Reklama
Narzeczeni nie przysięgają sobie jakiejkolwiek miłości, tylko taką, jaką Chrystus pokochał Kościół. A w tej miłości jest miejsce także na ofiarę. Kto tego nie rozumie nie powinien myśleć o sakramentalnym małżeństwie.
Co robić, gdy w małżeństwie źle się dzieje? Trudno oczekiwać, że istnieje jedno proste rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej sytuacji. Z pewnością jednak warto mieć świadomość, że kryzys, nawet bardzo poważny, nie musi oznaczać końca
Niedawno do naszej redakcji trafił list zdesperowanych dziadków, którzy sami ochrzcili swojego wnuka, bez wiedzy i zgody rodziców malca. Dla dziadków nie do zaakceptowania była bowiem decyzja syna i synowej, którzy oświadczyli, że potomek, jak podrośnie, to sam zdecyduje, czy chce być ochrzczony, czy nie. Dziadkowie, którzy dokonali tzw. chrztu z wody, teraz zastanawiają się, czy taki chrzest jest ważny w obliczu Boga i Kościoła. O odpowiedź poprosiliśmy ks. Piotra Majera, specjalistę prawa kanonicznego.
Jak wyglądały chrzty w dawnej Polsce? Czym się kierowano przy wyborze imion i rodziców chrzestnych? Ile z tych zwyczajów zachowało się do naszych czasów?
Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 3, 13-17)
Pytanie czytelnika
Chrzest Jezusa w Jordanie jest nie tylko początkiem Jego misji i działalności publicznej. W tym wydarzeniu Bóg mówi coś bardzo ważnego o tym, jak – dzięki Jezusowi – zmieniają się relacje między Bogiem a człowiekiem. O tym wydarzeniu mówi się jako o teofanii, czyli objawieniu się Boga. Słyszymy głos Boga Ojca, widzimy znak Ducha Świętego w postaci gołębicy i patrzymy na Jezusa, umiłowanego Syna.
A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody”. Inni wyznawali swoje grzechy, Jezus nie! Nie obciążały go żadne własne winy. Kiedyś zapyta faryzeuszów: „Kto z was udowodni Mi grzech? (J 8, 46). A jednak Jezus wszedł do wód Jordanu z balastem grzechów – cudzych, naszych.
Obok św. Grzegorza z Nazjanzu i św. Bazylego Wielkiego był najważniejszym z teologów kapadockich.
Ksiądz Romuald Kosk jest dobrym duchem naszej parafii. Otwarty na nowe inicjatywy, bierze na swoje barki ciężary, często – wydawałoby się – za ciężkie jak na jednego człowieka.
Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził nowe taryfy dystrybucji i sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych. Jakie to będzie miało konsekwencje dla nas w 2023 r.?
Elektrownie jądrowe powinny powstawać w miejscach elektrowni węglowych, by wykorzystać infrastrukturę przemysłową, transportową oraz kapitał ludzki – do takich wniosków doszli naukowcy i eksperci, którzy uczestniczyli w konferencji na Politechnice Opolskiej.
Mundial 2022 przejdzie do historii jako mundial korupcji, terroryzmu i łamania praw człowieka – mówi Souad Sbai w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.
W opiece zdrowotnej mamy coraz więcej „e”: e-recepty, e-skierowania do poradni specjalistycznych i e-skierowania do sanatorium.
Czy ogłoszenie upadłości konsumenckiej oznacza umorzenie długów?
W swojej najnowszej książce Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza prof. Wojciech Roszkowski zabiera nas w fascynującą podróż po dziejach naszego kawałka Europy.
Kontynuuję rozważania o słownictwie związanym z Bożym Narodzeniem. Niżej ukażę inne niż Święta Rodzina postaci uczestniczące w tajemnicy Nocy Narodzenia oraz wyjaśnię kilka archaizmów, czyli starych wyrazów, które występują w polskich kolędach.
Kształtowanie charakterów i cech człowieka musi się dokonywać w tradycyjnej rodzinie.
Żegnamy Benedykta XVI, ale pozostaje z nami całe bogactwo jego myśli.
Benedykt XVI odbył dwadzieścia cztery podróże zagraniczne, był autorem wielu ważnych dokumentów. Był też pierwszym papieżem od czasów Grzegorza XII, który ustąpił z urzędu. Jaką drogę przebył chłopiec z bawarskiej wioski, aby stać się głową Kościoła katolickiego?
Benedykt XVI wskazuje, że człowiekowi trzeba przywrócić nadzieję, która tkwi właśnie w chrześcijaństwie.
Mogę powiedzieć, że Benedykt XVI darzył mnie przyjaźnią i poczytuję to sobie za wielki zaszczyt.
W pierwszych miesiącach 1982 r. zacząłem spotykać na placu św. Piotra kapłana w średnim wieku, który szedł w kierunku Pałacu Świętego Oficjum. Nosił długi czarny płaszcz, na głowie miał beret, a w ręku teczkę. Na moje pozdrowienie zawsze odpowiadał nieśmiałym uśmiechem. Wkrótce się dowiedziałem, że jest to nowy prefekt Kongregacji Nauki Wiary – kard. Joseph Ratzinger.
Widziałem jego święte życie – zarówno w sytuacjach publicznych, jak i prywatnych.
Jego nauczanie w czasie tej pielgrzymki odebrałem jako pewne drogowskazy dla mojego posługiwania.
Dla mnie postać papieża Benedykta XVI ma bardzo wiele odniesień, również tych osobistych. Opatrzność sprawiła, że spotykałem się z nim kilka razy.
Benedykt XVI zostawił po sobie wielką spuściznę, która stanowi fundament dla współczesnego Kościoła i świata.
...kolęda Wielka Miłość Ukryta, śpiewana przez Andrzeja Rybińskiego, ma swoje źródło w Orliku?
Ośrodek Rehabilitacyjny pw. św. Rafała Archanioła w Rusinowicach to ponad 28 lat działania, 474 turnusy i 70 tys. pacjentów, którzy skorzystali tu z rehabilitacji i opieki. Ale nie tylko liczby są ważne. Każdy pacjent przyjeżdża tutaj ze swoją indywidualną, kilku-, kilkunastoletnią biografią, w którą wpisane są choroba i cierpienie.
Dobra kultury religijnej, sztuki sakralnej stanowią część naszego dziedzictwa narodowego – przekonuje w rozmowie z Niedzielą ks. dr Piotr Pasek, dyrektor najstarszego muzeum diecezjalnego w Polsce.
Liczące ok. 600 lat figury, przedstawiające świętych biskupów, można podziwiać po gruntownej konserwacji.
Na ludowo, gospelowo, jazzowo, operowo czy kameralnie – w takich klimatach poznaniacy mogą posłuchać najpopularniejszych kolęd.
Znamy zwycięzców etapu dekanalnego Olimpiady Wiedzy Religijnej, zorganizowanej po raz 28. przez diecezję łowicką.
Relikwie św. Jana Sarkandra zagościły na stałe w parafii Znalezienia Krzyża Świętego.
Publiczność znów może wysłuchać niecodziennych brzmień w wykonaniu Beskid SoundProject Orchestra pod batutą Sebastiana Niemczyckiego.
Przed świętami Bożego Narodzenia światło dzienne ujrzała płyta z kolędami nagrana w kościele w Milówce. Na wydanym własnym sumptem krążku znalazło się 8 kolęd zaśpiewanych przez tamtejszy chór męski.
Dzieci śpiewają na Bożą chwałę i ku uciesze całej parafii, a rodzice również zawiązują przy tej okazji swoją grupę. Wszyscy zadowoleni! Po więcej muzycznego dobra zapraszamy do parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu.
W Biblii jest polecenie, by chwalić Pana tańcem, śpiewem i muzyką – mówi Włodzimierz Kuca, twórca istniejącego od ponad 20 lat Częstochowskiego Teatru Tańca, choreograf i reżyser.
Na progu 2023 r. kilkanaście osób podzieliło się z nami swoimi noworocznymi refleksjami.
„To światło dociera do najbardziej odległych zakątków ziemi” – mówił bp Piotr Sawczuk podczas przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju mieszkańcom Siemiatycz.
W tym roku kościół katedralny w Drohiczynie obchodzi jubileusz trzechsetlecia swojego poświęcenia. Aktu tego dokonał biskup łucki Stefan Bogusław Rupniewski, w pierwszą niedzielę po Trzech Królach – 10 stycznia 1723 r.
Z ks. Michałem Siduniakiem, nowym dyrektorem Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej rozmawia ks. Wojciech Łuszczyński
Parafia i kościół św. Stanisława w Żębocinie pisze właśnie nową kartę historii. Kształtuje się tutaj miejsce kultu świętej Rity. Czy zaowocuje to w przyszłości lokalnym sanktuarium ku czci Perły z Umbrii, jak nazywa się świętą od Róż?
U progu Nowego Roku w Kościele kieleckim bp Jan Piotrowski pobłogosławił ponad stu lektorów oraz szafarzy nadzwyczajnych. To wyjątkowe posługi. Jak podkreślił biskup Jan, funkcja szafarza, który niesie ciało Jezusa do chorych i potrzebujących jest nie do przecenienia w dzisiejszym świecie i jest ona drogą do świętości.
Dziesięciu mężczyzn będzie dawało świadectwo wiary i łączności z osobą i życiem polskiego papieża, jako rycerze powstałej w Szańcu Chorągwi św. Jana Pawła II.
Dzięki Jezusowi Chrystusowi wiemy, kim naprawdę jesteśmy – powiedział metropolita krakowski do zebranych w kościele w Modlniczce.
W ramach projektu „Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej” udało się zdigitalizować ponad 1022 jednostki archiwalne!
Pierwszy proboszcz w Bibicach to był święty kapłan – stwierdza ks. dr Jan Przybocki.
W trudnych czasach, które mogą napełniać nas lękiem, trzymajmy się Bożego światła – powiedział abp Stanisław Budzik.
Bóg stał się człowiekiem, aby być blisko; nie jest mu obce nic, co cieszy i smuci człowieka – powiedział abp Stanisław Budzik.
O przyszłości świata i Kościoła zadecydują dzieci.
27 grudnia parafia Świętej Trójcy w Legnicy przeżywała uroczystość intronizacji relikwii św. bp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.
Prezydent Lubina Robert Raczyński znalazł sposób, by pokazać, jak kształtowała się najnowsza historia Lubina.
13 grudnia już po raz drugi w auli Zespołu Szkół w Lubomierzu zorganizowane zostało Forum Zawodowe.
O potrzebie jedności w Kościele, z pastorem Semkiem Korozą, biskupem Kościoła ewangelicko-reformowanego oraz przewodniczącym Łódzkiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, rozmawia ks. Paweł Gabara.
Spośród osób, które w dziejach naszego miasta zapisały się wielkimi czynami, na wyróżnienie zasługuje Marian Papis – dziennikarz, działacz katolicki i samorządowiec.
Parafia w Jeżowie należy do najstarszych na ziemiach polskich i jest związana z początkami chrześcijaństwa w Polsce. W tym roku obchodzi 750-lecie istnienia.
Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi, / wstańcie, pasterze, Bóg się wam rodzi! Te słowa wybrzmiały w bożonarodzeniową noc, by po raz kolejny obwieścić światu, że narodził się Jezus Chrystus.
Już po raz kolejny Caritas Archidiecezji Przemyskiej zorganizowała wigilię dla bezdomnych, samotnych i ubogich.
W rodzinie przychodzimy na świat, wzrastamy, uczymy się. Rodzina jest przykładem prawdziwej miłości, a jeżeli trzeba, to i przebaczenia – powiedział biskup senior diecezji charkowsko-zaporoskiej Marian Buczek.
Uroczystość Objawienia Pańskiego to w Kościele dzień pamięci o misjonarzach i modlitwy w ich intencji.
O miłosierdziu i nadziei w czasie pandemii i wojny mówi ks. dr Piotr Potyrała, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej.
„Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju”. Wypowiedział je John Fitzgerald Kennedy 20 stycznia 1961 r. podczas uroczystości zaprzysiężenia na 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Oddano do użytku bezkolizyjny przejazd pod torami kolejowymi, tworzący zachodnią obwodnicę miasta.
Trwają starania o utworzenie stałego punktu poboru krwi w Tarnobrzegu. Krwiodawców wspierają władze.
Pod koniec ubiegłego roku odbyła się promocja przewodnika Kraina bieszczadzkich jezior pod palcami adresowanego do osób niewidomych i słabowidzących.
W Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie czterech seminarzystów roku V z archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej przyjęło Admissio.
Zima to dla Caritas Diecezji Sosnowieckiej czas wytężonej pracy związanej z pomocą dla bezdomnych. Schroniska dają nie tylko nocleg, ale też pomagają w powrocie z bezdomności.
Jak co roku z Będzina popłyną w niebo setki nut, niosących dobrą nowinę o narodzeniu Jezusa. Znowu kolędy rozgrzeją serca i sprawią, że świat stanie się piękniejszy.
Diecezjalna Caritas zorganizowała świąteczne spotkania dla najbardziej potrzebujących. Blisko 200 osób uczestniczyło w wigiliach zarówno w Wałbrzychu jak i w Świdnicy.
Na wieży zabytkowego pałacu ponownie zainstalowano zegar, który istniał tam od 1720 r.
To tytuł książki ks. Krzysztofa Augustyna, który podzielił się praktycznymi wskazówkami dotyczącymi sakramentu pokuty i pojednania.
W parafii św. Ottona jubileusz swojego 15-lecia obchodził parafialny oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Podobnie jak w latach ubiegłych prowadzone były akcje misyjne, których celem jest finansowa i materialna pomoc misjonarzom i ich wspólnotom parafialnym.
Dbanie o zabytkową architekturę sakralną jest jednym z ważnych zadań stojących przed parafiami naszej archidiecezji.
Wszystko tam stoi na głowie: w grudniu 40-stopniowe upały, a w lipcu chłodne noce. Czerwona droga pełna serpentyn przecina dżunglę pełną ptaków, para młodych po ślubie wymienia się sandałami, a misjonarze mają ręce pełne roboty. I ty możesz do nich dołączyć.
W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbył się XVIII Rodzinny Wieczór Kolęd.
Często odmawiamy różne modlitwy, ale czy śpiew również może stać się modlitwą? O miłości do muzyki uwielbieniowej z Karoliną Rybicką rozmawia Beata Patalas.
O tym, jak dbać o więź z Jezusem, dlaczego lepiej nie zasypiać z telefonem i o wierze, która może zachwycić, z s. Renatą Ryszkowską rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Po dwóch latach przerwy związanej z pandemią możemy liczyć na wizyty duszpasterskie, do jakich przez lata przywykliśmy. Choć nie zawsze i nie wszędzie.
Ten unikalny zbiór i niezwykłe miejsce przybliża ludzi, którzy od wieków żyli obok nas, mając przy tym niebagatelny wkład w kulturę i społeczeństwo.
Zachęcam was do rozwijania swoich pasji, do realizowania marzeń także tych ekstremalnych. W nich również można znaleźć Jezusa – przekonywał młodych bp Maciej Małyga.
W kościele Opatrzności Bożej odbyła się wystawa ikon „Oblicza Matki”.
W auli PWT odbyła się uroczysta ceremonia nadania stopnia patriotycznego Rycerzy Kolumba.
W przedświątecznym czasie nie zapomniano o potrzebujących pomocy mieszkańcach pogrążonej w wojnie Ukrainy.
Spotkanie wigilijne dla osób bezdomnych i samotnych z powiatu biłgorajskiego odbyło się w Biłgoraju.
W ostatnią niedzielę Adwentu Katolickie Radio Zamość zawitało do parafii Przemienienia Pańskiego w Krowicy Samej.
Mieszkańcy obu miejscowości zorganizowali bal sylwestrowy, by uratować zabytkowy kościół.
Mało kto wie, że w naszej diecezji jest parafia, w której proboszczem jest ksiądz, który prawie całe kapłańskie życie spędził na misjach. Lazarysta ks. Stanisław Deszcz od czerwca ub.r. jest proboszczem w leżącej na południowym krańcu naszej diecezji parafii św. Wawrzyńca w Gozdnicy.
Jako mały chłopak, gdy miałem 6 czy 7 lat, marzyłem o tym, żeby zostać śpiewakiem. Podziwiałem głosy operowe i dziwiłem się, jak to możliwe, że ludzie śpiewają bez mikrofonu.
Reklama
Kościół
Wiara
Wiara
Wiara
Wiara
Europa
Wiadomości
Kościół
Wiara