Reklama

Niedziela 5/2023

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Odkryć prawdę

Ks. Jarosław Grabowski

Przeświadczenie, że prawda broni się sama i prędzej czy później wyjdzie na jaw, nie może nas zwolnić z jej poszukiwania, a gdy trzeba – z jej obrony.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Izabela Tyras/Mirosława Szymusik BP @JasnaGóraNews

Obserwator
6-7

Obserwator

W.D., J.K.

Treści wiary
12-13

Matka ofiarowująca

Ks. Janusz Lekan

Czy można Bogu ofiarować Boga? Czy Matka Boża ma taką moc, aby obronić nas przed skutkami burz i piorunów? To pytania, które niesie ze sobą święto celebrowane w liturgii jako Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni, a w wierze ludu nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Warte uwagi
14

Święty na celowniku

Ireneusz Korpyś

Andrzej Bobola jest świętym, który nie pozwala o sobie zapomnieć. Przykładów na to dostarczają autorzy fascynującej książki o tym Bożym wojowniku.

Liturgia tygodnia
15-18

Błogosławieni ubodzy w duchu

Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 5, 1-12a).

Co to jest zmysł wiary?

Ks. Mariusz Frukacz

Schronienie w imieniu Pana

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Szukać będą schronienia w imieniu Pana” (So 3, 12b). W kulturze biblijnej imię odgrywa bardzo ważną rolę. W imieniu człowieka zawarte są: proroctwo, misja i plan na jego życie.

Uprzywilejowani

Ks. Andrzej Kuliberda

Przeżywamy rok duszpasterski, w czasie którego przypominamy sobie, że Kościół, choć ma także wymiar ludzki, jest przede wszystkim Chrystusowy. Pytamy przy tym, wobec zachodzących przemian i przeżywanych kryzysów, jak ten Kościół będzie wyglądał w przyszłości.

Wychowawca młodzieży

Ks. Mariusz Frukacz

Jest uważany za jednego z największych pedagogów w dziejach Kościoła.

Moim zdaniem
19

O apostazji z innej strony niż moda każe

Wincenty Łaszewski

Jeśli się domagasz prawa do aborcji albo uznajesz cudzołóstwo za normę, bo miłość to „mi-miło” – to co w tobie zostało z chrześcijanina.

Pożegnanie
20-21

Mamusia

Henryk Ledóchowski

Odeszła Halina Ledóchowska – seniorka jednego z najbardziej zasłużonych rodów w dziejach Polski.

Życie Kościoła
22-23

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

Nasza rozmowa
24-25

Kiedy Bóg trafia do duszy

Rozmawia: Włodzimierz Rędzioch

O kandydatce na ołtarze – Maríi del Carmen Hernández Barrera rozmawiamy z postulatorem Carlosem Metolą.

Sprawy rodzinne
26-27

Domy, z których wyszliśmy

Jerzy Grzybowski

Pamiętam, jak przed małżeństwem mówiłem sobie: „Nasz dom będzie wyglądał zupełnie inaczej niż moich rodziców”, ale trzeba było wielu lat, abyśmy wypracowali nasz własny styl życia.

Historia
28-29

Cztery panie Jagiełłowe

Arkadiusz Bednarczyk

W tym sezonie telewizyjnym widzowie mają możliwość zobaczyć dalszą część serialu Korona królów, tym razem o czasach Jagiellonów. To dobra okazja, aby poznać królewskie małżonki, które przewijają się w teleprodukcji...

Świat pod lupą
30-31

Zajęcie dla drona

Witold Dudziński

Bezzałogowe statki powietrzne, jak wiele innych technologii, miały swój początek w armii. Zupełnie niedawno znaleziono dla nich szersze zastosowanie. I wciąż znajduje się następne.

Punkt widzenia
32-33

Spory w koalicji

Artur Stelmasiak

Choć nowa Ustawa o Sądzie Najwyższym przeszła przez Sejm przy cichym poparciu opozycji, to jednak wywołała dyskusje o trwałości koalicji rządzącej. Minister Zbigniew Ziobro sugeruje, że Solidarna Polska szykuje się także do samodzielnego startu w wyborach.

Praworządność po europejsku

Paweł Sarafin

Afera korupcyjna Unii Europejskiej zatacza coraz szersze kręgi. Włoski europoseł Pier Antonio Panzeri został świadkiem koronnym i zaczął zeznawać, kto jeszcze brał łapówki.

Moim zdaniem
34

Wieczni romantycy

Jan Żaryn

Ciągłość polskich dziejów jest niezwykła, szczególnie w sferze kultury.

Komentarz
35

Królewscy renegaci

Jonathan Luxmoore

Po dwóch dekadach obsesji na punkcie Harry’ego Pottera z jego niezdarnymi, łagodnymi magicznymi talentami anglojęzyczny świat zyskał nowego Harry’ego – tym razem mniej niezdarnego i o wiele mniej łagodnego.

Listy
36

Chcą korespondować

Boże słowo

Aleksandra

Podróżnik
38-39

Na północy Teneryfy

Wojciech Dudkiewicz

Podczas gdy południowe wybrzeże Teneryfy wybierają plażowicze, północne jest raczej dla aktywnych turystów. Jest mniej dostępne, chłodniejsze i bardziej wilgotne. Ogólnie: ciekawsze.

Gratias Domine
40-43

Seniorzy w zgodzie z naturą

Piotr Filipczyk

To, że wiedza i doświadczenie osób starszych są dla nas bezcenne, wie każdy, kto nie jest kompletnym ignorantem. Ich mądrość powinna być dla nas drogowskazem przy podejmowaniu życiowych decyzji. Także tych, które dotyczą naszego zdrowia i ekologii.

Świadomi seniorzy

Piotr Filipczyk

Mimo nieustannych utyskiwań ze strony organizacji ekologicznych Polacy wbrew temu, co próbuje się nam wmówić, są coraz bardziej świadomi swojego wpływu na środowisko. Dotyczy to nie tylko młodych pokoleń, wychowywanych w proekologicznym duchu, ale także osób starszych.

Ekologiczni jak mrówki

Artur Stelmasiak

Seniorzy często kojarzą się z codzienną i gorliwą pracą w miejskich ogródkach działkowych. Ich pasja i zaangażowanie mają bardzo duży wpływ na miejski ekosystem, edukację ekologiczną oraz nasze zdrowie.

Dobre rady
44-46

Sposób na podagrę

Emilia Pieńkowska

Dna moczanowa to choroba przewlekła, łącząca się z zapaleniem stawów. Sposobem na zmniejszenie ryzyka jej wystąpienia jest prawidłowo skomponowana dieta redukcyjna.

Płatki owsiane z wiśniami

Mokry czy suchy?

Anna Wyszyńska

Panie doktorze, męczy mnie kaszel... To częsta dolegliwość zgłaszana w gabinecie lekarskim.

Frankowicze muszą poczekać

Bożena Kwiecińska

Co prawda spłaciłam już kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, ale słyszałam, że nowe przepisy UE pozwolą mi odzyskać od banku część pieniędzy? Czy to prawda?

Opowiadanie
48-49

Dwa koszyki ogarków

Wikary Makary

Stały w kuchni. Tyle co przytachał je kościelny z zakrystii, a właściwie z lamusa, gdzie je odkładano po wypaleniu...

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

Moim zdaniem
64

Myśleć po polsku

Witold Gadowski

Polska potrzebuje ludzi bezinteresownych i odważnych, którzy nigdy nie będą się wstydzić swojego pochodzenia.

Jan Paweł II • Odkrywamy prawdę
72-86

W OBRONIE ŚWIĘTEGO

REDAKTORZY NACZELNI: ks. Jarosław GRABOWSKI, "Niedziela" ks. Adam PAWLASZCZYK, "Gość Niedzielny" ks. Henryk ZIELIŃSKI, "Idziemy"

Żadne słowa nie mają takiej siły oddziaływania jak przykład. Mogą się stać inspiracją do działania, ale to czyny tworzą historię, a ta uczy, że mali wzorują się na wielkich. Mądrość wzbudza bowiem podziw, a ten skłania do naśladowania. Bycie autorytetem, przewodnikiem, liderem zazwyczaj sprawia, że człowiek jest nie tylko naśladowany, podziwiany, szanowany – ale także bacznie obserwowany. Każdy jego krok, każda wypowiedź czy decyzja są oceniane i osądzane.

Dlaczego Jan Paweł II jest atakowany?

Grzegorz Polak, publicysta „Niedzieli”

Dyskredytowanie osoby papieża Polaka przez zarzucanie mu, że tuszował przypadki pedofilii i systemowo lekcewazył to haniebne zjawisko w Kościele katolickim, jest w istocie atakiem na jego nauczanie.

Oskarżenia bez pokrycia

Bogumił Łoziński, publicysta "Gościa Niedzielnego"

Oskarżyciele św. Jana Pawła II, twierdząc, że przyzwalał na pedofilię w Kościele katolickim, posługują się kilkoma przykładami, które mają być dowodem na ich zarzuty.

Pułapka ahistoryczności

Grzegorz Górny, publicysta "Sieci"

Reakcji Jana Pawła II na stopniowo ujawniane przypadki pedofilii wśród duchownych nie wolno oceniać w oderwaniu od kontekstu historycznego, w jakim do tych przestępstw dochodziło.

Papieski rachunek sumienia

Milena Kindziuk, dziennikarka, adiunkt w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW

To paradoks, że Jan Paweł II, który jako pierwszy w dziejach papież zainicjował proces publicznego oczyszczenia Kościoła, obecnie jest oskarżany o zaniechanie w zwalczaniu grzechu pedofilii.

O świętości, która parzy Złego

ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ, publicysta "Idziemy"

Świętość przyciąga, ale może także przeszkadzać, irytować. Nic dziwnego, że ktoś taki jak św. Jan Paweł II, prawdziwy mąż Boży, budzi złość.

Kompleks Herostratesa

Ks. Sławomir Oder, postulator w procesie kanonizacyjnym św. Jana Pawła II

Prowadząc prace przy procesie beatyfikacyjnym papieża Polaka, kierowałem się zasadą: „Działać szybko, ale dobrze”. Wszystkie inne normy przewidziane przez prawo kanoniczne zostały więc zachowane pomimo nacisków ze strony różnych grup świeckich i duchownych, aby od nich odstąpić i ogłosić Jana Pawła II świętym przez aklamację Ludu Bożego.

Zniszczyć Jana Pawła II

Bronisław Wildstein, pisarz, publicysta, tygodnik „Sieci”

Jan Paweł II to święty i apostoł katolicyzmu. To świadek chrześcijaństwa, którego idee i czyny stanowiły jedno. To prorok, który wezwał Ducha Świętego, aby odnowił oblicze ziemi w Polsce, a rok później powstała Solidarność, której historycznej roli nie sposób przecenić. To myśliciel, który swoimi encyklikami, ale także żywym słowem głoszonym w czasie pielgrzymek obejmujących cały świat mierzył się z najważniejszymi problemami współczesności.

Z przesłania Jana Pawła II do kardynałów Stanów Zjednoczonych, 23.04.2002

Jan Paweł II

"Jestem głęboko poruszony faktem, że kapłani i zakonnicy, których powołaniem jest pomagać ludziom prowadzić życie święte w oczach Bożych, sami stali się powodem tak wielkiego cierpienia i zgorszenia młodych ludzi...".

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, że...

Iga Cierniak

...pierwsze Podwórkowe Kółko Różańcowe Dzieci powstało w 1997 r. z inicjatywy Magdaleny Buczek z Łazisk Górnych?

Liczy się jakość

Rozmawia: Adam Szewczyk

O codzienności życia w parafii położonej w zabytkowym centrum największego miasta portowego w Polsce opowiada jej proboszcz, a jednocześnie tytularny Proboszcz Gdańska – ks. prał. Ireneusz Bradtke.

Interesują się religią

Ewa Biedroń

Jest przynajmniej dwadzieścia szkół więcej niż dotychczas – zaznacza ks. dr Jakub Kuchta z Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Była i jest świadkiem pokoju

Ewa Biedroń

„Nieść świadectwo pokoju” – to hasło XX Ogólnopolskiego Konkursu Poetycko-Plastycznego związanego z życiem i przesłaniem bł. Karoliny, dziewicy i męczennicy.

Pobożność i liczby

Ewa Biedroń

Podczas pandemii najwięcej ludzi w Polsce chodziło do kościoła w diecezji tarnowskiej!

Mali świadkowie Jezusa

oprac. EDC

W parafii św. Urbana w Baboszewie odbyło się doroczne Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych.

Mężczyźni! Do dzieła!

oprac. EDC

Przyprowadzajcie innych do Jezusa! – zaapelował bp Jerzy Mazur do zgromadzonych na I Noworocznym Zjeździe Rycerzy św. Jana Pawła II Diecezji Ełckiej.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Złota Tarcza 2023

Adam Szewczyk

Wspólnota widzów

Ks. Krzysztof Łuszczek

Spotkałem dobrego kapłana

Reklama

Najpopularniejsze

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie,...

Kościół

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie,...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...