Reklama

Niedziela Świdnicka

Czy da się jeszcze obronić kapłaństwo?

Jeden z najważniejszych momentów Mszy świętej – konsekracja chleba i wina

Archiwum prywatne

Jeden z najważniejszych momentów Mszy świętej – konsekracja chleba i wina

Wspólnoty parafialne w Strzegomiu, Polanicy-Zdroju, Bystrzycy Kłodzkiej, Wałbrzychu i Piskorzowie, z których wywodzą się neoprezbiterzy, w niedzielę 28 maja świętowały prymicje swoich kapłanów rodaków.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od dzieciństwa służył do Mszy świętej jako ministrant i lektor, przez ostatnie 4 lata posługiwał jako diakon, a kilkanaście dni temu stanął przy ołtarzu jako kapłan. Ksiądz Jakub Zajadły to jeden z pięciu tegorocznych neoprezbiterów.

To coś najpiękniejszego

– Ksiądz nie żyje dla siebie, lecz dla nas – powiedziała przedstawicielka strzegomskiej bazyliki. – Niech Bóg obdarza cię swoją mocą i łaskami. Niech cię strzeże od wszelkich niebezpieczeństw, niech w centrum twojego kapłaństwa zawsze będzie Eucharystia przeżywana zawsze tak mocno, jak ta dzisiejsza – podkreśliła jedna z parafianek. Następnie młodego kapłana powitali przedstawiciele wszystkich grup modlitewnych i rady parafialnej. Głos zabrał także miejscowy proboszcz – ks. prał. Marek Babuśka, oczekujący w progach świątyni na ks. Jakuba, który w asyście najbliższej rodziny przybył w procesji do kościoła z rodzinnego domu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Jak cię najgoręcej powitać, skoro ta bazylika od wczesnego dzieciństwa była twoim domem, drugą matką? – pytał retorycznie ksiądz proboszcz. – Będziemy dzisiaj dziękować za wspólnotę, w której wzrastałeś, za twoich rodziców – Dorotę i Dariusza, przyjaciół oraz znajomych. Przywołujemy wszystkich kapłanów, którzy towarzyszyli ci na drodze, którą przeszedłeś do kapłaństwa, w tym zmarłego w 2010 r. ks. prał. Stanisława Siwca, byłego proboszcza – powiedział ks. Babuśka, podkreślając religijny charakter rodzinnego domu. – Nic piękniejszego nie mogło ci się przydarzyć w twoim dzieciństwie, jak wierzący i praktykujący rodzice – akcentował, przekonując neoprezbitera, że obrane Chrystusowe kapłaństwo to najpiękniejsze powołanie i nic w życiu lepszego mu się nie przydarzy.

Kontrowersyjne pytania

Prymicyjną homilię wygłosił były strzegomski wikariusz, doktor liturgiki i ceremoniarz katedralny, dziś schorowany i naznaczony cierpieniem ks. Tomasz Gwizdek. – Pytam cię, księże Jakubie: po co zostałeś księdzem? Przecież świat jest taki antyklerykalny. Niejednokrotnie idąc ulicą, będziesz czuł wrogi wzrok na sobie. Będą się z ciebie naśmiewać. Świat nie będzie rozumiał sutanny ani poświęcenia. Przecież mówi się, że Kościół jest w kryzysie – coraz mniej w nim młodych. W szkole na katechezie nie będzie ci łatwo – podkreślił prowokacyjnie homileta, przedstawiając smutny obraz dzisiejszego kapłaństwa. Czy da się jeszcze obronić kapłaństwo? Kto je będzie bronił? Na tak postawiony problem odpowiedział on: – Tak jak 2 tys. lat temu Jezus przyszedł do Apostołów ze słowami pocieszenia, tak i teraz do ciebie mówi te same słowa: Nie lękaj się! Daję ci Ducha Pocieszyciela. On cię obroni, wskaże prawdę. Tylko pozwól Mu się prowadzić – przekonywał neoprezbitera.

Reklama

Na zakończenie ks. Jakub udzielił uroczystego prymicyjnego błogosławieństwa, z którym związana była łaska odpustu zupełnego. Każdy otrzymał także pamiątkowy obrazek.

Przypomnijmy, że ks. Jakub Zajadły wstąpił do świdnickiego seminarium w 2013 r., a w 2019 r. przyjął święcenia diakonatu i przez 4 kolejne lata posługiwał w parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego w Świebodzicach. Tam uczył w szkole i zajmował się duszpasterstwem parafialnym. Ostatnie pół roku spędził na praktyce w wałbrzyskiej kolegiacie.

Podziel się:

Oceń:

2023-06-05 16:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. Paweł Caban: „Niedzielę” pisze się miłością

Maciej Orman/Niedziela

– Nie uciskajcie i nie dajcie odczuć władzy, która manipuluje prawdą, lecz kochajcie – pisząc. „Niedzielę” pisze się miłością – powiedział ks. Paweł Caban podczas Mszy św. prymicyjnej w redakcji tygodnika.

Więcej ...

Polskie Radio rezygnuje z transmisji Mszy św. dla marynarzy. Kolejny przykład walki z Kościołem?

2024-07-11 18:05

Adobe Stock

Komisja gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oczekuje wyjaśnień od Ministerstwa Kultury i władz Polskiego Radia, które od sierpnia nie będzie już transmitowało Mszy św. dla marynarzy i rybaków. Msze odbywają się w kościele pw. św. Elżbiety w Gdańsku. Czy to kolejny przykład walki z Kościołem?

Więcej ...

Potrzeba solidarności

2024-07-12 09:18

Anna Skrzypczak

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Pogrzeb śp. ks. Mariusza Kmaka

Kościół

Pogrzeb śp. ks. Mariusza Kmaka

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Sport

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Francja: płonęła iglica gotyckiej katedry w Rouen

Kościół

Francja: płonęła iglica gotyckiej katedry w Rouen

Świadectwo życia w śpiączce po wypadku: nie umarłam,...

Wiara

Świadectwo życia w śpiączce po wypadku: nie umarłam,...

Tarnów: Zmarł śp. ks. Mariusz Kmak. Miał 37 lat. Znane...

Kościół

Tarnów: Zmarł śp. ks. Mariusz Kmak. Miał 37 lat. Znane...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Podziękowania od ks. Michała Olszewskiego dla

Kościół

Podziękowania od ks. Michała Olszewskiego dla "Niedzieli"

Biuro prasowe KEP: Kościół nie zgadza się na uznanie...

Kościół

Biuro prasowe KEP: Kościół nie zgadza się na uznanie...

Panie, daj mi serce wrażliwe do słuchania i ręce gotowe...

Wiara

Panie, daj mi serce wrażliwe do słuchania i ręce gotowe...