Reklama

Niedziela Wrocławska

Palma – drzewo niezwykłe

Prof. Przemysław Bąbelewski

Tomasz Lewandowski

Prof. Przemysław Bąbelewski

Przez Arabów nazywana jest „królem oazy zanurzającym swe stopy w wodzie, a swoją głowę w ogniu nieba”. Dla chrześcijan to symbol czci, hołdu i triumfu Chrystusa, jest także atrybutem męczenników. Jakim jest drzewem opowiada prof. Przemysław Bąbelewski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Palma uprawiana w Palestynie za czasów Jezusa, ale także obecnie, to palma daktylowa, po łacinie zwana phoeniks canariensis. Dorasta nawet do 30 metrów wysokości i jest w Ziemi Świętej drzewem owocowym – mówi prof. Przemysław Bąbelewski, wykładowca dendrologii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. – Tam, gdzie rosły palmy, tam była woda. Udomowiono ją i uprawiano już od czasów starożytności przede wszystkim dla celów pozyskiwania owoców daktyli, które popularne są do dzisiaj. Miałem szczęście być z żoną na pielgrzymce w Ziemi Świętej i jeść świeże miejscowe daktyle. Były po prostu przepyszne: duże, z soczystym słodkim miąższem – dodaje.

Wpisana w Ziemię Świętą

Jak podkreśla prof. Bąbelewski, dawniej palmy uprawiali głównie ludzie ubodzy, było to dla nich cenne źródło cukru: – Owoce daktylowca mają w sobie ponad 70% cukru, a także białko i dużo witamin. Co cenne można je suszyć i długo przechowywać. Palma jest też zimozielona – dobrze znosi trudny klimat Palestyny, gdzie występują bardzo duże amplitudy dobowe: już od marca, kiedy zaczyna się wiosna, w dzień potrafi być tam ponad 20 stopni, a w nocy -1.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Palmy były również używane w budownictwie, dachy na wsiach pokrywano właśnie jej liśćmi. – Kiedy zdjęto dach i spuszczono do Pana Jezusa paralityka, żeby go uzdrowił, był to właśnie dach z palmy. Taki dach prosto było zdjąć i łatwo odbudować – tłumaczy dendrolog i dodaje: – Palma daktylowa bardzo mocno wpisała się w Ziemię Świętą, do dnia dzisiejszego są w Palestynie plantacje, które zaopatrują świat w owoce daktylowca. I właściwie od czasów Jezusa ta roślina mało się zmieniła.

Jak czerwony dywan

Palma wspominana jest w Piśmie Świętym aż 37 razy i jest to gatunek zaliczany do roślin biblijnych. – Kiedy Jezus wjeżdżał na osiołku do Jerozolimy, mieszkańcy kładli przed nim właśnie gałązki palmy daktylowej. Robili to po to, by oddać mu hołd – w tamtych czasach, gdy przyjeżdżał ktoś ważny, to jak my dziś rozkładamy czerwony dywan, tak wtedy wykładano drogę gałęziami palmowymi. Gałęzie palmy wykorzystywano w Palestynie także do okazywania radości, nosząc je w triumfalnych pochodach i religijnych procesjach – mówi prof. Bąbelewski. Podkreśla, że rośliny, które zachowują zielony kolor przez cały rok, są dla chrześcijan ważnym symbolem: – Rośliny zimozielone, zwane też wiecznie zielonymi, są w ogóle w religii katolickiej bardzo ważne, to symbol wieczności.

Reklama

Polska palma wielkanocna

A co z tradycyjną palmą wielkanocną zanoszoną przez nas do kościoła w Niedzielę Palmową? – To oczywiście nie daktylowiec, nasze palmy wielkanocne najczęściej przygotowywano z wierzby wiciowej lub z wierzby białej, na których występują puszyste, białe „kotki”. To gałązki wiosny i odrodzenia życia: bazie często zaczynają kwitnąć już w lutym, a wierzbę, jak oliwkę w Ziemi Świętej, bardzo łatwo rozmnożyć – wyjaśnia dendrolog. – W czasie przygotowania do Wielkanocy nie mieliśmy innych kwitnących roślin. Wierzby też towarzyszą nam praktycznie wszędzie – jest ich w Polsce kilkadziesiąt gatunków – i niosą w sobie piękną symbolikę życia i odrodzenia, więc to właśnie bazie stały się u nas palmami wielkanocnymi. Były dodatkowo dekorowane suchymi ziołami i kwiatami, wcześniej uprawianymi w ogrodzie, np. kocankami. Ozdabiano je także roślinami zimozielonymi, żeby dodać symbol wieczności – kiedyś był to nasz rodzimy barwinek, dziś częściej bukszpan.

Jednym z ludowych zwyczajów było połykanie poświęconego już bazia, który miał chronić przed chorobami gardła. – To nie tylko przesąd – tłumaczy prof. Bąbelewski. – Można powiedzieć, że wierzba to taka naturalna polopiryna s. Kiedyś gospodyni zdzierała korę z wierzby, zalewała ją wrzątkiem i podawała napar przeziębionemu – to tak, jakbyśmy dzisiaj pili aspirynę. Wierzba ma właściwości rozgrzewające, przeciwzapalne, dezynfekujące dzięki kwasowi salicylowemu. Znajduje się w niej także kwas ascorbinowy, czyli naturalne źródło witaminy c.

Podziel się:

Oceń:

2023-03-28 13:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski: dojrzały człowiek nie myśli tylko o sobie

Maciej Orman/Niedziela

– Człowiek jest dojrzały, kiedy przestaje myśleć tylko o sobie. Właśnie dlatego dojrzałość w pełni objawia się w Jezusie na krzyżu – powiedział bp Andrzej Przybylski w Niedzielę Palmową w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Więcej ...

Litwa szykuje się na wojnę?

2024-06-28 12:35

Adobe Stock, montaż: Anna Wiśnicka

Ministerstwo obrony Litwy uruchomiło w piątek kurs gotowości na dzień X, mający na celu wzmocnienie odporności w społeczeństwie na wypadek wojny. Oczekuje się, że w tym roku weźmie w nim udział około 33 tys. osób, a w przyszłym roku – 50 tys.

Więcej ...

29 czerwca: Kto dziś gra i o której godzinie? 1/8 finału Euro 2024

2024-06-29 06:13
Włosi w 1/8 finału Euro 2024 zmierzą się ze Szwajcarią

PAP/EPA/DANIEL DAL ZENNARO

Włosi w 1/8 finału Euro 2024 zmierzą się ze Szwajcarią

29 czerwca 2024 r. - kolejny dzień piłkarskich zmagań podczas ME 2024! Kto dziś gra? 1/8 finału Euro 2024.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Kościół

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024