Reklama

Niedziela 24/2023

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Nie wystarczy mieć wiarę

Ks. Jarosław Grabowski

Dziś nie wystarczy już deklaracja „jestem wierzący”. Absolutnym minimum jest codzienne jawne praktykowanie wiary.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

O. Michał Bortnik, Mirosława Szymusik BP @JasnaGóraNews

Obserwator
6-7

Obserwator

treści wiary
12-13

Dwa Serca, jedna miłość

Ks. Janusz Lekan

W piątek po oktawie Bożego Ciała świętujemy uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, a w sobotę – liturgiczne wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Dwa Serca zjednoczone tą samą miłością. Jakby Jezus chciał nam powiedzieć: tak jak stając się człowiekiem, przyszedłem na świat przez Niepokalane Serce Mojej Matki, tak samo przez to Serce dusze przyjdą do Mojego Najświętszego Serca.

moim zdaniem
14

Tuż po wylądowaniu

Ks. Paweł Bortkiewicz

Tęsknię za oczyszczeniem pamięci w mojej ojczyźnie, za odbudowaniem tożsamości i za odwagą budowania przyszłości opartej na pokoju, który stanowi poszanowanie praw człowieka oraz sprawiedliwości.

liturgia tygodnia
15-18

Powołanie Mateusza na apostoła

Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 9, 9-13).

Co znaczy, że wiara działa przez miłość?

Ks. Mariusz Frukacz

W naszych czasach bardzo ważna jest pomoc niesiona drugiemu człowiekowi. Tak wielu ludzi korzysta z pomocy instytucji Caritas, której działalność jest praktycznym realizowaniem przykazania miłości bliźniego. Ale tak wielu wolontariuszy podkreśla, że idzie z pomocą do bliźnich, bo tego domaga się od nich również wiara i miłość do Boga.

Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary

Ks. Krzysztof Kowalik

Rozważane słowa Chrystus wypowiada w trakcie uczty, podczas której razem z Nim i Jego uczniami przy stole zasiedli celnicy i grzesznicy, których winy nie zostały w jakikolwiek sposób określone.

Dążmy do poznania Pana

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Pierwsze czytanie mszalne pochodzi ze starotestamentowej Księgi Ozeasza. Prorok Ozeasz działał w drugiej połowie VIII wieku przed Chrystusem na terenie królestwa Izraela.

Mistrz męczenników

Ireneusz Korpyś

Znosił cierpliwie bestialstwo niemieckich oprawców, a swoją postawą wlewał w serca więźniów Dachau Chrystusową miłość.

polecamy
19

Rozliczyć przeszłość

Ignacy Tarnobrzeski

Takiego filmu świat jeszcze nie widział. Historia zbrodni, która na nowo zdefiniowała pojęcia prawdy i miłości.

życie kościoła
20-29

Tydzień w Kościele

M.K.

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia, stygmaty i cud łez

Ireneusz Korpyś

Objawienia w Akicie miały miejsce 50 lat temu. Towarzyszyły im uzdrowienia, stygmaty i cud łez. Mimo to nadal niewiele mówi się o orędziu, które Maryja zostawiła w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Nie bójcie się. Idźcie swoją drogą

Z kard. Gerhardem Ludwigiem Müllerem rozmawiał ks. Jarosław Grabowski

Kościół ocaleje, to oczywiste, bo należy do Jezusa. Ale jego wspólnota będzie inna niż ta, którą znamy, bo my jesteśmy innymi ludźmi niż nasi rodzice i dziadkowie – mówi kard. Gerhard Ludwig Müller w rozmowie z ks. Jarosławem Grabowskim.

Gigant teologii w Polsce

Ks. Mariusz Frukacz

Opublikowana obok rozmowa została przeprowadzona przy okazji wizyty kard. Gerharda Ludwiga Müllera w archidiecezji częstochowskiej. Hierarcha przyjechał do Częstochowy na zaproszenie abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, aby poprowadzić triduum dla kapłanów przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego (23-25 maja).

Kleryckie oblężenie Częstochowy

Ks. Mariusz Frukacz, Marian Florek

Do duchowej stolicy Polski przyjechało 1,4 tys. seminarzystów z całej Polski. Modlili się i rozmawiali o swoim powołaniu, przyszłym kapłaństwie oraz czekających ich wyzwaniach.

historia
30-31

Generał niezłomny

Jan Józef Kasprzyk

„Inteligencja bardzo duża, posiada temperament i poczucie czynu, poważny i pracowity” – napisał gen. Tadeusz Kutrzeba. A gen. Józef Rybak dodał: „Będzie chlubą armii polskiej”.

punkt widzenia
32-33

Pragmatyzm z wartościami

Rozmawia: Artur Stelmasiak

Za fasadą unijnych deklaracji, sloganów, pięknych słówek kryje się brutalna walka interesów poszczególnych państw oraz międzynarodowych korporacji – mówi Ryszard Czarnecki, eurodeputowany Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

moim zdaniem
34

Dżungla miasta

Jacek Pałkiewicz

Tokio mające 37,5 mln mieszkańców, byłoby siódmym co do wielkości państwem Unii Europejskiej. Pod względem potencjału ekonomicznego zajęłoby czwartą lub piątą pozycję.

listy
36

Czy ja chcę za dużo?

Aleksandra

Chcą korespondować

podróżnik
38-39

Królewskie miasto

Wojciech Dudkiewicz

Meknes, najskromniejsze spośród czterech królewskich miast Maroka, nie zawsze pozostawało w cieniu wielkiego, nieodległego sąsiada – Fezu.

świat pod lupą
40-41

Syntetyki w baku

Witold Dudziński

Paliwa syntetyczne można wytworzyć na drodze różnych procesów chemicznych. Niezależnie jednak od tego, który sposób produkcji wybierzemy, otrzymany produkt będzie znacznie droższy niż paliwo konwencjonalne.

nasza rozmowa
42-43

Będziemy skuteczniej leczyć

Rozmawia: Magdalena Owoc

Pogarszający się wzrok u osób z cukrzycą jest jednym z najczęstszych powikłań tej podstępnej choroby. Dlatego niezmiernie ważne jest jej wczesne wykrycie. Na ile pomogą w tym nowoczesne metody diagnostyki na podstawie sztucznej inteligencji? – pytamy prof. dr. hab. n. med. Marka Rękasa, konsultanta krajowego ds. okulistyki.

sprawy rodzinne
44-45

Zdradliwa energia

K.M.

Pobudzają ciało i umysł, dodają energii, polepszają koncentrację. Czy napoje energetyczne są naprawdę bezpieczne?

Tylko nie przy dzieciach

Monika Jadnak

Zmęczenie, natłok obowiązków, stres, pośpiech – i krok od małżeńskiej kłótni. Co zrobić, gdy dziecko jest jej świadkiem? Co czuje, kiedy rodzice się kłócą?

dobre rady
46-48

Zrozumieć chorobę

Rozmawia: Anna Wyszyńska

Szacuje się, że częstotliwość występowania mózgowego porażenia dziecięcego w krajach europejskich to dwa przypadki na tysiąc urodzonych dzieci.

Pyłek ma moc

Ks. Eugeniusz Marciniak, mistrz pszczelarski

Pyłek kwiatowy to najbogatszy w składniki naturalny wytwór przyrody, stosowany przez ludzi zarówno w profilaktyce zdrowotnej, jak i w leczeniu różnych chorób.

Przymusowy odwyk?

Bożena Kwiecińska, prawnik

Jeden z członków rodziny od lat pije, czym zatruwa siebie i najbliższych. Czy można go przymusić do leczenia antyalkoholowego?

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

moim zdaniem
64-65

4 czerwca

Witold Gadowski

Nie poszedłem na marsz 4 czerwca, bo byłem pewny, że nie pomaszerują w nim moi towarzysze z tamtych lat, tylko ci, którym czas „okrągłego stołu” wyszedł na zdrowie – dawni ubecy i ich dzieci.

Z innej beczki

Rubrykę przygotował Ireneusz Korpyś

Używać szminki i pudru czy nie? Z takim dylematem przyszła do św. Franciszka Salezego pewna wytworna dama. Biskup Genewy wykręcał się, jak mógł, od odpowiedzi na tak trywialne pytanie, lecz kobieta była nieustępliwa.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, że...

IC

...Diakonia Tańca, która działa w ramach oazowej wspólnoty dorosłych Emmanuel w Katowicach, wydała pierwszy w Polsce multimedialny podręcznik modlitwy tańcem?

Jak się spotkać

Beata Pieczykura

Jak przez kupno dwóch papierosów można spotkać siebie? Jak usłyszeć to, co naprawdę ma w sercu drugi człowiek, a nie tylko słowa? Kto może wypełnić każdą pustkę ludzkiego serca? Odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy gdyńskiego spotkania „Z serca do serca, czyli o tym, jak się spotkać”.

Margaretka w prezencie

Maria Fortuna-Sudor

Bardzo bym sobie życzył zawsze pamiętać, że potrzebuję modlitwy tych, do których zostałem posłany – wyznaje ks. Bartłomiej Wilkosz.

Dzień dla Boga i rodziny

Mateusz Góra

W Starym Sączu 18 czerwca odbędzie się po raz 24. Diecezjalne Święto Rodziny. Korzenie tego wydarzenia są związane ze św. Kingą i św. Janem Pawłem II.

Do akcji z księdzem

Rozmawia: Adam Szewczyk

Po Mszy św. zdejmuje sutannę i zakłada strażacki mundur. O pierwszej w Polsce Przyparafialnej Ochotniczej Straży Pożarnej w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Konarzewie opowiada jej założyciel ks. Marcin Smoliga.

Katolicy na ulicy

Mat. organizatorów

Koncerty, tańce i śpiew, a także wspólna modlitwa i ewangelizacja. Kilka tysięcy osób wzięło udział w plenerowej imprezie na Skwerze Kuracyjnym w Sopocie przy muszli koncertowej.

Festiwal młodych – zaproszenie

Mat. organizatorów

Już po raz 13. KSM diecezji łomżyńskiej zaprasza wszystkich młodych duchem do Płonki Kościelnej.

Niedziela kielecka

Podróż do czasów Jezusa

Katarzyna Dobrowolska

Jak wyglądał świat, gdy w maleńkim Betlejem w Palestynie pod panowaniem rzymskim przyszedł na świat Syn Boży? Narodził się w konkretnych realiach historycznych, gdy na świecie panowały wielkie cywilizacje. Wystawa „Rok Zero”, otwarta przez bp. Jana Piotrowskiego w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach 23 maja, zabiera nas w niezwykłą podróż na przełomie nowej i starej ery.

Duma, prestiż, zobowiązanie

Agnieszka Dziarmaga

Okazałe, wielkiej urody stalle w prezbiterium skalbmierskiego kościoła św. Jana Chrzciciela to pamiątka po czasach świetności kolegiaty. Ten zaszczytny status zostanie wkrótce przywrócony, a w stallach po ponad 200 latach zasiądą kanonicy.

Dbają o dziedzictwo

Agnieszka Dziarmaga

Jak Małogoszcz dba o swoje zabytki sakralne i miejsca kultu?

Niedziela rzeszowska

Rocznice na słodko

Ks. Jakub Nagi

Z okazji 103. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i 32. rocznicy jego pobytu w Rzeszowie, rzeszowscy rzemieślnicy przygotowali 103-metrową papieską kremówkę, która została podzielona na 14 000 porcji i następnie rozdana mieszkańcom miasta i regionu.

Wierzę w Kościół Chrystusowy

Ks. Marek Dzik, moderator Dzieła Biblijnego w diecezji

W czasie każdej Mszy św. niedzielnej, w uroczystości i święta wyznajemy Credo. Jednym z wyznań jest wiara „w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół”.

Z parafią na kółkach

Iwona Józefiak OCV

Zwykle proboszcz obejmuje nową parafię w czasie wakacji. Jednak ks. Michał Czeluśniak, duszpasterz z Trzebowniska, rozpoczął posługę w dodatkowej parafii już pod koniec kwietnia.

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Świadectwo Myrny Nazzour: olej wydzielał się z mojego...

Wiara

Świadectwo Myrny Nazzour: olej wydzielał się z mojego...

Jaka jest moja reakcja, kiedy doświadczam niepowodzeń i...

Wiara

Jaka jest moja reakcja, kiedy doświadczam niepowodzeń i...

Mikołów: Kilkudniowa dziewczynka w oknie życia

Kościół

Mikołów: Kilkudniowa dziewczynka w oknie życia

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Sport

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Kościół

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Matka Boża Szkaplerzna

Święta i uroczystości

Matka Boża Szkaplerzna