Reklama

Niedziela 2/2023

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Nie tylko ludzka sprawa

Ks. Jarosław Grabowski

Małżeństwo to pomysł Boga, który zaplanował je dla szczęścia kobiety i mężczyzny, a nie po to, żeby uprzykrzyć im życie.

Z jasnej góry
5

Z Jasnej Góry

Izabela Tyras/Mirosława Szymusik BP @JasnaGóraNews

Rok 2023 upłynie pod znakiem Apelu Jasnogórskiego – w 70. rocznicę rozpoczęcia tego najbardziej znanego dziś i charakterystycznego dla Jasnej Góry nabożeństwa.

Obserwator
6-7

Obserwator

Władze Ukrainy zaczęły zabiegać o wykluczenie Rosjan z Rady Bezpieczeństwa oraz samej Organizacji Narodów Zjednoczonych. Powód? Względy proceduralne. Obecność Rosji w tych gremiach jest nielegalna – oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba

treści wiary
12-15

Najważniejszy sakrament

Ks. Piotr Majer

Niedawno do naszej redakcji trafił list zdesperowanych dziadków, którzy sami ochrzcili swojego wnuka, bez wiedzy i zgody rodziców malca. Dla dziadków nie do zaakceptowania była bowiem decyzja syna i synowej, którzy oświadczyli, że potomek, jak podrośnie, to sam zdecyduje, czy chce być ochrzczony, czy nie. Dziadkowie, którzy dokonali tzw. chrztu z wody, teraz zastanawiają się, czy taki chrzest jest ważny w obliczu Boga i Kościoła. O odpowiedź poprosiliśmy ks. Piotra Majera, specjalistę prawa kanonicznego.

Chrzcielne zwyczaje

Ryszard Kantor

Jak wyglądały chrzty w dawnej Polsce? Czym się kierowano przy wyborze imion i rodziców chrzestnych? Ile z tych zwyczajów zachowało się do naszych czasów?

nasze sprawy
16

Kolejny etap digitalizacji

Artur Stelmasiak

Archiwalne numery Tygodnika Katolickiego Niedziela są systematycznie digitalizowane. Dzięki temu naukowcy, dziennikarze, studenci, duszpasterze oraz zwykli czytelnicy mają łatwy dostęp do tekstów źródłowych, które są świadectwem historii Kościoła i Polski.

liturgia tygodnia
17-20

Chrzest Jezusa

Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 3, 13-17)

Po co chrzcić dziecko?

Ks. Łukasz Janowski

Pytanie czytelnika

Mój Syn, w którym mam upodobanie

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Chrzest Jezusa w Jordanie jest nie tylko początkiem Jego misji i działalności publicznej. W tym wydarzeniu Bóg mówi coś bardzo ważnego o tym, jak – dzięki Jezusowi – zmieniają się relacje między Bogiem a człowiekiem. O tym wydarzeniu mówi się jako o teofanii, czyli objawieniu się Boga. Słyszymy głos Boga Ojca, widzimy znak Ducha Świętego w postaci gołębicy i patrzymy na Jezusa, umiłowanego Syna.

Chrzest Jezusa i „winy nas wszystkich”

O. Krzysztof Osuch, jezuita

A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody”. Inni wyznawali swoje grzechy, Jezus nie! Nie obciążały go żadne własne winy. Kiedyś zapyta faryzeuszów: „Kto z was udowodni Mi grzech? (J 8, 46). A jednak Jezus wszedł do wód Jordanu z balastem grzechów – cudzych, naszych.

Filar prawowierności

Ireneusz Korpyś

Obok św. Grzegorza z Nazjanzu i św. Bazylego Wielkiego był najważniejszym z teologów kapadockich.

moim zdaniem
21

Nadzieja na nowy rok

Ks. Paweł Bortkiewicz

Mam nadzieję, że ten rok w przestrzeni kościelnej stanie się szansą powrotu do relacji prawdy i wolności, wiary i rozumu.

Świadkowie wiary
22-23

Heroiczni i błogosławieni

Notował Krzysztof Tadej

Kim są nowi kandydaci na ołtarze? O komentarz poprosiliśmy abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, metropolitę poznańskiego.

życie kościoła
24-27

Ksiądz w okopach

Krzysztof Kurianiuk

Aleks jest wysportowanym czterdziestokilkuletnim mężczyzną, szczupłym, średniego wzrostu. Rzadko się uśmiecha, ma ciemne i smutne oczy, które w ostatnich latach widziały wiele zła i ludzkiego bestialstwa. Mówi powoli, krótkimi zdaniami, waży słowa.

zwyczajni niezwyczajni
28-29

Wsłuchuje się w głos parafian

Marek Sobisz

Ksiądz Romuald Kosk jest dobrym duchem naszej parafii. Otwarty na nowe inicjatywy, bierze na swoje barki ciężary, często – wydawałoby się – za ciężkie jak na jednego człowieka.

życie kościoła
30-31

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

Zaangażowanie na rzecz pokoju i pojednania jest podstawowym kryterium wiarygodności religii – podkreślił honorowy zwierzchnik prawosławia patriarcha Bartłomiej w orędziu świątecznym. Dodał, że „bez pokoju między religiami, bez ich dialogu i współpracy nie może być pokoju między narodami i kulturami”.

punkt widzenia
32-35

Ceny za prąd jak w 2022 r.

Tadeusz M. Krasnawski

Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził nowe taryfy dystrybucji i sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych. Jakie to będzie miało konsekwencje dla nas w 2023 r.?

Atom zamiast węgla?

Artur Stelmasiak

Elektrownie jądrowe powinny powstawać w miejscach elektrowni węglowych, by wykorzystać infrastrukturę przemysłową, transportową oraz kapitał ludzki – do takich wniosków doszli naukowcy i eksperci, którzy uczestniczyli w konferencji na Politechnice Opolskiej.

moim zdaniem
36

Politycy i korupcja, mariaż wyborny

Jacek Pałkiewicz

Plaga niegodziwości i wykorzystywania władzy wiążącej się z przekupstwem czy nepotyzmem stała się, niestety, codziennością. I dotyka zarówno dyktatury, jak i demokracje.

świat wokół nas
38-39

Światła i cienie Kataru

Włodzimierz Rędzioch

Mundial 2022 przejdzie do historii jako mundial korupcji, terroryzmu i łamania praw człowieka – mówi Souad Sbai w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

historia
40-41

Ludzie drugiego sortu

Arkadiusz Bednarczyk

Plasowali się na jednym z najniższych szczebli w hierarchii społecznej. We dworach i mieszczańskich kamienicach przygotowywano dla nich odrębne wejścia, a nawet schody. Dziewczęta miały małe szanse na zamążpójście, a jeśli już do tego dochodziło, musiały pożegnać się ze służbą. Lokaje, stróże, służące w miastach stanowili nawet jedną dziesiątą liczby mieszkańców. I nie mieli lekkiego życia...

świat pod lupą
42-43

Zapał jak sztuczne ognie

Anna Aleksandrowicz

Nauka potrafi już wytłumaczyć, dlaczego tak trudno nam dotrzymać słowa danego samemu sobie, i jaka jest przyczyna, że każde nowe postanowienie zrealizuje z dużą dozą prawdopodobieństwa jedynie od 5 do 8% z nas.

dobre rady
44-45

Pacjent i przepisy

Anna Wyszyńska

W opiece zdrowotnej mamy coraz więcej „e”: e-recepty, e-skierowania do poradni specjalistycznych i e-skierowania do sanatorium.

Jak wyjść z długów?

Bożena Kwiecińska, prawnik

Czy ogłoszenie upadłości konsumenckiej oznacza umorzenie długów?

podróżnik
46-47

Na końcu świata

Wojciech Dudkiewicz

Imperium Rzymskie w czasie swojej świetności sięgało końca świata – ówczesnego świata. Tu Rzymianie zbudowali Volubilis.

opowiadanie
48-51

Ode złego

Wikary Makary

Witamy ponownie na naszych łamach Wikarego Makarego. Jego krótkie opowiadanie zamieszczone w bożonarodzeniowym numerze Niedzieli spotkało się z ciepłym przyjęciem naszych czytelników. Zgodnie więc ze złożoną wówczas obietnicą publikujemy kolejną, niepozbawioną poczucia humoru opowieść autora. Miłej lektury!

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

moim zdaniem
64

Chłopcy i mężczyźni

Witold Gadowski

Kształtowanie charakterów i cech człowieka musi się dokonywać w tradycyjnej rodzinie.

dodatek
II-XVI

Przekonywał, nie narzucał

Ks. Jarosław Grabowski

Żegnamy Benedykta XVI, ale pozostaje z nami całe bogactwo jego myśli.

Bawarczyk na Watykanie

Ks. Mariusz Frukacz

Benedykt XVI odbył dwadzieścia cztery podróże zagraniczne, był autorem wielu ważnych dokumentów. Był też pierwszym papieżem od czasów Grzegorza XII, który ustąpił z urzędu. Jaką drogę przebył chłopiec z bawarskiej wioski, aby stać się głową Kościoła katolickiego?

Skończyła się pewna epoka

Prof. Marzena Górecka, ks. prof. Krzysztof Góźdź

Benedykt XVI wskazuje, że człowiekowi trzeba przywrócić nadzieję, która tkwi właśnie w chrześcijaństwie.

Kochał Polaków

Kard. Stanisław Dziwisz Wysłuchała Maria Fortuna-Sudor

Mogę powiedzieć, że Benedykt XVI darzył mnie przyjaźnią i poczytuję to sobie za wielki zaszczyt.

Był jednym z największych teologów Kościoła

Włodzimierz Rędzioch

W pierwszych miesiącach 1982 r. zacząłem spotykać na placu św. Piotra kapłana w średnim wieku, który szedł w kierunku Pałacu Świętego Oficjum. Nosił długi czarny płaszcz, na głowie miał beret, a w ręku teczkę. Na moje pozdrowienie zawsze odpowiadał nieśmiałym uśmiechem. Wkrótce się dowiedziałem, że jest to nowy prefekt Kongregacji Nauki Wiary – kard. Joseph Ratzinger.

Święte życie Benedykta XVI

Abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski Notował Krzysztof Tadej

Widziałem jego święte życie – zarówno w sytuacjach publicznych, jak i prywatnych.

Dziękujmy Bogu za Benedykta XVI

Abp Wacław Depo, Metropolita Częstochowski

Jego nauczanie w czasie tej pielgrzymki odebrałem jako pewne drogowskazy dla mojego posługiwania.

Okiem dziennikarza

O. Andrzej Majewski, jezuita

Dla mnie postać papieża Benedykta XVI ma bardzo wiele odniesień, również tych osobistych. Opatrzność sprawiła, że spotykałem się z nim kilka razy.

Alfabet myśli Benedykta XVI

Wybór ks. Jarosław Grabowski

Benedykt XVI zostawił po sobie wielką spuściznę, która stanowi fundament dla współczesnego Kościoła i świata.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, że...

Maria Mientka

...kolęda Wielka Miłość Ukryta, śpiewana przez Andrzeja Rybińskiego, ma swoje źródło w Orliku?

Pod skrzydłami Archanioła

Anna Wyszyńska

Ośrodek Rehabilitacyjny pw. św. Rafała Archanioła w Rusinowicach to ponad 28 lat działania, 474 turnusy i 70 tys. pacjentów, którzy skorzystali tu z rehabilitacji i opieki. Ale nie tylko liczby są ważne. Każdy pacjent przyjeżdża tutaj ze swoją indywidualną, kilku-, kilkunastoletnią biografią, w którą wpisane są choroba i cierpienie.

Czekały na swój czas

Rozmawia: Maria Fortuna-Sudor

Dobra kultury religijnej, sztuki sakralnej stanowią część naszego dziedzictwa narodowego – przekonuje w rozmowie z Niedzielą ks. dr Piotr Pasek, dyrektor najstarszego muzeum diecezjalnego w Polsce.

Zasługują na uwagę

Maria Fortuna-Sudor

Liczące ok. 600 lat figury, przedstawiające świętych biskupów, można podziwiać po gruntownej konserwacji.

Kolędowe uniesienie

oprac. EDC i IC

Na ludowo, gospelowo, jazzowo, operowo czy kameralnie – w takich klimatach poznaniacy mogą posłuchać najpopularniejszych kolęd.

Młodość i świętość

oprac. EDC i IC

Znamy zwycięzców etapu dekanalnego Olimpiady Wiedzy Religijnej, zorganizowanej po raz 28. przez diecezję łowicką.

Niedziela kielecka

Święta od Róż

Katarzyna Dobrowolska

Parafia i kościół św. Stanisława w Żębocinie pisze właśnie nową kartę historii. Kształtuje się tutaj miejsce kultu świętej Rity. Czy zaowocuje to w przyszłości lokalnym sanktuarium ku czci Perły z Umbrii, jak nazywa się świętą od Róż?

Blisko Jezusa, blisko ludzi

Władysław Burzawa

U progu Nowego Roku w Kościele kieleckim bp Jan Piotrowski pobłogosławił ponad stu lektorów oraz szafarzy nadzwyczajnych. To wyjątkowe posługi. Jak podkreślił biskup Jan, funkcja szafarza, który niesie ciało Jezusa do chorych i potrzebujących jest nie do przecenienia w dzisiejszym świecie i jest ona drogą do świętości.

Rycerze ruszają do boju

Agnieszka Dziarmaga

Dziesięciu mężczyzn będzie dawało świadectwo wiary i łączności z osobą i życiem polskiego papieża, jako rycerze powstałej w Szańcu Chorągwi św. Jana Pawła II.

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous