Ksiądz proboszcz Marcin Siewruk zaprasza wszystkich, aby odkryć w symbolicznych obrzędach znaczenie wydarzeń trzech pierwszych dni Wielkiego Tygodnia. Odbędą się one na koniec Mszy św. sprawowanych w te dni o godz. 18. – Wielki Poniedziałek to liturgia przyjaźni, kiedy to Jezus jest u przyjaciół w Betanii. Na pamiątkę wizyty u Marii, Marty i Łazarza każdy na zakończenie liturgii zostaje namaszczony olejkiem nardowym. Ma to być znakiem miłości i przyjaźni Jezusa – wyjaśnia ks. Marcin.
Wielki Wtorek przypomina zdradę Judasza. Na koniec Mszy św. każdy wierny może tak jak ksiądz ucałować ołtarz, aby z jednej strony przypomnieć o zdradzie dokonanej przez Judasza, a z drugiej – by obudzić świadomość, że pocałunek ma być gestem miłości. Na koniec wszyscy przechodzą do kaplicy Grobu Bożego.
– Wielka Środa to liturgia przygotowania Paschy. Każdy z uczestników otrzymuje kawałek macy i zamacza w oliwie z gorzkimi ziołami – kontynuuje ks. Siewruk. – Gorzkie zioła są symbolem bólu i cierpienia, ale gorycz niewoli jest przełamywana przez słodycz chleba, czyli znak miłości Boga – kończy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu