Reklama

Niedziela Rzeszowska

U Jacka w Palikówce

Spotkaniu przewodniczył bp Jan Wątroba

Ks. Łukasz Hendzel

Spotkaniu przewodniczył bp Jan Wątroba

Dla Jacka Krawczyka modlitwa „była wchodzeniem w relację z Bogiem żywym”, a wiara rodziła w nim przekonanie, że słowa modlitwy „płynęły z serca do Serca” – powiedział bp Jan Wątroba o kandydacie na ołtarze z diecezji rzeszowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Rzeszowskiej spotkali się 18 marca w parafii Miłosierdzia Bożego w Palikówce na wielkopostnym dniu skupienia. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, gdyż jest to parafia pochodzenia sługi Bożego Jacka Krawczyka, którego proces beatyfikacyjny toczy się na szczeblu diecezjalnym od 25 marca 2022 r. Uczestniczący w spotkaniu bp Jan Wątroba ukazał, w jaki sposób duchowe bogactwo kandydata na ołtarze z Palikówki może inspirować do wielkopostnej pracy nad sobą.

Pokora i sakramenty

W homilii w czasie Mszy św. bp Jan Wątroba podkreślił, że sługa Boży Jacek Krawczyk był człowiekiem pokory. Chrześcijańska pokora, polegająca na uznaniu prawdy o Bogu i o sobie, dojrzewała w jego życiu dzięki sakramentom świętym – ze spowiedzią na pierwszym miejscu. Jak podkreślił kaznodzieja, dzisiejszy sługa Boży „odkrył wartość sakramentu spowiedzi ściśle związanego z Najświętszym Sakramentem”, często uczęszczał do kościoła ojców bernardynów w Rzeszowie i przeżywał radość, uczestnicząc w Eucharystii. – Ta radość wypływała z regularnej spowiedzi i współpracy ze stałym spowiednikiem. Sakrament pokuty i pojednania był dla Jacka doskonaleniem pokory poprzez otwieranie się na Boże miłosierdzie i w tym ufnym przyjmowaniu prawdy o Bogu i o sobie warto go naśladować – zachęcał bp Wątroba.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Apostoł modlitwy

Sługa Boży Jacek był także człowiekiem modlitwy – to kolejna cecha głębokiej duchowości „świętego z sąsiedztwa”, jak bywa nazywany Jacek, którą opisywał w homilii biskup rzeszowski. Według wspomnień mamy Jacka, zapoczątkował on w domu rodzinnym wspólną modlitwę w godzinie Apelu Jasnogórskiego. Był również „apostołem modlitwy”, gdy odwiedzał pensjonariuszy Domu Rencisty w Rzeszowie, gdy prowadził tam nabożeństwo majowe albo Różaniec. Dla Jacka Krawczyka modlitwa „była wchodzeniem w relację z Bogiem żywym”, a wiara rodziła w nim przekonanie, że słowa modlitwy „płynęły z serca do Serca”. Pasterz rzeszowski zachęcił, by uczyć się od kandydata na ołtarze z Palikówki takiego zjednoczenia z Bogiem w modlitwie.

Reklama

W tajemnicy Krzyża

Biskup zaznaczył, że przykład przyjmowania i przeżywania cierpienia przez Jacka Krawczyka może być w Wielkim Poście pomocą w głębszym odczytywaniu tajemnicy Krzyża. Młody student z Palikówki zaakceptował swoją ciężką, jak się później okazało śmiertelną chorobę, jako osobisty krzyż, przez który Pan Jezus objawiał miłość. Jacek żywił takie przekonanie dzięki dojrzałej wierze i pozwalało mu to wytrwale „dźwigać krzyż cierpienia”, a także udzielić w świetle wiary odpowiedzi na pytanie: „Co zrobić z tym krzyżem, który pojawił się w jego życiu?” – zaznaczył biskup.

Chrześcijańska pokora, modlitwa i przyjmowanie krzyża – to nauka płynąca z Palikówki w wielkopostnym dniu skupienia Akcji Katolickiej Diecezji Rzeszowskiej. Mszę św. koncelebrowało wielu księży asystentów z parafii diecezji rzeszowskiej i był to najważniejszy moment formacyjnego spotkania.

Po Eucharystii młodzież z II LO w Rzeszowie zaprezentowała sztukę poświęconą Jackowi Krawczykowi. Elementem kończącym wielkopostny dzień skupienia Akcji Katolickiej była prelekcja ks. dr. Mateusza Rachwalskiego – postulatora w procesie beatyfikacyjnym kandydata na ołtarze z Palikówki.

Podziel się:

Oceń:

2023-03-28 13:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Chłopak z sąsiedztwa

Jacek na pielgrzymce

Archiwum rodzinne

Jacek na pielgrzymce

Chcę być człowiekiem na maksimum, który, jak świeca spalając się, zapala wygasłe lub jeszcze nie zapalone świece – napisał Jacek Krawczyk.

Więcej ...

Dziś 1 maja, wspomnienie św. Józefa, robotnika

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

1 maja Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Józefa, robotnika. Do kalendarza liturgicznego weszło ono w 1955 roku. Św. Józef jest patronem licznych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię. Jest także patronem cieśli, stolarzy, rzemieślników, kołodziei, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych, bezdomnych, umierających i dobrej śmierci.

Więcej ...

Franciszek: wiara „wyzwala” w nas łaskę

2024-05-01 10:08

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

„Wiara wyzwala w nas łaskę i otwiera umysł na tajemnicę Boga” - stwierdził papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej, kontynuując cykl katechez na temat cnót.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst