Reklama

Niedziela Małopolska

To miłosierdzie w praktyce

Ks. Tomasz Stec

Biuro Prasowe AK

Ks. Tomasz Stec

Generalnie traktujemy priorytetowo każdą formę pomocy – podkreśla w rozmowie z Niedzielą ks. Tomasz Stec.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maria Fortuna-Sudor: Księże Dyrektorze, jak odebrał Ksiądz informację o wyróżnieniu Caritas Archidiecezji Krakowskiej?

Ks. Tomasz Stec: To było miłe zaskoczenie. Nie spodziewałem się, że nasza działalność zostanie dostrzeżona i uhonorowana statuetką Orła Wprost. To wyróżnienie, zresztą jak każda nagroda, jest potwierdzeniem, że zmierzamy we właściwym kierunku, że pomagamy profesjonalnie i skutecznie. I że ta szeroko rozumiana dobroczynność jest niezwykle potrzebna. Odbierając statuetkę, podkreśliłem, że to wyróżnienie naszych pracowników, wolontariuszy i wszystkich ludzi, którzy nas na różne sposoby wspierają w tych działaniach. Zaznaczyłem też, że jest to motywacja, abyśmy byli jeszcze bardziej skuteczni w otaczaniu opieką podopiecznych, beneficjentów i każdego, kto tylko tej pomocy potrzebuje.

Reklama

Czy w tej różnorodności są działania szczególnie ważne?

Generalnie traktujemy priorytetowo każdą formę pomocy osobie potrzebującej i uczynienie dramatu jej życia chociaż trochę lżejszym. Jednym z takich szczególnych zadań, które Caritas prowadzi od początku, jest Kuchnia Caritas im. św. Brata Alberta, gdzie dziennie osobom bezdomnym, ubogim wydajemy blisko 500 posiłków! To nasze podstawowe działanie – podarowanie chleba głodnemu, tak jak to czynił kiedyś w Krakowie nasz patron – św. Brat Albert. Niezmiernie istotna jest także pomoc chorym, cierpiącym przebywającym w DPS-ach i w ZOL-u. Towarzyszymy im w zmaganiu się z cierpieniem, niosąc im pomoc fizyczną, ale też duchową, bo i tej potrzebują.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

I nie dzielicie potrzebujących na wierzących i niewierzących?

Aby komuś pomóc, nie sprawdzamy jego metryki chrztu. Staramy się jedynie prosić o opinie różne organizacje, także parafie, aby zweryfikować, czy pomoc jest zasadna. To zbieranie informacji ma służyć temu, by jak najlepiej trafić z pomocą. Przynależność do Kościoła nie stanowi kryterium naszego pomagania. Najlepszym przykładem jest pomoc świadczona Ukrainie zarówno na terenach, gdzie toczy się wojna, jak i wszystkim przybywającym do nas uchodźcom.

Odbierając wyróżnienie, zaznaczył Ksiądz, że ma nadzieję, iż ta statuetka będzie motywować Caritas, aby jeszcze lepiej pomagać. Lepiej, czyli jak?

Na pewno chcemy tę pomoc usprawniać. Inwestujemy np. w rozwój kadry, szukamy wsparcia z zagranicy, staramy się pozyskiwać środki z grantów, a to przekłada się na efektywność pomagania. Chcemy pochylić się nad człowiekiem, zdiagnozować jego potrzeby i zrobić wszystko, co możliwe, by udzielone mu wsparcie było pomocą, która realnie zmieni jego kondycję, jakość życia.

O czym powinniśmy pamiętać, pomagając?

Pomaganie nie powinno nas stawiać w pozycji lepszego, który może komuś coś ofiarować, bo mu się np. lepiej powodzi. Pomagając, stajemy się podobni do Pana Boga, który z miłością pochyla się nad każdym człowiekiem. To realizacja przykazania miłości, czyli miłosierdzie w praktyce.

Caritas Archidiecezji Krakowskiej została laureatem Małopolskiego Orła Wprost w kategorii Dobroczynność. Organizacja prowadzi ponad 40 placówek i liczne akcje pomocowe. Ze świadczonej pomocy żywnościowej korzysta prawie 50 000 osób! W ciągu roku do potrzebujących trafiło ponad 2 tys. ton żywności, a w utworzonych przez krakowską Caritas 7 placówkach dziennego pobytu dla osób z niepełnosprawnościami codziennie wsparcie znajduje 250 osób! Na www.krakowcaritas.pl więcej informacji o działalności organizacji.

Ks. Tomasz Stec dyrektor Wydziału ds. Charytatywnych Kurii Metropolitalnej i Caritas Archidiecezji Krakowskiej

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-04-06 17:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Samarytańska wizyta dzieci

Niedziela legnicka 16/2015, str. 3

Dzieci ze Zbylutowa odwiedziły pensjonariuszy
ośrodka „Samarytanin”

Ks. Waldemar Wesołowski

Dzieci ze Zbylutowa odwiedziły pensjonariuszy ośrodka „Samarytanin”

Nieść radość i uśmiech – to dewiza Szkolnego Koła Caritas działającego przy Szkole Podstawowej w Zbylutowie.

Więcej ...

Ewangelia ma iść w drogę

Bożena Sztajner/Niedziela

Więcej ...

Nasza katecheza - odc. 2 - Czy Apostołowie zginęli śmiercią męczeńską?

2026-04-25 10:18

screen YT

Nasza katecheza to cykl, który zawiera w sobie odpowiedzi na ważne pytania dotyczące wiary katolickiej. W drugim odcinku spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: Czy Apostołowie zginęli śmiercią męczeńską?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Pasterz i bolesna strata. Bp Artur Ważny o tragicznej...

Kościół

Pasterz i bolesna strata. Bp Artur Ważny o tragicznej...

Nowenna do św. Józefa Rzemieślnika o znalezienie dobrej...

Wiara

Nowenna do św. Józefa Rzemieślnika o znalezienie dobrej...

Nasza Katecheza - odc. 1 - W którym momencie chleb i wino...

Niedziela Wrocławska

Nasza Katecheza - odc. 1 - W którym momencie chleb i wino...

„Przecież ja byłem taki sam, jak wy...”. Śmierć...

Wiadomości

„Przecież ja byłem taki sam, jak wy...”. Śmierć...

Siostry z Domu Chłopaków w Broniszewicach: Jesteśmy...

Kościół

Siostry z Domu Chłopaków w Broniszewicach: Jesteśmy...

Odeszli do Pana tego samego dnia. Zmarli dwaj bracia...

Kościół

Odeszli do Pana tego samego dnia. Zmarli dwaj bracia...

W Kamerunie „mały cud” Leona XIV

Kościół

W Kamerunie „mały cud” Leona XIV

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

Wiara

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju