Reklama

Niedziela 22/2023

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Piekło i niebo zaczyna się teraz

Ks. Jarosław Grabowski

Każda reakcja na zło jest krokiem w kierunku lepszego świata. Oczywiście, że nie uczynimy wszystkich ludzi dobrymi, ale przynajmniej postawimy tamę wszechobecnemu złu.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Izabela Tyras/Mirosława Szymusik BP @JasnaGóraNews

Obserwator
6-7

Obserwator

treści wiary
12-13

Czy można zrozumieć Kościół bez Maryi?

Ks. Janusz Lekan

Historia pokazuje wyraźnie, że tam, gdzie zabrakło zdrowej pobożności maryjnej, gdzie wykluczono z wizji Kościoła jego Matkę, dochodziło do rozłamów, schizm, powstawania sekt.

życie kościoła
14-15

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

Inicjatywa
16

Nasi czytelnicy o św. Janie Pawle II

Tadeusz Klimpel, Zofia Świderska, Stanisława z Łodzi

Ojciec Święty był ciągle obecny w moim życiu i jest w nim nadal w tajemnicy świętych obcowania, kiedy modlimy się za jego pośrednictwem w różnych intencjach, także Kościoła i naszej umiłowanej ojczyzny.

Jan Paweł II do rodaków

Jan Paweł II

I ja – drodzy Rodacy – pragnę modlić się dziś razem z wami – o jedność wszystkich polskich rodzin. Jedność ta bierze początek w sakramencie małżeństwa, w owych uroczystych ślubach, którymi wiążą się z sobą mężczyzna i kobieta na całe życie, powtarzając sakramentalne: „iż cię nie opuszczę aż do śmierci”.

liturgia tygodnia
17-20

Weźmijcie Ducha Świętego

Słowa Ewangelii według św. Jana J 20, 19-23

Dlaczego warto modlić się do Ducha Świętego?

Ks. Mariusz Frukacz

Rola Ducha Świętego jest ogromna – warto to sobie uświadomić w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego. On przychodzi przecież do naszych słabych, poranionych grzechem, ogarniętych smutkiem serc, aby je umocnić. Kiedy znajdujemy się w trudnej sytuacji, Duch Święty nas pociesza.

Języki jakby z ognia

O. Maciej Pawlik, benedyktyn

Opis zesłania Ducha Świętego przekazany przez św. Łukasza w drugim rozdziale Dziejów Apostolskich ma przejrzystą strukturę. Rozpoczyna się on od dokładnego określenia czasu: „Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy”.

Hojność Ducha

Ks. Zbigniew Suchy

To był uroczysty dzień. Jerozolima była pełna pielgrzymów, którzy przyszli na święto. Ze wszystkich stron brzmiały głosy. Gwar był wielojęzyczny, bo pątnicy przyszli, jak słyszeliśmy w Dziejach Apostolskich, z różnych stron. W te głosy pątników wkradały się okrzyki handlarzy gołębi, owiec i innych stworzeń potrzebnych do składania ofiar.

Zginął za wiarę

Ireneusz Korpyś

Cierpiał i umarł dlatego, że dochował wierności tajemnicy spowiedzi i powołaniu katolickiego kapłana.

moim zdaniem
21

Najpiękniejszy miesiąc

Ks. Janusz Chyła

Rozdźwięk między deklarowaną pobożnością a systemem wartości wciąż przynagla do pracy nad sumieniami.

nasza rozmowa
22-23

Świat nie wierzy łzom

Rozmawia: Włodzimierz Rędzioch

W Europie rocznie wykorzystywanych jest seksualnie 19 mln dzieci, a na całym świecie – 1,3 mld! Dlaczego społeczność międzynarodowa nie dostrzega tej tragedii? Dlaczego rządzący nie słuchają nawet tych, którzy biją na alarm?

sprawy rodzinne
24-25

Najprościej nie widzieć

Katarzyna Kasjanowicz

Dramat małego Kamila trwał przynajmniej pół roku. W tym czasie policja trzy razy interweniowała w sprawie ucieczek chłopca, choć podobne sytuacje zdarzały się i wcześniej. Czy naprawdę potrzeba specjalistycznej wiedzy, aby dostrzec, że szczęśliwe dziecko nie ucieka z domu w listopadową noc w piżamie? Dziś wiemy z całą pewnością: Kamil uciekał przed własną śmiercią.

moim zdaniem
26

Drony i płatki śniegu

Monika Przybysz

Z okazji Dnia Matki, Dnia Ojca czy Dnia Dziecka największą wartością będzie nie nowy smartfon, a rodzinne wyznaczenie granic przestrzeni w domu bez telefonu i egzekwowanie tego.

życie kościoła
28-29

Zmartwychwstanie jest pasją życia

Marian Florek

Zmartwychwstanie to odkrywanie siebie na nowo i cieszenie się pełnią życia nawet w najtrudniejszych sytuacjach – mówi s. Anna Maria Lewandowska, zmartwychwstanka.

kościół lokalny - Toruń
30-31

"Światło w mieście" - młodzi naprawdę chcą pokazaywać światu Pana Boga!

Rozmawia: Beata Patalas

„Światło w mieście” to inicjatywa grupy młodych ludzi skierowana do ich rówieśników. – Wiedzieliśmy, że chcemy pokazać światu Boga, którego doświadczyliśmy, i oblicze Kościoła, które znamy – mówi Mikołaj Osiński, jeden z liderów projektu.

życie kościoła
32-33

Z „Niedzielą” w ojczyźnie Jezusa

Artur Hanula

Zaskoczenie, łzy wzruszenia, radość – tak czytelnicy i pracownicy Niedzieli wspominają wspólną pielgrzymkę do Ziemi Świętej.

punkt widzenia
34-35

Europa ciągle bez refleksji

Rozmawia: Artur Stelmasiak

Europa jest nieprzygotowana do tej transformacji. Brakuje nam surowców, zdolności produkcyjnych, a nawet niektórych technologii. W efekcie na transformacji Europy głównie zarobią inni – mówi Artur Michalski.

moim zdaniem
36-37

Pies, kot i ten trzeci

Rafał Porzeziński

W przeciwieństwie do zwierząt człowiek nie jest zdeterminowany prawami przyrody, lecz może i powinien podejmować decyzje w sposób świadomy i dobrowolny.

Przyszłość, rozwój, bezpieczeństwo

Mat.prasowy

Najważniejsi politycy, przedstawiciele biznesu, naukowcy, dziennikarze, ekonomiści oraz wojskowi spotkają się podczas 6. już edycji Forum Wizja Rozwoju, aby dyskutować o polskiej gospodarce i przyszłości. Patronat honorowy objął prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Gratias Domine
38-41

Pokora w nauce

Piotr Filipczyk

Czy postęp naukowy może być zagrożeniem dla człowieka i naszego wspólnego domu, którym jest Ziemia? Choć nie sposób wyobrazić sobie życia człowieka bez dokonywania kolejnych odkryć naukowych, należy na nie spojrzeć jako na nie tylko same dobrodziejstwa, ale też wyzwania.

Sprzeciw wobec ślepego postępu

Artur Stelmasiak

Gwałtowny postęp naukowy i techniczny, dynamiczna urbanizacja oraz nieposkromiona chęć zysku w epoce przemysłowej – to tylko kilka czynników, które zaburzyły harmonijne współistnienie człowieka i środowiska naturalnego. Musiało upłynąć wiele czasu, zanim naukowcy i politycy skupili swoje wysiłki na potrzebie ochrony środowiska.

osobowość
42-43

Człowiek na wulkanie

Wojciech Dudkiewicz

Szanse na to, że zaginiony na japońskim wulkanie znany podróżnik, odkrywca i badacz Grzegorz Gawlik zostanie znaleziony żywy, są znikome.

historia
44-45

Idiotom dla nauki…

Grzegorz Gadacz

Z żadnej innej książki nie śmiano się tak, jak z pierwszej polskiej encyklopedii. Po prawie trzech wiekach okazuje się ona doskonałym źródłem historycznym, w dodatku napisanym pięknym staropolskim językiem.

dobre rady
46-48

Trądzik różowaty

Emilia Pieńkowska, psychodietetyk

Masz nawracające zaczerwienienia twarzy, pojawiają się na niej grudki, krosty czy pajączki naczyniowe? Możesz mieć trądzik różowaty.

Risotto cytrynowe z pieczonym łososiem i brokułami

Zaopiekujmy się ciśnieniem

Rozmawia: Anna Wyszyńska

Nadciśnienie jest jednym z najpowszechniejszych schorzeń, a ponieważ nie daje wyraźnych objawów, długo może nie zostać rozpoznane.

Jak odwołać darowiznę?

Bożena Kwiecińska, prawnik

Po śmierci męża zamieszkał ze mną syn z żoną. Umówiliśmy się, że będą się mną opiekować w zamian za przepisanie na nich domu. Niestety, zachowują się wobec mnie jak kaci, w niczym nie pomagają, ciągle są awantury i groźby, że oddadzą mnie do przytułku. Czy mogę się ich pozbyć? Jak to zrobić?

inicjatywy
49

Kulturalna Grupa Energetyczna

Tadeusz M. Krasnawski

Kolejne muzeum będzie mogło poszerzyć swoją ofertę dzięki wsparciu udzielonemu przez PGE.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

niedziela z kulturą
50-51

Chwiejna równowaga

W.D.

Doskonale się odnaleźli

W.D.

Co czyha w lesie

J.K.

polecamy
52-54

Nowocześnie o historii Kościoła i Polski

Rozmawia: Ireneusz Korpyś

Nowy projekt wydawniczy Instytutu NIEDZIELA wzbudza coraz większe zainteresowanie. O jego powstaniu oraz tym, jak nowocześnie i ciekawie opowiadać o historii, rozmawiamy z ks. Pawłem Rozpiątkowskim, redaktorem naczelnym kwartalnika Niedziela. Magazyn – pisma, które jest najmłodszym bratem "Niedzieli".

Matka błogosławionych

Ignacy Tarnobrzeski

Na księgarniane półki trafia pierwsza kompletna i wnikliwa biografia Wiktorii Ulmy – bohaterskiej kobiety z Markowej.

moim zdaniem
64

Jeśli brzydzi was jęk oskubanych pawi…

Witold Gadowski

Polacy potrafią mówić swoim pięknym językiem, tworzyć nieprzemijalne wartości. Szkopuł w tym, że są niesłyszani.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, dlaczego...

IC

..budowano przydrożne kapliczki?

Łączy nas Wisła

Beata Pieczykura

Popłyniemy królową polskich rzek, która będzie niosła na swoich falach Chrystusa Eucharystycznego – zapowiada ks. Łukasz Mastalerz.

Niełatwe, ale możliwe

Rozmawia: Maria Fortuna-Sudor

Sposób sprawowania władzy charakterystyczny dla św. Kingi może być wzorem dla samorządowców w całej Polsce – przekonuje w rozmowie z Niedzielą ks. dr hab. Jan Bartoszek.

Matka Boża od powołań

O. Szczepan Hebda, redemptorysta

Tuchów k. Tarnowa to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Od 500 lat czczony jest tutaj łaskami słynący obraz Matki Bożej Tuchowskiej – Wychowawczyni powołań kapłańskich i zakonnych – którym opiekują się redemptoryści.

Pójdą za Barankiem

Oprac. EDC na podst. materiałów organizatorów

Już 3 czerwca odbędzie się XXVII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych LEDNICA 2000. Młodzi z całej Polski wezmą udział w radosnym święcie wiary.

Podejmijcie wyzwanie

Oprac. za eKai

Chcę się z wami modlić o ducha odwagi, żebyśmy umieli stanąć w obronie wiary i potrafili ją uzasadnić – powiedział bp Damian Bryl podczas Sumy odpustowej w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lipem.

Kuźnia wiary

Oprac. za www.gov.pl oraz www.diecezjaelk.pl

Mamy obowiązek pamiętać i uczyć się na podstawie wydarzeń i historii tamtych czasów – powiedział wicepremier Piotr Gliński podczas uroczystości otwarcia Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach.

Niedziela podlaska

Anioł Stróż okiem przedszkolaków

Ks. Marcin Gołębiewski

Tegoroczna, dziewiąta już edycja konkursu plastycznego dla dzieci w wieku przedszkolnym, jako temat przewodni obrała tytuł „Mój Anioł Stróż”. Gala finałowa miała miejsce 16 maja 2023 r. w Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie.

Świątynia, aby chwalić Boga

Ks. Wojciech Łuszczyński

„Stajemy w Czartajewie do modlitwy i prosimy Boga o obfitość Jego łask. Chcemy bowiem dokonać poświęcenia kościoła parafialnego, dopełniając w ten sposób przepisanych prawem liturgicznym czynności i zapewniając tej świątyni i gromadzącym się w niej wiernym pełnię Bożego błogosławieństwa”.

Ostatnia droga śp. ks. Łukasza Gąsiora

Ks. Marcin Gołębiewski

Był duszpasterzem do końca swoich dni i dawał znacznie więcej od siebie niż my – zdrowi, ale tylko Bóg może to swoim przenikliwym wzrokiem zobaczyć – powiedział bp Piotr Sawczuk podczas Mszy św. pogrzebowej w intencji śp. ks. Łukasza Gąsiora.

Niedziela kielecka

Z apostolską formą

Agnieszka Dziarmaga

Niebieskie barwy dominowały w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Morawicy, gdzie spotkali się członkowie Apostolatu Maryjnego z diecezji kieleckiej, na modlitwie z bp. Marianem Florczykiem. Przeważały kobiety, choć dla Maryi apostołują także mężczyźni.

Zróbmy Mu miejsce

Katarzyna Dobrowolska

Uwielbienie jest jedną z najpiękniejszych form modlitwy. Całe życie uczymy się jej i warto to robić, ponieważ daje wiele owoców duchowych – mówi ks. Marcin Boryń, diecezjalny duszpasterz młodzieży, inicjator i koordynator Uwielbienia w Kielcach, które odbędzie się 10 czerwca.

Na biblijnych górach Pana

Władysław Burzawa

Jak dziś głosić Ewangelię o miłości Boga do człowieka młodzieży. Co zrobić, aby otworzyli swoje serca?

Niedziela warszawska

Wszystko w miłości

Z ks. Sławomirem Homoncikiem i ks. Rafałem Zalewskim rozmawiał Łukasz Krzysztofka

O tym, dlaczego św. Stanisław Papczyński to Boży mocarz, o miłości silniejszej od śmierci i dziękczynnym oratorium z księżmi marianami – Sławomirem Homoncikiem i Rafałem Zalewskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Otwarci na znaki czasu

ŁK

Pięciu kleryków Wyższego Seminarium Duchownego diecezji warszawsko-praskiej przyjęło święcenia diakonatu z rąk bp. Jacka Grzybowskiego.

Jak w rodzinie

Łukasz Krzysztofka

Kiedy w 1928 r. ks. Edward Szwejnic obejmował funkcję duszpasterza akademickiego i pierwszego rektora kościoła św. Anny, pewnie nawet nie przypuszczał, że po 95 latach trudno będzie wyobrazić sobie duchowy pejzaż stolicy bez tego ośrodka duszpasterskiego.

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Świadectwo Myrny Nazzour: olej wydzielał się z mojego...

Wiara

Świadectwo Myrny Nazzour: olej wydzielał się z mojego...

Jaka jest moja reakcja, kiedy doświadczam niepowodzeń i...

Wiara

Jaka jest moja reakcja, kiedy doświadczam niepowodzeń i...

Mikołów: Kilkudniowa dziewczynka w oknie życia

Kościół

Mikołów: Kilkudniowa dziewczynka w oknie życia

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Sport

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Kościół

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Matka Boża Szkaplerzna

Święta i uroczystości

Matka Boża Szkaplerzna