Reklama

Niedziela 32/2023

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Za kim idą?

Ks. Jarosław Grabowski

Pokładanie wszelkiej nadziei w drugim człowieku zawsze niesie ryzyko. Prawda jest jedna i oczywista: tylko Jeden jedyny jest w całej pełni Dobry.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Rubrykę redagują: o. Michał Bortnik, Mirosława Szymusik BP @JasnaGóraNews

Obserwator
6-7

Obserwator

treści wiary
14-16

Wyjątkowość Abrahama

Michał Wojciechowski

Dlaczego ten przodek Izraelitów był kimś wyjątkowym? Na czym polegała nowość jego wiary? Z jakich powodów jest dla nas nadal ważny?

Wiara po swojemu

Ks. Łukasz Janowski

Panuje dziś przekonanie, że odpowiedzialność za Kościół ponoszą wyłącznie duchowni, biskupi i księża. Owszem, oni na mocy sakramentu święceń i sukcesji apostolskiej strzegą depozytu wiary, jednak to wszyscy wierzący wspólnie ponoszą odpowiedzialność za Kościół na mocy chrztu i bierzmowania.

liturgia tygodnia
17-20

Przemienienie Pańskie

Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 17, 1-9).

Wiara a uczucia

Ks. Mariusz Frukacz

W naszym życiu pojawiają się bardzo ważne pytania. Dotyczą one spraw codziennych, przeżywanych problemów, ale także przyszłości. Jako katolicy powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że wiara może dać odpowiedzi na wielkie wyzwania egzystencjalne ludzkiego życia.

Szata biała jak śnieg

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Śnieg jest czymś wyjątkowym w Ziemi Świętej. Pamiętny jest rok 2004, kiedy to warstwa śniegu pokryła Galileę i wzgórza Golan. W starożytności zaś przez znaczną część roku Izraelici mogli podziwiać śnieg na górze Hermon na północy Izraela. W oczach starożytnych Żydów śnieg jawił się jako coś wyjątkowego. To czyni biblijną symbolikę śniegu jeszcze bardziej niezwykłą i szczególną.

Niewymowne piękno Bóstwa

O. Krzysztof Osuch, jezuita

Dzisiejsza Ewangelia, w której opisany jest cud Przemienienia Jezusa i zapisane jest pełne treści słowo Ojca objawiające Synostwo Boże Jezusa, kryje w sobie wiele światła i pouczeń... I daje nam pewien wgląd w zachowanie ludzi, trzech Apostołów, którzy ujrzeli w Jezusie Chrystusie niewymowne piękno Syna Bożego.

Łowca dusz

Ireneusz Korpyś

Pochodził z książęcej rodziny, lecz zamiast władzy i zaszczytów wybrał Boga.

moim zdaniem
21

Między areną a salką parafialną

Bp Andrzej Przybylski

Tak jak potrzebujemy dużych spotkań dla młodych, tak równie pilnie potrzebujemy małych wspólnot dla nich w naszych parafiach.

życie kościoła
22-25

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

Kardynał z Łodzi

Włodzimierz Rędzioch

Arcybiskup Grzegorz Ryś o kardynalskiej nominacji, współpracy z papieżem i miłości do Rzymu

Jan Paweł II do rodaków

Jan Paweł II

To wojna niesie z sobą ów nieproporcjonalny przyrost nienawiści, zniszczenia, okrucieństwa. A jeśli nie da się zaprzeczyć, że objawia również inne możliwości ludzkiej odwagi, bohaterstwa, patriotyzmu, to jednak rachunek strat przeważa.

Kościół lokalny - Lublin
26-27

Do kościoła na koszt parafii

Justyna Jarosińska

Wielu księży zachodzi w głowę, co zrobić, by przyciągnąć wiernych do kościoła. Jak się okazuje, czasami wystarczy ułatwić im po prostu dotarcie do świątyn.

nasza rozmowa
28-31

Prawda o współczesnych sektach

Z Robertem Tekielim rozmawiał Wojciech Dudkiewicz

Okultyzm, spirytyzm, czary, magia tłumaczone są dziś pseudonaukowym językiem, co ma ukryć demoniczny wymiar tych praktyk – mówi Robert Tekieli, twórca Centrum Ratowania Człowieka

Szlakiem sanktuariów Europy
32-34

Maryja znad przepaści

Margita Kotas

Nad brzegiem Atlantyku rozsiadło się niepozorne miasteczko Nazaré. Surferzy przybywają do niego z powodu gigantycznych fal. Wiernych przyciąga natomiast znajdujące się tu najstarsze sanktuarium maryjne Portugalii.

moim zdaniem
34

Sanitariuszka od Chrystusa

Piotr Grzybowski

Pani Barbara w kwietniu skończyła 100 lat. Pamięta każdą chwilę z przeszłości. Jak inni powstańcy powtarza, że gdyby było trzeba, postąpiłaby tak samo.

listy
36

Samotne wyspy

Aleksandra

Chcą korespondować

sprawy rodzinne
38-39

Jak rozmawiać o „tych sprawach”

Katarzyna Krawcewicz

Seksualność to w wielu rodzinach wciąż temat tabu. Nie chcemy o tym gadać, krępujemy się, czekamy na stosowny moment. Zupełnie niepotrzebnie, bo to wszystko wcale nie jest takie trudne, jak nam się wydaje.

punkt widzenia
40-41

Ustawa Kamilka przyjęta

Paweł Sarafin

Sejm przyjął nowelizację ustawy, która kompleksowo zwiększa ochronę dzieci przed przemocą. – Ustawa Kamilka uchwalona! To hołd dla wszystkich krzywdzonych dzieci – podkreśla Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości, współtwórca ustawy.

Ograniczyć biurokrację

Artur Stelmasiak

Obniżka stawki VAT na ubrania dla dzieci, korzystne zmiany w ryczałcie i małym ZUS dla przedsiębiorców, zachęty dla posiadaczy pieców gazowych, na pelet czy pompy ciepła – to tylko przykłady zmian zaproponowanych przez sejmową komisję ds. deregulacji.

świat pod lupą
42-43

Gdy Bałtyk zmienia kolor

Witold Dudziński

Zakwity, które powodują zmianę koloru wody, zdarzają się w Bałtyku regularnie. To efekt sezonowego, ale masowego rozwoju fitoplanktonu, w tym sinic – toksycznych bakterii, utrapienia kąpielisk w Zatoce Gdańskiej.

Pali się raj

KW

Raj – tak często jest nazywane malownicze południe Europy, które teraz niszczą potężne pożary. Czy żywioł pokona człowieka?

historia
44-45

Pierwszy Karol III

Jonathan Luxmoore

Brytyjczycy przyzwyczaili się już do nowego króla Karola III. Natomiast niewielu miłośników royalsów zna pewien ciekawy fakt – że był kiedyś inny król Karol III. Był on pół-Polakiem, a jego prawo do tronu uznały Watykan i inne ówczesne mocarstwa.

dobre rady
46-49

Dietoterapia w chorobie Parkinsona

Emilia Pieńkowska, psychodietetyk

Prawidłowo zbilansowana dieta stanowi istotny element w leczeniu. Zauważa się, że znaczna część pacjentów z chorobą Parkinsona jest niedożywiona. Jak można temu zapobiec?

Kasza gryczana z warzywami

Jak radzić sobie z post-COVID?

Anna Wyszyńska

Trudności w oddychaniu, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia pamięci i koncentracji oraz wiele innych – to objawy, których często doświadczają osoby po przejściu COVID-19.

Kłopotliwa ekshumacja

Bożena Kwiecińska, prawnik

Czy można otrzymać zgodę sanepidu na ekshumację szczątków ludzkich bez zgody zarządcy cmentarza, z którego szczątki będą ekshumowane?

Słowa sprzeciwu

Ireneusz Korpyś

Ocalić od zapomnienia

Ignacy Tarnobrzeski

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

warto wiedzieć
50-51

Uważaj na swoje serce

Rozmawia: Magdalena Owoc

Wśród pacjentów z zawałem serca, co trzeci chory nie ma świadomości, że choruje także na cukrzycę. Jak zatem kompleksowo chronić nasze serca? – pytamy dr. hab. nauk medycznych Piotra Jankowskiego.

moim zdaniem
64

Interes Polski

Witold Gadowski

Nie wolno promować pojednania z Ukrainą kosztem prawdy historycznej i pamięci o nigdy niepogrzebanych ofiarach.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, gdzie…

IC

...znajduje się najwyżej położony czynny obiekt sakralny w Polsce?

Kurtyna w górę!

Tomasz Strużanowski

Kilkadziesiąt lat temu ks. Franciszek Blachnicki stwierdził, że w Europie nastanie taki czas, iż skutecznie, czy raczej z jakąkolwiek szansą na skuteczność, będzie można mówić o Panu Bogu tylko przez szerzenie kultury i okazywanie miłosierdzia – mówi Jarosław Szydłak.

Myślą nie tylko o sobie

Maria Fortuna-Sudor

Przyszłość, a także owocność naszej pracy zależy przede wszystkim od Bożego błogosławieństwa – przekonywał pielgrzymów bp Leszek Leszkiewicz, krajowy duszpasterz rolników.

Ich misja

Mateusz Góra

Ponad 30 lat małżeństwa zbudowanego na wartościach wyniesionych z domów rodzinnych. Te nauki przekazują swoim dzieciom i wnukom.

Ewangelia i glany

IC za: przystanekjezus.pl

Ta ewangelizacyjna akcja – prowadzona równolegle z festiwalem Pol’and’Rock, który dawniej odbywał się pod nazwą Woodstock – w tym roku miała swoją 23. edycję.

Modlitwa ma moc!

Oprac. za: diecezjaelk.pl

Po raz siódmy w Mikołajkach odbyło się spotkanie ewangelizacyjno-modlitewne „Z Maryją na Jeziorach”.

W drodze

Oprac. za: archidiecezja.pl

Wierzę, że będzie to dla mnie niesamowity czas spotkania z młodymi z całego świata – mówi Martyna, jedna z uczestniczek wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony.

Niedziela świdnicka

Bielawskie uwielbienie

Ks. Mirosław Benedyk

To miało być kameralne spotkanie z bielawskim franciszkaninem w parafialnej salce dla dziesięciu osób, a zrodziło się z tego wielkie uwielbienie z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie.

Oddał siebie całkowicie na służbę Kościołowi

Ks. Mirosław Benedyk

Chrystus Pan przyszedł i zabrał nam kapłana, chciał go mieć już przy sobie, by z niebieskimi aniołami i świętymi zbawionymi śpiewał Mu hymny, wielbiące Jego majestat – powiedział bp Ignacy Dec, żegnając ks. kan. Grzegorza Umińskiego.

Odpustowe wskazówki dla rodziców

Ks. Mirosław Benedyk

Biedne są rodziny, które skupiają się tylko i wyłącznie na poprawie bytu materialnego, zapominając o duchowym głodzie swoich bliskich – powiedział 23 lipca na Górze Świętej Anny ks. prał. Rafał Kozłowski.

Reklama

Najpopularniejsze

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Wiara

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Wiara

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?