Reklama

Peregrynacja Relikwii Pięciu Braci Męczenników - Kaława

Nawiedzenie świadków

W czasie Wielkiego Postu parafia w Kaławie przygotowywała się do peregrynacji Relikwii Pięciu Braci z Międzyrzecza. Samo nawiedzenie w dniach 5-6 kwietnia poprzedziły tygodniowe rekolekcje parafialne i szkolne, które głosił ks. Kazimierz Chudzicki, salezjanin z Rumi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rekolekcjonista skierował uwagę wiernych zwłaszcza na sakramenty święte, modlitwę i Słowo Boże. Te znaki odgrywają istotną rolę w życiu wiary i powinniśmy dostrzegać oraz doceniać ich wagę. Był to szczególny czas bezpośredniego przygotowania do nawiedzenia parafii przez Pierwszych Męczenników Polski w znaku ich relikwii, a nade wszystko okazja do głębszego poznania Jezusa Chrystusa w Jego prawdzie i miłości.
5 kwietnia rodzina parafialna zgromadziła się licznie w kościele, by przez uczestnictwo w nabożeństwie oczekiwać na przybycie relikwii Pięciu Braci Męczenników. Relikwie te są dla wiernych materialnym znakiem obecności Patronów naszej diecezji. Ich czcigodne szczątki przypominają o oddanym życiu i o uwielbieniu Chrystusa. O godz. 17.00 przed kościołem odbyło się przywitanie relikwii fanfarami i nastąpiło uroczyste wprowadzenie do świątyni, w której został odczytany fragment przemówienia Ojca Świętego z Gorzowa. Jan Paweł II podkreślił wówczas: "Ziemia ta od samego początku została zroszona krwią świętych Męczenników Braci Polskich, którzy jak pochodnie gorejące dzisiaj prowadzą nasz Kościół ku nowym czasom (...) Te nowe czasy nadal wymagać będą naszego świadectwa. Staniemy przed nowymi zadaniami. Mamy z odwagą, nie lękając się je podjąć". Ks. prob. Bogusław Dyś SDB, jako ojciec parafii, przywitał relikwie, a po nim uczyniły to delegacje dzieci, młodzieży i dorosłych.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. dziekan Marek Walczak, a homilię wygłosił kustosz relikwii, który przybliżył raz jeszcze biografię Męczenników jako szczerze oddanych Bogu. Zwrócił też uwagę na fakt, że nie może zabraknąć w autentycznym świadectwie chrześcijańskim modlitwy, która jest źródłem wytrwałości i umiejętności podejmowania inicjatywy z nowymi siłami. Potrzeba także udziału w Mszy św., korzystania z sakramentu pokuty. W ten sposób całe nasze istnienie zostaje przeniknięte Chrystusem.
Następnego dnia uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Edward Dajczak. W homilii obok św. Wojciecha Ksiądz Biskup wymienił Pięciu Braci Męczenników jako "najstarszych świadków Ewangelii Chrystusowej na polskiej ziemi", od których my możemy się uczyć, jak realizować Ewangelię w życiu. Jednocześnie wzywał do dawania świadectwa swojej chrześcijańskiej tożsamości na wzór zamordowanych tysiąc lat temu pustelników. Męczeństwo bowiem jest szczytowym wyrazem męstwa człowieka współpracującego z łaską, która uzdalnia go do heroicznego świadectwa. W męczeństwie Kościół widzi wspaniały znak swojej świętości. - Patrząc na przykład męczenników - mówił Ksiądz Biskup - mamy starać się odważnie dążyć do pełnej miary człowieczeństwa. Dzisiaj zaś męczeństwo to nie jednorazowy akt wiary, choć i tego Bóg może czasem od nas zażądać, ale ciągłe składanie świadectwa wierze swoim życiem. To nieustanne przyznawanie się do Chrystusa przed ludźmi.
Po Mszy św. nastąpiło pożegnanie relikwii Pięciu Braci, a ks. Proboszcz udał się z delegacją i kolumną samochodów do parafii w Starym Dworze.
W przeżywanie tych wielkich chwil zaangażowali się ministranci, dzieci i młodzież oraz dorośli. O oprawę liturgiczną i przygotowanie czuwania zadbał ks. Krzysztof Kobiela SDB. Niektórzy mieszkańcy włączyli także swoje siły i umiejętności w wykonanie dekoracji świątyni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji częstochowskiej

2025-04-02 13:01

Karol Porwich/Niedziela

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 1 kwietnia 2025 r., w wieku 47 lat, w 22. roku kapłaństwa, odszedł nagle do Pana śp. ks. Jacek Drozdek.

Więcej ...

Klucz do otrzymania łaski

2025-04-01 17:21

Niedziela Ogólnopolska 14/2025, str. 22

Adobe Stock

Więcej ...

25 lat Źródełka

2025-04-06 21:43
Pracownicy i wolontariusze

Magdalena Lewandowska

Pracownicy i wolontariusze "Źródełka" z bpem Jackiem Kicińskim.

Centrum Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Źródełko” od 25 lat działa przy parafii św. Jadwigi na wrocławskiej Leśnicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...