Reklama

Niedziela Podlaska

O łaskę nieba dla wielkiego Papieża

Niedziela podlaska 4/2023, str. I

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Odszedł wielki teolog i niezwykle skromny, pokorny człowiek, należący do narodu niemieckiego, ale powołany przez Chrystusa na sługę i pełniący w Kościele powszechnym przez 7 lat Urząd Piotrowy – powiedział bp Piotr Sawczuk w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. celebrowanej 5 stycznia w drohiczyńskiej katedrze w intencji śp. papieża emeryta Benedykta XVI.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Blisko trzydziestu kapłanów koncelebrowało Eucharystię o spokój duszy śp. Benedykta XVI. Obecny był również biskup senior Antoni Dydycz. Zebranych powitał proboszcz drohiczyński ks. kan. Wiesław Niemyjski. W homilii bp Piotr Sawczuk przypomniał najważniejsze wydarzenia z życia Josepha Ratzingera począwszy od święceń kapłańskich, które przyjął w roku 1951, aż do objęcia Stolicy Piotrowej w roku 2005 i przejścia na emeryturę w 2013 r. Zwrócił uwagę na szczególne umiłowanie liturgii przez Benedykta XVI, które towarzyszyło mu od lat dziecięcych i przejawiało się w całej jego późniejszej pasterskiej posłudze oraz na wyraźne postawienie w centrum osoby Jezusa Chrystusa. – W komentarzach podkreśla się chrystocentryzm papieża seniora, jego szczerą i mocną wiarę w Chrystusa oraz wielką miłość do Niego. Cała teologia i wszystkie głębokie teksty rozważań kard. Ratzingera i Benedykta XVI są okrywaniem kim był i kim jest Jezus z Nazaretu, prawdziwy Człowiek i prawdziwy Syn Boży, Zbawiciel.

Biskup podsumował również pod względem duszpasterskim blisko ośmioletni pontyfikat Benedykta XVI. – Dźwigał mężnie na swoich wątłych barkach wielkie brzemię odpowiedzialności. (...) Służył Kościołowi z wielką pokorą, ale i z wielką odwagą – zauważył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– W świetle tego, co mówił i co pisał o rzeczach ostatecznych, można powiedzieć, że nie bał się śmierci, ale też i nie miał ku temu powodów. Dojrzale i spokojnie czekał na przejście do Domu Ojca – powiedział biskup. Jednocześnie poprosił – o łaskę nieba dla wielkiego papieża o nikłej posturze i miłym uśmiechu.

Modlitwy za śp. Benedykta XVI rozpoczęły się w Godzinie Miłosierdzia. Z tej też racji przed Eucharystią odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia, którą poprzedziło rozważanie poprowadzone przez ks. kan. Wiesława Niemyjskiego. Eucharystia połączona była z żałobnymi nieszporami, podczas których rozważano treść psalmów.

Reklama

Oprócz kapłanów w modlitwie udział wzięły siostry zakonne, alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, przedstawiciele diecezjalnych ruchów i stowarzyszeń w postaci Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz wierni świeccy.

Msza św. w drohiczyńskiej katedrze celebrowana była w dniu pogrzebu śp. Benedykta XVI, który odszedł do domu Ojca 31 grudnia 2022 r.

Podziel się:

Oceń:

2023-01-17 10:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Fałszywe oskarżenia

Grzegorz Gałązka

W niemieckiej archidiecezji Monachium i Fryzyngi 20 stycznia ogłoszono raport o nadużyciach seksualnych. Stało się to pretekstem do bezprecedensowego ataku na Benedykta XVI, który jako papież zrobił bardzo wiele, by zwalczać pedofilię w Kościele. Warto przeanalizować to, co się wydarzyło po opublikowaniu tego raportu, by spróbować zrozumieć, co dziś dzieje się w Kościele.

Więcej ...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik może nam wiele wymodlić

polona.pl

Kustosz narodowego sanktuarium św. Andrzej Boboli jezuita o. Waldemar Borzyszkowski zauważa od lat wzmożenie kultu męczennika. Teraz, kiedy wolność Polski jest zagrożenia, szczególnie warto modlić się za jego wstawiennictwem - zaznacza w rozmowie z KAI. W dniach 16-24 marca odbywa się ogólnonarodowa nowenna o pokój, pojednanie narodowe i ochronę życia za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki.

Więcej ...

Straty w dobrach kultury i dziełach sztuki poniesione przez Kościół Rzymsko – Katolicki w Archidiecezji Krakowskiej w wyniku II wojny światowej

2024-05-16 10:45
Modlitwa na ruinach kościoła
Sakramentek na rynku
Nowego Miasta w Warszawie

Reprodukcja Margita Kotas

Modlitwa na ruinach kościoła Sakramentek na rynku Nowego Miasta w Warszawie

Okupant niemiecki podczas II wojny światowej podjął bezpardonową walkę z całym społeczeństwem polskim, w tym również z Kościołem Rzymsko – Katolickim. Walka przeciwko Kościołowi Katolickiemu polegała zarówno na eksterminacji duchowieństwa, jak i na niszczeniu zabytków architektury sakralnej oraz niszczeniu lub rabunku wyposażenia kościołów i klasztorów.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania