Reklama
Życzenia abp. Wacława Depo
Życzenia ks. Jarosława Grabowskiego
Nasze życie podlega czasowi, a porządkują je daty. Dzięki temu pamiętamy daty wydarzeń przeszłych i wspominamy je w dniach świątecznych i rocznicowych. W ten sposób przypominamy dawne ważne zdarzenia i w pewnym sensie je uobecniamy. Dotyczy to także pamiątki śmierci i zmartwychwstania Jezusa
Jakie są dowody na zmartwychwstanie Jezusa? Co mówi Biblia o zmartwychwstaniu?
Dekalog – dziedzictwo Starego Przymierza Boga z Izraelem – został potwierdzony w Ewangelii jako moralny fundament Przymierza Nowego we Krwi Chrystusa. Ten moralny fundament jest od Boga, zakorzenia się w Jego stwórczej, ojcowskiej mądrości i opatrzności.
>Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja
Postać setnika Korneliusza pojawia się w Dziejach Apostolskich. Jego funkcja dowódcy wojskowego i noszone imię wskazują na pogańskie pochodzenie.
Po kilku czytaniach ze Starego i Nowego Testamentu, podanych pod rozwagę w Liturgii Słowa sprawowanej podczas Wigilii Paschalnej, pierwsze czytanie we Mszy św. w Niedzielę Wielkanocną przypomina świadectwo Piotra o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.
Ta święta jest patronką studentów i aptekarzy.
Okazuje się, że utrata pamięci o Janie Pawle II rozbija naszą tożsamość.
O Duchu Świętym, sile modlitwy różańcowej i duchowych wątpliwościach, które umocniły wiarę, mówi Stefan Gąsieniec.
W 2022 r. doszło w Polsce do 130 naruszeń prawa do wolności religijnej. Były to m.in. fizyczne ataki na osoby wierzące, znieważanie miejsc kultu i symboli religijnych oraz ograniczanie publicznego wyznawania wiary. Aż 87% przypadków to zdarzenia przeciwko katolicyzmowi.
Ukazał się nowy Komentarz do Kodeksu Prawa Kanonicznego. Pomoże on w pracy kanonistom i prawnikom, ale może zainteresować także tych, którzy mają niedosyt wiedzy o zasadach działania Kościoła.
Papież Franciszek mianował ks. Pawła Malechę promotorem sprawiedliwości w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej. Polski kapłan stał się jedną z trzech najważniejszych osób kierujących najwyższym sądem kościelnym.
Wolę unikać osób, które niczym emocjonalne wampiry zrzędzą na wszystko.
Zadbajmy o środowisko, szanując bliźnich, a także oszczędzając surowce i własne pieniądze.
W kwietniu Teatr Telewizji zaprasza nas na aż cztery premiery, w tym na Szekspira i staropolskie misterium wielkanocne. Ja chciałbym jednak zwrócić uwagę na trzy diametralnie różne spektakle, które przedstawiają ledwo uchwytne momenty przesilenia: schyłku komunistycznego zakłamania, triumfu wiary nad opresją aparatu państwa i intymnej trwogi o życie na szpitalnym łóżku.
W wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego widzowie TVP1 będą mogli uczestniczyć w jedynym takim wydarzeniu muzycznym w roku.
Dziwne to pisanie. Zawieszone między mrokiem zdrady i męczeńskiej śmierci a radością Zmartwychwstania. Wszak to jedyne w roku wydanie "Niedzieli", które rozpościera się na kilku dniach tak fundamentalnych dla naszego Credo.
...tylko w dwóch regionach Polski istnieje tradycja o nazwie kawalkada wielkanocna?
Chodzi o to, by zrozumieć, że jesteśmy ciągle w drodze do nieba i konsekwentnie realizujemy plan dotarcia na metę – mówi ks. Paweł Michalewski w rozmowie z "Niedzielą".
To jest całość; począwszy od Wieczernika aż do Poranka Wielkanocnego kroczymy za Jezusem – przekonuje w rozmowie z Niedzielą bp Leszek Leszkiewicz.
W uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia w licheńskiej bazylice rodzice oczekujący narodzin dziecka zostali objęci modlitwą o otwartość na dar życia.
Duszpasterstwo kobiet archidiecezji gdańskiej Debora zaprasza na katechezę biblijną dla kobiet.
Tegoroczny Marsz Pamięci miał szczególny charakter. Jego głównym przesłaniem była obrona dobrego imienia św. Jana Pawła II.
Czas łaski się nie kończy, a święty z Wilamowic, abp Bilczewski, wciąż czeka, będzie czekał i zapraszał, aby nas wspierać, kiedy będziemy go wzywać – powiedział bp Roman Pindel na zakończenie diecezjalnych obchodów Roku Jubileuszowego poświęconego św. Józefowi Bilczewskiemu.
O jedności, solidarności i pokoju oraz inicjatywie zapobiegającej osamotnieniu podczas świąt wielkanocnych. z koordynatorką „Wielkanocy bez granic” Małgorzatą Jaroszek rozmawia Monika Jaworska.
Próbowaliśmy się zmierzyć z zasadniczą tajemnicą chrześcijańskiej wiary, pytając o nią kilkanaście przypadkowych osób.
Na Wielkanoc 1926 r. ukazał się pierwszy numer Tygodnika Katolickiego Niedziela.
Łączy tradycję z nowoczesnością, wartości z wyzwaniami czasu – to częstochowska Szkoła Podstawowa im. św. Jana de La Salle, która świętuje 25-lecie istnienia.
Jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara (1 Kor 15, 14)
Przez wieki ludwisarze wytwarzali dzwony aby wskazywały pory dnia, wzywały na modlitwę, zwłaszcza na Eucharystię. Niedawno powstała publikacja Mistrzowie. Ludwisarze z Różany, Żeleźnik, Węgrowa w XIX-XX wieku, przedstawiająca dzieje ludwisarzy z naszej diecezji.
Studia i materiały do dziejów Siemiatycz to wydawnictwo o historii lokalnej, które powstało dzięki staraniom powiatu siemiatyckiego.
Abyśmy nie stracili ducha wrażliwości i nie zmęczyli się duchem samarytańskim – mówił bp Jan Piotrowski we Włoszczowie podczas poświęcenia mieszkania dla lekarzy i medyków z Ukrainy.
Religijność XIX-wieczna wymagała od wiernych całonocnego czuwania przy grobie Jezusa, więc znaczna część parafian tę noc spędzała w kościele. Rodziny gromadziły się przy świątecznym stole. A jak jest pięćdziesiąt – sto lat później, na świętokrzyskiej ziemi? Czy coś się zmieniło?
Nie wiemy, jak wyglądało Zmartwychwstanie. Ludzki język, myśl, percepcja, ludzka wrażliwość i sztuka, szukały i szukają tego, co niewyrażalne. Z cudem Nocy Paschalnej mierzą się opisy biblijne, mierzy się sztuka.
Nie mam wątpliwości – prywatnie, jako osoba, dla której pontyfikat Papieża Polaka był czasem nadziei i wzrostu, ale także jako szef małopolskiego samorządu, że św. Jan Paweł II jest największym spośród Polaków – mówi marszałek Małopolski Witold Kozłowski.
Ta historia pokazuje, że Bóg ma fantazję, jest twórczy i niestrudzenie szuka człowieka – przekonuje s. Marzena Władowska.
Dla seniorów spotkania świąteczne są długo wyczekiwanymi, ważnymi wydarzeniami – podkreśla Paulina Augustyniak.
Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał! Tym pozdrowieniem chrześcijanie wyrażają radość w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. To wydarzenie jest pieczęcią potwierdzającą boskość Jezusa i autentyczność Jego nauczania. Cały gmach naszej wiary jest zbudowany na fundamencie zmartwychwstania.
Lubelski oddział IPN przygotował wystawę plenerową poświęconą słudze Bożemu ks. Franciszkowi Blachnickiemu, która będzie prezentowana do 21 kwietnia.
Wpatrzeni w przykład Niepokalanej Maryi, spieszmy się kochać ludzi, spieszmy się pełnić dzieła miłosierdzia – powiedział abp Stanisław Budzik.
Bp Andrzej Siemieniewski skierował do diecezjan zaproszenie do udziału w święceniach nowego biskupa pomocniczego ks. Piotra Wawrzynka. Odbędą się one 15 kwietnia w katedrze o godz. 10.
11 marca po raz piąty parafianie z Olszyny udali się na wielkopostną pielgrzymkę do Krakowa na Misterium Męki Pańskiej. Było to doskonałe przygotowanie duchowe do świąt wielkanocnych.
Uczestnicząc w otwarciu Okna Życia, uczestniczymy w Bożym planie zbawienia – powiedział bp Andrzej Siemieniewski, który poświęcił bolesławieckie Okno Życia.
Trzeba dziękować Bogu za to, że każdego roku daje nam naszych braci i siostry, którzy idą do sakramentu chrztu św. jako ludzie dorośli, a my wraz z nimi możemy tę drogę przeżywać – mówił abp Grzegorz Ryś.
Ludzie świeccy powinni poczuć odpowiedzialność nie tylko za sferę materialną, ale ewangelizację – wyjaśnia ks. Wiesław Kamiński.
Zależy nam, byśmy dla kolejnych pokoleń, byli i mogli dalej podtrzymać tradycję straży przy grobie Chrystusa – mówi Marek Kmita w rozmowie z "Niedzielą".
Śmierć zwarła się z życiem i w boju, o dziwy, Choć poległ Wódz życia, króluje dziś żywy.
O Rodzinie Ulmów zrobiło się głośno, gdy 17 grudnia ub.r. papież Franciszek podjął decyzję o beatyfikacji Józefa, Wiktorii oraz ich siedmiorga Dzieci.
Obchody Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów przypominają nam trudną postawę naszych przodków i są wezwaniem dla nas wszystkich do wprowadzania w życie przykazania miłości – powiedział abp Adam Szal.
Wyrwane przemocą z rodzinnego domu Jadwiga i jej siostra Wanda spędziły młodość na katorżniczej pracy w tajdze, 5000 kilometrów od Polski.
Dzisiaj patrzymy na przykład św. Józefa, opiekuna Najświętszej Maryi Panny, Pana Jezusa, Kościoła świętego, rodziny i prosimy Go gorąco, aby wypraszał potrzebne siły wszystkim pracownikom i podopiecznym Gminnego Dziennego Domu Pomocy w Osobnicy – powiedział w homilii bp Jan Wątroba.
Grób, w którym po ukrzyżowaniu i śmierci złożony został Jezus Chrystus, jest pusty. Taki był pierwszego dnia po szabacie, gdy wczesnym rankiem przybyły tam niewiasty, by namaścić wonnościami ciało Pana.
Trwa peregrynacja kopii ikony św. Józefa z oratorium na Mont Royal w Montrealu.
Na placu Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu na pierwszym Kiermaszu Wielkanocnym zaprezentowali się ze swoimi wyrobami lokalni twórcy.
Czym jest dokument Europass – Mobilność i komu może się przydać?
W drugi dzień świąt Zmartwychwstania Pańskiego wystartuje XXII edycja Sosnowieckiego Festiwalu Muzyki Znanej i Nieznanej. Także i w tym roku czeka nas moc atrakcji muzycznych, o co zadbał Michał Góral – pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu.
Nie ma emerytury od pasji. Po 53 latach pracy w parafii św. Joachima w Sosnowcu-Zagórzu odszedł na emeryturę zasłużony dla muzyki kościelnej Antoni Góral.
W świetle naukowych faktów wspieranie rodziny – trwałej, pełnej i szczęśliwej – powinno być celem polityki każdego państwa, każdego społeczeństwa. Niestety, jest inaczej – podkreśliła prof. dr hab. Ewa Budzyńska podczas spotkania DAR.
To tytuł najnowszej publikacji Jarosława Kurzawy i Tadeusza Słobodziana ze Stowarzyszenia Rewaloryzacji i Konserwacji Zabytków Architektury Miasta Świdnicy.
Podejmując rekolekcyjną refleksję wielkopostną wierni parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie, przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II, modlili się o dialog w rodzinach, a zwłaszcza w małżeństwach.
Czy w dzisiejszych czasach można mówić atrakcyjnie, zwłaszcza najmłodszym, o sakramencie pokuty i pojednania? Okazuje się, że można.
Wierni parafii Wisełka wraz ze swym obecnym proboszczem ks. Norbertem Sawickim postanowili upamiętnić kapłana, który głęboko zapadł w sercach parafian.
Do głoszenia rekolekcji wykorzystuje m.in. swoje muzyczne umiejętności, ubogacając je kompozycjami wykonywanymi przy wtórze gitary. Kim jest tytułowy bohater?
Pokój otrzymaliśmy – mamy też szansę go budować.
„Miłości bez krzyża nie znajdziecie, a krzyża bez miłości nie uniesiecie”. Św. Jan Paweł II
Niemiecki obóz Soldau to miejsce, w którym okupant niemiecki walczył z polskością i Kościołem katolickim – mówił przed laty ks. kan. Marian Ofiara. Za swoją troskę o pamięć o ofiarach obozu w Działdowie otrzymał pośmiertnie medal Reipublicae Memoriae Meritum.
Życie jest w domu. Dom rodzinny zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Opodal niego stoi kościół parafialny. On jest częścią domu. Gdy opuszcza się rodzinne gniazdo, podejmuje nowy etap życia, naukę, pierwszą pracę, dom – dziedzictwo zabiera się ze sobą.
O niewiastach stojących pod krzyżem i czuwających przy grobie Chrystusa oraz o tym, jakie wyzwanie rzucają współczesnym kobietom, z o. Pawłem Drobotem, redemptorystą, duszpasterzem kobiet diecezji warszawskiej, rozmawia Monika M. Zając.
O tym, dlaczego wierzą w zmartwychwstałego Jezusa, czym jest zmartwychwstanie i dlaczego jest to prawda tak mocno negowana przez współczesny świat, opowiadają klerycy Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.
21 zabytkowych obiektów pałacowo-ogrodowych. Zachwycająca przyroda i dziesiątki miejsc, które stały się częścią historii, literatury, a także natchnieniem dla artystów. Opowiedzą o nich eksperci i pracownicy. Wrócił projekt bezpłatnego zwiedzania Muzeum Łazienek Królewskich.
Jest uroczyste przeżywanie Triduum Paschalnego, śniadanie Wielkanocne, dzielenie się radością we wspólnocie. Ale u wrocławskich elżbietanek jest też świętowanie z chorymi, samotnymi i bezdomnymi.
A może w tym roku będzie wszystko tak, jak być powinno? O tym co i dlaczego powinno znaleźć się w koszyku wielkanocnym, mówi ks. Aleksander Radecki.
Uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II uczestniczyli w warsztatach medialnych.
Ta radosna nowina, to najważniejsza prawda naszej wiary w Chrystusa. Napełnia nas ona ufnością, że i my z Jezusem zmartwychwstaniemy.
Parafia św. Antoniego w Różańcu przeżywała wyjątkowe uroczystości.
Obchody 100. rocznicy śmierci św. abp. Józefa Bilczewskiego w Lubaczowie.
Staramy się, żeby te Msze św. odbywały się regularnie. Przychodzi młodzież szkolna, studenci i osoby, które już pracują. Na spotkaniach mamy też pary, które dopiero zaczynają związek, albo już przygotowują się do małżeństwa – mówi Basia Krumholc.
Kilka lat temu pojawiło się pragnienie, aby bardziej służyć i być dla Boga i wspólnoty. Spotkałem na rekolekcjach jednego z pierwszych diakonów w Polsce i po rozmowie z nim pojawił się pomysł, aby pójść tą drogą – mówi Wojciech Lencewicz.
Bycie katechetą i przekazywanie wiary, które ściśle łączy się z tą posługą, zależało bardzo od postawy moich rodziców. Oni także są katechetami i to wpłynęło na moje decyzje.
Reklama
Wiara
Święci i błogosławieni
Wiara
Wiara
Wiara
Europa
Kościół
Wiara
Wiara