Reklama

Niedziela Łódzka

Pod opieką św. Walentego

Archiwum parafii

Idąc za przykładem wspólnoty parafialnej z Lutomierska, zwróćmy uwagę przede wszystkim na chrześcijański wymiar tego święta.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Praktycznie na całym świecie 14 lutego jest uznawany za dzień zakochanych, zwany potocznie walentynkami. Mimo chrześcijańskich korzeni, popkultura nadała temu dniu świecki i komercyjny charakter. Warto z tej okazji wrócić do tradycji i poznać genezę tego święta oraz postać jego patrona – św. Walentego, który w szczególny sposób otaczany jest czcią w parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Lutomiersku.

Ustanowienie w V wieku przez papieża Gelazego I dnia zakochanych miało być przeciwwagą wobec obchodzonego 15 lutego przez Rzymian pogańskiego święta luperkalia ku czci boga płodności Luperca. Na patrona chrześcijańskiego święta wybrano św. Walentego – lekarza i kapłana – czczonego dotąd 14 lutego jako opiekuna osób chorych na epilepsję.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dlaczego św. Walenty został patronem zakochanych? Otóż ostatnie znane nam wydarzenia z jego hagiografii związane były z udzielaniem potajemnych ślubów młodym legionistom i ich partnerkom, łamiąc w ten sposób cesarski zakaz wchodzenia w związek małżeński młodym mężczyznom, którzy mieli służyć w rzymskiej armii. Uważano bowiem, że najlepszymi żołnierzami są legioniści nieposiadający rodziny. Za te czyny św. Walenty został wtrącony do więzienia. Tam zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika, która – według legendy – dzięki tej miłości odzyskała wzrok. Skonał na skutek tortur 14 lutego 269 lub 270 r.

Kult św. Walentego w Polsce rozwinął się już w czasach średniowiecznych, a to za sprawą znajdujących się w niektórych kościołach jego relikwii – te najbardziej znane są przechowywane w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie.

W archidiecezji łódzkiej jest tylko jedna wspólnota parafialna, której wierni oddani są pod opiekę św. Walentego – to parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Lutomiersku. Jej początki sięgają odległych czasów średniowiecznych – choć wówczas patronował jej św. Bartłomiej. Została ona powołana w 1284 r.

Reklama

Obecną świątynię wybudowała w latach 1775-81 Barbara z Duninów Sanguszkowa – mecenaska kultury w schyłkowej epoce polskiego baroku. Wtedy nadano jej wezwanie Matki Bożej Szkaplerznej. Jako drugiego patrona ustanowiono św. Walentego, któremu poświęcono jeden z dwóch bocznych ołtarzy (drugi zdobi obraz Świętej Rodziny).

Patron zakochanych jest otaczany głęboką czcią przez miejscowych wiernych. Każdego 14. dnia miesiąca, o godz. 17.30 przy ołtarzu św. Walentego w formie nowenny parafianie kierują swe modlitwy i prośby, szczególnie w intencji właściwego wyboru życiowego. Młodzi proszą o dobrą żonę i dobrego męża, inni o szczęście rodzinne oraz o dar rodzicielstwa. Wznoszone są także modlitwy w intencji zdrowia, gdyż – tak jak już wspomniano – św. Walenty to również patron osób cierpiących z powodu ciężkich chorób (szczególnie psychicznych i epilepsji).

Wspomnienie św. Walentego obchodzimy 14 lutego. W tym dniu w lutomierskiej farze każdego roku sprawowana jest uroczysta Suma odpustowa. A już 13 lutego zapraszamy na godz. 19 na nabożeństwo dla zakochanych, pragnących założyć rodzinę, ale także będących już w małżeństwie. Miłość wymaga nieustannej troski, a św. Walenty jest doskonałym przykładem poświęcenia swego życia oraz stawiania czoła temu, co oddala nas od życia rodzinnego.

Idąc za przykładem wspólnoty parafialnej z Lutomierska, zwróćmy uwagę przede wszystkim na chrześcijański wymiar tego święta. Niech zdominowany przez pluszowe serduszka i czerwone gadżety świecki charakter tego dnia będzie jedynie dodatkiem, a prawdziwe przeżywanie walentynek odbywa się w duchu okazywania sobie wzajemnej miłości i modlitwy o Boże Miłosierdzie dla ludzi cierpiących i chorych.

Podziel się:

Oceń:

2023-02-07 13:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czym żyje parafia Szczekociny?

Rycerze wspierają proboszcza w jego duszpasterskiej misji

Archiwum parafii Szczekociny

Rycerze wspierają proboszcza w jego duszpasterskiej misji

Modlitwa i wspólne bycie razem budują wspólnotę, w której niemałym zaangażowaniem – ku radości duszpasterzy w niej pracujących – wykazuje się młode pokolenie, biorąc udział w różnych formach ewangelizacji.

Więcej ...

Zwykła uczciwość

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 3

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Duchowni są dziś światu w dwójnasób potrzebni. Bo ludzie stają się coraz bardziej obojętni na sprawy Boże.

Więcej ...

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Wiara

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...