Reklama

W wolnej chwili

Inwestycje w przyrodę

Włochatka

P. Stachyra

Włochatka

Pracując razem, możemy wpłynąć pozytywnie na środowisko, czego dowodzi przykład ekologicznego zaangażowania PGE.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W samym 2022 r. zostało zrealizowanych łącznie ponad 50 różnorodnych projektów środowiskowych, m.in. dwadzieścia dwa projekty edukacyjne skierowane do dzieci, młodzieży oraz seniorów, a także cztery projekty naukowo-badawcze; zasadzono ponad 67 tys. drzew w dziewiętnastu lokalizacjach, zrewitalizowano cztery ścieżki edukacyjne w parkach narodowych, zamontowano na słupach energetycznych 787 platform dla bocianów i zaobrączkowano 866 młodych osobników w 330 gniazdach – tak w dużym skrócie można streścić wkład w troskę o polską przyrodę największego krajowego dostawcy energii – Grupy PGE.

Z pomocą parkom narodowym

Reklama

W minionym roku zrealizowano rekordową liczbę projektów środowiskowych PGE. Wiele z nich zostało podjętych we współpracy z: Biebrzańskim Parkiem Narodowym, Świętokrzyskim Parkiem Narodowym, Roztoczańskim Parkiem Narodowym, Kampinoskim Parkiem Narodowym, Wigierskim Parkiem Narodowym i Słowińskim Parkiem Narodowym. Rozpiętość działań w ramach wspomnianej współpracy była szeroka, począwszy od konferencji naukowych i rozmaitych konkursów, a skończywszy na monitoringu ptaków lęgowych. Ciekawe przedsięwzięcie zostało podjęte przez Kampinoski Park Narodowy. Dzięki finansowemu wparciu PGE zakupiono dziesięć fotopułapek, które na bieżąco rejestrują poczynania zwierząt w najdzikszych zakątkach Puszczy Kampinoskiej. Zakupiony sprzęt wideo pozwolił pracownikom parku oszacować liczebność wybranych gatunków ssaków, a także kondycję poszczególnych jednostek. Nagrania te są udostępniane na portalach społecznościowych parku oraz Grupy PGE; cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony internautów, którzy mogą na bieżąco podglądać życie dzikich zwierząt prowadzone w samym sercu puszczy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W najlepszej lidze

PGE jest partnerem strategicznym najstarszej polskiej organizacji zajmującej się dbaniem o zachowanie dla potomnych środowiska naturalnego w nienaruszonym stanie, czyli Ligi Ochrony Przyrody. Wspólnie z LOP zostało zrealizowanych wiele projektów środowiskowych, edukacyjnych i ekologicznych, m.in. sadzenie drzew w Nadleśnictwie Zwoleń czy też konferencja popularnonaukowa pt. „Ochrona ptaków na terenach zurbanizowanych”, na której rozmawiano np. na temat wpływu farm fotowoltaicznych i farm wiatrowych na ptaki oraz przyrodę.

Zasadzili lasy

Od ponad 23 lat PGE poświęca wiele energii, realizując swój flagowy, autorski projekt środowiskowy pod nazwą „Lasy Pełne Energii”. Program, który początkowo był lokalną inicjatywą, szybko rozszerzył swój zasięg, obejmując kolejne regiony Polski. W ramach programu podejmowane są działania mające na celu poprawę powietrza, jakości wód gruntowych oraz odbudowę drzewostanu w polskich lasach. Przez ponad dwie dekady pracownicy PGE, ich rodziny i wolontariusze posadzili blisko 700 tys. drzew. W samym 2022 r. zasadzono ich 67,5 tys. Akcja objęła jedenaście województw, a wzięło w niej udział 1,4 tys. uczestników. Dzięki podobnym projektom możemy cieszyć się urokami lasów.

Ratują ptaki

Energetycy z PGE zasłynęli ze swojej troski o ptaki. Od lat działają na rzecz ich ochrony, m.in. wznosząc ponad liniami energetycznymi platformy, na których bociany budują gniazda. Do tej pory powstało niemal 28 tys. platform gniazdowych, z czego w minionym roku zamontowano ponad 700 takich konstrukcji. Energetycy wspierają także ornitologów w obrączkowaniu młodych bocianów. W 2022 r. dzięki ich pomocy zaobrączkowano 866 młodych ptaków w 330 gniazdach. Dziesięć bocianów zostało zaopatrzonych w nadajniki GPS, które umożliwiają zmapowanie ich tras migracji. Na wsparcie ze strony PGE mogą liczyć również sokoły wędrowne. W minionym roku z gniazd obecnych na czterech kominach, zlokalizowanych na obszarach należących do giganta energetycznego, wyfrunęło aż czternaście młodych sokołów. Nie byłoby to możliwe bez szerokiego zaangażowania środowiskowego PGE.

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2023-02-21 13:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Miód nasz powszedni

Więcej ...

Ocalali oraz prezydent Andrzej Duda złożyli kwiaty przed Ścianą Straceń

2025-01-27 09:41

Jakub Szymczuk/KPRP

Kilkudziesięciu ocalałych - byłych więźniów niemieckich obozów, a także prezydent Andrzej Duda, złożyli w poniedziałek rano wieńce i znicze przed Ścianą Straceń w byłym Auschwitz I. Było to pierwsze z wydarzeń poniedziałkowych obchodów 80. rocznicy oswobodzenia obozu.

Więcej ...

Prefekt Dykasterii ds. Komunikacji o Jubileuszu świata mediów, dziennikarstwa i komunikacji

2025-01-27 14:23

Vatican Media

Obchody Roku Jubileuszowego 2025 w Rzymie rozpoczęły się od Jubileuszu świata mediów, dziennikarstwa i komunikacji. Odbył się w dniach 24 - 26 stycznia i był pierwszym z głównych wydarzeń Roku Świętego. O tym ważnym wydarzeniu Włodzimierz Rędzioch rozmawiał z Paolo Ruffinim, prefektem Dykasterii ds. Komunikacji.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Komunikat: stanowczy protest wobec bezprawnego działania...

Kościół

Komunikat: stanowczy protest wobec bezprawnego działania...

Świadectwo: I żyli długo i szczęśliwie. Rodzice i ich...

Wiara

Świadectwo: I żyli długo i szczęśliwie. Rodzice i ich...

Święta matka

Wiara

Święta matka

Katolicy i Orkiestra

Kościół

Katolicy i Orkiestra

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Niedziela Kielecka

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Kościół

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Wiara

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Wiadomości

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Wiadomości

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...