Reklama

Spotkania z Litwą (1)

Pielgrzymkowe refleksje o historii i nadziei

W maju, maryjnym miesiącu, grupa pątników z sosnowieckiej diecezji, pod przewodnictwem proboszcza ks. Zdzisława Reterskiego z parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowslkiego w Będzinie, pielgrzymowała do Ostrej Bramy w Wilnie i ziemi litewskiej, szukając śladów Boga, Maryi i historii także - Polski. Peregrynacja to zawsze spotkania. Które z nich utrwaliły się w naszej pamięci?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkania z ludźmi

Z modlącymi się ubogimi babciami w chustkach na siwych głowach; z oślepłym już prawie legionistą Marszałka, siedzącym - można powiedzieć pełniącym wartę - przy grobie, w którym obok matki spoczywa serce Józefa Piłsudskiego; z ludową poetką, która nawiedzających cmentarz Rossa "obdarowuje" rymowanymi radami i cieszy się z każdego spotkania z Polakami; z dyrektorem Muzeum Adama Mickiewicza - Litwinem, który z miłości do naszego wieszcza i jego ojczyzny nauczył się polskiego języka i z prawdziwą pasją zabiega o rozwój Muzeum poety; z siostrą kazimierzanką (Zgromadzenie Sióstr św. Kazimierza), Litwinką, która nauczyła się polskiego od pielgrzymów-Polaków i dziś w Pożajściu oprowadza grupy po kościele i klasztorze kamedułów przybyłych tu niegdyś z krakowskich Bielan.
To również spotkanie z p. Lucyną, której wiedza, profesjonalizm przewodnika, oddanie pielgrzymom i piękna polszczyzna na długo zostaną w naszej pamięci.

Spotkania z cmentarzami

Nie przywykliśmy do widoku "umierających" cmentarzy - cisza, opuszczenie, popadające w ruinę nagrobki, nierzadko dzieła sztuki. Ale ogarniające nawiedzających cmentarz przygnębienie przerywa widok odnowionych grobowców - znak, że trwa ratowanie nekropolii. Pojawiająca się nadzieja przywodzi na myśl inicjatora odbudowy Rossy - Jerzego Waldorffa.
Na Rossie oprócz cmentarza wojskowego są jeszcze: tablica pamiątkowa ku czci Polaków uprowadzonych przez bolszewików w 1919 r.; drugi cmentarzyk wojskowy z 1919 r.; groby znanych Polaków: Ludwika Kondratowicza (Syrokomla), Joachima Lelewela, wielu powstańców z 1863 r., działaczy społecznych, literatów, artystów.
Na tzw. Nowej Rossie znajdują się m.in. mogiły polskich żołnierzy poległych w obronie Wilna (1919-20) oraz obelisk z napisem: "Wilno swoim wybawcom". I my dołączyliśmy swoją modlitwę za wszystkich tu spoczywających...
Zupełnie innym cmentarzem, pozbawionym grobów, ale robiącym o wiele większe wrażenie na odwiedzających, jest miejsce zaliczane do tzw. trudnych, które nie doczekały się jeszcze wyjaśnienia - miejsce kaźni z lat ostatniej wojny. W Ponarach - bo ponarski las nawiedziliśmy - są tablice, krzyż i... doły - miejsca pochówku i unicestwienia ciał zamordowanych tu (przez współpracujących z hitlerowcami Litwinów) Polaków i Żydów.
Trudno pojąć tę zbrodnię, trudno o niej myśleć... Ale to, że mogliśmy odmówić tam modlitwę i odśpiewać Jeszcze Polska nie zginęła... - to daje nadzieję, że może takich miejsc w przyszłości nie będzie, a te, które już istnieją, doczekają się wyjaśnień i trwałej, pełnej szacunku pamięci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Londyn: więcej ataków na chrześcijan

2024-06-26 07:21

Karol Porwich/Niedziela

Andreas Blum, proboszcz niemieckiej parafii św. Bonifacego w londyńskiej dzielnicy Eastend, zwrócił uwagę na konsekwencje konfliktu na Bliskim Wschodzie dla chrześcijan w Londynie. W angielskiej metropolii chrześcijanie stanowią obecnie mniej niż 50 procent mieszkańców miasta. Od czasu ataku Hamasu na Izrael wzrosła liczba ataków na wspólnoty chrześcijańskie w Londynie.

Więcej ...

Trwają przygotowania do synodu nt. synodalności: pierwsza wersja dokumentu roboczego gotowa

2024-06-25 14:27

episkopat

Gotowa jest pierwsza wersja dokumentu roboczego na październikową sesję synodu nt. synodalności. Instrumentum laboris jest aktualnie konsultowane przez ok. 70 osób reprezentujących lud Boży z całego świata, o różnej wrażliwości kościelnej i z różnych „szkół” teologicznych. Po zaaprobowaniu ostatecznej wersji dokumentu przez papieża Franciszka zostanie on opublikowany. Ma to nastąpić w pierwszej połowie lipca.

Więcej ...

Ruszyły zapisy na 44. Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską na Jasną Górę

2024-06-26 11:17

Kamil Szyszka

Na 3 sierpnia planowane jest rozpoczęcie 44. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę. Ruszyły zapisy na pielgrzymkę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?