Reklama

Niedziela 16/2023

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Skrzydła

Katarzyna Woynarowska

Miłosierdzie wymaga spostrzegawczości i pewnej wrażliwości, nie działa z automatu. Dlatego część z nas sądzi, że współczesny świat tę wrażliwość powoli traci.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Izabela Tyras/Mirosława Szymusik BP @JasnaGóraNews

Jeśli pamięć zaginie, to zginie i naród – uwrażliwiają nas ci, którzy pielęgnują wiedzę historyczną o tysiącach Polaków zamordowanych przez Sowietów w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie.

Obserwator
6-7

Obserwator

Wstąpienie Ukrainy do NATO i Unii Europejskiej to jedyny sposób, by nie ugrzęznąć w niekończącej się wojnie z Rosją – zaznacza znany brytyjski historyk i politolog Timothy Garton Ash, profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego (na zdjęciu). Zachód w swojej euforii związanej ze zmianami po 1989 r. stracił z oczu fakt, że wielkie mocarstwo, jakim jest Rosja, nie pogodzi się tak łatwo z upadkiem.

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

Osoby świeckie nie mogą regularnie głosić homilii podczas Mszy św. ani udzielać sakramentu chrztu św. – przekazał prefekt Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Arthur Roche w liście do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec bp. Georga Bätzinga. Kolejny raz w ostatnim czasie Stolica Apostolska jest zmuszona interweniować, tym razem w sprawie praktyk, które w Niemczech pomału stają się normą.

treści wiary
12-13

Zbawiciel ma motyw

Jarosław Mitek

To, że modlitwą można wyprosić u Boga czyjeś nawrócenie jest prawdą znaną wierzącym od wieków. Czy można jednak dla kogoś, kto uważa się za ateistę, a nawet za wroga Kościoła, wymodlić zbawienie? Tego właśnie dotyczy hipoteza teologiczna salus vicaria (zbawienia zastępczego).

moim zdaniem
14

Biegacz z przeszkodami

Grzegorz Polak

Zdzisław Krzyszkowiak nigdy nie krył się ze swoją wiarą. Nawet w czasach PRL, kiedy było to bardzo źle widziane

liturgia tygodnia
15-18

Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli

Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: „Pokój wam!”. A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana.

Pytania do teologa

Ks. Mariusz Frukacz

Czy psalmy złorzeczące są właściwą modlitwą?

Dziedzictwo niezniszczalne, niepokalane i niewiędnące

O. Maciej Pawlik, benedyktyn

Początek Pierwszego Listu św. Piotra Apostoła podkreśla fundamentalny związek między powstaniem z martwych Chrystusa a nadzieją zbawienia, którą zostali obdarzeni chrześcijanie. Zmartwychwstanie Syna Bożego jest źródłem owej nadziei i jednocześnie jej najpewniejszą rękojmią. Nadzieja ta nie odnosi się do jakiegoś niesprecyzowanego celu, ale jest konkretnym oczekiwaniem, które autor listu definiuje następująco: „dziedzictwo niezniszczalne, niepokalane i niewiędnące, które jest zachowane dla was w niebie” (por. 1 P 1, 4)

„...na przebłaganie za grzechy nasze i całego świata”

O. Waldemar Pastusiak, paulin

Wielkanoc to czas, kiedy w sposób szczególny doświadczamy bliskości wspólnoty Kościoła, ciesząc się ze zmartwychwstania Chrystusa, który buduje Kościół na mocnych fundamentach.

Ojciec scholastyki

Ireneusz Korpyś

Temu świętemu zawdzięczamy rozumowy dowód na istnienie Boga.

komentarz
19

Wojna z przeszłością

Jonathan Luxmoore

Ostatnie ataki na św. Jana Pawła II w Polsce wywołały zrozumiałą konsternację, ale podobne zachowania wobec postaci bardzo ważnych, wręcz pomnikowych, zdarzały się również w innych społeczeństwach.

PATRONEM CYKLU WIELCY POLSKIEGO KOŚCIOŁA JEST LINK4
20-21

Heroiczny i niepokorny

Ireneusz Korpyś

Księdza Franciszka Blachnickiego zna każdy, kto choć raz zetknął się z Ruchem Światło-Życie.

życie kościoła
22-25

Podziel się... miłosierdziem

Przemysław Batorski

Niedziela Miłosierdzia Bożego, to święto patronalne Caritas. W całej Polsce aż do kolejnej niedzieli będą się odbywały wydarzenia z udziałem wolontariuszy i przyjaciół Caritas. Kulminacja nastąpi 22 kwietnia – w Dzień Dobra, święto wszystkich pomagających.

Idą tam, dokąd nikt nie chce iść

Ks. Rafał Witkowski

Siostry albertynki łączą modlitwę z pracą wśród najbiedniejszych i opuszczonych, czyli tych „najmniejszych braci” Chrystusa. W ten sposób naśladują swojego założyciela – św. Alberta Chmielowskiego, który kierował się duchowością św. Franciszka z Asyżu. O osobistym doświadczeniu tej posługi opowiadają s. Sergia Walczak i s. Klara Czepułkowska.

Kościół lokalny - Jakubów
26-27

Prowadzi nas św. Jakub

Kamil Krasowski

Wspólnoty narodów Europy nie można budować bez Chrystusa. To nie może być wieża Babel – mówi ks. kan. Stanisław Czerwiński, kustosz pierwszego w Polsce sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

patron roku
28-29

Malarz narodowej chwały

Monika M. Zając

Jego twórczość nie wpisywała się w trendy epoki. Nie budził też sympatii niektórych przedstawicieli polskiego życia kulturalnego. Mimo to ten choleryczny „ślepowron”, który z nikim nie rozmawiał, dopóki nie zmówił porannego pacierza, był niezmordowany w opisywaniu glorii narodu polskiego i przekazywaniu idei niepodległościowych

historia
30-31

Walczyli o godną śmierć

Jan Józef Kasprzyk

Oddziały niemieckie wkroczyły na teren warszawskiego getta rankiem 19 kwietnia 1943 r., aby ostatnich ocalałych mieszkańców wywieźć do obozów zagłady. Termin akcji został wybrany nieprzypadkowo.

punkt widzenia
32-33

Podzieliło nas kłamstwo

Piotr Grzybowski

Chcemy Polski demokratycznej, ale bez zobowiązań moralnych, czemu w sukurs przyszły ideologie, które są znakomicie wykorzystywane przez media, niosące masę dezinformacji, a docierające do każdego człowieka – mówi Stanisław Jan Fudakowski, działacz opozycji antykomunistycznej.

Inicjatywa
34-35

Nasi czytelnicy o św. Janie Pawle II

Red.

Oto pierwsze świadectwa, które wpłynęły do redakcji chwilę po publikacji naszego apelu. Niestety, nie jesteśmy w stanie opublikować na łamach Niedzieli wszystkich wypowiedzi, opinii i komentarzy – z konieczności musimy dokonać pewnego ich wyboru. Takich ograniczeń nie zna natomiast internet – zachęcamy więc, by na naszym portalu www. niedziela.pl czytać ciekawe, chwilami wzruszające świadectwa ludzi, dla których Jan Paweł II nie jest postacią z podręczników do historii, ale osobowością nadal żywą i inspirującą.

Jan Paweł II do rodaków

listy
36

Chcą korespondować

Nasza grupa

Aleksandra

Ze znieczulicą ludzką, o której pisze czytelniczka, zetknęłam się i ja w moim otoczeniu.

sprawy rodzinne
38-39

Małżeńskie być albo nie być

Tomasz Strużanowski

Wierność, odpowiedzialność, delikatność, czułość, namiętność, konsekwentne trwanie przy dokonanym wyborze, stałość, bezwarunkowość – oto niektóre spośród odcieni miłości małżeńskiej. A miłosierdzie? Czy ono też jest jedną z jej twarzy?

podróżnik
40-41

Pod orlimi gniazdami

Margita Kotas

Jakie związki z tym miejscem mają trzecia żona Władysława Jagiełły i synowa króla Jana III Sobieskiego? Najlepiej sprawdzić to osobiście.

osobowość
42-43

Jaki ojciec, taki syn

Artur Stelmasiak

Bartek Marszałek sięga po najwyższe trofea na podium Formuły 1 H2O, czyli światowym topie wyścigów motorowodnych. Ten sport ma w swoim DNA, bo talent i pasję odziedziczył po wielkim mistrzu – swoim tacie Waldemarze Marszałku.

dobre rady
44-46

Bądź ostrożny z tymi zwrotami

Agnieszka Kaczmarek-Müller, psychoterapeuta

Słowami możemy nieumyślnie wyrządzić wiele szkód

Epilepsja – fakty i mity

Anna Wyszyńska

Choroba ta, opisana już w papirusach ze starożytnego Babilonu, przez wieki budziła lęk. Często tak jest i dzisiaj.

Jestem na swoim, ale...

Bożena Kwiecińska, prawnik

Czy mogę dostać mandat za brak tabliczki z numerem domu na mojej posesji? Czego gmina może wymagać od właściciela nieruchomości?

nasze sprawy
48-50

Stawiamy na to, co polskie

Paweł Sarafin

Kupując w sklepie wędliny czy karkówkę na grilla, rzadko zastanawiamy się nad tym, jaki skomplikowany model biznesowy musi stać za tym, by takich produktów nie zabrakło na sklepowych półkach. Ktoś musi przecież zasiać i zebrać zboże, przerobić je na paszę, ktoś musi rozmnażać prosiaki i później się o nie troszczyć, by urosły.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

moim zdaniem
64

Marsz dopiero wyruszył

Witold Gadowski

Polacy, którzy szli w marszu, to ludzie odważni i wolni. Niezależni od mediów, polityków, kaprysów władzy, deszczu i chłodu, w pełni świadomi posłannictwa naszego wielkiego papieża.

z innej beczki
65

Z innej beczki

Rubrykę przygotował Ireneusz Korpyś

Józef Chełmoński córki wychowywał w rygorze. Gdy pewnego razu przyjechał z nimi do Krakowa, nie pozwolił dziewczynom wychodzić z hotelowego pokoju. Znajomy Chełmońskiego ubolewał nad losem dzieci i poprosił malarza, by pozwolił mu zabrać jego córki do teatru. Na tę prośbę Chełmoński odrzekł: – To niemożliwe. Dziś były już u dentysty. Miały wystarczająco dużo rozrywki jak na jeden dzień

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, że...

EDC

...w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku odbędzie się pierwszy Białostocki Kongres Błogosławionego ks. Michała Sopoćki „Kapłan według Serca Jezusowego?”.

Skauci znad morza

Adam Szewczyk

– Wiara i Pan Bóg są zawsze z nami – mówi Agnieszka. – Wszelkie działania w ramach idei skautingu wskazują nam dobry cel w życiu – dodaje Jakub. O tym, jak zostać skautem i co z tego wynika, opowiadają skauci Europy.

Lek na współczesne czasy

Ewa Biedroń

Wolontariat to fundament działalności wielu organizacji, m.in. Caritas. Od najmłodszych lat warto uczyć dzieci, że trzeba pomagać innym. To zadanie rodziców i nauczycieli.

Wzmocnić tożsamość

Maria Fortuna-Sudor

Podejmowane działania mają przede wszystkim wzmocnić naszą tożsamość, którą budowaliśmy właśnie na nauczaniu św. Jana Pawła II – wyjaśnia ks. dr hab. Jan Bartoszek

Bóg inwestuje w młodych

oprac. na podstawie eKai

Otwarcie się na dobro, odcięcie się od zła jest miarą wzrostu naszego człowieczeństwa – powiedział do zgromadzonych bp Ryszard Kasyna.

Radość dla wspólnoty

oprac. na podstawie eKai

Trzydziestu sześciu kandydatów pomyślnie zakończyło etap przygotowania i zostało wprowadzonych w posługę lektora Pisma Świętego w diecezji elbląskiej.

Niedziela podlaska

Nie bój się uwierzyć w cud

Ks. Marcin Gołębiewski

Cuda Jezusa były głównym tematem II Diecezjalnego Konkursu „Życie w Biblii, Biblia w życiu” dedykowanego uczniom Szkół Podstawowych.

Razem w życiu, razem na scenie

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Lena i Maciej Durlakowie są parą w życiu i na scenie, tworzą duet, który nazwali „Jedno Ciało”. Zarówno w życiu, jak i na scenie ich dopełnieniem są dzieci, trzej synowie, którzy zaczynają muzykować razem z rodzicami.

Dzień wspólnoty Domowego Kościoła

Halina i Waldemar Szymoniakowie

Podczas Dnia Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych spotkały się pary diecezjalne i odpowiedzialni za diakonie modlitwy, Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, diakonie życia, organizację oaz rekolekcyjnych, diakonie muzyczne, diakonie liturgiczne i diakonie społeczne.

Niedziela rzeszowska

Niedziela Miłosierdzia – świętem Caritas

Ks. Piotr Potyrała – Dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej

„Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi, jak miłosierdzie Boże” – napisał Jan Paweł II. Za to miłosierdzie, które nie zna żadnych granic, w szczególny sposób dziękujemy w II Niedzielę Wielkanocną, zwaną Niedzielą Miłosierdzia.

Bohater z Brzezin

Jolanta Sredniawa

W siedzibie Powiatowego Centrum Edukacji Kulturalnej odbyło się spotkanie z prof. Tomaszem Balbusem, autorem biografii pochodzącego z Brzezin ppłk. Ludwika Marszałka „Zbroi”.

W jedności i solidarności

Natalia Janowiec, ks. Jakub Nagi, ks. Tomasz Nowak, ks. Łukasz Ziemniak

W Niedzielę Palmową, 2 kwietnia br., minęło 18 lat od śmierci św. Jana Pawła II, dlatego w ostatnim czasie podjęto wiele inicjatyw, mających na celu wyrażenie uznania dla osoby, świętości i autorytetu polskiego papieża.

Niedziela toruńska

Misja specjalna

Ks. Dawid Gogolewski Iwona Szymańska

Rekolekcje wielkopostne dla parafii, różnych grup i wspólnot oraz dla dzieci i młodzieży są czasem szczególnej łaski. Wśród różnych spotkań, które odbywały się w Wielkim Poście, wyjątkowe były te, które odbyły się w Zespole Placówek Edukacyjno-Rewalidacyjnych w Grudziądzu.

Boże pomysły

Anna Auguścińska-Żołądz

Najstarsza uczestniczka kursu miała 79 lat. Brała udział nie tylko we wszystkich spotkaniach i była pełna pogody ducha, ale udowadniała młodszym, że na każdym etapie życia kobieta może być elegancka, zadbana i robić wspaniałe rzeczy dla siebie i innych.

Mężczyźni na pustyni

SK

Grube mury toruńskiego seminarium. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak niedostępna twierdza. Za otwartą furtką dostrzec można potężne drzwi. W głowie kłębią się pytania: „Na pewno dobrze trafiłem?”. Adres się zgadza. Czas wejść do środka. Drzwi nie są zamknięte.

Niedziela warszawska

Silne łagodnością serca

Łukasz Krzysztofka

Żyły w podobnym okresie, na Wileńszczyźnie, kiedy ujawniła się gehenna komunizmu i faszyzmu. Choć należały do rożnych zgromadzeń zakonnych, łączyła je niezwykła więź z Jezusem i świadczenie o Jego miłosiernej Miłości.

Rodzinna parafia

Paweł Złowocki

W wielkich osiedlach, liczących czasem kilkanaście tysięcy mieszkańców, trudno jest zbudować trwałe więzy międzyludzkie. Ale już niewielka parafia pozwala stworzyć prawdziwie rodzinną atmosferę. Tak działa wspólnota wiernych przy kościele św. Grzegorza Wielkiego.

Ambitne granie

Katarzyna Kasjanowicz

24 kwietnia w Dobrym Miejscu na Bielanach rozpocznie się XII Festiwal Chrześcijańskie Granie. Ostatnie lata pokazują, że muzyka religijna nie stanowi już zjawiska niszowego. Dzięki treści i poziomowi wykonania coraz częściej wpisuje się w kulturę z wysokiej półki.

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Wiara

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kuria biskupia warszawsko-praska o sprawie ks. Iżyckiego...

Kościół

Kuria biskupia warszawsko-praska o sprawie ks. Iżyckiego...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...