Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wonność miła Bogu

Kapłani zgromadzeni w zamojskiej katedrze

Łukasz Kot

Kapłani zgromadzeni w zamojskiej katedrze

W zamojskiej katedrze została odprawiona Msza Krzyżma.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielki Czwartek to dzień, w którym Kościół upamiętnia ustanowienie dwóch sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii. Tego dnia w zamojskiej katedrze odprawiana została Msza Krzyżma, której przewodniczył bp Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko– lubaczowskiej. W modlitwie uczestniczył także bp pomocniczy Mariusz Leszczyński, bp senior Jan Śrutwa oraz bp Marian Buczek – senior diecezji charkowsko-zaporoskiej. Wraz z biskupami modliło się liczne grono kapłanów diecezjalnych i zakonnych, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy.

We wprowadzeniu do liturgii bp Marian Rojek podkreślił wyjątkowość dnia, który wprowadza nas w obchody Triduum Paschalnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– To wyjątkowy dzień dla całej diecezji, kiedy w przedpołudnie, w Wielki Czwartek zbieramy się w matce wszystkich naszych diecezjalnych kościołów – w katedrze – przy biskupie. Całe prezbiterium, wszyscy kapłani. To Msza św. szczególna, podczas której zostaną pobłogosławione oleje jako znak jedności, rozprowadzone potem do wszystkich parafii naszej diecezji i będą one służyły podczas udzielanych sakramentów a także kapłani będą odnawiać przyrzeczenia, które Chrystusowi złożyli tutaj, w tej świątyni. Niech Bóg będzie za wszystko uwielbiony, niech nas uświęca, niech nas przemienia, niech nam pomaga pięknie realizować nasze powołanie – mówił bp Rojek.

Reklama

W wygłoszonej homilii, bp Marian Rojek odniósł się do posługi kapłańskiej.

– W odniesieniu do tego krótkiego hasła określającego styl życia chrześcijanina i kapłana, można dopowiedzieć, iż owo moje „bardziej być” winno iść przed moim osobistym działać, czynić, mieć. Stąd to skierowane do nas dzisiaj, podczas Mszy Krzyżma i na okoliczność odnowienia naszych kapłańskich przyrzeczeń, wezwanie św. Pawła, usłyszane w jego 2. Liście do Koryntian: „jesteśmy bowiem miłą Bogu wonnością Chrystusa” – wskazał kaznodzieja.

W czasie liturgii biskup pobłogosławił olej chorych, olej katechumenów i konsekrował krzyżmo. Oleje używane będą podczas sprawowania sakramentów w ciągu całego roku.

– Ta miła Bogu wonność Chrystusa obecna w kapłanach tej diecezji, którzy wyrośliśmy z tej katedry, dzisiaj ze swym biskupem, a myślę tu również o biskupie pomocniczym, biskupie seniorze, biskupie gościu, ta wspólnota otulająca Chrystusowy ołtarz, łączący nas w eucharystyczną całość, zostaje wzmocniona zapachem świętych olejów, potrzebnych do sakramentalnego życia naszego Kościoła. Przez publiczne odnowienie przyrzeczeń kapłańskich, złożonych w dniu naszych święceń prezbiterzy tej diecezji zostajemy wezwani do zachowania wierności podarowanemu przez Chrystusa i przyjętemu przez nas powołaniu do służby Bożej w Jego kościele – zaznaczył bp Rojek.

Wielki Czwartek to szczególny dzień wdzięczności i modlitwy za kapłanów, dlatego pasterz diecezji złożył życzenia kapłanom.

– Przez ręce Maryi, matki kapłanów i przez miłujące serce Pani Odwachowskiej z naszej zamojsko-lubaczowskiej katedry, proszę Jej Syna, Jezusa Chrystusa, Dobrego Pasterza, aby was osłonił przed zgubnym wpływem tego świata. Niech zachowa nieskalanymi wasze kapłańskie, namaszczone dłonie, które codziennie dotykają Najświętszego Ciała, aby chętnie służyły ludziom i hojnie szafowały miłosierny oraz rozgrzeszający znak Bożego przebaczenia ludzkich grzechów – powiedział pasterz naszej diecezji.

Podziel się:

Oceń:

2023-04-19 08:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wielki Czwartek u ewangelików na Śląsku Cieszyńskim

Graziako

Wierni z diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego biorą dziś udział w specjalnych wielkoczwartkowych nabożeństwach. Wielki Czwartek jest dla luteran pamiątką ustanowienia Wieczerzy Pańskiej.

Więcej ...

Francja: z kościoła ukradziono konsekrowane hostie i Najświętszy Sakrament

2026-06-22 06:42

Karol Porwich/Niedziela

Francuski portal tribunechretienne.com podaje, że w kościele w Mugron doszło do kradzieży kielichów, paten i Najświętszego Sakramentu.

Więcej ...

Papież do dzieci: Bóg patrzy w serce, a nie w telefon komórkowy

2026-06-22 16:40

Adobe Stock

Leon XIV spotkał się w auli Pawła VI z młodzieżą przebywającą na watykańskim obozie letniem „Estate Ragazzi” (Lato Młodzieży). Odpowiadając na pytania młodych ostrzegał przed pochłonięciem przez kulturę ekranów i smartfonów. Kiedy rodzina się spotyka, to zamiast rozmawiać często patrzy w swój telefon. Trzeba się nauczyć wspólnie przeywać - zachęcał Papież.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wręczy paliusze trzem polskim metropolitom

Kościół

Papież wręczy paliusze trzem polskim metropolitom

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Czterech nowych prezbiterów archidiecezji krakowskiej...

Niedziela Małopolska

Czterech nowych prezbiterów archidiecezji krakowskiej...

Francja: z kościoła ukradziono konsekrowane hostie i...

Kościół

Francja: z kościoła ukradziono konsekrowane hostie i...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Objawienia Serca Jezusowego św. Małgorzacie Marii

Kościół

Objawienia Serca Jezusowego św. Małgorzacie Marii

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

W diecezjach

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

Czy leczenie antykoncepcją (hormonalnie) dla katolika to...

Kościół

Czy leczenie antykoncepcją (hormonalnie) dla katolika to...

Rzym: z kaplicy szpitala skradziono tabernakulum!

Kościół

Rzym: z kaplicy szpitala skradziono tabernakulum!