Reklama

Niedziela Przemyska

Czas dziękczynienia

Abp Adam Szal podkreślił znaczenie pracy rolników i zwrócił uwagę na wartość chleba

Paulina Baran

Abp Adam Szal podkreślił znaczenie pracy rolników i zwrócił uwagę na wartość chleba

Nikt tak jak rolnik nie czuje ziemi – powiedział abp Adam Szal do zgromadzonych na uroczystościach dożynkowych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczną wdzięczność przemyscy diecezjanie wyrazili podczas jubileuszowych XL Dożynek Archidiecezjalnych, które odbyły się w niedzielę 27 sierpnia w Soninie. Uroczystość połączona została z XXIII Dożynkami Województwa Podkarpackiego oraz I Dożynkami Gminy Łańcut.

Dożynki, to według definicji zapisanej w słowniku języka polskiego, tradycyjna uroczystość zakończenia zbioru zbóż. Etnografowie na podstawie przeprowadzonych badań odtworzyli początki tego święta. Okazuje się, że dożynkowe tradycje celebrowały już słowiańskie plemiona. Traktowali oni pory roku jak boskie istoty i odpowiednio żegnali odejście jednych, a przyjście drugich. Odchodzące lato od zawsze pozostawiało dla ludzi różne dary, a ci nauczyli się je gromadzić, nimi dzielić i za nie dziękować.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Święto dziękczynienia za plony, zwane dożynkami, to stara ludowa tradycja mocno wpisana w kulturę i obyczajowość polskiej wsi. Obyczaj ten z całą mocą podkreśla wartość ciężkiej pracy rolników i pokazuje ścisły związek trudu człowieka z Bożą łaską. „Człowiek tak powinien Pana Boga prosić, aby całe jego powodzenie tylko od Boga zależało i tak pracować, aby wszystko zależało od jego pracy”– mawiał Ignacy Loyola.

Bogu powierzamy nasze troski

Reklama

„Boże z Twoich rąk żyjemy/Choć naszymi pracujemy/My Ci dajem trud i poty/Ty nam daj urodzaj złoty”. Tymi słowami zwrócił się do zgromadzonych gości, rolników i parafian w powitalnym słowie ks. Władysław Dubiel, diecezjalny duszpasterz rolników i proboszcz parafii Sonina, rozpoczynając w imieniu władz kościelnych, wojewódzkich i gminnych XL Dożynki Archidiecezji Przemyskiej połączone z XXIII Dożynkami Województwa Podkarpackiego i Dożynkami Gminy Łańcut.

W tym roku ta wyjątkowa uroczystość zgromadziła przedstawicieli administracji państwowej i samorządowej w kościele św. Jana Chrzciciela w Soninie. Obecni byli przedstawiciel kancelarii prezesa rady ministrów – Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, wójt gminy Łańcut Jakub Czarnota, starosta powiatu łańcuckiego Adam Krzysztoń, radni gminy Łańcut i reprezentujący różne służby mundurowe. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda. Patronat medialny sprawowała rozgłośnia Archidiecezjalnego Radia FARA.

Podziękowanie za trud rolników

Reklama

Świętowanie rozpoczęła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem abp. Adama Szala, metropolity przemyskiego. Przybyłe delegacje z wieńcami żniwnymi w barwnym korowodzie złożyły u stóp eucharystycznego ołtarza owoce ziemi i pracy rąk ludzkich, które cieszyły oczy i serca wiernych. Jako wspólnota Kościoła wszyscy razem wielbili Boga za Jego hojność. W słowie skierowanym do uczestników Liturgii arcybiskup mocno podkreślił znaczenie pracy rolników niemal w każdym wymiarze ludzkiego życia. – Praca rolnika to jeden z najstarszych zawodów świata. Pan Bóg dał nam ziemię, abyśmy z niej korzystali (…), a rolnicy to żywiciele narodu, to ci, którzy żywią i bronią, a żywność i chleb – owoce ich pracy, to zabezpieczenie naszego narodowego bytowania. (…) To rolnik na co dzień ma niezwykłą okazję obcować ze światem natury stworzonym przez Boga (…).Tak jest, że ziemia zawsze odwzajemni wszystko, co dostanie od człowieka. Jest w stanie dać wiele, każdego roku i o każdej porze, ale musimy pamiętać, że ważne jest i to, by człowiek szanował jej rytm, zasoby i możliwości. Ten, kto ją kocha, tak jak rolnicy, wie to doskonale i nie trzeba mu o tym przypominać. Nikt tak jak rolnik nie czuje ziemi – powiedział hierarcha i podziękował: – Dziś dziękujemy rolnikom za ich pracę, za to, że są blisko Pana Boga, że stawiają Go na pierwszym miejscu, że starają się zachować przykazania i spełniają praktyki religijne nie tylko z tradycji, ale także i z głębokiego przekonania (...). Dziękujemy rolnikom, że uczą nas wiary prostej, szlifują serce, wzmacniają ciało i hartują ducha. Dziękujemy za pot spływający z czoła, za ubrudzone ręce, zmęczoną twarz, bolące z wysiłku kości, aby nikomu z nas nie zabrakło powszedniego chleba.

Arcybiskup Szal zwrócił uwagę na wartość chleba, mówiąc: – Ten chleb, wypielęgnowany pracą ludzkich rąk i wypieczony miłością Boga do człowieka, niech umacnia nasze ciało i krzepi ducha, gdy jako powszedni w pół drogi siłą modlitwy kapłana staje się eucharystycznym. Niech najpiękniejsza modlitwa Kościoła jaką jest Msza św., stanie się dla nas chlebem życia i czasem duchowego odradzania. A gdy przyjdzie nam borykać się z trudami codzienności i „usuwać chwasty”, pomyślmy, że w Bogu nasza siła i do Niego się uciekajmy. Złóżmy dłonie i zegnijmy kolana, a Pan Bóg pobłogosławi.

Było kolorowo, pysznie i z przytupem...

Dożynki, obok wymiaru duchowego, mają również niemałe znaczenie kulturowe i obyczajowe, dlatego po zakończonej Eucharystii wszyscy zgromadzeni goście, delegacje poszczególnych parafii archidiecezji i mieszkańcy Soniny przeszli w barwnym orszaku dożynkowych wieńców i w asyście Orkiestry Dętej z Wysokiej na stadion sportowy. Tam na scenie plenerowej odbywała się dalsza – obrzędowa część uroczystości. Były przemówienia wygłaszane przez organizatorów i występy zespołu ludowego z Soniny. Głos zabrali także starostowie dożynek – państwo Teresa i Tadeusz Kaszyca. Pośród zgromadzonych podzielono wielkie bochny dożynkowego chleba, tak aby każdy mógł spróbować smaku lata i rolniczego trudu. Były wozy drabiniaste i rolnicze sprzęty po to, aby choć trochę odtworzyć atmosferę dawnej wsi. Zwyczaje, takie jak dożynki, są niezwykle potrzebne m.in. po to, by nie zapominać o wartościach i kulturze narodowej. Ich pielęgnowanie pozwala zachowywać nowym pokoleniom tożsamość bycia Polakami. Uczy przywiązania i szacunku do ziemi oraz wzmacnia więzi z domem rodzinnym, małą i wielką ojczyzną.

Za to, że także w tym roku mogło się odbyć to piękne święto plonów, trzeba podziękować nie tylko Bogu, rolnikom, ale również ludziom innych zawodów. Tu i teraz to czynimy. Wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób dołożyli starań w uświetnienie tego wydarzenia wiary, ale też i kultury, składamy serdeczne Bóg zapłać. Dzięki wam wszystko jest możliwe. Następne takie spotkanie przeżywać będziemy za rok w Wólce Pełkińskiej w gminie Jarosław, gdzie już dziś serdecznie zapraszamy.

Podziel się:

Oceń:

2023-09-05 14:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalne dziękczynienie za plony

Niedziela podlaska 39/2023, str. VI

Biskup pobłogosławił wieńce dożynkowe

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Biskup pobłogosławił wieńce dożynkowe

Biskup Piotr Sawczuk 9 września przewodniczył uroczystej Mszy św. w Łubinie Kościelnym z okazji Diecezjalnych Dożynek.

Więcej ...

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

2025-04-03 14:13

Karol Porwich

Dwie siostry zakonne zginęły w miniony poniedziałek w ataku uzbrojonych gangów na miasto Mirebalais. Zginęła również dziewczynka, którą opiekowały się siostry. Siostry Evanette Onezaire i Jeanne Voltaire należały do Zgromadzenia Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus. Zginęły podczas ataku koalicji gangów przestępczych Viv Ansanm na miasto Mirebalais, które leży około pięćdziesięciu kilometrów na północny wschód od stolicy Port-au-Prince.

Więcej ...

Rekolekcje wielkopostne z kardynałem

2025-04-04 22:52
 Kard. Anders Arborelius w parafii Opieki św. Józefa

Marzena Cyfert

Kard. Anders Arborelius w parafii Opieki św. Józefa

W karmelitańskiej parafii Opieki św. Józefa we Wrocławiu-Ołbinie rekolekcje wielkopostne dla karmelitańskich duszpasterstw młodych i parafian głosi o. kard. Anders Arborelius, karmelita bosy ze Szwecji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystości pogrzebowe zmarłego śp. ks. Jacka Drozdka

Niedziela Częstochowska

Uroczystości pogrzebowe zmarłego śp. ks. Jacka Drozdka

Czy należy modlić się do Maryi?

Wiara

Czy należy modlić się do Maryi?

Skandal. Miał podpalić flagi na Westerplatte. Policja...

Wiadomości

Skandal. Miał podpalić flagi na Westerplatte. Policja...

Patron internetu

Święci i błogosławieni

Patron internetu

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?