Reklama

Kadzidło

Zaglądamy do historii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kiedy ją ujrzałem po raz pierwszy, nie wierzyłem, że może być aż tak piękna. Na kraciastym materiale wyszyty złotymi nićmi krzyż. Pod krzyżem otwarta księga Pisma Świętego i napis w języku łacińskim: In hoc signo vincis. Nad wszystkim czuwa orzeł wyszyty srebrnymi nićmi, a na jego tle obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Tak prezentuje się pierwsza strona kadzidlańskiej kroniki.
Zapewne każda parafia w swojej bibliotece posiada kronikę parafialną. Zawiera ona najciekawsze wydarzenia z życia parafii czy Kościoła. Dobrze prowadzona, jest pomocna przyszłym pokoleniom. Przecież nie wszystko można przekazać ustnie. Komentarze, informacje, zdjęcia pokazują prawdziwą historię życia wspólnotowego parafii. Zapewne okazalsze kroniki posiadają parafie, które powstały bardzo dawno. Dzisiaj chcę zatrzymać się nad kroniką parafii Kadzidło.
Kronika zaczyna się ważną informacją nie tylko dla samej parafii, ale dla całego Kościoła powszechnego. Oto możemy dowiedzieć się, że "10 listopada 1965 r. delegacja parafii Kadzidło złożyła na Jasnej Górze Księgę Wieczystą czynów dobroci w intencji Soboru Watykańskiego II i na uczczenie Tysiąclecia Chrztu Polski". Dzień później parafianie złożyli akt oddania się w niewolę Maryi: "(...) My, kapłani i lud wierny parafii Kadzidło, stajemy dziś przed Tobą, przejęci troską o Kościół Chrystusowy na całym świecie, a zwłaszcza w naszej Ojczyźnie, na progu nowego Tysiąclecia Wiary, o życie Boże w naszej parafii i w rodzinach, o naszą wierność Bogu, Krzyżowi i Ewangelii Chrystusowej, pragniemy szczególnie aktem oddać się Tobie całkowicie na własność, to znaczy w Macierzyńską niewolę i w Twoje dłonie złożyć wszystko, co mamy najdroższego (...)". W intencji Soboru Kadzidło przeżyło specjalne rekolekcje, które przeprowadzili Ojcowie Kapucyni z Łomży. Jak zostały one przeżyte, świadczy ilość rozdanych Komunii Świętych: na zakończenie rekolekcji rozdano 8 tys. Komunii św.! Rok później kolejne rekolekcje w intencji Soboru. Kronikarz napisał: "Rekolekcje odbyły się w dniach 1-8 listopada 1964 r.. Prowadził je o. Łoś z Krakowa. Frekwencja była wielka. Rozdano 9 tysięcy Komunii".
Ważnym wydarzeniem z życia parafialnego stał się fakt przybycia do parafii kard. Stefana Wyszyńskiego. Z tej okazji możemy przeczytać: "W roku 1972 przypada setna rocznica rozpoczęcia budowy tutejszego kościoła. Z tej okazji w dniu 4 czerwca 1972 roku przybędzie do Kadzidła o godzinie 11.00 Ksiądz Kard. Stefan Wyszyński - Prymas Polski". Do wizyty rzeczywiście doszło, a w Kronice Ksiądz Prymas napisał: "Z radością nawiedziłem Kadzidło i modliłem się z Ludem Bożym parafii, dziękując Bogu za wszystkie łaski udzielone przez stulecie świątyni. Wszystkim tu modlącym się błogosławię". Kronika zawiera również ciepłe słowa bp. Mikołaja Sasinowskiego, które zostały zapisane pod datą 5 czerwca 1972 r. Biskup Mikołaj napisał: "Nie sposób zapomnieć owej przepięknej uroczystości z okazji jubileuszu rozpoczęcia budowy tej monumentalnej świątyni parafialnej w Kadzidle. Obecność Księdza Prymasa na tej uroczystości podnosi ją niewątpliwie do wysokiej zasługi. Tego rodzaju uroczystości nie zapomina się nigdy". Po niezwykłej wizycie kard. Wyszyńskiego kronikarz napisał, że ta wizyta "była i będzie świadectwem głębokich przeżyć religijnych naszej parafii, które na długo pozostaną w naszej pamięci".
Tak jak wspominałem, zapewne każda parafia posiada swoją Kronikę. Życzymy, aby były one tak piękne jak ta kadzidlańska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Do Maryi po wysłuchanie Jej dobrych rad

2024-05-01 19:10

Wiktor Cyran

Przyszliśmy do Matki Dobrej Rady aby wysłuchać Jej dobrych rad na temat nas samych, Kościoła, tego wszystkiego co się w nas dzieje. Myślę, że każdy kto chciał posłuchać Matki to dzisiaj usłyszał Jej dobry głos, usłyszał Jej dobrych rad - mówi ks. Tomasz Płukarski.

Więcej ...

Dziś 1 maja, wspomnienie św. Józefa, robotnika

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

1 maja Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Józefa, robotnika. Do kalendarza liturgicznego weszło ono w 1955 roku. Św. Józef jest patronem licznych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię. Jest także patronem cieśli, stolarzy, rzemieślników, kołodziei, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych, bezdomnych, umierających i dobrej śmierci.

Więcej ...

Bp Turzyński do Polonii i Polaków za granicą: Jesteście integralną częścią naszej Ojczyzny

2024-05-01 20:00

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Pamiętamy o Was i chcemy Wam powiedzieć, że jesteście częścią integralną naszej wspaniałej Ojczyzny - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podziękował środowiskom polonijnym za pielęgnowanie kultury polskiej i przekazywanie jej młodemu pokoleniu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst