Reklama
Tytuł „Królowa Polski” zawiera w sobie pytanie o to, czy wszyscy rozumiemy to samo przez sprecyzowanie – „Polski”.
Tę wspólną troskę o powołania powinno się zacząć nie tylko od tygodniowego szturmowania nieba, ale od systematycznej modlitwy.
Wiara dla wielu chrześcijan jest czymś bardzo ważnym. Pomaga kształtować ich życie codzienne, podejmować decyzje. Wiara chrześcijańska zmienia człowieka i przenika jego życie, wnosi do niego określony świat wartości.
Aby wniknąć w to, co Chrystus chce powiedzieć, nazywając siebie Pasterzem, dobrze jest spojrzeć na ziemię, na której wypowiada te słowa, oraz mieć na uwadze to, co w Biblii zostało powiedziane na temat pasterzy.
W tych dniach w archidiecezji częstochowskiej odbywają się spotkania formacyjne dla przedstawicieli parafialnych rad duszpasterskich. Prezentację wybranych tematów rozpoczynamy od słów: „dobrze, że jesteś”, które dziś kieruję do wszystkich adresatów tej homilii.
Jako żołnierz i urzędnik cesarski odważnie wyznał wiarę w Chrystusa.
Pozostawać w bliskości Boga to najpiękniejsze, co może nam się przytrafić.
W 14. numerze naszego pisma poprosiliśmy Państwa o świadectwa dotyczące osoby św. Jana Pawła II: „Opowiedz, co Jan Paweł II zmienił w Twoim życiu. Jaki wpływ na Twoje życie miała jego osoba lub nauczanie?”. Nie spodziewalismy się aż takiego odzewu.
Ufajmy (...), że wprowadzając wolny rynek, Polacy nie zaprzestaną utrwalać w sobie i pogłębiać postawy solidarności. Ważnym elementem tej postawy jest troska o prawa ludzkie, począwszy od najważniejszego z nich, prawa do życia.
Parafia św. Marcina w Wodzisławiu (diecezja kielecka) posiada relikwie aż dwóch świętych Peregrynów. Jeden z nich to patron znamienitego rodu Lanckorońskich, drugi – skuteczny patron chorych na raka.
W diecezjach powinny zostać zorganizowane szkolenia dla osób duchownych, konsekrowanych i świeckich w zakresie wykorzystania mediów społecznościowych do celów: ewangelizacyjnego, formacyjnego i informacyjnego.
W ciągu pierwszych lat komunizmu w Polsce przez więzienia stalinowskie przewinęło się ok. 10% polskich księży.
O sukcesach i porażkach w oświacie, o katechezie, etyce i edukacji włączającej rozmawiamy z Przemysławem Czarnkiem, ministrem edukacji i nauki.
Jestem zwolennikiem zaostrzania Kodeksu karnego. Opowiadam się za szerszym dostępem do broni palnej. Staram się również osobiście angażować w identyfikację sprawców przestępstw. Prowadzona przeze mnie fundacja doprowadziła przed sąd wielu celebrytów, którzy wulgarnie odnosili się do polskich strażników granicznych i żołnierzy – mówi Dariusz Matecki.
Wraz z pierwszymi dniami maja kościoły zaczynają się bielić pierwszokomunijnie. Jak nie zgubić tego, co w tym czasie jest najważniejsze?
Czy z naukowego punktu widzenia bilokacja jest w ogóle możliwa?
To najczęściej występująca choroba skóry, z ciężkim przebiegiem u 15% pacjentów.
Jedną z metod stosowanych w fizjoterapii jest kinesiotaping. Kto może stosować kolorowe plastry i w jakich sytuacjach?
Co to jest trwały i zupełny rozpad pożycia małżeńskiego?
...w 1948 r. w Orliku (diec. pelplińska) powstała polska prowincja Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej?
Poniedziałek, dziewiąta wieczór, kościół Matki Boskiej Królowej Męczenników na bydgoskim Fordonie – ogromna świątynia z czerwonej cegły wtopiona w krajobraz blokowiska. Widok, jakich wiele w polskich miastach. Na ulicach pusto – bo komu chciałoby się spacerować po ciemku i w zimnie? A jednak...
Centrum Integracji Ukraińskiej to dobry przykład na to, że trwa pomoc dla uchodźców, że Polacy o nas pamiętają – mówi ks. Piotr Tsiviuk, duszpasterz ukraińskich grekokatolików w Tarnowie.
Macie być miejscem epifanii Zmartwychwstałego – powiedział do uczestników olimpiady biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej Arkadiusz Okroj.
Potrzebujemy wiary i zaufania, aby wyzwolić się z lęków – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.
Znakiem Bożego Miłosierdzia jest każde uzdrowienie – mówił bp Roman Pindel w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach.
Co działo się w ostatnim czasie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach?
Sakrament I Komunii św. jest obok sakramentu chrztu najczęściej udzielanym sakramentem. O to, jak przygotowują się do niego dzieci, zapytaliśmy nauczycieli religii.
„Margaretki” są bardzo mocno obecne w naszej archidiecezji. Coraz więcej osób podejmuje przyrzeczenie modlitwy w intencji wybranego kapłana.
Macie szczególny charyzmat jako wspólnota, której patronuje Jezus pełen miłosierdzia. Dlatego doświadczając grzeszności, z pokorą mówcie: Jezu, ufam Tobie – podkreślił bp Antoni Długosz.
Młodzież również dzisiaj można zachwycić Maryją – mówi w rozmowie z Niedzielą ks. Wojciech Radoliński, asystent kościelny Stowarzyszenia Rycerstwo Niepokalanej w archidiecezji częstochowskiej.
Tuż przed przystąpieniem do egzaminu dojrzałości tegoroczni maturzyści z diecezji drohiczyńskiej 17 kwietnia 2023 r. udali się wraz ze swoimi wychowawcami i duszpasterzami do Jasnogórskiej Pani.
W diecezji drohiczyńskiej trwają Dni Kultury Chrześcijańskiej Podlasia Nadbużańskiego promujące chrześcijańskie dziedzictwo kulturowe naszego regionu. Od początku kwietnia organizowane są imprezy kulturalne.
15 kwietnia odbyło się uroczyste celebrowanie 29-lecia istnienia Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Nad obchodzami patronat objęli bp Piotr Sawczuk oraz bp senior Antoni Dydycz.
Męska procesja Emaus w Poniedziałek Wielkanocny w podkieleckim Sukowie to coś więcej niż tradycja. To umacnianie wielopokoleniowej wspólnoty w parafii. Jest to wydarzenie unikatowe w skali diecezji kieleckiej i Polski.
O inicjatywach upowszechniających znajomość Słowa Bożego i o tym, czym jest Biblia dla wiernych z ks. dr. Stanisławem Sadowskim rozmawia Agnieszka Dziarmaga.
W naszej pamięci tkwi ich zwycięstwo nad złem – mówiła do uczestników VIII Marszu Katyńskiego w Kielcach, naczelnik kieleckiej Delegatury IPN dr Dorota Koczwańska-Kalita.
Ataki na Jana Pawła II to dzieło szatana, który próbuje nas zniszczyć – mówił bp Janos Szekely.
Bez kapłanów nie ma Kościoła – stwierdza Magdalena Kaczanowska.
Pokornie prosimy Cię Panie, ześlij pełnię błogosławieństwa na ten kościół i ołtarz, aby zawsze były miejscem świętym – modlił się abp Marek Jędraszewski.
Dzień Dobra jest podsumowaniem całego roku. To święto dobra, które dzieje się na co dzień – powiedział ks. Łukasz Mudrak, dyrektor lubelskiej Caritas.
Brat Kalikst Kłoczko był człowiekiem niezwykłej pracowitości i pobożności, budował harmonią pracy i modlitwy; miał wyjątkową zdolność do nawiązywania przyjaźni z ludźmi świeckimi – mówi o współbracie kapucyn o. prof. Andrzej Derdziuk.
Ten dom to nie tylko ściany, to przede wszystkim ludzie, którzy pomogli mi odnaleźć się w nowej rzeczywistości – powiedział pan Grzegorz.
W sobotę 15 kwietnia w Legnickim Polu odbyły się uroczystości upamiętniające postać księcia Henryka Pobożnego.
Od 15 kwietnia diecezja legnicka ma biskupa pomocniczego. Został nim wrocławski ksiądz – Piotr Wawrzynek. Uroczystość sakry biskupiej odbyła się w katedrze.
W okresie wielkopostnym w parafiach odbywały się rekolekcje. Do ich głoszenia zapraszani byli kaznodzieje diecezjalni i zakonni, w tym także z zagranicy.
Od wielu lat mówi się o tym, że nasze wspólnoty parafialne są nieożywione i że wierni są biernymi uczestnikami liturgii, którzy z różnych powodów nie chcą się angażować w życie Kościoła – mówi Maciej Tabor, współorganizator 3. Forum Alpha w Łodzi.
Po to jest każde miejsce w Kościele, aby człowiek mógł spotkać się z Jezusem Chrystusem Zmartwychwstałym – mówił abp Grzegorz Ryś w Domu Księży Emerytów w Łodzi.
Uczestników tego spotkania połączy doświadczenie wychowania dziecka z wyjątkowym bogactwem genetycznym – podkreślają organizatorzy.
Papież Pius XI zwrócił naszą uwagę, że świętość zdobywa się idąc śladem Chrystusa, to jest najsłuszniejsza droga – powiedział abp Adam Szal podczas Mszy św. sprawowanej w 85. rocznicę kanonizacji św. Andrzeja Boboli.
Zamysłem naszych Spotkań Młodych Archidiecezji Przemyskiej jest to, abyśmy wrócili do swoich parafii, szkół z sercem otwartym na Boga i drugiego człowieka – powiedział do młodzieży abp Adam Szal.
W wielu tekstach o rodzinie Ulmów podkreśla się wielką charyzmę Józefa. Obdarzony wieloma talentami rozwijał je i służył nimi innym. Dziś jednak spójrzmy na Wiktorię, która jakby ukradkiem wychyla się z markowskiego domu.
Studenci z Duszpasterstwa Akademickiego, przedstawiciele różnych wspólnot parafialnych, profesorowie, uczniowie, Rycerze Kolumba, siostry zakonne i kapłani kolejno czytali encykliki Jana Pawła II. Trwało to całą dobę.
Trzy lata temu w stulecie Bitwy Warszawskiej 1920 r. niewielka grupka czytelników otrzymała Dziennik Kompanii Legii Akademickiej z Rzeszowa w obronie Warszawy.
Parafia św. Jacka w położonym nieopodal Sędziszowa Małopolskiego Będziemyślu została erygowana 27 lipca 1927 r. W swojej historii miała wielu duszpasterzy. Jednym z najdłużej posługujących w niej był ks. Józef Mleczko.
Pod takim tytułem odbyła się premiera filmu dokumentalnego o Słudze Bożym ks. Stanisławie Sudole. – Nagrywanie, przesłuchiwanie świadków i montaż były dla mnie, jako kapłana czasem rekolekcji (…) – mówi ks. Rafał Kusiak.
Prosimy o zgłaszanie osób i instytucji zasłużonych do diecezjalnej nagrody „Dobrego Drzewa”.
Wokół nas jest wiele osób, które potrzebują wsparcia, a my odkrywamy w sobie radość dzielenia się. Bo to naprawdę ogromna wartość! – powiedział ks. Stanisław Gurba, opiekun koła.
Jan Paweł II przypomniał światu o tej stronie Kościoła, którą jest caritas, a więc miłość, która wychodzi, aby nieść pomoc potrzebującym – podkreślił abp Mieczysław Mokrzycki.
Nasz system edukacyjny za małą wagę przywiązuje do wdrażania nawyków uczenia się przez całe życie – stwierdziła rektor Akademii WSB prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz.
Legioniści Maryi mają obowiązek zmieniać świat, by był bardziej ludzki i bardziej Boży, by stawał się świątynią Bożej chwały – przypomniała prezydent sosnowieckiej Kurii LM s. Stanisława Dramińska.
W wałbrzyskiej siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” odbył się diecezjalny etap 27. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.
O młodzieży stojącej między radykalną sekularyzacją a świadomą i osobistą wiarą mówił do zgromadzonych w Strzegomiu katechetów franciszkanin o. Emilian Gołąbek.
Przyszli ceremoniarze i lektorzy, którzy w ostatnich miesiącach uczęszczali na kursy formacyjne, na tydzień przed uroczystym błogosławieństwem spotkali się na diecezjalnym dniu skupienia.
Żyją pośród nas artyści z naszych „małych Ojczyzn”. O poezji, swoich natchnieniach i przemyśleniach opowiada Zbigniew Romaniuk z parafii Najświętszej Rodziny w Szczecinie-Płoni.
Znaki obecności Matki Bożej wśród nas to także Jej wizerunki, obrazy i figury.
Wszystkie te oczekiwania przyniosły błogosławiony efekt w postaci otrzymania przez parafię tych relikwii – powiedział ks. proboszcz Adam Kurasz.
Rany Jezusa są znakami miłości, z ran tych wypłynęły zdroje miłosierdzia. Pięknie to ilustruje obraz Pana Jezusa Miłosiernego – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas diecezjalnych obchodów Święta Miłosierdzia Bożego.
Podczas spotkania autorskiego pisarka Magdalena Mikutel została zaskoczona pytaniem: – Ale pani miała pomysł, żeby pisać o jakichś wspólnotach. Przecież ludzie tak nie żyją? – Ależ skąd! – odpowiedziała – My tak żyjemy!
Służyć bliźniemu to przede wszystkim dawać siebie, być dobrym jak chleb – podkreśla Hanna Szymańska w rozmowie z Zenonem Zarembą.
W przededniu 80. rocznicy pierwszych objawień na Siekierkach przypominamy słowa Jezusa i Maryi przekazane Władysławie Papis oraz historię kultu, który doprowadził do budowy Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży.
Ponad 120 wydawców z całej Polski, tysiące odwiedzających i szeroka oferta, znacznie wykraczająca poza obszar kojarzący się z literaturą religijną. Warszawa przez 4 dni gościła XXVIII Targi Wydawców Katolickich.
W parafii Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu do wspólnot należą osoby w różnym wieku. Ale trend demograficzny w mieście wyraźnie pokazuje, że młodsze pokolenie ciągnie do stolicy.
Ojciec Święty Franciszek zaprasza młodych na spotkanie do Rzymu – centralnym punktem wydarzenia będzie ekumeniczna modlitwa w intencji synodu. Archidiecezja wrocławska aktywnie włącza się w przygotowania.
Wszystko to dzieje się dla dobra diecezji i dla dobra konkretnego człowieka, a angażując się w synod diecezjalny, angażujemy się dla samych siebie – podkreśla ks. dr Adam Łuźniak.
Tegoroczny Dzień Dobra Caritas świętowało w Hospicjum Domowym Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
Kwiecień, to miesiąc, który przypomina nam ważne wydarzenia w historii Polski.
Na rynku wydawniczym ukazała się publikacja upamiętniająca duszpasterską i naukową działalność bp. Mariusza Leszczyńskiego.
W parafii św. Bartłomieja Apostoła w Goraju po raz drugi wystawiono plenerowe Misterium Męki Pańskiej.
Niosą pomoc na co dzień, bezinteresownie, ludziom w różnej sytuacji. Nasza diecezja ma kolejnych laureatów statuetki Człowiek Człowiekowi.
Przez dwa dni mieszkańcy mogą się włączyć w dziękczynienie za wspólną historię i doznane od Opatrzności Bożej dobro oraz dokonać zadośćuczynienia Panu Bogu za popełnione grzechy – mówi Jarosław Libelt.
Kościół parafialny w Ośnie Lubuskim obchodzi w tym roku 725. rocznicę fundacji.
Reklama
Kościół
Kościół
Kościół
Wiara
Wiara
Kościół
Wiara
Wiara
Wiara