Reklama

Niedziela Legnicka

Krzeszowska Noc Kościołów

Przemysław Groński

20 czerwca 2015 r. Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej włączyło się w inicjatywę dolnośląskiej Nocy Kościołów. Ma ona na celu krzewić kulturę chrześcijańską i ukazywać jej fundamentalne znaczenie dla cywilizacji europejskiej. W tę niezwykłą noc wnętrza świątyń wypełniły się zwiedzającymi, a zważywszy na późne godziny, ich liczba była zaskakująca.

Wieczór rozpoczął się Eucharystią o 18,00, a po jej zakończeniu miała miejsce godzinna prelekcja pt. „Czego jeszcze nie wiesz o krzeszowskiej bazylice”. Krzeszowski przewodnik zarysował zgromadzonym historię budowy kościoła mariackiego, symboliczne nawiązania do świątyni gotyckiej i program ikonograficzny fasady i wnętrza w ujęciu mistycyzmu śląskiego i pism św. Bernarda z Clairvaux.

Reklama

Zobacz zdjęcia: Krzeszowska Noc Kościołów

Po wykładzie była przerwa na ciepłą herbatę i gorący bigos. O 21,21 wnętrza świątyni mariackiej przepełniała muzyka barokowa. Za klawiaturą zasiadł Antoni Pokora, który tej nocy koncertował również w kościele p.w. św. Józefa. W tejże świątyni o 22,30 miała miejsce inscenizacja pt. „Bernard Rosa i Michał Willmann - historia prawdziwa”. W humorystyczny sposób i z lekkim przymrużeniem oka przedstawiono legendarne przywary mistrza Willmanna i ojca Jakuba, luźno nawiązując do anegdot krążących po opactwie. Subtelne żarty wywoływały rozbawienie u zgromadzonej publiczności. Druga sztuka teatralna pt. „Niezwykła historia Cudownej Ikony”, została wystawiona w podziemiach kościoła klasztornego. Przy świetle pochodni, rozjaśniającej ciemności cysterskich krypt, aktorzy ukazali losy wizerunku Matki Bożej Łaskawej, ponownie inspirując się startymi podaniami. Wielkie wrażenie na widzach zrobiła wizyta anioła u pustelnika, czy sugestywnie przedstawiony najazd husytów. W tym fragmencie gdzie wykorzystano światło, aby na kamiennych murach ukazać fresk Neunhertza o tej tematyce. Znakomicie dobrana muzyka, wykorzystująca akustykę podziemi, dopełniała całości i wywierała niezatarte doznania. Ta inscenizacja była akcentem kończącym krzeszowską noc kościołów.

Ponadto od godz. 20 do 24 była możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Przez cały czas była też możliwość zwiedzenia mauzoleum Piastów, muzeum opactwa, podziemi kościoła klasztornego czy strychu bazyliki.

2015-06-23 10:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Noce Kościołów 2017

Czas kolejnych Nocy Kościołów, organizowanych przez Radio Rodzina, obfitował w wydarzenia religijne, artystyczne i kulturalne.

Więcej ...

Święty nie rodzi się po śmierci

2020-05-26 18:00

Niedziela Ogólnopolska 22/2020, str. 46-47

Archiwum Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Kiedy umierał wczesnym rankiem 28 maja 1981 r., w cieniu strapienia związanego z niedawnym zamachem na Jana Pawła II, ofiarowywał swoje cierpienie w intencji papieża.

Więcej ...

Prezydent: Europie trzeba dać nowy impuls do rozwoju gospodarczego

2020-05-28 11:00

Krzysztof Sitkowski/KPRP/prezydent.pl

Europie trzeba dać nowy impuls do rozwoju gospodarczego; kryzys będący efektem epidemii jest porównywalny z największymi, jakie dotąd dotknęły świat- mówił podczas czwartkowego briefingu prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że nasz kontynent na nowo powinien stać się "wielkim warsztatem produkcyjnym".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Konferencja premiera Morawieckiego

Wiadomości

Konferencja premiera Morawieckiego

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Watykan: Kościół będzie miał 4 nowych błogosławionych

Kościół

Watykan: Kościół będzie miał 4 nowych błogosławionych

Sąd oddala oskarżenia wobec Kai Godek

Sąd oddala oskarżenia wobec Kai Godek

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw