Reklama

Niedziela Lubelska

KUL

Sługa prawdy

Wystawę przygotowaną przez Grażynę Wilczyńską można zobaczyć przed kościołem akademickim KUL

KUL

Wystawę przygotowaną przez Grażynę Wilczyńską można zobaczyć przed kościołem akademickim KUL

Lubelski oddział IPN przygotował wystawę plenerową poświęconą słudze Bożemu ks. Franciszkowi Blachnickiemu, która będzie prezentowana do 21 kwietnia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki jest jedną z postaci, które obok św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego wywarły największy wpływ na Kościół w Polsce w okresie komunizmu. Twórca Ruchu Światło-Życie, którego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1995 r., był naukowcem i wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Obszar jego pracy naukowej obejmował zagadnienia pedagogiki chrześcijańskiej, katechetyki, teologii pastoralnej i liturgiki. Współtworzył Instytut Teologii Pastoralnej KUL, a przy nim Lubelski Zespół Liturgistów oraz Instytut Formacji Pastoralno-Liturgicznej. Osobiste doświadczenie żywej wiary i pogłębione studia teologiczne ks. Blachnickiego dały podwaliny Ruchu Światło-Życie, który jako ruch posoborowej odnowy Kościoła funkcjonuje dziś na wszystkich kontynentach. Ksiądz Blachnicki zmarł 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu; w świetle najnowszych badań został zamordowany przez komunistów.

Reklama

Podczas otwarcia wystawy ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL, podkreślił, że ks. Franciszek Blachnicki był sługą prawdy, który swoim życiem realizował wezwanie św. Jana Pawła II wypowiedziane podczas wizyty na lubelskiej uczelni: „Uniwersytecie, służ prawdzie!”. – Cieszymy się, że proces beatyfikacyjny postępuje i wierzymy, że nasz uniwersytet będzie miał kolejnego orędownika w niebie. Dziś wiemy, że to męczennik – powiedział ks. Kalinowski. Rektor zwrócił uwagę, że przez formację w Ruchu Światło-Życie przeszły miliony osób, które wciąż budują swój system wartości na Ewangelii. Ksiądz Kalinowski podzielił się też osobistymi wspomnieniami związanymi z założycielem oazy. – Kiedy go spotkałem, miałem wrażenie, że jest to zwyczajny człowiek, ale obdarzony nadzwyczajnymi darami. To właśnie dzięki nim ks. Blachnicki potrafił otwierać serca młodych ludzi. Był człowiekiem wyciszonym, powściągliwym i opanowanym, który zawsze starał się odnaleźć w drugim człowieku dobro – zaświadczył ksiądz rektor.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dyrektor lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i wykładowca KUL dr Robert Derewenda stwierdził, że wystawa, nad którą prace rozpoczęły się jeszcze w ubiegłym roku, nabiera innego wymiaru wobec ujawnionych przez pion śledczy IPN wyników śledztwa dotyczącego śmierci ks. Blachnickiego. Dowody wskazują, że kapłan zmarł nie śmiercią naturalną, ale przez podanie mu śmiertelnych substancji toksycznych. – Dziś wiemy ponad wszelką wątpliwość, że ks. Blachnicki został zamordowany, ale kolejne pytania przed nami: kto podał truciznę i kto zlecił zabójstwo? – powiedział Derewenda.

Otwarcie wystawy było połączone z prezentacją okolicznościowej publikacji autorstwa Grażyny Wilczyńskiej, która zawiera m.in. niepublikowane wcześniej dokumenty i fotografie ks. Franciszka Blachnickiego.

Podziel się:

Oceń:

2023-04-03 13:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II i ks. Blachnicki byli prorokami i wizjonerami

Mazur/episkopat.pl

Kard. Karol Wojtyła – Jan Paweł II i ks. Franciszek Blachnicki otrzymali szczególny charyzmat służby Kościołowi i stali się prorokami, wizjonerami – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas odbywającego się online sympozjum „Spotkanie z ojcem". Zostało ono zorganizowane przez Instytut Niepokalanej Matki Kościoła z okazji 100. rocznicy urodzin założyciela Ruchu Światło-Życie.

Więcej ...

Zostaw nam swoje intencje! Zaniesiemy je do Matki Bożej

2026-08-17 20:45

Karol Porwich/Niedziela

Zawierciańska piesza pielgrzymka na Jasną Górę oraz portal niedziela.pl zapraszają do składania swoich modlitewnych intencji!

Więcej ...

Zmiany personalne w Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej

2026-08-18 14:07

Za FB: Archidiecezja Wrocławska

Jak podaje rzecznik Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej, metropolita wrocławski abp Józef Kupny mianował nowego kanclerza, moderatora kurii oraz wikariusza generalnego. To pierwsze zmiany na tych stanowiskach od niemal dziesięciu lat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Archidiecezja częstochowska: zmarł 50-letni ks. Dariusz...

Niedziela Częstochowska

Archidiecezja częstochowska: zmarł 50-letni ks. Dariusz...

Diecezja pelplińska: w wieku 53 lat zmarł ks. Rafał...

Kościół

Diecezja pelplińska: w wieku 53 lat zmarł ks. Rafał...

Nowenna za wstawiennictwem św. Moniki o nawrócenie dzieci

Wiara

Nowenna za wstawiennictwem św. Moniki o nawrócenie dzieci

W pożarze zabytkowego kościoła w Sanoku spłonęło...

Kościół

W pożarze zabytkowego kościoła w Sanoku spłonęło...

Tragiczny wypadek polskiego autokaru na Węgrzech....

Wiadomości

Tragiczny wypadek polskiego autokaru na Węgrzech....

Profanacja we Włoszech: konsekrowane hostie rozrzucone w...

Kościół

Profanacja we Włoszech: konsekrowane hostie rozrzucone w...

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Czy 15 sierpnia katolików obowiązuje udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 15 sierpnia katolików obowiązuje udział we Mszy św.?

Biskup skazany za nadużycia. Pomogło kościelne...

Kościół

Biskup skazany za nadużycia. Pomogło kościelne...