Reklama

Niedziela 14/2023

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Z pasją i przekonaniem

Ks. Jarosław Grabowski

Wiara żywa, wiara wyznawana z pasją może doprowadzić do przemiany życia u innych, często w sposób zupełnie zaskakujący.

wydarzenie
5-7

Życie nie podlega negocjacjom

Artur Stelmasiak

Obrońcy życia człowieka mają wiele powodów do satysfakcji, ale nigdy nie powinni spocząć na laurach – takie są główne wnioski dyskusji z okazji Narodowego Dnia Życia i 30. rocznicy zniesienia komunistycznego prawa aborcyjnego.

Wyróżnieni za przekaz prawdy

Maciej Orman

Za niepodważalny i widoczny każdego dnia wkład w mówienie prawdy o pontyfikacie św. Jana Pawła II Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika, Radio Maryja, Telewizja Trwam, Nasz Dziennik oraz Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu otrzymały wyróżnienia „Święty Jan Paweł II. Odkrywajmy Prawdę”.

życie kościoła
8-9

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

rekolekcje wielkopostne
15

Złamane skrzydło

Ks. Krzysztof Pawlina

Miłość i śmierć – te dwa doświadczenia zatrzymują rozbiegane życie. Pomyśl o swojej śmierci i o tym, co później. Wielki Post może być w tej zadumie pomocny. Śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa wymykają się logice doczesności. Może więc warto zajrzeć za zasłonę innego świata?

moim zdaniem
16

Obłęd niewinności

Bp Andrzej Przybylski

Wszyscy jesteśmy grzesznikami i potrzebujemy się nawracać, ale jest to możliwe tylko wtedy, kiedy jest świadomość winy.

liturgia tygodnia
17-20

Wjazd Jezusa do Jerozolimy

Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 21, 1-11).

Czym jest skrucha serca?

O. Oskar Michał Maciaczyk, franciszkanin

W okresie Paschy głosiciele słowa Bożego często mówią o skrusze serca. Rekolekcjoniści, misjonarze ludowi i ewangelizatorzy zachęcają do skruchy serca. Czy owa skrucha serca to tylko nic nieznaczący kaznodziejski slogan?

Hosanna Synowi Dawida!

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Ewangelista Mateusz ukazuje Jezusa podczas Jego triumfalnego wjazdu do Jerozolimy. Jezus celowo jedzie na osiołku, aby wypełnić proroctwa o królu przybywającym do Jerozolimy. Tłumy witają Go jako zapowiadanego Mesjasza. Wykładają drogę, którą przemierza, palmami i swoimi płaszczami. Krzyczą: „Hosanna Synowi Dawida!” oraz „Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie!”. Wywołuje to poruszenie w Jerozolimie, a wielu ludzi pyta, kim jest Jezus.

Wielki Tydzień – „mnogie pokłady skarbów”

Krzysztof Osuch, jezuita

Wiosna z falą budzącego się życia przyrody to chyba najpiękniejsza pora roku i jako taka świetnie współbrzmi z tym, co przeżywamy od Niedzieli Palmowej do Wielkanocy. W Wielkim Tygodniu zagłębimy się w to, co w losie Zbawiciela i naszym jest najtrudniejsze i zarazem najradośniejsze.

Patron internetu

Ireneusz Korpyś

Uchodził za najmądrzejszego człowieka swoich czasów, a swoimi myślami wyprzedził epokę, w której żył.

życie kościoła
21-25

Zawsze wierna

Redakcja

"Niedziela" była i nadal jest semper fidelis. Od chwili reaktywowania tygodnika w 1981 r. z dumą publikujemy teksty Jana Pawła II i o nim. Nie pozostajemy też obojętni wobec bezprecedensowego ataku na jego osobę, który obecnie obserwujemy.

Nasze Westerplatte

Bogdan Kędziora

Kiedy 18 lat temu umierał, Polska solidarnie trwała na modlitwie. Tamto przeżycie zjednoczyło wspólnotę, która miała we wdzięcznej pamięci to, jak prowadził nas do wolności i jak bardzo chciał nas nauczyć rozumnie z niej korzystać.

Dla niego wyjdziemy na ulice

Zebrała: Iga Cierniak

„Brakiem zdecydowanej reakcji na nabierające przyspieszenia ataki na papieża, pozwoliliśmy na wzbudzenie nieufności i nienawiści do katolickiej wiary i Kościoła, zwłaszcza wśród najbardziej bezbronnego młodego pokolenia” – piszą organizatorzy Narodowego Marszu Papieskiego i zachęcają, byśmy wychodząc 2 kwietnia na ulice miast i wsi, dali „czytelny sygnał, że zarówno jego postać, jak i pozostawione nam dziedzictwo, wciąż stanowią drogowskazy na ścieżce dorastania do pełni człowieczeństwa i prowadzą nas na drodze wiary”.

treści wiary
26-27

Ciało i dusza po śmierci

Ks. Andrzej Persidok

Dlaczego modlimy się za duszę zmarłego, skoro człowiek jest jednością cielesno-duchową i Chrystus odkupił całego człowieka? Czy nieśmiertelność duszy oznacza, że po śmierci istnieje tylko duch człowieka?

nasze sprawy
28-29

Anioły z Podlasia zmieniają Polskę

Rozmawia: Ireneusz Korpyś

W opiece hospicyjnej i paliatywnej od lat dzieje się nie najlepiej, a przecież Polaków, którzy potrzebują tego rodzaju pomocy, wciąż przybywa. Przykład z Podlasia pokazuje, że można uzdrowić niewydolny system. O tym, jak to zrobić, rozmawiamy z dr. Pawłem Grabowskim, twórcą Hospicjum Proroka Eliasza.

życie kościoła
30-31

Z Jezusem u boku

Damian Krawczykowski

Kościół potrzebuje młodych, wiemy to nie od dziś. Ale jak do tych młodych trafić? Skąd czerpać inspiracje? Aby lepiej poznać ich potrzeby, zebraliśmy dziesięć przykładów młodych osób z różnych „stron” Kościoła, których działania idealnie potwierdzają dewizę: w młodości siła. Ta ewangelizacyjna też.

sprawy rodzinne
32-33

Wielki Tydzień w rodzinie

Beata Kociołek

Męka, śmierć, grób, Zmartwychwstanie. Jak wytłumaczyć symbolikę tych najważniejszych dla naszej wiary wydarzeń z uwzględnieniem dziecięcej wrażliwości?

moim zdaniem
34

Nie szargać świętości, nie deptać ołtarzy

Piotr Grzybowski

Podstawową kwestią jest przywracanie poczucia godności i wartości.

polecamy
35

Matka Boża - znana, choć nieznana

Anna Wyszyńska

Zwracamy się do Niej w modlitwie, nazywając Ją Matką, Orędowniczką, Pośredniczką, Pocieszycielką... Powierzamy Jej najbardziej osobiste sprawy. A jednak Jej życie pozostaje dla nas tajemnicą.

Ikona z przesłaniem

Ireneusz Korpyś

Ta średniowieczna ikona w kształcie krzyża dziś jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon na świecie.

listy
36

Chcą korespondować

List od matki

Aleksandra

punkt widzenia
38-39

Niezrealizowane obietnice Brukseli

Rozmawia: Artur Stelmasiak

Lewicowym środowiskom w Brukseli zależy na tym, by deprecjonować politykę polskiego rządu, nawet gdy chodzi o wojnę i pomoc Ukrainie – stwierdza min. Rafał Romanowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

nasze życie
40-41

Nie ryzykuj zdrowia!

Karol Pepliński

Koszty utrzymywania budynków przyciągają uwagę jak nigdy dotąd. O ile jako konsumenci nie mamy większego wpływu na koszt energii, z której korzystamy, o tyle nasze działania mają znaczenie w zakresie gospodarowania energią.

świat wokół
42-43

Orlen napędza polską gospodarkę

Artur Stelmasiak

Stabilność dostaw energii elektrycznej, paliw i gazu ziemnego, a jednocześnie ograniczenie emisji dwutlenku węgla i rozwój zielonych technologii – zaktualizowana strategia Grupy Orlen łączy bezpieczeństwo i potrzebę transformacji krajowej gospodarki. Na realizację tych celów koncern wyda ok. 320 mld zł do 2030 r.

świat pod lupą
44-45

Auto pod prąd

Wojciech Dudkiewicz

Gdy jadą, prawie ich nie słychać, ale za sprawą unijnych biurokratów jest o nich coraz głośniej.

dobre rady
46-48

Z ręką na pulsie

Anna Wyszyńska

Nie potrzebujemy specjalistycznej aparatury, aby poznać jeden z podstawowych wskaźników stanu naszego organizmu.

Miód w schorzeniach wątroby

Ks. Eugeniusz Marciniak, mistrz pszczelarski

Zastosowanie miodu w leczeniu wątroby niemal idealnie spełnia postulat Hipokratesa, aby „pokarm był lekarstwem, a lekarstwo pokarmem”.

Między nękaniem a przestępstwem

Bożena Kwiecińska, prawnik

Od pewnego czasu prześladuje mnie nieznajomy mężczyzna. Pojawia się na wszystkich publicznych spotkaniach, w których biorę udział. Wystaje na przystankach autobusowych i pod moim domem. Nie grozi mi, ale zaczynam się go obawiać. Czy mogę to zaskarżyć jako uporczywe nękanie?

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

moim zdaniem
64

Widziałem te ubeckie twarze

Witold Gadowski

Rozbicie pamięci o św. Janie Pawle II toruje służalcom komunistycznej zdrady drogę do fałszowania historii.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, że...

IC

...Górka Klasztorna (diec. bydgoska) jest najstarszym w Polsce miejscem kultu maryjnego?

Gdy myślał Ojczyzna...

Rozmawia: ks. Rafał Witkowski

Jan Paweł II we wszystkich sprawach dotyczących przeprowadzania zmian ustawowych w Polsce był wielkim patriotą, oddanym całkowicie Polsce – mówi marszałek Józef Zych.

Wpisany w lipnicką tradycję

Maria Fortuna-Sudor

Jego palmy, zgłaszane na Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego w Lipnicy Murowanej, od kilku lat zdobywają nagrody oraz uznanie i podziw.

Jest wzorem

Ewa Biedroń

„Niezłomnie będziemy przy Nim trwać” – takie przesłanie płynie z 30. Forum Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II Diecezji Tarnowskiej.

Na drodze ze Zmartwychwstałym

Tadeusz Bysina

Kalwaria w Praszce to nie tylko duchowość pasyjna, ale i zagłębianie się w tajemnice paschalne.

Niedziela rzeszowska

Ojcze Święty, dziękujemy!

Ks. Janusz Sądel

Wędrowałem tędy wielokrotnie, albo w stronę Bieszczad, albo też w kierunku przeciwnym, od Bieszczad, poprzez Beskid Niski, aż do Krynicy – tak wspominał Jan Paweł II swoje wyprawy na Podkarpacie.

U Jacka w Palikówce

Ks. Łukasz Hendzel

Dla Jacka Krawczyka modlitwa „była wchodzeniem w relację z Bogiem żywym”, a wiara rodziła w nim przekonanie, że słowa modlitwy „płynęły z serca do Serca” – powiedział bp Jan Wątroba o kandydacie na ołtarze z diecezji rzeszowskiej.

Chrześcijaństwo i miłosierdzie to jedno

Ks. Piotr Potyrała

Na co dzień angażują się w pomoc ubogim w parafiach. Odwiedzają chorych, przygotowują paczki, przeprowadzają zbiórki do puszek, rozprowadzają świąteczne świece i baranki…

Niedziela sosnowiecka

Dla Jego bolesnej męki

ZT

Niedzielą Męki Pańskiej wkraczamy w świętowanie Wielkiego Tygodnia. Tradycyjne nabożeństwa Gorzkich Żali i Dróg Krzyżowych przybliżają najważniejsze tajemnice wiary. Nie byłoby poranka zmartwychwstania bez krzyża Chrystusa.

Zaniosą Chrystusa

Piotr Lorenc

Powiększyło się grono nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej w diecezji. Mamy ich obecnie 61.

Co kraj to obyczaj

ZT

„Tradycja jest jak lustro, w którym odbijają się wieki. Tradycja jest jak drzewo, które korzeniami swymi sięga głęboko w grunt rodzimy. Zdarzało się nieraz, że konary tego drzewa uschły, a pień poorany zmarszczkami starości przez wiele lat nie zdradzał utajonego w nim życia. Aż oto spod jego na pozór martwej kory wychyliły się ku światu pączki, które rozwinęły się w zieleń i kwiaty. To właśnie odradzanie się tradycji świadczy o jej sile żywotnej” – pisał Tadeusz Seweryn.

Reklama

Najpopularniejsze

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie,...

Kościół

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie,...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...