Reklama

Niedziela 34/2023

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Pieniądze to nie wszystko

Ks. Jarosław Grabowski

„Jeżeli będziesz pracować tylko dla pieniędzy, nigdy nie odniesiesz sukcesu”. Barry Hearn

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Rubrykę redagują: o. Michał Bortnik, Mirosława Szymusik BP@JasnaGóraNews

Obserwator
6-7

Obserwator

kościół i świat
12-14

Drzewo, które długo rośnie

Z prof. dr. hab. Jerzym Wojtczakiem-Szyszkowskim rozmawiał Łukasz Krzysztofka

Czym byłaby cywilizacja Zachodu bez fundamentów, które dał jej Kościół katolicki? W dobie ataków na wszystko, co z Kościołem się kojarzy, chcemy przypomnieć, jak głębokie są chrześcijańskie korzenie europejskiej kultury, sztuki, nauki, etyki, medycyny, dobroczynności i europejskiego prawodawstwa.

liturgia tygodnia
15-18

Wiara niewiasty kananejskiej

Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 15, 21-28)

Na czym polega cnota roztropności?

Ks. Mariusz Frukacz

Coraz częściej słyszymy, że bardzo potrzebujemy roztropności w podejmowaniu ważnych decyzji. Roztropność jest ważna w naszych relacjach z innymi ludźmi, a zatem w życiu rodzinnym, społecznym i gospodarczym.

Dom modlitwy dla wszystkich narodów

O. Maciej Pawlik, benedyktyn

Dzisiejsze czytanie z Księgi Izajasza wskazuje na powszechność zbawienia darowanego ludziom przez Boga. Jego perspektywa nie ogranicza się jedynie do Izraela jako ludu wybranego, ale obejmuje także cudzoziemców, którzy stają się sługami prawdziwego Boga przez umiłowanie Jego imienia oraz zachowywanie Jego słów.

Ulituj się nade mną

O. Waldemar Pastusiak, paulin

Piękna jest dzisiejsza Ewangelia, choć może niektórym mogłoby się wydawać, że nieco nieodpowiednia ze względu na zachowanie Jezusa wobec owej kobiety kananejskiej.

Papież Eucharystii

Ireneusz Korpyś

Dzięki reformom tego papieża Kościół przetrwał dziejowe zawieruchy wywołane dwiema wojnami światowymi.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
19

Musimy dbać o wodę. Ruszają dotacje na przydomowe systemy zbierania deszczówki

Mat.sponsorowany

>Program „Moja Woda” ma pomóc w łagodzeniu skutków suszy i przeciwdziałaniu podtopieniom budynków w Polsce. Właściciele domów jednorodzinnych otrzymują dotacje na budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) właśnie rozpoczął trzecią edycję programu. Za pośrednictwem funduszy wojewódzkich można otrzymać do 6 tys. zł dotacji na utworzenie na swoich nieruchomościach systemów zatrzymywania wód opadowych.

Wielcy Polskiego Kościoła
20-21

Apostoł odrzuconych

Grzegorz Gadacz

Postać o. Jana Beyzyma – jezuity, który poświęcił swoje życie „najnieszczęśliwszym z nieszczęśliwych” wciąż imponuje siłą wiary.

życie kościoła
22-25

Weź ksiądz wyspowiadaj...

Rozmawia: Adam Szewczyk

Czaplinek – miasto w województwie zachodniopomorskim – od 2022 r. gości kontrowersyjny dla wielu festiwal Pol’and’Rock. Ale nie tylko. W niedalekim Broczynie mieści się baza Przystanku Jezus. O sens i owoce tej inicjatywy pytamy o. Damiana Piątkowiaka, werbistę – rzecznika prasowego Przystanku Jezus.

Taniec i śmierć

Br. Szymon Janowski, kapucyn

Pielgrzymka na równiku, to doświadczenie innej rzeczywistości. I nie chodzi tylko o upał.

nasze sprawy
26-27

Mój największy sukces

Rozmawia: Marian Florek

Igor Gielniak jest dziś specjalistą ds. zarządzania kryzysowego w firmach. Napisał też rekolekcje dla biznesmenów. Teraz głosi je razem z kapłanami w całej Polsce.

komentarz
28-29

Moralne przechwałki

Jonathan Luxmoore

Rośnie wśród zachodnich firm tendencja do przypisywania sobie wyższego „moralnego” celu. Nie wszyscy konsumenci dają się jednak oszukać.

moim zdaniem
29

Splecione losy

Grzegorz Polak

W tamtych czasach ludzi cechowała żarliwa wiara. Paradoksalnie wiarę ludu katolickiego podtrzymywał swoimi świętymi obrazami żydowski malarz.

życie kościoła
30-33

Nie zniszczyć tego, co dobre

Abp Wacław Depo

Drodzy Bracia i Siostry, obecni i byli Członkowie Wspólnoty Przymierza Rodzin MAMRE.

Mamy nowego nuncjusza

Włodzimierz Rędzioch

Abp Antonio Filipazzi przedstawicielem Stolicy Apostolskiej w Polsce.

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

Szlakiem sanktuariów Europy
34-36

Efez chrześcijan

Margita Kotas

Odpoczywać na Riwierze Tureckiej i nie wybrać się do Efezu, który ukrywa się dziś pod współczesną nazwą Selçuk, byłoby grzechem zaniedbania.

nasza rozmowa
38-39

Skuteczniejsza ochrona przed przemocą

Rozmawia: Paweł Sarafin

Naszym celem jest jak najskuteczniejsze działanie na rzecz pomocy ofiarom przestępstw i przeciwdziałanie przestępczości. Dlatego też działania Funduszu Sprawiedliwości są różnorodne i skierowane do jak najszerszego spektrum odbiorców – mówi wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

punkt widzenia
40-41

Nowa aborcyjna furtka

Artur Stelmasiak

Ministerstwo Zdrowia powołało zespół ds. opracowania wytycznych związanych z wykorzystaniem aborcji w Polsce. Istnieje realne niebezpieczeństwo, że zespół wprowadzi kolejną tzw. furtkę aborcyjną, a liczba legalnie zabijanych dzieci gwałtownie wzrośnie.

historia
42-43

Chciał zatrzymać szaleństwo

Bogdan Kędziora

Nauczanie Piusa XI pozostaje odważnym głosem sprzeciwu wobec iluzji lepszego świata budowanego bez Boga.

świat pod lupą
44-45

Zakochany robot?

Ireneusz Korpyś

Rozwoju sztucznej inteligencji (z ang. AI) już nie da się zatrzymać. Może warto więc zapytać czy poza inteligencją AI może rozwinąć w sobie też moralność?

sprawy rodzinne
46-47

Zazdrość ma kilka twarzy

Tomasz Strużanowski

Czy istnieje ta dobra? Do czego może prowadzić ta źle pojęta? Porozmawiajmy o zazdrości w małżeństwie.

dobre rady
48-49

Niedożywienie w chorobie

Emilia Pieńkowska, psychodietetyk

Prawidłowo zbilansowana dieta stanowi istotny element w leczeniu choroby Parkinsona. Zauważa się, że znaczna część pacjentów z tą chorobą jest niedożywiona. Jak można temu zapobiec?

Prawo do zasiedzenia

Bożena Kwiecińska, prawnik

Obok mojej posesji jest niewielka działka (ok. 250 m). W latach 80. ubiegłego wieku chciałem ją kupić, ale miała być przeznaczona pod inwestycję publiczną. Ponieważ nie było wiadomo, kiedy dojdzie do realizacji tej inwestycji, właściciel pozwolił mi do tego czasu tę działkę użytkować. Plany się zmieniły i inwestycja nigdy nie powstała, a ja działkę uprawiam. Czy nabyłem już prawo własności do niej przez zasiedzenie?

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

dobre rady
50

Naprzód marsz!

Anna Wyszyńska

Argumentów za uprawianiem nordic walkingu jest wiele i z każdym rokiem ich przybywa.

warte uwagi
51

Bank ze sztuką

Bank Pekao S.A

Bank Pekao S.A. zaprasza mieszkańców wybranych polskich miast do zapoznania się z reprodukcjami prac wybitnych polskich artystów ze zbiorów bankowej kolekcji dzieł sztuki podczas wydarzenia: „Piknik ze sztuką. Wystawa i plener malarski z żubrem”.

niedziela z kulturą
53

W czterech wymiarach

W.D.

Spektakle w plenerze

J.K.

Sielskie granie

J.K.

Warte uwagi
54

15. edycja akcji Tornister Pełen Uśmiechów

Caritas Polska

Akcja Caritas Tornister Pełen Uśmiechów, której celem jest wsparcie dzieci z rodzin potrzebujących, w tym roku obejmie również małych uchodźców z Syrii i Libanu. W sumie aż 15 tys. dzieci z Polski i z zagranicy otrzyma wyprawki szkolne.

moim zdaniem
64

Rozważanie przed głosowaniem

Witold Gadowski

Polsce potrzeba polityków, którzy nie mają wobec nikogo w świecie kompleksów i którzy z każdym potrafią wynegocjować i zabezpieczyć polskie interesy.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, że…

IC

...początki kultu Matki Bożej w Piekarach Śląskich (diec. katowicka) sięgają XVII wieku?

Pierwszy dom Maryi

Rozmawia: ks. Rafał Witkowski

W tym roku przypada 100. rocznica przybycia Misjonarzy Świętej Rodziny do sanktuarium w Górce Klasztornej. Historia tego miejsca sięga jednak dużo dalej.

Jest w orkiestrach jakaś siła

Maria Fortuna-Sudor

Ludzie zazwyczaj nie wiedzą, gdzie są Okulice, a niektórzy nawet tej nazwy nie potrafią powtórzyć – przyznaje Mariusz Kurnik, kapelmistrz Orkiestry Dętej, która w lipcu uzyskała nominację do Mistrzostw Świata 2024 i 2025.

Człowiek odwagi

Mateusz Góra

Dla nas to ciągle osoba, z której czerpiemy – przyznał ks. Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Bosko dla młodych

Beata Pieczykura

Jak zobaczyć Niewidzialnego? Czy można połączyć dobrą zabawę z rozwojem duchowym? W jaki sposób budować relację z Bogiem i drugim człowiekiem? Wystarczy przyjechać do Czerwińska n. Wisłą, aby się o tym przekonać.

Szpitalna katecheza

Oprac. za diec. opolska

U mnie z dnia na dzień jest coraz lepiej. Zawdzięczam to niewątpliwie Bożej łaskawości, ale też waszej modlitwie – powiedział bp Andrzej Czaja.

Niedziela podlaska

Miejsce dla seniorów

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

W Czajach na terenie gminy Ciechanowiec powstał Klub Seniora do którego uczęszczać będą mieszkańcy dwóch gmin: Ciechanowiec i Grodzisk, a tym samym dwóch powiatów: wysokomazowieckiego i siemiatyckiego.

Jesteście Bożym Teraz

Ks. Piotr Jarosiewicz Koordynator ŚDM Drohiczyn

W Lizbonie zakończyły się Światowe Dni Młodzieży. Podczas Mszy św. zamykającej wydarzenie papież Franciszek ogłosił, że następne odbędą się w Seulu, w Korei Południowej w 2027 r.

Niech spoczywa w pokoju

Ks. Marcin Gołębiewski

Kapłani, siostry zakonne, rodzina, przyjaciele i bliscy oraz parafianie 1 sierpnia licznie zgromadzili się w kościele parafialnym w Sadownem, aby pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych śp. ks. prał. Mariana Zbiecia, który odszedł do Domu Ojca 29 lipca.

Niedziela kielecka

Naturą Kościoła jest ewangelizacja

Katarzyna Dobrowolska

Jakie owoce przynosi pielgrzymowanie? – pytał bp Andrzej Kaleta w Pińczowie 7 sierpnia, sprawując Mszę św. w kościele św. Jana Ewangelisty dla pielgrzymów PPK na Jasną Górę, i 16 sierpnia, gdy pobłogosławił na drogę uczestników Pielgrzymki Rowerowej Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę.

Pod opieką Pani Fatimskiej

Katarzyna Dobrowolska

Niewielka liczebnie i stażem parafia u podnóża Świętego Krzyża w Hucie Nowej w tym roku świętowała 25 lat istnienia. Nowa świątynia – owoc wiary, pracy modlitwy i ofiarności parafian – to duma parafii.

O Zmartwychwstaniu cały rok

Agnieszka Dziarmaga

Co jest główną tajemnicą chrześcijańskiej wiary? Jaka jest największa uroczystość? Takimi pytaniami wita pielgrzymów i turystów ks. Krzysztof Sochacki, kiedy wchodzą do wiekowego, pamiętającego czasy pierwszych Piastów romańskiego kościoła w Tarczku, i zaczyna dialog o tajemnicy Zmartwychwstania.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Instrumentalne połączenie

Wnętrze bazyliki archikatedralnej wypełniła muzyka w mistrzowskim wykonaniu, a jej harmonicznego kolorytu przydała gra na organach. O chwilę rozmowy przed koncertem poprosiłem kierownika i dyrygenta ppłk. Marcina Ślązaka.

Zgubiłeś się?

Joanna Marczyńska

Pomysł na projekt powstawał w głowie Oli Jaromin pewien dłuższy czas. Najpierw pojawiła się wizja, mglisty zarys. Jeszcze nie wiedziała czym ma się stać, ale czuła, że to coś ważnego.

Dobre znaki

Przemysław Fenrych

Smutno się czasami robi, gdy zacznie człowiek rozmyślać o zawstydzających poczynaniach niektórych chrześcijan, o deklaracjach o odchodzeniu od wiary i Kościoła. Wakacyjną wycieczką po Polsce mocno się pocieszyłem.

Niedziela warszawska

Ucząc i wychowując

Z o. Tadeuszem Suślikiem SchP rozmawiał Łukasz Krzysztofka

O tym, co mają wspólnego pijarzy z obrazem Matki Bożej Łaskawej, Patronki Warszawy, o darmowych lekcjach dla dzieci i objawieniach na Siekierkach, z o. Tadeuszem Suślikiem SchP rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Budują wspólnotę

Paweł Złowocki

W Lizbonie dzielili się świadectwem wiary z rówieśnikami z całego świata. W Zakopanem spotykają się z Bogiem i bliźnimi w pięknych okolicznościach przyrody. W październiku członkowie DA „Freta 10” rozpoczną srebrny jubileusz.

Ikony spotkania

Mateusz Sora, kurator wystawy

Jeszcze tylko do 27 sierpnia można oglądać blisko 60 ikon współczesnych na wystawie „Spotkanie ze Zmartwychwstałym”. Ekspozycja prezentowana jest w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej na Starym Mieście przy ul. Dziekania 1.

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie