Wspólna modlitwa chrześcijan różnych wyznań odbyła się 22 stycznia w archikatedrze lubelskiej. Ekumeniczne spotkanie pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika i z homilią bp. Andrzeja Malickiego, prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej i superintendenta naczelnego Kościoła ewangelicko-metodystycznego w RP, zgromadziło chrześcijan różnych wyznań, m.in. z Kościołów katolickiego, ewangelicko-metodystycznego, starokatolickiego mariawitów, prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego i polskokatolickiego.
Reklama
Centralne nabożeństwa ekumeniczne odbywają się zazwyczaj w Warszawie, gdzie główną siedzibę ma większość Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Jak wyjaśnił pallotyn ks. Sławomir Pawłowski, sekretarz Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu, Lublin został wybrany ze względu na wieloletnią tradycję współistnienia w mieście różnych wyznań, a także ze względu na bliskość Ukrainy, o pokój dla której modlą się wszystkie Kościoły. – Osiągnięcie pełnej jedności przerasta ludzkie siły i zdolności, dlatego potrzebna jest modlitwa, do której zachęcam, i za którą dziękuję – powiedział abp Stanisław Budzik. – Kiedy myślimy o bólu podziału, musimy pamiętać, że w Jezusie Chrystusie staliśmy się sobie bliscy. Jedność chrześcijan musi być niewymuszona, autentyczna i widoczna. Jedność w różnorodności tworzy ten sam Duch Święty, otrzymany na chrzcie świętym – powiedział bp Malicki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W nawiązaniu do hasła tygodnia „Czyńcie dobro, szukajcie sprawiedliwości”, protestancki biskup zauważył: – Żyjemy w świecie, gdzie słowa niewiele znaczą. Chrystus oczekuje od swoich naśladowców czynów. Mówi: czyńcie, szukajcie! To imperatyw, który wzywa do konkretnych działań. Czyńcie i szukajcie dobra i sprawiedliwości – podkreślił. Przywołując słowa Matki Teresy z Kalkuty: „To, co robimy, jest tylko kroplą w oceanie, ale gdyby tej kropli zabrakło, ocean byłby o nią uboższy”, bp Malicki powiedział, że „jesteśmy powołani do tego, by przemieniać ocean, w którym Bóg nas postawił”. Nabożeństwu towarzyszyło symboliczne zanurzenie kamieni będących wyrazem grzechów w wodzie, która symbolizuje wody chrztu i łzy pokuty. – Jedność chrześcijan musi być autentyczna i widoczna; jeśli mamy być autentyczni, musi być widoczne, że prowadzi nas ten sam Duch Święty – podkreślił kaznodzieja.
Podczas nabożeństwa modlono się o pokój dla narodu ukraińskiego, doświadczonego okrucieństwem wojny. Jak powiedział bp Malicki, „wierzący w Jezusa są posłani do tych, którzy potrzebują wsparcia”. – Cenne jest uczestnictwo w życiu Kościoła, ale jakże ważne jest, by zauważyć Boga w tych, o których się nie pamięta, którzy są gdzieś na marginesie. Wystarczy się rozejrzeć, oni są blisko, Za cenę komfortu warto wybrać tych najmniejszych i czynić świat odrobinę lepszym – zaapelował. /buk