Reklama

Niedziela Sandomierska

Majestat zamkowych sal

Sala biblioteczna oraz jej wyposażenie liczy sobie prawie dwa wieki

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Sala biblioteczna oraz jej wyposażenie liczy sobie prawie dwa wieki

Biblioteka w Muzeum – Zamek Tarnowskich, po dwuletnim gruntownym remoncie została ponownie otwarta dla zwiedzających.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po dwóch latach renowacji najstarszego pomieszczenia zamku możemy oglądać efekty pracy wielu osób. Jest to miejsce niezwykłe z dwóch powodów. Do dzisiaj bowiem zachowało swój pierwotny charakter nadany mu podczas przebudowy zamku prowadzonej przez Franciszka Marę Lanciego. Przetrwało także wielki pożar, który strawił siedzibę Tarnowskich w grudniu 1927 r. Ponadto symbolizuje jedną z najważniejszych części Kolekcji Dzikowskiej, jaką stanowiła biblioteka, która na mapie Polski, zarówno pozostającej pod zaborami, jak i w dwudziestoleciu międzywojennym, była niezwykle ważnym punktem. Jej twórca Jan Feliks Tarnowski zgromadził unikatowy i bezcenny dla dziejów i kultury polskiej zbiór rękopisów, inkunabułów, starodruków, który powiększali jego następcy – mówił Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum – Zamku Tarnowskich.

Sala biblioteczna oraz jej wyposażenie liczy sobie prawie dwa wieki. Powstała w trakcie przebudowy zamku w latach 30. ubiegłego wieku, którą przeprowadził Franciszek Maria Lanci. Dopiero teraz, po tylu latach od tamtego czasu udało się przeprowadzić gruntowny remont. Renowacji zostało poddane zabytkowe wyposażenie: szafy, wykonane z drewna jesionowego z dodatkiem innych gatunków z metalowymi witrynami zdobionymi herbem Leliwa oraz oryginalnymi szyldami do zamków. Tego wyzwania podjęła się pracownia Konserwacji Mebli i Dzieł Sztuki Andrzeja Wilczyńskiego w Warszawie. Natomiast grafiki zdobiące szafy, przedstawiające poczet władców polskich, oraz inne ryciny, zdobiące bibliotekę, trafiły do pracowni konserwatorskiej Wiesława Fabera, wymagały bowiem pilnej interwencji. Remont wnętrza przeprowadzili sami pracownicy muzeum Grzegorz Komada oraz Jan Miazga. Uzupełnili oni brakujące fragmenty posadzki pod szafami oraz otynkowali sklepienie, które podczas montowania szaf w XIX wieku, zostało dostosowane do ich rozmiarów. – Obciosano część stropu, by mogły zmieścić się szafy, i tak pozostawiono go, co wyglądało fatalnie, kiedy wyposażenie zostało zdemontowane – mówił dyrektor Zych. Odnowiony został także piękny kominek z czarnego marmuru, którego wykonawcą był włoski kamieniarz Paolo Filippi.

Na otwarciu odrestaurowanych wnętrz obecny był Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega, który podziękował swojemu poprzednikowi na stanowisku prezydenta Janowi Dziubińskiemu oraz Adamowi Wójcikowi pierwszemu dyrektorowi muzeum, bo to oni zapoczątkowali przystosowywanie zamku do celów muzealnych. – To dzięki tym dwóm osobom możemy kontynuować rozpoczęte przez nich dzieło. Mam świadomość, jak wiele jeszcze pracy przed nami zarówno w samym zamku, jak i w jego najbliższym otoczeniu, na remont czeka chociażby dawna kuchnia dworska i wiele innych obiektów. Konserwacji wymaga także wiele muzealiów z Kolekcji Dzikowskiej. Konstrukcja dofinansowania, jakie otrzymało muzeum, jest dla samej instytucji, jak i miasta, będącego organem prowadzącym tę instytucję, bardzo korzystna. I tu podziękowania należą się zarówno radnym wojewódzkim, które składam na ręce Kamili Piech, zasiadającej w sejmiku wojewódzkim, jak i Dominikowi Komadzie, wieloletniemu kierownikowi tarnobrzeskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu – mówił prezydent. Renowacja biblioteki była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego oraz Urzędu Miasta Tarnobrzega, które wyniosło 80% całości kosztów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2023-02-21 13:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jaś na dobry początek

Pierwszy obywatel Tarnobrzega w roku 2020

Archiwum

Pierwszy obywatel Tarnobrzega w roku 2020

W szpitalu przyszedł na świat Jaś Flis, który jest pierwszym tarnobrzeżaninem urodzonym w 2020 r.

Więcej ...

Nikt nie odchodził w taki sposób

Grzegorz Gałązka

Była sobota 2 kwietnia 2005 r. Świat zamarł. W ciszy. Szlochu. Modlitwie. Już wtedy wiedzieliśmy, czuliśmy, że po śmierci Jana Pawła II nic już nie będzie takie samo, że coś się na zawsze skończyło. Że uleciał kawałek także naszego życia

Więcej ...

Wyjątkowy film "Śladami Ojca" już do obejrzenia!

2025-04-02 18:41

Materiał prasowy

Święty Jan Paweł II, to człowiek przeprowadzający Kościół w nowe millenium, w czasach kiedy potrzeba było kogoś autentycznego, prawdziwego. Papież, który na oczach milionów ludzi zmieniał losy świata.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Wiara

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

Wiara

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

Ks. prof. Styczeń mówi o ostatnich chwilach życia...

Kościół

Ks. prof. Styczeń mówi o ostatnich chwilach życia...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Franciszek

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?