Świątynia istnieje od 1948 r., jednak przy ul. Piotrkowskiej 2 powstała jako kościół ewangelicki Świętej Trójcy.
Po wojnie została przejęta przez Kościół katolicki i przeznaczona dla duszpasterstwa wojskowego. Nad ołtarzem widnieje scena zesłania Ducha Świętego wraz z Matką Bożą i apostołami. Najcenniejszym zabytkiem są 46-głosowe organy, które podobnie jak drewniana ambona, piękny żyrandol i marmurowa chrzcielnica, pochodzą z pierwotnego kościoła ewangelickiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Parafia liczy 6300 osób. Jej proboszczem od 2015 r. jest ks. Paweł Lisowski, a wikariuszem ks. Krzysztof Panek. Prężnie działa asysta, Żywa Róża, grupa Apostolatu Maryjnego, której członkowie kultywują duchowość maryjną, poprzez formację i solidną modlitwę oraz propagowanie idei cudownego medalika. Działa także Kościół Domowy, grupa modlitewna osób dorosłych, grupy Al-Anon i AA, ministranci, Różaniec Rodziców modlących się za swoje dzieci oraz animatorzy spotkań małżeńskich. Obecnie powstaje monstrancja ufundowana przez członków wszystkich grup parafialnych. Remontowana jest kaplica Matki Boskiej Ostrobramskiej, jako wotum wiernych za 75-lecie parafii. Złożony został duży projekt wymiany instalacji elektrycznej, ogrzewania i posadzki w świątyni. W przyszłości czeka dalszy remont wnętrza – odnowa fresków i remont organów. – Kościół jest patriotyczny – znajdują się w nim liczne tablice upamiętniające wydarzenia historyczne. Codziennie modlimy się za ojczyznę. Kościół jest otwarty, służy na co dzień mieszkańcom, ale i turystom. Ma klimat do modlitwy. Parafianie kochają swoją świątynię. Bardzo wspierają wszelkie prace zarówno duchowo, jak i materialne – mówi ks. kan. Paweł Lisowski, proboszcz.
Po wojnie powstała kaplica Matki Bożej Królowej Polski. W jej centrum znajduje się obraz Madonny z koroną, a wizerunek otaczają husarskie skrzydła i plafony z cytatami. – Kaplica przez cały dzień jest głównym miejscem, które nawiedzają wierni. Z wielu świadectw dowiadujemy się o łaskach, które wypraszała Maryja – od szczęśliwego porodu, po liczne uzdrowienia, pojednanie w rodzinie, wyproszone łaski nawrócenia dla bliskich – mówi ks. Lisowski. Od maja 2021 r. wiernym przez cały dzień służy kaplica Wieczystej Adoracji. Znajduje się w niej obraz św. Cecylii, patronki organistów oraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, z godłem Polski i koroną cierniową. Potrzebne było takie miejsce do modlitwy w ciszy czy do spotkań w mniejszych grupach i skupień. Prawdopodobnie po wojnie postawiono tam ołtarz z płaskorzeźbą Chrystusa modlącego się w Ogrójcu. Dla potrzeb odnowionej kaplicy zostało wykonane nowe tabernakulum, specjalnie dorobione do ołtarza. Kaplica jest otwarta codziennie od 7.30 do Mszy św. wieczornej o godz. 18.