Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Na drogach wiary i historii

Podczas uroczystości religijno-patriotycznych w Różańcu

Joanna Ferens

Podczas uroczystości religijno-patriotycznych w Różańcu

Na rynku wydawniczym ukazała się publikacja upamiętniająca duszpasterską i naukową działalność bp. Mariusza Leszczyńskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej ks. dr hab. Mariusz Leszczyński zajmuje się dziejami Kościoła XIX i XX wieku. Jest autorem 370 publikacji z bardzo dobrze źródłowo udokumentowaną monografią Archidiecezja lwowska obrządku łacińskiego w granicach Polski 1944-1992 i opracowaniem Księża diecezjalni ekspatrianci archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego. Słownik biograficzny na czele. W tym roku ukazała się kolejna publikacja zatytułowana Na drogach wiary i historii.

Bogactwo słowa

Reklama

W słowie wstępnym czytamy: „Głoszenie Słowa Bożego to jedno z najważniejszych zadań uczniów Jezusa Chrystusa. Jeśli obowiązek głoszenia Ewangelii leży w naturze całego Kościoła i każdego z jego synów, ma to miejsce szczególnie w przypadku biskupów, którzy w dniu święceń włączając ich w sukcesję apostolską, przyjmują jako główny obowiązek głoszenia Ewangelii wzywając w mocy Ducha do wiary lub utwierdzając w żywej wierze”. Publikacja bp. Mariusza Leszczyńskiego jest zbiorem wybranych homilii i kazań głoszonych z okazji ważnych rocznic, jubileuszy i uroczystości kościelnych. Ich ozdobą są piękne wątki literackie i cytaty włączone w teksty głoszonych homilii. Książka rozpoczyna się słowami podziękowań wypowiedzianymi w dniu święceń biskupich 4 lipca 1998 r. w katedrze zamojskiej wobec Ojca Świętego Jana Pawła II, rodziców, konsekratorów: abp. Józefa Kowalczyka – nuncjusza apostolskiego w Polsce, abp. Józefa Michalika – metropolity przemyskiego, bp. Jana Śrutwy – pasterza diecezji zamojsko-lubaczowskiej, księży, profesorów, nauczycieli i katechetów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wątek patriotyczny

Reklama

Młody biskup w katedrze w Zamościu wygłosił patriotyczną homilię w 80. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ubarwioną cytatami z kazań abp. Józefa Teodorowicza, papieża Jana Pawła II, poetów – Leopolda Staffa i Cypriana Kamila Norwida. 10 lat później – 11 listopada 2008 r., także wygłosił homilię o odzyskaniu niepodległości przez Polskę i patronie św. Andrzeju Boboli, tym razem w prokatedrze w Lubaczowie. W roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości bp Leszczyński homilię głosił w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu z cytatami o Ojczyźnie kard. Stefana Wyszyńskiego i abp. Józefa Bilczewskiego, metropolity lwowskiego. Ceniony historyk Kościoła dr hab. Mariusz Leszczyński zapraszany był do wygłoszenia homilii z okazji innych rocznic historycznych: 80. rocznicy bitwy pod Komarowem, 350-lecia ślubów króla Jana Kazimierza przed obrazem Matki Bożej Łaskawej w katedrze lwowskiej, 25-lecia rekoncyliacji kościoła Franciszkanów konwentualnych w Zamościu, ku pamięci żołnierzy niezłomnych w bazylice Bernardynów w Radecznicy, otwarcia w lubaczowskiej konkatedrze wystawy „Żołnierze wyklęci – antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 r.”, 3 czerwca 2005 r. w katedrze w Zamościu z okazji 400-lecia śmierci hetmana Jana Zamoyskiego (1542-1605), 12 lipca 2008 r. na cmentarzu w 65. rocznicę mordu na Polakach przez Ukraińską Armię Powstańczą w Porycku na Wołyniu, 29 września 2013 r. w kościele w Horodle z racji 600-lecia Unii Horodelskiej, pogrzebu żołnierza Armii Krajowej kapitana Romana Szczura vel Szumskiego 4 marca 2021 r. w Radecznicy, 2 kwietnia 2008 r. w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w 400-lecie pobytu Bernardynów w Leżajsku, 22 listopada 2012 r. w kolegiacie w Jarosławiu z okazji 400-lecia śmierci ks. Piotra Skargi, 15-lecia śmierci ks. prof. Bolesława Kumora, w kościele w Tarnogrodzie 19 grudnia 2021 r. z okazji 40-lecia wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Na drogach formacji

Biskup Mariusz Leszczyński był w latach 2003-13 Krajowym Asystentem Kościelnym Akcji Katolickiej. Głosił homilię podczas spotkania na Skałce w Krakowie Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej i Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej z okazji 750-lecia kanonizacji św. Stanisława BM i 25-lecia pontyfikatu papieża Jana Pawła II. Uroczystość Chrystusa Króla stała się świętem Akcji Katolickiej. O niej z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie 23 listopada 2003 r. homilię wygłosił bp Leszczyński.

Dostrzec świętość

Nie zabrakło w publikacji jego refleksji na temat dwóch największych Polaków. O aktualności przesłania prymasa Stefana Wyszyńskiego w oczekiwaniu na beatyfikację mówił w kościele akademickim KUL 30 stycznia 2021 r. oraz na dożynkach diecezjalnych w Tarnogrodzie z modlitwą o beatyfikację 13 września 2020 r. Na Rynku Wielkim w Zamościu 7 kwietnia 2005 r. mówił o drodze do Domu Ojca papieża Jana Pawła II i swoich kontaktach z Ojcem Świętym, a w homilii Święty Jan Paweł II – dar Bożej Opatrzności i zadanie podzielił się refleksją w 30-lecie diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Biskup Mariusz Leszczyński jest wielkim miłośnikiem historii regionalnej. W kościele w Lipsku 22 września 2003 r. w homilii przybliżył wiernym postać bł. s. Marii Bernardyny Jabłońskiej w 125. rocznice jej urodzin. O śladach św. br. Alberta Chmielowskiego na Roztoczu Południowym mówił w homilii 30 czerwca 2018 r. w Manasterzu koło Werchraty, gdzie była pustelnia, a obecnie Nadleśnictwo Lubaczów zbudowało kaplicę (wiatę), którą poświęcił bp Leszczyński. Jest on najwybitniejszym absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Lubaczowie, które 8 czerwca 2013 r. świętowało stulecie swojej działalności. W konkatedrze Mszy św. koncelebrowanej przez wielu kapłanów przewodniczył bp Leszczyński. W homilii wspominał historię szkoły i wspaniałych profesorów tego „ogólniaka”. Rodak z Horyńca-Zdroju, autor publikacji o swojej miejscowości, przewodniczył uroczystości odsłonięcia i pobłogosławienia odrestaurowanego „Pomnika Wolności”.

Ocalić od zapomnienia

Homilie wygłaszane z czasem idą w niepamięć. Homilie utrwalone na papierze i innych nośnikach mają dłuższy żywot. Można do nich sięgnąć w każdym czasie. A do homilii bp. Mariusza Leszczyńskiego warto sięgać. Dużo w nich argumentów, jak pielęgnować swoją wiarę, by osiągnąć życie wieczne oraz faktów z historii Polski i Kościoła. Książka zawiera wiele kolorowych zdjęć, m.in. na okładce można zobaczyć zdjęcie bp. Leszczyńskiego klęczącego przed papieżem Janem Pawłem II.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-04-25 15:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia

Bp Mariusz Leszczyński przypomniał związki Prymasa z Zamojszczyzną

Joanna Ferens

Bp Mariusz Leszczyński przypomniał związki Prymasa z Zamojszczyzną

W parafii św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbyła się 7 września ogólnopolska konferencja naukowa pt. Dziedzictwo kard. Stefana Wyszyńskiego.

Więcej ...

Prośmy Pana o serce czyste i otwarte

2024-10-16 09:26

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 14, 15-24.

Więcej ...

Prezydent Lubina pozywa Onet i TVN

2024-11-05 07:34

Adobe Stock

Prezydent Lubina Robert Raczyński pozywa dziennikarzy za publikacje z rzekomej inwigilacji ABW. „To nie były podsłuchy, a zdjęcia spreparowano przez sztuczną inteligencję”.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Ważne! Papież mianował nowego kardynała

Kościół

Ważne! Papież mianował nowego kardynała

Podziękowania od ks. Olszewskiego: Każdego dnia czułem...

Kościół

Podziękowania od ks. Olszewskiego: Każdego dnia czułem...

Prośmy Pana o serce czyste i otwarte

Wiara

Prośmy Pana o serce czyste i otwarte

Komunikat ws. ciężko pobitego ks. Lachowicza

Kościół

Komunikat ws. ciężko pobitego ks. Lachowicza

Czy w piątek 1 listopada obowiązuje wstrzemięźliwość...

Kościół

Czy w piątek 1 listopada obowiązuje wstrzemięźliwość...

Nowenna za dusze czyśćcowe

Wiara

Nowenna za dusze czyśćcowe

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Święta i uroczystości

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Anglia: Od dziś modlitwa w milczeniu będzie przestępstwem

Wiadomości

Anglia: Od dziś modlitwa w milczeniu będzie przestępstwem

Watykańska maskotka Luce ma inspirować do duchowej...

Kościół

Watykańska maskotka Luce ma inspirować do duchowej...