Reklama

Niedziela Przemyska

Kościół Młodych

Miasto Sanok bardzo gościnnie przyjęło młodych ludzi

Wojciech Kaczkowski

Miasto Sanok bardzo gościnnie przyjęło młodych ludzi

Zamysłem naszych Spotkań Młodych Archidiecezji Przemyskiej jest to, abyśmy wrócili do swoich parafii, szkół z sercem otwartym na Boga i drugiego człowieka – powiedział do młodzieży abp Adam Szal.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie młodych na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń duszpasterskich archidiecezji przemyskiej. Tegoroczna edycja, która odbyła się w dniach 14-16 kwietnia, była trzydziestą, jubileuszową.

Tym razem młodzież archidiecezji przemyskiej zgromadziła się w Sanoku, by pogłębić wiarę w Kościół Chrystusowy. Szczególnym wyrazem tej wiary było piątkowe nabożeństwo, w którym przedstawiono wspólnotę Kościoła jako łódź. Młodzież przynosiła do łodzi różne symbole świadczące o obecności Dekalogu, słowa Bożego, obrazu Jezusa Miłosiernego oraz osoby Matki Bożej w Kościele. W łodzi znalazła się także sama młodzież ze swoimi biskupami, którzy stanęli u steru łodzi. Ten wymowny obraz został ubogacony o obrzęd odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, a wcześniej symboliczne oddawanie brzemienia, jakie młodzi ludzie noszą w swoim sercu Chrystusowi obecnemu w sakramencie pokuty i pojednania. Niezwykle bogate w symbolikę nabożeństwo „Uwierz w Kościół” zakończyło się obrzędem Komunii św. i rozesłaniem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dumni z Ewangelii

Reklama

Sobotni dzień był spędzony na rozważaniu Ewangelii i dzieleniu się nią z innymi. Młodzież zgromadziła się o poranku w kościołach stacyjnych, aby uczestniczyć we Mszy św., a następnie rozeszła się do pracy w grupach. To czas dzielenia się swoją wiarą i budowania Kościoła swoim doświadczeniem Boga żywego. W czasie pracy w grupach młodzież może zobaczyć, jak wielu jest rówieśników, którzy podobnie myślą, wierzą i mogą wyrażać swoją wiarę w sobie właściwy, spontaniczny sposób.

Na tę spontaniczność przyszła pora podczas cyklu „Dumni z Ewangelii”. To czas spotkań z ciekawymi ludźmi, koncertów, a także możliwości adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy oraz poznawania historii Sanoka. Tym razem na sanockim rynku występowali: Bankruci, niemaGOtu oraz klerycki zespół Spes. Pomiędzy koncertami, plenerowe studio Radio FARA umożliwiło uczestnikom poznanie historii Spotkań Młodych Archidiecezji Przemyskiej przez rozmowę z pasterzami archidiecezji, w tym rozmowę z abp. Józefem Michalikiem, który wspominał jak Dni Młodzieży zaczynały się w Kościele i w jaki sposób przeszczepił je do archidiecezji przemyskiej. Podkreślił przy tym ważne zdanie św. Jana Pawła II: „Młodzieży warto zaufać”. To zdanie wracało ilekroć młodzież zgromadzona w Sanoku pokazywała rówieśnikom czytelne świadectwo swojej wiary.

Sobotni wieczór uczestnicy SMAP spędzili pod krzyżem; tam podczas adoracji uczyli się patrzeć na Chrystusa ukrzyżowanego i miłosiernego.

Idź i TY czyń podobnie

Puentą tegorocznego spotkania była Niedziela Miłosierdzia, która odsłania prawdę o Bogu bogatym w miłosierdzie. Młodzież najpierw zgromadziła się na wspólnej modlitwie porannej (jutrzni), a następnie kontynuowała pracę w grupach. Centrum przeżywania tajemnicy Kościoła była Msza św. poprzedzona aktem zawierzenia Bożemu Miłosierdziu młodzieży archidiecezji przemyskiej. W czasie tego aktu zgromadzona młodzież powtarzała za swoim pasterzem słowa zawierzenia, w których oddawała się Bogu Miłosiernemu. Następnie całe zgromadzenie prowadzone przez obraz Jezusa Miłosiernego udało się na rynek sanocki, gdzie była sprawowana Eucharystia na zakończenie. Tam młodzi usłyszeli niezwykle ważne słowa abp. Adama Szala. – Zamysłem naszych Spotkań Młodych Archidiecezji Przemyskiej jest to, abyśmy wrócili do swoich parafii, szkół, rodzin z sercem otwartym, kochającym Boga i drugiego człowieka. Ciągle na nowo dziękujmy Panu, bo jest miłosierny – powiedział metropolita. Na zakończenie abp Adam Szal zaprosił wszystkich na kolejne, 31. Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej do Łańcuta.

Podziel się:

Oceń:

2023-04-25 15:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sanocka młodzież na scenie

Niedziela przemyska 4/2025, str. III

Wystawiane spektakle skłaniają do refleksji i poruszają serca

Krzysztof Adamczyk

Wystawiane spektakle skłaniają do refleksji i poruszają serca

„Witajcie w naszym świecie teatru!” – w taki sposób moglibyśmy przywitać każdego Czytelnika w naszej amatorskiej grupie teatralnej. My, czyli grupa młodych pasjonatów, którzy od niemal czterech lat wystawiają na scenie spektakle pełne emocji i refleksji.

Więcej ...

Ojciec pustyni

Św. Antoni Wielki

Adobe Stock

Św. Antoni Wielki

Święty Antoni Wielki żył na przełomie III i IV wieku. Zostawił po sobie rady i wskazówki, jak żyć.

Więcej ...

Leon XIV: Dyplomaci papieża mają być mostami

2026-01-17 11:40

Vatican Media

Nasza dyplomacja rodzi się z Ewangelii: nie jest taktyką, lecz miłością myślącą; nie szuka ani zwycięzców, ani pokonanych, nie buduje barier, lecz odbudowuje autentyczne więzi – napisał Leon XIV w przesłaniu na 325. rocznicę powstania Papieskiej Akademii Kościelnej, szkolącej watykańskich dyplomatów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Włochy: spekulacje na temat możliwej beatyfikacji...

Benedykt XVI

Włochy: spekulacje na temat możliwej beatyfikacji...

Książki Polaka dotarły do samego Mela Gibsona. Dostał...

Aspekty

Książki Polaka dotarły do samego Mela Gibsona. Dostał...

Włochy: Parafia musi zapłacić wysokie odszkodowanie za...

Wiadomości

Włochy: Parafia musi zapłacić wysokie odszkodowanie za...

Ojciec pustyni

Wiara

Ojciec pustyni

Komunikat diecezji włocławskiej w związku z...

Kościół

Komunikat diecezji włocławskiej w związku z...

Świadectwo: Cud w Kanadzie

Wiara

Świadectwo: Cud w Kanadzie

Odpust zupełny w Roku Świętego Franciszka

Kościół

Odpust zupełny w Roku Świętego Franciszka

Archidiecezja gnieźnieńska: zmiany personalne 2026

Kościół

Archidiecezja gnieźnieńska: zmiany personalne 2026

To nie był pierwszy raz. Świadectwo uczniów z Kielna

Kościół

To nie był pierwszy raz. Świadectwo uczniów z Kielna