Reklama

Polska

Bp Piotrowski: misje czynią Kościół wiarygodnym w oczach Boga i ludzi

TER

"Tylko odpowiedź na misyjne wezwanie Jezusa: «Idźcie i nauczajcie wszystkie narody» czyni Kościół wiarygodnym w oczach Boga i ludzi" – wskazywał bp Jan Piotrowski podczas rozpoczętego 12 czerwca 2015 r. w Warszawie IV Krajowego Kongresu Misyjnego. Ordynariusz diecezji kieleckiej, który wiele lat spędził na misjach w Afryce i Ameryce Łacińskiej przypomniał słowa papieża Franciszka, który w adhortacji "Evangelii Gaudium" zwraca uwagę, że "misje nie są przejawem aktywizmu ale darem i postawą Kościoła wobec tych, którzy jeszcze nie znają Chrystusa".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Piotrowski podkreślił, że współpraca misyjna jest dojrzałym owocem formacji i animacji misyjnej a jej zasady określają liczne dokumenty Kościoła. Przypomniał, że poprzez współpracę misyjną rozumie się obowiązek zaangażowania wszystkich członków ludu Bożego na rzecz misji.

Biskup kielecki podkreślił, że podstawową formą współpracy misyjnej jest modlitwa, ofiara duchowa i świadectwo życia chrześcijańskiego. "Współpraca misyjna wyraża się w trosce o powołania misyjne co stanowi sedno tej współpracy. Głoszenie Ewangelii wymaga głosicieli. Żniwo potrzebuje robotników. Misji dokonują przede wszystkim mężczyźni i kobiety poświęceni na całe życie dziełu Ewangelii, gotowi iść na cały świat i nieść Ewangelię" - mówił bp Piotrowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwrócił uwagę, że materialne potrzeby misji to nie tylko zakładanie Kościoła z jego strukturami jak kaplice, szkoły dla katechistów i seminarzystów ale jest to również troska o utrzymanie dzieł charytatywnych, wychowawczych i wspierających rodziny. Daje to szerokie pole do działania zwłaszcza w krajach rozwijających się. "Kościół misyjny oddaje to co otrzymuje, rozdaje ubogim to co bogaci jego członkowie dają wielkodusznie do dyspozycji aby budować Kościół i świadczyć o miłości" - przypomniał bp Piotrowski.

Reklama

Podkreślił, że w procesie animacji formacji misyjnej rodzi się i utrwala duchowe życie misji. "Duchowe wzrastanie animatora jako ucznia i misjonarza Chrystusa jest najlepszą drogą do misyjnej współpracy. Wspólna duchowość jest najlepszym znakiem animatora misyjnego. Ma on głosić Dobrą Nowinę na wzór apostołów napełnionych Duchem Świętym" - zaznaczył.

Bp Piotrowski podkreślił, że "tylko odpowiedź na misyjne polecenie Jezusa: `Idźcie i nauczajcie wszystkie narody` czyni Kościół wiarygodnym w oczach Boga i ludzi. Będąc w drodze Kościół jest prawdziwą wspólnotą misyjną."

Biskup kielecki zwrócił uwagę, że papież Franciszek oczekuje od Kościoła odwagi nawrócenia i realizacji jego podstawowego zadania jakim jest głoszenie Ewangelii tym, którzy nie znają Chrystusa. "To wiąże się z dynamiką misyjną, którą Ojciec Święty widzi jako wyjście na peryferie świata. Jego zdaniem misyjną wizję papieża z Argentyny należy przede wszystkim odczytywać w świetle adhortacji apostolskiej "Evangelii Gaudium", w której Franciszek zwraca uwagę, że "misje nie są przejawem aktywizmu ale darem i postawą Kościoła wobec tych, którzy jeszcze nie znają Chrystusa".

Rozpoczęty 12 czerwca w Warszawie IV Krajowy Kongres Misyjny odbywał się pod hasłem "Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału. Na program składają się liczne wykłady, debaty i imprezy ukazujące pracę misjonarzy w dziesiątkach krajów świata, specyfikę kultur i zwyczajów oraz problematykę animacji misyjnej i inkulturacji. Uczestnicy spotkania poznają też męczeńską kartę pracy misyjnej w dzisiejszym świecie. Organizatorem wydarzenia, które zakończy się w niedzielę są: Komisja KEP ds. Misji i Papieskie Dzieła Misyjne.

Podziel się:

Oceń:

2015-06-13 12:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. A. M. Veglio: migranci są bogactwem, a nie wyłącznie problemem

AndYaDontStop--Foter.com-CC-BY

Należy patrzeć na migrantów jako na „bogactwo dla przyjmujących ich społeczności”, a nie wyłącznie jako na problem. Dzięki takiemu spojrzeniu będą oni mogli „współpracować w rozwoju Kościoła i społeczeństwa krajów ich przyjmujących, przyczyniając się do budowania braterstwa”.

Więcej ...

Dzieci przywitały obraz Matki Bożej w Praszce

2024-05-01 15:12

Karol Porwich / Niedziela

Matka Boża Jasnogórska na szlaku peregrynacji 30 kwietnia nawiedziła parafię Wniebowzięcia NMP w Praszce. Księża i wierni powitali obraz na rynku pod klasztorem sióstr Felicjanek.

Więcej ...

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08
Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst