Reklama

Niedziela Podlaska

Świątynia, aby chwalić Boga

Niedziela podlaska 22/2023, str. IV

Procesja rozpoczynająca liturgię

Ks. Wojciech Łuszczyński/Niedziela

Procesja rozpoczynająca liturgię

„Stajemy w Czartajewie do modlitwy i prosimy Boga o obfitość Jego łask. Chcemy bowiem dokonać poświęcenia kościoła parafialnego, dopełniając w ten sposób przepisanych prawem liturgicznym czynności i zapewniając tej świątyni i gromadzącym się w niej wiernym pełnię Bożego błogosławieństwa”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tymi słowami rozpoczął swoją homilię bp Piotr Sawczuk 13 maja 2023 r. w Czartajewie, gdzie miały miejsce uroczystości poświęcenia ołtarza i świątyni kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego.

Goście uroczystości

Na ten dzień, na zaproszenie miejscowego proboszcza ks. kan. Jarosława Błażejaka przybyło by wspólnie się modlić wielu znakomitych gości: kapłanów, sióstr zakonnych i parafian. W koncelebrze z bp Piotrem Sawczukiem Mszę św. sprawowali: ks. prał. Tadeusz Syczewski – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie oraz ks. prał. Zbigniew Rostkowski – kanclerz kurii oraz wikariusz generalny. Oprócz nich w uroczystości uczestniczyli: ks. prał. Jerzy Cudny – dziekan dekanatu siemiatyckiego, ks. Tomasz Żukowski – poprzedni proboszcz, ks. kan. Jarosław Rzymski – notariusz kurii, ks. kan. Mariusz Bartosiak – oficjał sądu biskupiego, ks. kan. Dariusz Kucharek – ojciec duchowny WSD, kapłani z dekanatu siemiatyckiego, księża emeryci oraz pochodzący z parafii ks. Sylwester Grzeszczuk, wikariusz boćkowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zarys historii i współczesności

Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia rysu historycznego powstania kaplicy i parafii, którego dokonał ks. prał. Bogusław Kiszko. Obecna świątynia, jako kaplica filialna parafii w Siemiatyczach została zbudowana w latach 1984-87 staraniem ks. kan. Józefa Horodeńskiego – dziekana siemiatyckiego i ks. Bogusława Kiszko. Budynek wzniesiono według projektu arch. Stanisława Smacznego z Białegostoku, a budowniczym był Zygmunt Boratyński z Siemiatycz.

14 września 1991 r. kaplica została pobłogosławiona przez pierwszego bp. drohiczyńskiego Władysława Jędruszuka. Parafia w Czartajewie została erygowana przez bp. Antoniego Pacyfika Dydycza 29 czerwca 2002 r. Jej proboszczem został ks. Roman Kowerdziej. Z jego inicjatywy w latach 2005-08 zostały dobudowane wieża oraz nawy boczne. Prace ponownie zostały wykonane pod okiem Zygmunta Boratyńskiego z Siemiatycz, a projekt przebudowy przygotował Roman Żero z Bielska Podlaskiego.

Reklama

Po ks. Bogusławie Kiszko głos zabrał miejscowy proboszcz – ks. kan. Jarosław Błażejak. W swoim przemówieniu skupił się na ostatnich pracach remontowych, które miały miejsce podczas jego posługiwania w parafii. Wyraził nadzieję, że w przyszłości parafia może powiększyć się o cmentarz parafialny. Wyraził wdzięczność za to, że wokół świątyni udało się ułożyć kostkę oraz zmienić podłogę w kościele. Prezbiterium wzbogaciło się także o nowy ołtarz, ambonę, chrzcielnicę oraz podest pod tabernaculum.

Prace nie dotyczyły jedynie wnętrza świątyni. Przebudowano sale katechetyczne, powstałe jeszcze w latach 80., w których wówczas miała miejsce katecheza parafialna. Otoczenie świątyni także się zmieniało. Zagospodarowano teren wokół kościoła, otaczając go piękną zielenią. Zamontowano dwie bramy. Staraniem parafian i proboszcza udało się wylać parking o powierzchni 200 metrów kwadratowych. W budynku została przebudowana kotłownia.

To wszystko było preludium do pracy wewnątrz kościoła, według projektu Magdaleny Kuklińskiej, dzięki pomocy śp. Elżbiety Tyc. Przemiany nadały wnętrzu świątyni „ducha sakralnego” – stwierdził proboszcz. Po zmianach wewnętrznych świątynia otrzymała także nowe ławki oraz schody na chór. Na koniec proboszcz podziękował wielu osobom z imienia i nazwiska za ich pomoc materialną i duchową.

Liturgia Mszy św.

Rozpoczynając Mszę św. bp Piotr pokropił wodą święconą zebranych wiernych oraz ołtarz i ściany świątyni. Biskupa oraz zebranych gości powitał ks. Jarosław Błażejak oraz Edward Krasowski – wójt gminy Siemiatycze. Poprosili oni biskupa o poświęcenie świątyni oraz o łaskę nowych i świętych powołań kapłańskich, aby zawsze był tutaj kapłan, który będzie mógł sprawować sakramenty oraz głosić słowo Boże.

W homilii bp Sawczuk przypomniał po raz kolejny historię powstania świątyni oraz parafii, dziękując przy okazji wszystkim – zarówno duchownym jak i świeckim – za zaangażowanie przy pracach przy budowie domu Bożego oraz parafii. – Patrząc na wszystko oczami wiary, widzimy za tą warstwą ludzkich pomysłów i ludzkich działań, prowadzenie samego Boga, bo to wszystko przecież na Jego chwałę i na duchowy pożytek ludzi, by mogli spotkać się ze swoim Panem, otwierać uszy na Jego Słowo, doświadczać Jego miłości i zyskiwać nadprzyrodzone światło – mówił biskup.

Reklama

Następnie odniósł się do przeczytanych w liturgii czytań z Księgi Proroka Nehemiasza, Apokalipsy św. Jana Apostoła, oraz fragmentu Ewangelii jego autorstwa. Nawiązując do sceny wyrzucenia przekupniów ze świątyni biskup wskazał, że był to moment narastania wrogości wobec Jezusa. Nasz Pan gestem powywracania stołów wywraca niejako porządek utworzony przez „uczonych w Piśmie”, „chełpiących się znajomością świętych tekstów, okazujących innym wyższość, a jednocześnie zamkniętych na Boże światło”. Tymczasem „Kościół jest szkołą gromadzącą uczniów Chrystusa, w której słuchając słów Dobrej Nowiny, nawracają się oni ze swoich błędów i nabierają ducha” – mówił bp Sawczuk.

Po homilii nastąpiły właściwe obrzędy poświęcenia świątyni. Biskup Piotr odmówił modlitwę poświęcenia. Następnie namaścił olejem krzyżma świętego ołtarz, a dwaj kapłani: ks. prał. Jerzy Cudny oraz ks. prał. Bogusław Kiszko namaścili ściany świątyni w czterech miejscach na znak, że będzie tutaj wybrzmiewała święta Ewangelia czterech ewangelistów.

Odczytanie dekretu i podziękowania

Po liturgii eucharystycznej dekret potwierdzający poświęcenie świątyni i ołtarza odczytał ks. prał. Zbigniew Rostkowski – kanclerz kurii. Następnie dokument ten został podpisany przez proboszcza parafii, przedstawicieli duchowieństwa, budowniczego, architekta oraz przedstawicieli Rady Parafialnej. Wcześniej na dokumencie swój podpis złożył bp Piotr Sawczuk oraz kanclerz kurii.

Słowa podziękowania za poświęcenie kościołą wyraził Marek Bobel – starosta siemiatycki. W swoim przemówieniu podkreślił wielkie zasługi ks. kan. Jarosława Błażejaka zarówno na polu prac materialnych, jak i w sferze duchowej, dzięki czemu „parafia żyje” – stwierdził starosta.

Podziel się:

Oceń:

2023-05-23 14:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: św. Jan Chrzciciel był sobą

Maciej Orman/Niedziela

– Dzisiaj czcimy św. Jana Chrzciciela, bo był sobą według woli Boga i miał odwagę być innym oraz znakiem sprzeciwu wobec świata – powiedział abp Wacław Depo. 26 czerwca metropolita częstochowski wizytował parafię Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Myszkowie i przewodniczył Sumie odpustowej, podczas której dokonał poświęcenia kościoła. Ofiarował również dla parafii relikwie jej patrona.

Więcej ...

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47
Ludovic Duée

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Więcej ...

Kard. Pizzaballa: musimy pracować na rzecz zawieszenia broni

2024-05-02 16:29
Pierbattista Pizzaballa OFM

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

"Musimy pracować na rzecz zawieszenia broni jako pierwszego kroku w kierunku innych perspektyw politycznych, które jednak należy budować" - uważa kard. Pierbattista Pizzaballa. Dzień po objęciu kościoła tytularnego Sant'Onofrio w Rzymie łaciński patriarcha Jerozolimy, wygłosił "lectio magistralis" (wykład mistrzowski) na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim (PUL) na temat: „Postaci i kryteria duszpasterstwa pokoju”. Kardynał mówił o słabości społeczności międzynarodowej i wezwał religie, aby nie "dolewać benzyny do ognia": potrzebni są wiarygodni i uczciwi świadkowie, to w Ewangelii można znaleźć wszystkie kryteria budowania pokoju.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst