W ten sposób uczelnia ma się przyczynić do „zdrowej oceny tej problematyki” na Węgrzech i reagowania na tragedię z przeszłości, której skutki odczuwane są po dziś dzień, stwierdził węgierski norbertanin. Podkreślił, że „uniwersytet katolicki musi wziąć na siebie wszystko, co należy do tożsamości katolickiej, a katolik nie może być antysemitą”. Na uniwersytecie Pázmány’ego pobiera naukę 9500 studentów.
Autorem tej inicjatywy jest ambasador Izraela w Budapeszcie, Ilan Mor. Podczas jednej z konferencji w ubiegłym roku zwrócił on uwagę na potrzebę nowych inicjatyw, które – niezależnie od okolicznościowych spotkań i oficjalnych stanowisk – będą wyjaśniały młodemu pokoleniu, dlaczego antysemityzm jest nie do przyjęcia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Według ambasadora Mora wychowywanie na każdym poziomie oświaty jest najbardziej skuteczną metodą, dlatego – jak zadeklarował – Izrael będzie udzielał wszelkiej pomocy węgierskiemu uniwersytetowi katolickiemu w realizacji tego „ważnego i wyjątkowego” przedmiotu.
Nowy przedmiot będą wykładali m.in. profesorowie Uniwersytetu w Tel Awiwie: Dina Porat i Raphael Vago. Jak podkreślił rektor Szuromi, wykładowcy będą uwzględniali „specyfikę węgierską”. Prof. Vago przypomniał na konferencji prasowej postać biskupa-męczennika Arona Martona (1896-1980), uratowanego w maju 1944 r. dzięki odważnym akcjom wielu obywateli pochodzenia żydowskiego.
Informując o tym austriacka agencja katolicka Kathpress zwraca uwagę, że na Węgrzech, gdzie żyje dziś jedna z największych wspólnot żydowskich w Europie Wschodniej, w ostatnich latach odżyły nastroje nacjonalistyczne i antysemickie, tłumione w czasach komunistycznych. Według przeprowadzonej w ubiegłym roku ankiety na zlecenie wspólnoty żydowskiej, niemal 40 proc. respondentów akceptuje nastawienie antysemickie, a 7 proc. wspiera skrajnie antysemickie stereotypy.
Założony w 1635 r. przez kard. Pétera Pázmány’ego uniwersytet katolicki, noszący jego imię (węg. Pázmány Péter Katolikus Egyetem), jest jedną z najstarszych, renomowanych uczelni wyższych na Węgrzech. W swoich ośrodkach w Budapeszcie, Ostrzyhomiu i Piliscsabie prowadzi wydziały teologii, nauk humanistycznych, prawnych i politycznych, a także informatykę i pedagogikę. Główna siedziba Uniwersytetu i jego rektorat znajduje się w Budapeszcie.