Reklama

Niedziela 16/2013

Szczegółowy spis treści

2

Jasna Góra modli się za ofiary katastrofy smoleńskiej

(Red.)

„KTÓŻ JAK BÓG…”
3

Naczynia kruche

Ks. Ireneusz Skubiś

Nie jesteśmy aniołami, tylko zwykłymi ludźmi, naczyniami kruchymi, które Pan Bóg napełnia swoją ogromną łaską, ale które przez nieumiejętne obchodzenie się tak łatwo mogą się rozbić.

Z WATYKANU
4

Z Watykanu

ZE ŚWIATA
5

Ze świata

Z JASNEJ GÓRY
6

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Z KRAJU
7

Z kraju

AFRYKA
8-9, 11

Misja na beczce prochu

Margita Kotas

„Nasze życie jest zagrożone, ale nie chcemy stąd wyjeżdżać. Boimy się, ale jesteśmy przekonani, że mamy tutaj do wypełnienia jakąś misję. To od was zależy, czy nasze starania nie pójdą na marne. Dlatego jeszcze raz proszę was z całego serca: OBUDŹCIE SIĘ!!!”

SYRIA
9

Fatwa zachęcająca do gwałtów na chrześcijankach

Aleksander Kłos

V TYDZIEŃ BIBLIJNY
10-11

Ewangelia – wiara – zbawienie (2)

Z ks. prof. Henrykiem Witczykiem rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubiś

O Tygodniu Biblijnym, lekturze i znaczeniu Pisma Świętego rozmowa z przewodniczącym Dzieła Biblijnego im. bł. Jana Pawła II

12-13

Z orędzia Benedykta XVI na 50. Światowy Dzień Modlitw o Powołania

Benedykt XVI

Powołania kapłańskie i zakonne rodzą się z doświadczenia osobistego spotkania z Chrystusem, ze szczerego i ufnego dialogu z Nim, aby pełnić Jego wolę. Konieczne jest zatem wzrastanie w doświadczeniu wiary, rozumianej jako głęboka relacja z Jezusem, jako wewnętrzne wsłuchiwanie się w Jego głos, który w nas rozbrzmiewa

Proście Pana żniwa...

Ks. Andrzej Przybylski

„Ilu macie kleryków w tym seminarium?” - to jedno z najczęściej stawianych pytań wychowawcom seminaryjnym. W świecie statystyk ludzi interesują liczby. One są takim wymiernym znakiem sukcesów albo kryzysów, nawet wtedy, jeśli są tylko czymś bardzo zewnętrznym.

PRZYJACIEL POLSKI
14-15

Dziękujemy Bogu za pontyfikat Benedykta XVI

Ks. Ireneusz Skubiś

Osiem lat temu, 19 kwietnia 2005 r. stolicę św. Piotra w Rzymie objął papież Benedykt XVI. Po Janie Pawle II, który z wielkim powodzeniem i życzliwością prawie całego świata przez 27 lat kierował Kościołem powszechnym, nie było łatwo być papieżem.

POLSKA WYMIERA?
16-17

Dlaczego Polacy nie chcą mieć więcej dzieci?

Katarzyna Woynarowska

Więcej Polaków umiera, niż się rodzi. To katastrofa, demografowie łapią się za głowy. Konieczne są rozwiązania prawne, by ten proces zatrzymać. Co do tego panuje powszechna zgoda. Tylko pytamy, jak to zrobić...

18-19

Wynajmę brzuch

Iwona Galińska

Surogatki są coraz bardziej popularne w Polsce. Uważają, że znalazły sposób na łatwe zarobienie pieniędzy. Swój proceder opakowują w altruistyczne przesłanie.

W DRODZE NA OŁTARZE
20-21

Wkrótce beatyfikacje założycielek prezentek i serafitek

Beatyfikacja założycielek dwóch zgromadzeń zakonnych - sióstr prezentek i serafitek odbędzie się 9 czerwca 2013 r. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.

Fundatorka, matka i wychowawczyni

Bp Jan Niemiec

9 czerwca 2013 r. do chwały ołtarzy wyniesione zostaną s. Zofia Czeska i s. Małgorzata Łucja Szewczyk. W oczekiwaniu na beatyfikację, w bieżącym numerze „Niedzieli” prezentujemy sylwetkę jednej z tych sióstr - m. Zofii Czeskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Prezentek.

ROZMAWIAMY O POLSCE
22-23

Zielono w głowach lewicy

Z Konradem Szymańskim rozmawia Wiesława Lewandowska

Rozmowa o sterowaniu rynkiem uprawnień do emisji CO2, powrocie do węgla i flircie polskiej lewicy z europejską polityką klimatyczną

PIĘKNO POCIĄGA
24-25

Wiara i sztuka

Z prof. Lucjanem Orzechem rozmawia ks. Marcin Nabożny

Rozmowa na temat wpływu wiary i sztuki sakralnej z profesorem z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, rzeczoznawcą w Komisji ds. Sztuki Sakralnej Archidiecezji Krakowskiej

26-27

Karmel wpisany w kazachski step

Anna Cichobłazińska

Tytaniczną pracę wykonały przybyłe z Częstochowy siostry karmelitanki, by na ziemi kazachskiej, przesiąkniętej krwią męczenników - tysięcy polskich zesłańców stanął klauzurowy klasztor, symbol odradzającej się wiary i znak polskości na tych ziemiach.

WIARA I ŻYCIE
27

Katolicyzm w sercu Florydy

Ks. Mariusz Rosik

LITURGIA TYGODNIA
28-29

Jezus daje owcom życie wieczne

Nasza przyszłość to niebo

Ks. Jacek Molka

PONAD GRANICAMI
30

Polscy paulini w pustelni w Hiszpanii

Zakon Paulinów otworzył nową placówkę w Hiszpanii. 10 marca 2013 r. generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski wraz z wikariuszem generalnym o. Arnoldem Chrapkowskim i sekretarzem generalnym o. Janem M. Bernym uczestniczyli w otwarciu klasztoru Paulinów w Yuste, w hiszpańskiej prowincji Plasencia.

FELIETONY
31

Zagrożone emerytury

Jan Maria Jackowski

Gdy zaczynano reformę systemu, Polaków mamiono reklamami z wizją emerytów wypoczywających pod palmami. Dziś już gołym okiem widać, że ta reforma się nie sprawdziła, a jej efektem będą głodowe emerytury.

Żałoba i nadzieja

Krzysztof Czabański

Dnia 10 kwietnia br. minęły 3 lata od katastrofy pod Smoleńskiem Tu-154M z prezydentem RP prof. Lechem Kaczyńskim na pokładzie. Było to wydarzenie nie tylko tragiczne, ale brzemienne w poważne skutki dla Polski i jej sytuacji politycznej.

WARTO ZOBACZYĆ
32

„Układ zamknięty” - porażające, oparte na prawdziwych wydarzeniach polowanie

Ks. Łukasz Pasternak

„Układ zamknięty” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego to nowy film twórcy głośnego „Przesłuchania”, opowiadający o tym, jak bezduszni urzędnicy bezpodstawnie niszczą twórców świetnej firmy.

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
33

Nie będzie wojny?

(pr)

Papież widziany oczami byłego rzecznika

(pr)

„Papież slumsów”

(pr)

Katolicy zaliczeni do ekstremistów

(pr)

Odeszła Żelazna Dama

(pr)

34

Spalona ziemia

Zdzisław Skotnicki

Ks. Wincenty Granat - kandydat na ołtarze

Ks. Jan Wilk

WAŻNY DOKUMENT
35

Życie jest święte

Andrzej Tarwid

„Nie da się usprawiedliwić nawet najbardziej wzniosłym celem żadnego działania, które prowadzi do zagrożenia życia człowieka” - napisali polscy biskupi w dokumencie bioetycznym, który „Niedziela” opublikowała w poprzednim numerze.

ŚWIADKOWIE HISTORII
36-37

Afryka Sybiraka

Małgorzata Cichoń

Artur Woźniakowski mieszka w Herbach pod Częstochową, przy ul. Wojska Polskiego. Kiedyś z tym wojskiem, dowodzonym przez gen. Andersa, pokonał drogę z Sybiru do Afryki. W czasie tej podróży o mało nie umarł.

POD PATRONATEM „NIEDZIELI"
38-39

Smoleńsk w Niepokalanowie

O. Jacek Staszewski OFMConv

W bazylice niepokalanowskiej 6 kwietnia 2013 r. została odprawiona Msza św. za śp. Janinę Fetlińską - senator RP oraz wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej. Eucharystii przewodniczył ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny „Niedzieli”.

39-41

Podsumowanie olimpiady wiedzy o św. Maksymilianie Marii Kolbem

Franciszkańska Olimpiada Wiedzy o św. Maksymilianie Marii Kolbem w roku szkolnym 2012-2013 odbyła się po raz siódmy.

Żądają prawdy

Artur Stelmasiak

Dziesiątki tysięcy osób przyjechało do Warszawy, aby uczcić pamięć 96 ofiar katastrofy rządowego samolotu. Trzecia rocznica tragedii smoleńskiej stała się również okazją do zamanifestowania sprzeciwu wobec kłamstwa.

PREZENTACJE
41

Jubileuszowy album „Bóg ponad wszystko”

(akw)

Aukcja dla niepełnosprawnych

Anna Skopińska

42

Dokąd zmierza Europa

Anna Wyszyńska

W poniedziałek 8 kwietnia br. w redakcji gościł Janusz Wojciechowski - poseł do Parlamentu Europejskiego, a temat jego dwóch spotkań z naszymi czytelnikami (wśród nich - z młodzieżą częstochowskich szkół) brzmiał: „Dokąd zmierza Europa”.

SPOTKANIA W AULI „NIEDZIELI”
43

„Zaszum nam, Polsko”

Margita Kotas

10 kwietnia br., w kolejną rocznicę katastrofy smoleńskiej, w redakcji „Niedzieli” w Częstochowie miał miejsce wyjątkowy koncert barda i kompozytora Macieja Wróblewskiego.

LISTY DO „NIEDZIELI"
44

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

XVIII Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa

Organizatorzy

NASZE ZDROWIE
45

Słona równowaga

(akw)

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
46

Ciasto styropian

Jolanta Marszałek

Kalendarium 21-27 IV 2013

Ewa Aszkiewicz

Badanie słuchu

(R.)

NIEDZIELA MŁODYCH
47-50

Szczepienie na zniechęcenie

Olga Utrata

I dziś - wydaje mi się - potrafiłabym przepisać odpowiednią receptę. Szczepionkę przeciwko lenistwu i zniechęceniu. Pięć prostych liter, będących antidotum na rutynę codzienności: PASJA.

New Age. Nie daj się nabrać!

Ks. Konrad Cygan

„...Nareszcie dobiega końca chrześcijańska era podziałów, wojen, chorób i konfliktów. Nadchodzi nowa era wodnika - era szczęścia, pokoju, zdrowia i radości. Otwórz się na nowy paradygmat! Myśl holistycznie! Brzmi znajomo? Witaj w świecie New Age!

Odkryj siebie!

Mateusz Fryc

Tatrzańskie figle

Margita „Inka” Kotas

Kiedy chwytamy w dłonie kijki teleskopowe i ruszamy z Bogusiem „Bobasem” Słamą na krótki spacer do Zmarzłego Stawu, na schodkach „Betlejemki” * śnieg skrzypi nam pod stopami - klasyka tatrzańskiego maja.

Cierpiętnictwo?

59

Spotkania w auli „Niedzieli”

Muzyczne DarY

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela kielecka

Służba liturgiczna aktywna przez cały rok

Z ks. Łukaszem Zygmuntem rozmawia Agnieszka Dziarmaga

Niewyobrażamy sobie uroczystości kościelnych bez udziału ministrantów i lektorów, czyli służby liturgicznej, z samotnym księdzem przy ołtarzu. Rozmowa z diecezjalnym moderatorem służby liturgicznej o kondycji ministrantury.

„Prosimy o Miłosierdzie Boże dla świata, Polski, Kielc”

A.D.

Biskup kielecki Kazimierz Ryczan przy ołtarzu wspólnie z kilkudziesięcioma kapłanami modlił się podczas głównych uroczystości odpustowych w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach.

Naśladowczynie Jezusa sługi

Katarzyna Dobrowolska

Zgromadzenie Sług Jezusa, które powołał o. Honorat Koźmiński - kapucyn z Zakroczymia 8 grudnia 1884 r. miało służyć Bogu obecnemu w służących. Kto dziś chciałby służyć, w dodatku służącym, tym najniższym, najmniejszym, na marginesie?

Niedziela małopolska

Pomodlisz się?

Agnieszka Konik-Korn

Jakie rodziny, tacy są dziś księża - skomentował doświadczony kapłan pytanie o kryzysy kapłaństwa. Wiele osób przyznało mu rację. Ta opinia jest powszechna także wśród seminarzystów.

W oceanie miłosierdzia

Małgorzata Cichoń

50 tysięcy osób z całego świata pielgrzymowało w święto Bożego Miłosierdzia do krakowskiego sanktuarium. Odprawiano tam Eucharystie, udzielano sakramentu pojednania. W Godzinie Miłosierdzia wierni odmówili Koronkę oraz dziękowali za wiarę, która jest darem Bożego Miłosierdzia.

Chrzanowskie wydanie KIK-u

Barbara Gajda

Skupia osoby, które w sposób świadomy chcą przeżywać swoje powołanie katolików świeckich. Jego główne założenie to formacja członków oraz kształtowanie poczucia wspólnoty parafialnej. Już ponad 30 lat działa Klub Inteligencji Katolickiej (KIK) w Chrzanowie.

Niedziela lubelska

Apostoł Bożego Miłosierdzia

Urszula Buglewicz

W 125. rocznicę urodzin i w 5. rocznicę beatyfikacji bł. ks. Michała Sopoćko, parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Puławach otrzymała relikwie „kapłana według serca Jezusowego”. Uroczystości przyjęcia relikwii odbyły się w Niedzielę Bożego Miłosierdzia.

Kościół jest tutaj od zawsze

Urszula Buglewicz

Dla duszpasterzy i wiernych z lubelskiej parafii pw. bł. bp. Władysława Gorala Niedziela Miłosierdzia Bożego stała się czasem przeżywania wizytacji kanonicznej. Przeprowadził ją bp Artur Miziński.

Sakralne skarby Powiśla

Agnieszka Ogórek

Człowiek jest twórcą kultury, ale jednocześnie kultura tworzy człowieka - tymi słowami abp Stanisław Budzik, w liście zatytułowanym „Przywrócone piękno”, podsumował efekty realizacji projektu „Kazimierz Dolny oraz wybrane zespoły zabytkowe Powiśla Lubelskiego - renowacja i ochrona dziedzictwa”.

Niedziela legnicka

W hołdzie Janowi Pawłowi II

Jadwiga Dyrcz-Hawrysz

Już po raz kolejny 2 kwietnia w Gorzycy na placu gminnym zebrali się turyści i mieszkańcy okolicy, by uczcić pamięć Wielkiego Polaka. Dźwiękami góralskiej muzyki i ulubionej pieśni „Krywaniu, Krywaniu wysoki” rozpoczęło się spotkanie przy ognisku.

Henryk II Pobożny – męczennikiem za wiarę i błogosławionym?

Ks. Waldemar Wesołowski

>Bp Stefan Cichy podjął decyzję. W czerwcu podczas obrad Episkopatu Polski złoży wniosek o „nihil obstat”, czyli zgodę polskich biskupów na podjęcie starań o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Henryka II Pobożnego.

Manipulacje czy krótka pamięć?

Wiesław Sagan

Patrzę, czytam oraz słucham i nie mogę wyjść z podziwu. Manipulacje czy schizofrenia lewicy? Czego właściwie oczekują od ludzi Kościoła? Raz twierdzą, że Kościół nie powinien się mieszać do polityki, innym razem mają pretensję o to, że tego nie robi.

Niedziela łódzka

Święto Miłosierdzia Bożego

Henryk Tomczyk

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, w łódzkim kościele pw. św. Faustyny Kowalskiej ks. prał. Zygmunt Słomski z Gdańska przewodniczył Mszy św. odpustowej.

Niedziela Miłosierdzia u Kalkutek

Anna Skopińska

Łączy nas wszystkich to, że doświadczamy Bożego miłosierdzia, że jak uczniowie Chrystusa gromadzimy się wspólnie i pozwalamy Mu w szczególny sposób działać - mówił do zebranych w kaplicy Sióstr Misjonarek Miłości w Łodzi ks. dr Mariusz Rucki.

Św. Faustyna nauczycielką wiary ufnej i pewnej

Henryk Tomczyk

Ósmy Festyn Miłosierdzia, który odbył się w sobotę 6 kwietnia, w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego, ustanowionego przez Ojca Świętego bł. Jana Pawła II, zgromadził osoby dorosłe, młodzież i dzieci.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Papież wiary, nadziei i miłości

Ks. Andrzej Supłat

Niedawno pisałem o tym, za co jesteśmy wdzięczni papieżowi Benedyktowi XVI, i o tym, jak bardzo ukochał Polaków. Warto wrócić do dziedzictwa pozostawionego przez poprzednika papieża Franciszka w kontekście uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.

Świat w obiektywie Danuty

Bogdan Nowak

Z niedowierzaniem patrzyliśmy, jak fotografuje pani Danusia. Przecież ona widzi świat nie tak jak my, jest inwalidką wzroku - mówi Barbara Brodaczewska, kierująca od 20 lat Klubem Twórców Niepełnosprawnych „ARKA” Towarzystwa Walki z Kalectwem w Szczecinie.

Na Lateranie

Przemysław Fenrych

Niby wszystko to poznałem, widziałem i rozumiałem wcześniej, ale teraz, gdy papieżem został Franciszek z Argentyny - ogląda się Rzym zupełnie inaczej. Byłem teraz z córkami kilka dni w Rzymie.

Niedziela toruńska

Jestem z tobą

Joanna Kruczyńska

Przed oblicze Jezusa Miłosiernego przyprowadzamy ludzi, których serca są obolałe i zranione. Gromadzimy się, by dziękować Bogu za dar miłosierdzia, złożyć przebłaganie i prośby” - mówił kustosz toruńskiego sanktuarium Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny ks. prał. Stanisław Majewski.

Wielka misja w Roku Wiary

Dk. Waldemar Rozynkowski

W Roku Wiary w niedziele okresu wielkanocnego wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej głoszą na placach całego świata dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie.

Tylko miłość rodzi życie

Ks. Paweł Borowski

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego diecezja toruńska obchodziła 21. urodziny. O godz. 18 w katedrze Świętych Janów zgromadzili się wierni i duchowieństwo, by pod przewodnictwem swojego Pasterza dziękować Bogu za dar powołania diecezji, za dar życia i prosić o błogosławieństwo dla całej diecezji.

Niedziela wrocławska

Na wiosnę polub margaretki!

Krzysztof Kunert

A co ma wspólnego kapłan i margaretka? Nazwa wzięła się od gatunku kwiatu. Symboliczny kwiat tworzy grupa siedmiu osób skupiona wokół kapłana objętego modlitwą.

Elity i marynarskie kołnierze

Dr Katarzyna Ochman

Szkoły katolickie we Wrocławiu to nie tylko wysoka jakość nauczania, ale także wartości, tradycja i bezpieczeństwo. Niestety, nie mogą dowiedzieć się o nich wszyscy uczniowie, gdyż szkół nie ujęto w elektronicznej rekrutacji miasta.

Być jak dobry pasterz

Łukasz Romańczuk

Niedziela Dobrego Pasterza otwiera Tydzień Modlitw o powołania kapłańskie i zakonne, który w Kościele Katolickim obchodzony jest po raz pięćdziesiąty. Niedziela ta ma także szczególny charakter dla Seminariów Duchownych.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Szkoła z duszą

Joanna Ferens

Co to znaczy, że szkoła jest katolicka? Katolicka to na pewno znaczy powszechna, prawdziwa, wartościowa, dostępna dla wszystkich, bez względu na wyznanie, choć mocno oparta na zasadach katolickich.

Z radością za Boskim Oblubieńcem

25 marca br. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tomaszowe Lubelskim Pasterz diecezji bp Marian Rojek przewodniczył Eucharystii jubileuszowej z okazji 75-lecia życia zakonnego s. Anieli Sołek, Służebniczki Starowiejskiej

Biblijne zmagania

Organizatorzy

Trwa siedemnasta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Biorą w niej udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Głównym celem realizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” dzieła jest zachęta młodych do poznawania Pisma Świętego.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Księża też potrzebują odnowy

Katarzyna Jaskólska

Żeby iść i głosić, najpierw trzeba zaczerpnąć ze Źródła. Okazję do tego mieli nasi księża, którzy w dniach 11-13 kwietnia w sanktuarium rokitniańskim przeżywali rekolekcje.

Zobaczyli nowy świat

Katarzyna Jaskólska

Wciąż słyszymy, że świat jest nam dany po to, żeby go odkrywać, poznawać, zdobywać. A co z ludźmi, którzy spędzają życie w domu nie dlatego, że nic im się nie chce, ale dlatego, że nie mogą inaczej?

Masz wyjście. Oazy w Roku Wiary

Ks. Adrian Put

Tradycyjnie Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze organizuje oazy dla dzieci i młodzieży. Szczegółowe informacje o tych rekolekcjach znajdują się na stronie.

Reklama

Najpopularniejsze

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Matka ofiarowująca

Wiara

Matka ofiarowująca

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...