Reklama

Tygodnik

Pod unijną opieką

Adobe Stock

Obszar Natura 2000 jest formą ochrony przyrody, którą wprowadzono do polskiego prawa w 2004 r., czyli wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Unijny program funkcjonuje niezależnie od istniejących od dawna parków narodowych, rezerwatów przyrody i innych form jej ochrony.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za obszary Natura 2000 uznaje się tereny o największym znaczeniu dla zachowania zagrożonych lub bardzo rzadkich gatunków roślin i zwierząt oraz charakterystycznych siedlisk przyrodniczych mających znaczenie dla ochrony wartości przyrodniczych całej Europy. W Polsce prace nad programem Natura 2000 rozpoczęły się już pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Sporządzono wtedy wstępne analizy zasobów siedlisk i gatunków wymagających ochrony, a także prowadzono negocjacje odnośnie do uzupełnienia przepisów unijnych o siedliska i gatunki wymagające ochrony w Polsce, a nieobecne w krajach starej Unii Europejskiej. W działaniach tych uczestniczyli m.in. naukowcy z Instytutu Ochrony Przyrody PAN i Zakładu Ornitologii PAN oraz urzędnicy Ministerstwa Środowiska.

Sieć Natura 2000 to skrócona nazwa Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, która jest wprowadzana we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Tworzą ją obszary wyznaczane zgodnie z jednolitymi, naukowymi kryteriami zapisanymi w Dyrektywie Rady Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej z 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obowiązek ustanawiania obszarów Natura 2000 spoczywa na wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej i większość z nich w dużym stopniu już wywiązała się z tego zadania. Dziś ponad 26 tys. obszarów Natura 2000 wyznaczonych we wszystkich dwudziestu siedmiu krajach członkowskich zajmuje już ok. 18%, a proces ich wyznaczania jeszcze się nie zakończył, choć jest bardzo zaawansowany. Europejski obszar chroniący przyrodę w Polsce zajmuje łącznie ok. 20% powierzchni lądowej kraju, ale do powierzchni tej zalicza się kilkaset tysięcy hektarów wód Bałtyku i niemal cały pas przybrzeżny.

Reklama

Za tworzenie sieci obecnie odpowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które przede wszystkim przygotowuje ramy prawne dla funkcjonowania sieci Natura 2000, procesem tworzenia obszarów kieruje natomiast Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ). Bezpośrednim nadzorem nad obszarami oraz przygotowywaniem planów ochrony zajmuje się szesnaście regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, a obszary, które obejmują tereny parków narodowych, nadzorowane są przez dyrektorów tych parków.

Nadzorem nad tworzeniem i funkcjonowaniem sieci Natura 2000 na poziomie Unii Europejskiej zajmuje się Komisja Europejska, a dokładniej jej wyspecjalizowany organ – Dyrekcja Generalna ds. Środowiska (ENV). Istotną rolę odgrywa też Europejska Agencja Środowiska (EEA), która odpowiada za monitorowanie stanu środowiska.

Publikacja dofinansowana ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu, nr projektu: SONP/SN/550964/2022, kwota dofinansowania: 500 000,00 zł, całkowita wartość projektu: 556 000,00 zł.

MEN

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-04-18 12:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mądrze kreować przyszłość

Adobe Stock

Z młodym człowiekiem należy rozmawiać o ekologii jego językiem, ale także językiem ambitnym, który buduje mądry przekaz i poszerza wiedzę na ten temat – mówi Marek Staroń z portalu Ekomaika.pl , który zajmuje się propagowaniem chrześcijańskiej wiedzy ekologicznej.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst