Reklama

Niedziela 15/2023

Szczegółowy spis treści

wielkanoc
3

Ufajcie Bogu

Abp Wacław Depo

Życzenia abp. Wacława Depo

Życzymy nadziei

Ks. Jarosław Grabowski

Życzenia ks. Jarosława Grabowskiego

Z jasnej góry
5

Z Jasnej Góry

Izabela Tyras/Mirosława Szymusik BP @JasnaGóraNews

Bóg w Księdze Ezechiela sam podpowiada, po czym możemy Go poznać jako prawdziwego i Jedynego: „Poznacie, że Ja jestem Pan, gdy wasze groby otworzę i z grobów was wydobędę, ludu mój” (37, 13). Prawdziwym Bogiem jest Ten, dzięki któremu dokona się nasze zmartwychwstanie.

Obserwator
6-7

Obserwator

Dla Polski inwestowanie w wojsko nie jest już luksusem, lecz koniecznością, a tempo zbrojeń jest napędzane nadal żywymi wspomnieniami rosyjskiej tyranii – podkreślono w brytyjskim dzienniku The Daily Telegraph.

liturgia tygodnia
13-16

Apostołowie przy grobie Zmartwychwstałego

Modlitwa przed posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego

>Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja

Setnik Korneliusz

Ks. Krzysztof Kowalik

Postać setnika Korneliusza pojawia się w Dziejach Apostolskich. Jego funkcja dowódcy wojskowego i noszone imię wskazują na pogańskie pochodzenie.

W tym dniu wspaniałym wszyscy się weselmy

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Po kilku czytaniach ze Starego i Nowego Testamentu, podanych pod rozwagę w Liturgii Słowa sprawowanej podczas Wigilii Paschalnej, pierwsze czytanie we Mszy św. w Niedzielę Wielkanocną przypomina świadectwo Piotra o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.

Przyjaciółka Krzyża

Ks. Mariusz Frukacz

Ta święta jest patronką studentów i aptekarzy.

moim zdaniem
17

Pamięć i tożsamość 2023

Ks. Paweł Bortkiewicz

Okazuje się, że utrata pamięci o Janie Pawle II rozbija naszą tożsamość.

nasza rozmowa
18-19

Spotkanie, które zmieniło życie

Rozmawia Łukasz Krzysztofka

O Duchu Świętym, sile modlitwy różańcowej i duchowych wątpliwościach, które umocniły wiarę, mówi Stefan Gąsieniec.

polecamy
20-21

Apel Jasnogórski obecnością, pamięcią i czuwaniem z Maryją Królową Polski

życie kościoła
22-25

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

W 2022 r. doszło w Polsce do 130 naruszeń prawa do wolności religijnej. Były to m.in. fizyczne ataki na osoby wierzące, znieważanie miejsc kultu i symboli religijnych oraz ograniczanie publicznego wyznawania wiary. Aż 87% przypadków to zdarzenia przeciwko katolicyzmowi.

Kanoniczne prawo pod strzechy

Andrzej Tarwid

Ukazał się nowy Komentarz do Kodeksu Prawa Kanonicznego. Pomoże on w pracy kanonistom i prawnikom, ale może zainteresować także tych, którzy mają niedosyt wiedzy o zasadach działania Kościoła.

Promotor sprawiedliwości i uśmiechu

Rozmawia Krzysztof Tadej

Papież Franciszek mianował ks. Pawła Malechę promotorem sprawiedliwości w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej. Polski kapłan stał się jedną z trzech najważniejszych osób kierujących najwyższym sądem kościelnym.

Rok Kopernika
28-29

Rzymskie ścieżki mistrza Kopernika

Włodzimierz Rędzioch

Ogłoszony przez Senat RP Rok Kopernika dociera wszędzie tam, gdzie żyją Polacy. W organizację naukowych inicjatyw związanych z jego obchodami w Rzymie zaangażowany jest prof. Jerzy Miziołek, który w ostatnich latach poświęcił się również studiom nad działalnością i postacią najsłynniejszego polskiego astronoma.

historia
30-31

Zbrodnia bez kary

Jan Józef Kasprzyk

Gdy wieść o odkrytych mogiłach w Katyniu lotem błyskawicy rozchodziła się po świecie, Rosjanie uruchomili to, co mieli zawsze dopracowane do perfekcji: agenturę wpływu i propagandę.

punkt widzenia
32-33

Wiara w polityce

Marcin Romanowski

Katolicyzm to nie tylko zbiór zasad moralnych czy uczestnictwo w kulcie religijnym. To również realizacja wartości w życiu codziennym oraz otaczającym nas świecie.

moim zdaniem
34

Himalaje biadolenia

Jacek Pałkiewicz

Wolę unikać osób, które niczym emocjonalne wampiry zrzędzą na wszystko.

listy
36

Chcą korespondować

Głos Pana

Aleksandra

nasze życie
38-39

Troska o wspólny dom

Karol Pepliński

Zadbajmy o środowisko, szanując bliźnich, a także oszczędzając surowce i własne pieniądze.

świat pod lupą
40-41

Świadkowie Zmartwychwstania

Monika M. Zając

Czy nauki przyrodnicze mogą nam pomóc w przeżywaniu tajemnic paschalnych, przybliżyć nas do prawdy o zmartwychwstaniu Chrystusa? Okazuje się, że tak.

Sprawy rodzinne
42-43

List na Wielkanoc

Katarzyna Woynarowska

To będą kolejne święta bez Ciebie. Tyle lat minęło, odkąd wyjechałeś w poszukiwaniu lepszego miejsca na ziemi i o nas zapomniałeś. Piszę bez żalu, bo ile można nosić w sercu pretensje, że ktoś nie napisał, nie zadzwonił, nie zatęsknił...

przed laty
44-45

Zakorkowana poczta

Arkadiusz Bednarczyk

Dlaczego listonosze musieli nosić peleryny? Z jakiego powodu przesyłki dochodziły uszkodzone i dopiero po kilku tygodniach? Jak działała dawna poczta? To tematy aktualne zwłaszcza w okresie świąt...

opowiadanie
46-48

Święconka

Wikary Makary

Nadeszła Wielka Sobota. Jedziemy święcić pokarmy, otrzymuję więc szczegółowy instruktaż, bo nie znam topografii i miejscowych zwyczajów, a rzecz jest skomplikowana. Mam przejechać przez kilkanaście wiosek – proboszcz zostaje na miejscu – po dworach i resztę. Muszę się trzymać rozkładu, bo przyjedzie po mnie tu, na plebanię, z pierwszej wioski, tam będzie z kolejnej i tak dalej, a ten z ostatniej odwiezie mnie do domu.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

moim zdaniem
64

Kwestia tożsamości

Witold Gadowski

Święty Jan Paweł II stał się częścią naszej dzisiejszej tożsamości i ciągle wyznacza nam kierunek działania.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, że...

IC

...tylko w dwóch regionach Polski istnieje tradycja o nazwie kawalkada wielkanocna?

Pasja, zdrowie i przemiana

Rozmawia: Beata Pieczykura

Chodzi o to, by zrozumieć, że jesteśmy ciągle w drodze do nieba i konsekwentnie realizujemy plan dotarcia na metę – mówi ks. Paweł Michalewski w rozmowie z "Niedzielą".

Jesteśmy uczestnikami

Rozmawia: Maria Fortuna-Sudor

To jest całość; począwszy od Wieczernika aż do Poranka Wielkanocnego kroczymy za Jezusem – przekonuje w rozmowie z Niedzielą bp Leszek Leszkiewicz.

Bronić życia

Oprac. na podstwie mat. organizatorów

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia w licheńskiej bazylice rodzice oczekujący narodzin dziecka zostali objęci modlitwą o otwartość na dar życia.

Gorycz zamieniona w radość

Oprac. na podstwie mat. organizatorów

Duszpasterstwo kobiet archidiecezji gdańskiej Debora zaprasza na katechezę biblijną dla kobiet.

Marsz wdzięczności

Oprac. na podstwie mat. organizatorów

Tegoroczny Marsz Pamięci miał szczególny charakter. Jego głównym przesłaniem była obrona dobrego imienia św. Jana Pawła II.

Niedziela kielecka

Z ziaren dobra i życzliwości

Katarzyna Dobrowolska

Abyśmy nie stracili ducha wrażliwości i nie zmęczyli się duchem samarytańskim – mówił bp Jan Piotrowski we Włoszczowie podczas poświęcenia mieszkania dla lekarzy i medyków z Ukrainy.

Kiedyś na Zmartwychwstanie

Agnieszka Dziarmaga

Religijność XIX-wieczna wymagała od wiernych całonocnego czuwania przy grobie Jezusa, więc znaczna część parafian tę noc spędzała w kościele. Rodziny gromadziły się przy świątecznym stole. A jak jest pięćdziesiąt – sto lat później, na świętokrzyskiej ziemi? Czy coś się zmieniło?

Słowo i sztuka przy pustym Grobie

Agnieszka Dziarmaga

Nie wiemy, jak wyglądało Zmartwychwstanie. Ludzki język, myśl, percepcja, ludzka wrażliwość i sztuka, szukały i szukają tego, co niewyrażalne. Z cudem Nocy Paschalnej mierzą się opisy biblijne, mierzy się sztuka.

Niedziela rzeszowska

Z piętnem Golgoty Wschodu

Irena Markowicz

Wyrwane przemocą z rodzinnego domu Jadwiga i jej siostra Wanda spędziły młodość na katorżniczej pracy w tajdze, 5000 kilometrów od Polski.

Tutaj nikt nie jest samotny

Natalia Janowiec

Dzisiaj patrzymy na przykład św. Józefa, opiekuna Najświętszej Maryi Panny, Pana Jezusa, Kościoła świętego, rodziny i prosimy Go gorąco, aby wypraszał potrzebne siły wszystkim pracownikom i podopiecznym Gminnego Dziennego Domu Pomocy w Osobnicy – powiedział w homilii bp Jan Wątroba.

Doświadczenie pustego grobu

Marian Salwik

Grób, w którym po ukrzyżowaniu i śmierci złożony został Jezus Chrystus, jest pusty. Taki był pierwszego dnia po szabacie, gdy wczesnym rankiem przybyły tam niewiasty, by namaścić wonnościami ciało Pana.

Niedziela toruńska

Na nowo zachwycić się Kościołem

Bp Wiesław Śmigiel

„Miłości bez krzyża nie znajdziecie, a krzyża bez miłości nie uniesiecie”. Św. Jan Paweł II

Zachować pamięć

Andrzej Rutecki

Niemiecki obóz Soldau to miejsce, w którym okupant niemiecki walczył z polskością i Kościołem katolickim – mówił przed laty ks. kan. Marian Ofiara. Za swoją troskę o pamięć o ofiarach obozu w Działdowie otrzymał pośmiertnie medal Reipublicae Memoriae Meritum.

Oblicze Zmartwychwstałego

Ks. kan. Rajmund Ponczek

Życie jest w domu. Dom rodzinny zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Opodal niego stoi kościół parafialny. On jest częścią domu. Gdy opuszcza się rodzinne gniazdo, podejmuje nowy etap życia, naukę, pierwszą pracę, dom – dziedzictwo zabiera się ze sobą.

Niedziela warszawska

Na Kalwarii, przy pustym grobie i... w Warszawie

Z o. Pawłem Drobotem rozmawiała Monika M. Zając

O niewiastach stojących pod krzyżem i czuwających przy grobie Chrystusa oraz o tym, jakie wyzwanie rzucają współczesnym kobietom, z o. Pawłem Drobotem, redemptorystą, duszpasterzem kobiet diecezji warszawskiej, rozmawia Monika M. Zając.

On żyje!

Łukasz Krzysztofka

O tym, dlaczego wierzą w zmartwychwstałego Jezusa, czym jest zmartwychwstanie i dlaczego jest to prawda tak mocno negowana przez współczesny świat, opowiadają klerycy Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.

Łazienki na piątek

KK

21 zabytkowych obiektów pałacowo-ogrodowych. Zachwycająca przyroda i dziesiątki miejsc, które stały się częścią historii, literatury, a także natchnieniem dla artystów. Opowiedzą o nich eksperci i pracownicy. Wrócił projekt bezpłatnego zwiedzania Muzeum Łazienek Królewskich.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Modlitwa w ważnej sprawie

Katarzyna Krawcewicz

Staramy się, żeby te Msze św. odbywały się regularnie. Przychodzi młodzież szkolna, studenci i osoby, które już pracują. Na spotkaniach mamy też pary, które dopiero zaczynają związek, albo już przygotowują się do małżeństwa – mówi Basia Krumholc.

Pragnienie służby

Rozmawia: Kamil Krasowski

Kilka lat temu pojawiło się pragnienie, aby bardziej służyć i być dla Boga i wspólnoty. Spotkałem na rekolekcjach jednego z pierwszych diakonów w Polsce i po rozmowie z nim pojawił się pomysł, aby pójść tą drogą – mówi Wojciech Lencewicz.

Radość z pracy z dziećmi

Rozmawia: ks. Rafał Witkowski

Bycie katechetą i przekazywanie wiary, które ściśle łączy się z tą posługą, zależało bardzo od postawy moich rodziców. Oni także są katechetami i to wpłynęło na moje decyzje.

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Św. Cecylia - patronka muzyki kościelnej

Święci i błogosławieni

Św. Cecylia - patronka muzyki kościelnej

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Jak troszczę się o swoje serce, w którym mieszka Bóg?

Wiara

Jak troszczę się o swoje serce, w którym mieszka Bóg?

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Wiara

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Europa

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Kościół

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Wiara

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...