Reklama

Wiadomości

Ograniczyć biurokrację

Archiwum komisji

Obniżka stawki VAT na ubrania dla dzieci, korzystne zmiany w ryczałcie i małym ZUS dla przedsiębiorców, zachęty dla posiadaczy pieców gazowych, na pelet czy pompy ciepła – to tylko przykłady zmian zaproponowanych przez sejmową komisję ds. deregulacji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sejmowa Komisja Nadzwyczajna do spraw deregulacji przygotowała projekt, który ma ograniczyć biurokrację. Został on złożony na początku lipca w Sejmie; zmienia aż dwadzieścia osiem ustaw. Zakłada m.in. zmniejszenie z 23% do 5% stawki VAT na ubrania dziecięce i rozszerzenie możliwości opłacania podatku ryczałtem. Przedsiębiorcy będą mogli korzystać z małego ZUS Plus na stałe, bez limitu czasowego. Z kolei kierowcy będą mogli wycofać z ruchu pojazdy np. na 2 lata i oszczędzić na OC. Zmiany dotyczą też m.in. leasingu. – Chcemy dać obywatelom więcej wolności, ograniczyć wpływ administracji i biurokracji na nasze życie. Chcemy ułatwić działalność gospodarczą i obniżyć podatki – mówi poseł PiS dr Bartłomiej Wróblewski, przewodniczący sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji.

Dobry odbiór społeczny

Proponowane zmiany są już drugim pakietem przygotowanym przez tę komisję. W poprzedniej ustawie deregulacyjnej trzyipółkrotnie została podwyższona kwota wolna od podatku od spadków i darowizn, która nie była zmieniana od 20 lat, a także o połowę podwyższono kwotę, do której można prowadzić działalność gospodarczą nieewidencjonowaną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bardzo dobry społeczny odbiór zmian wprowadzonych Ustawą z 26 stycznia 2023 r. o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych jest dowodem na to, że prace nad kolejnymi ustawami deregulacyjnymi są bardzo potrzebne.

Nowa ustawa deregulacyjna 2.0 jest efektem konsultacji z wieloma środowiskami, w związku z postulatami zgłaszanymi do komisji. Przygotowany projekt wychodzi naprzeciw szerokim oczekiwaniom zgłaszanym m.in. przez: Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Rzecznika Praw Obywatelskich, Krajową Radę Notarialną czy samorządowe kolegia odwoławcze. – Każda redukcja biurokratycznych obowiązków skutkuje tym, że maleją koszty prowadzenia działalności gospodarczej i wzrasta jej efektywność, życie obywateli staje się prostsze, a funkcjonowanie państwa tańsze – wyjaśnia poseł Wróblewski.

Reklama

Prawo łowieckie

Regulacja liczebności populacji dzikiej zwierzyny w Polsce jest bardzo ważnym elementem ochrony środowiska naturalnego i bioróżnorodności. Wiedzą o tym doskonale leśnicy, myśliwi i, oczywiście, rolnicy, którzy ponoszą szkody w swoich uprawach, gdy na ich terenie jest nadmiar dzikiej zwierzyny. Od wieków regulacją liczebności populacji dzikich gatunków zajmował się człowiek, bo w zurbanizowanym kraju przyroda sama się nie wyreguluje. A przecież w ostatnich latach mamy coraz więcej śmiertelnych wypadków drogowych z udziałem dzikiej zwierzyny, dziki wkraczające do miast oraz problemy z ASF (afrykańskim pomorem świń).

Jedną ze zmian, które nie podobają się lewicowym środowiskom, jest częściowe zniesienie zakazu zabierania nastolatków na polowania. Po zmianach w prawie łowieckim zakaz ma dotyczyć jedynie małoletnich do 15. roku życia. Dzięki temu, tradycja łowiecka, oparta na etosie dbania o środowisko naturalne, znów będzie mogła przechodzić z pokolenia na pokolenie. Tak to wyjaśnia poseł Wróblewski: – To rodzice powinni decydować, a nie państwo, jak nasze dzieci są wychowywane. Ta zmiana jest przywróceniem stanu, który obowiązywał w Polsce i obowiązuje na świecie. Nie ma drugiego takiego państwa, żeby przepisy dotyczące łowiectwa były tak rygorystyczne jak w Polsce.

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2023-07-31 23:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jutro odbędą się obchody 900-lecia diecezji lubuskiej

2024-05-10 18:39
Ratusz w Ośnie Lubuskim

wikipedia/Lienhard Schulz na licencji Creative Commons

Ratusz w Ośnie Lubuskim

W Ośnie Lubuskim odbędą się jutro (11 maja) główne obchody z okazji dziewięćsetlecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego, które utworzone zostało w wieku XII, a przestało istnieć w końcu XVI wieku. Jubileuszowej Mszy św. będzie przewodniczył abp Wojciech Polak, prymasa Polski. Po liturgii przewidziano jarmark lubuski w ramach, którego będą się prezentować lokalne grupy i zespoły muzyczno-wokalne.

Więcej ...

150 minut do potęgi

2024-05-11 09:02
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko projekt infrastrukturalny, lecz także manifestacja polskiej determinacji i ambicji. W kraju, gdzie przez lata samo mówienie o potrzebie rozwoju i byciu na równi z zachodem było kwestionowane. Gaszenie polskich ambicji pustymi hasłami o „megalomanii”, „mocarstwowości” i „machaniu szabelką” to zmora ostatnich 35 lat. Dziś sama idea CPK stanowi punkt zwrotny, jako symbol odrzucenia kompleksów na rzecz przyszłościowych inwestycji.

Więcej ...

Nowy diakon w Archidiecezji Wrocławskiej

2024-05-11 12:25
diakon Eryk Cichocki

ks. Łukasz romańczuk

diakon Eryk Cichocki

Eryk Cichocki przyjął dziś w katedrze wrocławskiej święcenia diakonatu. Pochodzący z parafii pw. Narodzenia NMP w Kiełczynie [diecezja świdnicka] przyjął je z rąk bp. Jacka Kicińskiego CMF.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej ws....

Kościół

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej ws....

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli