze jedną propozycję jego uczczenia: jest nią książka. Z ks. dr. Czesławem Włodarczykiem, dyrektorem Radia Plus Legnica, rozmawia ks. Piotr Nowosielski.

Przywrócić piękno

W bazylice jeleniogórskiej podjęto prace przy głównym ołtarzu. Rozmawiamy o nich z ks. dr. Stanisławem Szupieńko, diecezjalnym konserwatorem.

Niedziela rzeszowska

Mają otwarte serca

S. Agata Jakieła

W auli przy kościele farnym w Jaśle oraz w auli Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie odbyły się spotkania formacyjne dla wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas z diecezji rzeszowskiej.

Weszła w progi naszej świątyni

Akcja Katolicka przy parafii św. Andrzeja Apostoła w Rożnowicach

W kościele parafialnym św. Andrzeja Apostoła odbyła się uroczystość wprowadzenia relikwii bł. Karoliny Kózkówny, patronki dzieci i młodzieży.

Via Carpatią przez Trójmorze

Marian Salwik

Po kilkuletnich staraniach polskich władz dwie kluczowe inwestycje: Centralny Port Komunikacyjny i Via Carpatia zostały wpisane do sieci bazowej TEN-T (Transeuropejska Sieć Transportowa), czyli sieci głównych szlaków komunikacyjnych w Unii Europejskiej.

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikWielkopostny. Twoja pomoc na drogach Wielkiego...

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny. Twoja pomoc na drogach Wielkiego...

Wkrótce XIII Noc Konfesjonałów w całej Polsce

Kościół

Wkrótce XIII Noc Konfesjonałów w całej Polsce

Prośmy Jezusa o łaskę towarzyszenia Mu w tych dniach...

Wiara

Prośmy Jezusa o łaskę towarzyszenia Mu w tych dniach...

Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według św. Mateusza

Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według św. Mateusza

Wydział Katechetyczny w Toruniu przeprasza za...

Głos z Torunia

Wydział Katechetyczny w Toruniu przeprasza za...

Watykan: papież Franciszek w klinice Gemelli

Franciszek

Watykan: papież Franciszek w klinice Gemelli

7 lat temu zmarł ks. Jan Kaczkowski

Kościół

7 lat temu zmarł ks. Jan Kaczkowski

Watykan/ Papież ma infekcję dróg oddechowych, pozostanie...

Franciszek

Watykan/ Papież ma infekcję dróg oddechowych, pozostanie...

Potrzeba mi Twojej miłości, Jezu!

Wiara

Potrzeba mi Twojej miłości, Jezu!