Reklama

Tygodnik

Bank ze sztuką

Bank PEKAO S.A.

Bank Pekao S.A. zaprasza mieszkańców wybranych polskich miast do zapoznania się z reprodukcjami prac wybitnych polskich artystów ze zbiorów bankowej kolekcji dzieł sztuki podczas wydarzenia: „Piknik ze sztuką. Wystawa i plener malarski z żubrem”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bank Pekao S.A. wspiera działania, które mają na celu propagowanie polskiego dziedzictwa kulturowego, i aktywnie angażuje się w inicjatywy i wydarzenia kulturalne promujące sztukę. Jedną z tego typu inicjatyw była wystawa dzieł sztuki ze zbiorów Pekao zatytułowana „Koloryt rozmaitości”. Można ją było oglądać w Pałacu Czapskich w Warszawie (siedziba Akademii Sztuk Pięknych) od kwietnia do czerwca bieżącego roku. Wydarzenie zgromadziło tysiące odwiedzających i zapoczątkowało serię mniejszych wystaw, które bank planuje zrealizować w najbliższym czasie. Reprodukcje niektórych dzieł, które w oryginałach były zaprezentowane podczas warszawskiej wystawy Pekao, będzie można oglądać od 12 sierpnia do 10 września podczas pikników ze sztuką, zorganizowanych w wybranych polskich miejscowościach, takich jak: Krasnystaw, Jasło, Jaszczew (gm. Jedlicze), Świętoniowa (gm. Przeworsk), Kolno, Grajewo, Głogów, Wielopole Skrzyńskie oraz Ostróda.

Głównym celem pikników ze sztuką będzie upowszechnianie dorobku artystycznego znanych polskich twórców, reprezentujących sztukę dawną i współczesną, których dzieła Pekao posiada w swoich zbiorach. Uczestnicy wydarzeń będą mieli okazję zobaczyć dzieła m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Zygmunta Waliszewskiego czy Franciszka Maśluszczaka. Tematem wiodącym prezentowanych prac będzie pejzaż.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Bardzo się cieszę, że w Banku Pekao promujemy sztukę, a jedną z form tej promocji będą plenerowe wystawy zorganizowane w kilku polskich miastach. Na co dzień spotykamy się z mieszkańcami w oddziałach banku, pikniki ze sztuką natomiast pozwolą na mniej formalny kontakt z klientami. Bank Pekao aktywnie angażuje się w liczne projekty i przedsięwzięcia wspierające polską kulturę i sztukę. Współpracujemy przy tym z instytucjami, które są autorytetami w tej dziedzinie, m.in. z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie czy Muzeum Narodowym w Warszawie. Jako instytucja odpowiedzialna społecznie staramy się przekazać i zaszczepić pasję do sztuki również klientom banku. Pikniki ze sztuką i towarzyszące im wystawy plenerowe są krokiem w tym kierunku – mówi Marta Szygenda, dyrektor Departamentu Marketingu w Banku Pekao S.A.

Możliwość zaznajomienia się z dziełami wybitnych polskich malarzy to niejedyna atrakcja pikników. Podczas wydarzeń zostanie wygospodarowana specjalna strefa dla dzieci, gdzie najmłodsi wraz z animatorami będą mogli przygotować własną koszulkę bądź zrobić wakacyjny tatuaż. Niewątpliwą atrakcją, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, będzie wspólne zdobienie okazałej donicy, na której lokalni artyści namalują elementy charakterystyczne dla danej miejscowości. Przygotowana donica wraz z całorocznym nasadzeniem pozostanie ozdobą miasta na długo. Planowane jest również wydzielenie strefy relaksu z leżakami dla wszystkich, którzy będą chcieli wypocząć pośród otaczającej ich sztuki.

Po zakończeniu pikniku zarówno mieszkańcy danego miasta, jak i turyści będą mogli jeszcze przez kilka dni podziwiać wystawę w formie reprodukcji najwybitniejszych dzieł ze zbiorów Banku Pekao S.A.

Wszystkich tych, których zainteresuje zbiór dzieł sztuki Pekao, zapraszamy do odwiedzenia Wirtualnej Galerii Sztuki Banku Pekao S.A. Bank posiada bowiem w swoich zasobach ok. 1200 dzieł sztuki.

Terminarz wydarzeń z cyklu „Piknik ze sztuką. Wystawa i plener malarski z żubrem”:

1. Krasnystaw – 12 sierpnia

2. Jasło – 13 sierpnia

3. Jaszczew (gm. Jedlicze) – 19 sierpnia

4. Świętoniowa (gm. Przeworsk) – 20 sierpnia

5. Kolno – 26 sierpnia

6. Grajewo – 27 sierpnia

7. Głogów – 2 września

8. Wielopole Skrzyńskie – 3 września

Reklama

9. Ostróda – 10 września

Podczas pikników będzie można zobaczyć reprodukcje dzieł artystów takich jak:

1. Stanisław Wyspiański – „Bratki”

2. Stanisław Kamocki – „Pejzaż letni”

3. Jan Stanisławski – „Pejzaż”

4. Zygmunt Waliszewski – „Kopiec Kościuszki”

5. Julian Fałat – „Pejzaż z zaprzęgiem”

6. Otto Gambert – „Pejzaż górski”

7. Jan Nepomucen Głowacki – „Pejzaż tatrzański (Giewont)”

8. Stefan Filipkiewicz – „Rozewie”

9. Włodzimierz Nałęcz – „Wieczorny obłok”

10. Wincenty Wodzinowski – „Pejzaż letni”

11. Franciszek Maśluszczak – „Drzewa”, „Park w Maciejewie”, „Prześwit w lesie”, „Las w Barlinku”

Podziel się:

Oceń:

2023-08-14 14:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Natura na pierwszym planie

Materiał sponsorowany

Więcej ...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Znamy hasło i logo papieskiej wizyty w Hiszpanii

2026-04-07 13:19
Motto podróży apostolskiej Leona XIV do Hiszpanii

Vatican Media

Motto podróży apostolskiej Leona XIV do Hiszpanii

„Podnieście oczy” (J 4, 35) – tak brzmi motto podróży apostolskiej Leona XIV do Hiszpanii, która odbędzie się w dn. 6-12 czerwca tego roku. Wspólnota, spotkanie, jedność i nadzieja – to główne motywy loga pielgrzymki Ojca Świętego do tego europejskiego kraju.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Osiem słów Zmartwychwstałego:

Wiara

Osiem słów Zmartwychwstałego: "Niewiasto, czemu...

Policja podała prawdopodobną przyczynę pożaru krzyża w...

Wiadomości

Policja podała prawdopodobną przyczynę pożaru krzyża w...

Czy w Poniedziałek Wielkanocny udział we Mszy św. jest...

Kościół

Czy w Poniedziałek Wielkanocny udział we Mszy św. jest...

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Watykan odwołuje Światowy Dzień Dziecka. Jest decyzja...

Kościół

Watykan odwołuje Światowy Dzień Dziecka. Jest decyzja...

Nowenna o dobre przeżycie Triduum Paschalnego i Wielkanocy...

Wiara

Nowenna o dobre przeżycie Triduum Paschalnego i Wielkanocy...

Siedem ostatnich słów Jezusa z krzyża -

Wiara

Siedem ostatnich słów Jezusa z krzyża - "Boże mój,...