Reklama

Niedziela 3/2023

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

By świat nie stanął na głowie

Ks. Jarosław Grabowski

„Modlitwa nie jest czymś w rodzaju psychoterapii – modlitwa jest drogą dla nas samych, na której stopniowo uczymy się widzieć więcej...”. Benedykt XVI

Z jasnej góry
5

Z Jasnej Góry

Izabela Tyras/Mirosława Szymusik BP @JasnaGóraNews

Obserwator
6-7

Obserwator

gorący temat
8-11

Świat pożegnał Benedykta XVI

Włodzimierz Rędzioch

Gdy trumna znikała w mroku Bazyliki św. Piotra, rozległ się spontaniczny aplauz 50 tys. ludzi zgromadzonych na placu, a nad głowami pojawił się transparent z napisem: „Santo subito”. Tak wierni prosili, aby Kościół jak najszybciej ogłosił Benedykta XVI świętym.

Prawda lekarstwem na relatywizm

Łukasz Krzysztofka

Bez prawdy nauka, sztuka, moralność i religia popadają w fałsz, a przed tym pragnął uchronić świat kard. Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI – podkreślił abp Stanisław Gądecki w czasie Mszy św. żałobnej za śp. papieża seniora.

treści wiary
16-17

Z tęsknoty za jednością

Ks. Janusz Bujak

Nie wszyscy, nawet spośród tych, którzy interesują się ekumenizmem, wiedzą, że pomysłodawcą Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan był Paul Wattson, amerykański konwertyta i założyciel Braci Franciszkanów Pojednania.

życie kościoła
18-20

Wiara polityce się nie kłania

Ks. Paweł Bortkiewicz

Po wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego na temat dopuszczalności kary śmierci warto postawić pytanie: czy godzi się, czy wolno traktować naukę Kościoła w sposób wybiórczy?

Papieże o karze śmierci

Jan Paweł II, Benedykt XVI, Franciszek

„Kara śmierci jest „nie tylko zamachem na życie, lecz również obrazą godności człowieka” (List do uczestników III Światowego Kongresu przeciw Karze Śmierci, 2007 r.).

liturgia tygodnia
21-24

Chrystus jest Barankiem

Słowa Ewangelii według św. Jana (J 1, 29-34).

Dlaczego tak ważna jest modlitwa o jedność chrześcijan?

Ks. Mariusz Frukacz

Modlitwa o jedność chrześcijan jest potrzebna, aby świadectwo życia chrześcijańskiego wobec rozdartego świata było wiarygodne.

Był wcześniej ode mnie

Ks. Krzysztof Kowalik

Prorok wzywa do głębszego spojrzenia, dlatego mówi, że Jezus istniał przed nim. Te słowa odrywają naszą myśl od ziemskiej perspektywy i kierują ją w stronę świata nadprzyrodzonego.

Powołani do świętości

O. Waldemar Pastusiak, paulin

W naszych uszach brzmią jeszcze kolędy, które przypominają nam o uroczystości Bożego Narodzenia, ale Kościół nie pozwala nam zbyt długo skupiać się na grocie betlejemskiej – nakłania nas do powrotu do życia, które nie jest usłane różami.

Ojciec pustelników

Ks. Mariusz Frukacz

Żywot św. Antoniego, napisany przez św. Atanazego Aleksandryjskiego, miał ogromny wpływ na nawrócenie św. Augustyna.

komentarz
25

W poszukiwaniu wizji

Jonathan Luxmoore

Czy Kościół katolicki może przywrócić poczucie nadziei?

życie kościoła
26-31

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

W obronie Jana Pawła II

Rada Społeczna przy Arcybiskupie Metropolicie Poznańskim

Nadzwyczajne oświadczenie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Metropolicie Poznańskim w sprawie medialnej nagonki na św. Jana Pawła II.

Świecka twarz Kościoła

Magdalena Lewandowska

Co w Kościele robią świeccy? Okazuje się, że bardzo wiele.

Estonia czeka na kapłanów

Rozmawia: Krzysztof Tadej

Ksiądz Tomasz Materna, polski kapłan, który od roku jest proboszczem katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tallinie, opowiada o specyfice pracy duszpasterskiej w Estonii.

punkt widzenia
32-35

Dlaczego Chiny chorują

Artur Stelmasiak

Przepełnione szpitale i domy pogrzebowe, pustki na ulicach i w aptekach, pozamykane firmy i urzędy, prawie wszyscy chorzy – tak wygląda sytuacja w Chinach po rezygnacji z polityki „zero COVID”. Jakie to może mieć skutki gospodarcze dla świata?

Rząd reaguje na bieżąco

Rozmawia: Artur Stelmasiak

Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” przygotowaliśmy, zanim zaczęła się wojna na Ukrainie, by wesprzeć rodziny. Teraz widzimy kolejny problem, dlatego proponujemy program „Bezpieczny Kredyt 2%” – mówi Piotr Uściński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Za co kocham Benedykta XVI

Grzegorz Polak

Uczył nas głębokiej, rozumnej wiary, będąc absolutnie przekonanym, że chrześcijaństwo jest najpewniejszą, najbardziej sprawdzoną propozycją daną człowiekowi.

listy
36-37

Ludzie listy piszą…

Aleksandra

Chcą korespondować

Z radości

Aleksandra

sprawy rodzinne
38-39

Człowiek człowiekowi darem

Beata Kociołek

Zapewne bardziej znana jest drapieżna wersja tej maksymy, która lokuje ludzi w sferze mięsożernych bestii. Ale czy faktycznie człowiek dla człowieka stał się wilkiem?

świat pod lupą
40-41

Trzy kilometry pod lodem

Wojciech Dudkiewicz

Odnalezienie 5 marca ub.r. żaglowca Endurance, który zatonął u brzegów Antarktydy, to jeden z największych sukcesów poszukiwaczy zaginionych statków. Było to możliwe dzięki najnowszej technice.

historia
42-43

Gdy umiera papież

Grzegorz Gadacz

Pogrzeby następców św. Piotra przypominają pochówki królewskie. Nie bez powodu.

osobowość
44-45

Władca piorunów

Ireneusz Korpyś

Osiemdziesiąt lat temu w biedzie i zapomnieniu zmarł Nikola Tesla, geniusz, który zapewnił wszystkim łatwy dostęp do prądu.

nasze sprawy
46-47

Ludzie ulicy

Katarzyna Woynarowska

Centrum miasta skostniałe od styczniowego zimna. Jan, streetworker, który pomagał mi zbierać materiały do reportażu o ludziach bez dachu nad głową, zapytał, ilu bezdomnych widzę na przejściu dla pieszych. Wypatrzyłam troje. On – od lat zajmujący się bezdomnymi – dziewięcioro.

dobre rady
48-49

Gdy rwie rwa

Anna Wyszyńska

Ostry, paraliżujący ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa jest często objawem rwy kulszowej.

Jak sobie radzić z zazdrością?

Agnieszka Kaczmarek-Müller - psychoterapeuta

Cierpisz, gdyż masz zakłócone relacje z bratem lub siostrą? Czujesz wobec nich zazdrość lub nienawiść? Poniżej znajdziesz wskazówki, jak się pogodzić z rodzeństwem.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

dobre rady
50

Jak unieważnić umowę?

Bożena Kwiecińska - prawnik

Zostałam zaskoczona pewną ofertą i podpisałam umowę. Teraz dostrzegam, że jest ona dla mnie niekorzystna. czy mogę się z niej wycofać?

moim zdaniem
64

Kruchość i jej konsekwencje

Witold Gadowski

Kruchość otaczającego nas świata w istocie jest jego największym błogosławieństwem.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, że...

Iga Cierniak

...Siedlątków to najmniejsza parafia w Polsce?

O Bartku z piekła

Łukasz Piotrowski

Jan Kowalewicz, utrwalony przez historię jako „Bartek z piekła”, udowodnił, że wystarczy być po prostu przyzwoitym człowiekiem...

Jedyny taki

Maria Fortuna-Sudor

To zespół rozpoznawany nie tylko w Polsce, ale również na świecie – zapewnia Kamil Wiatr, menedżer Mystkowian.

Zjeść za „co łaska”

oprac. EDC i IC

Pełen posiłek za kilka złotych – taki pomysł ma ks. Sławomir Bar, proboszcz bydgoskiej bazyliki św. Wincentego a Paulo.

Sztuka bycia ze sobą

oprac. EDC i IC

Szkoła Dialogu – to nowa propozycja dla małżeństw. Projekt, składający się z cyklu siedmiu spotkań, będzie realizowany w Domu Rekolekcyjnym w Nowym Opolu k. Siedlec.

Niedziela podlaska

Świąteczne spotkanie

Ks. Marcin Gołębiewski

Tradycyjnie już w okresie przedświątecznym miało miejsce w Drohiczynie spotkanie kapłanów Diecezji Drohiczyńskiej.

W hołdzie pomordowanym

Tadeusz Szereszewski

W uroczystość św. Szczepana, Eucharystię jako hołd modlitewnej pamięci funkcjonariuszom pomordowanym w okresie międzywojennym w powiecie bielskim przez członków grup dywersyjnych „Bandy Skamarocha” i „Czorta”, sprawował w koncelebrze z ks. Łukaszem Grabowskim w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim ks. Piotr Zdzieborski.

Nowy Rok u samorządowców

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Chciałbym życzyć, żeby chrześcijaństwo nie wycofywało się z pól kultury, życia społecznego, ponieważ są dążenia, aby je spychać – z takim życzeniami bp Piotr Sawczuk zwrócił się do uczestników spotkania opłatkowego samorządowców zorganizowanego w Drohiczynie 4 stycznia.

Niedziela kielecka

Pomysł rodem z Neapolu

Agnieszka Dziarmaga

Pełna atrakcji, ruchomych figur, ale i akcentów lokalnych szopka powstała w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szańcu. W centrum jest oczywiście scena cudu Narodzenia i wcielenia Słowa, ale wokół dzieje się mnóstwo…

Sercanie działają

Agnieszka Dziarmaga

>Odbudowują kaplicę św. Anny, zburzoną przez Niemców, prowadzą duszpasterstwo blisko ludzi, stawiają na adorację, szerzą kult św. Antoniego. Warto zajrzeć do klasztoru i kościółka Księży Sercanów w Stopnicy Kątach Starych.

Bielinom bliżej do Kamerunu

Katarzyna Dobrowolska

Co ma wspólnego parafia św. Józefa z Kamerunem? Dzięki akcji „Miś na krańce świata”, do której przyłączyło się parafialne KSM, kilkanaście worków maskotek wysłano do maluchów do afrykańskiego ubogiego kraju. Dotarły w samą porę – na Mikołaja, łącznie było ich trzy kontenery.

Niedziela toruńska

Nadzieja w Bogu

Kochająca Cię córka, Violeta

Kto wierzy, nigdy nie jest sam – mówił papież Benedykt XVI, który niedawno odszedł do domu Pana. Misjonarzom towarzyszy nie tylko wspólnota parafialna z dalekiego kraju, ale ich bliscy, przyjaciele, krewni. To właśnie oni wspierają modlitwą, listami, przyjaźnią.

Jak miło jest mieć kochanych swoich

Dk. Waldemar Rozynkowski

Kościół w Polsce przeżywa nowy rok duszpasterski pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Chcemy uczyć się umiłowania Boga i Kościoła, odkrywania powołania oraz wyznawania wiary, wpatrując się w postaci naszych błogosławionych.

Młodzi w drodze

Rozmawia: Renata Czerwińska

Z ks. Adamem Lisem o Światowych Dniach Młodzieży, pomysłach duszpasterskich i inwestycjach, które na pewno się zwrócą rozmawia Renata Czerwińska.

Niedziela wrocławska

I Trzej Królowie...

Ks. Łukasz Romańczuk

Radosne, kolorowe, ze śpiewem na ustach, a przede wszystkim wielbiące Narodzonego Pana. Takie były Orszaki Trzech Króli w archidiecezji wrocławskiej.

Jest mi dobrze z Panem Bogiem

Marzena Cyfert

O tym, że słowo Boże jest żywe i skuteczne, przekonują się wszyscy, którzy je poznają i nim żyją. W rozważanym słowie znajdują odniesienie do własnego życia, wyjaśnienie wielu spraw, zyskują pokój serca.

Dał nam przykład miłości do Pana Boga

Ks. Łukasz Romańczuk

W dniu 5 stycznia pożegnaliśmy papieża seniora Benedykta XVI. Jako Prefekt Kongregacji Nauki Wiary odwiedził Wrocław w roku 2000. Wspomnieniami z tej wizyty dzieli się z czytelnikami Niedzieli bp Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej.

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous