Te słowa idealnie pasują do pracy myśliwych, którzy poprzez cały proces gospodarowania zwierzyną łowną jednocześnie zachowują zasady ekologii oraz gospodarki leśnej i rolnej.
W tym roku mija 100 lat od powołania pierwszej instytucji skupiającej myśliwych w całej Polsce. W 1923 r. w Warszawie powołany został Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich, przekształcony następnie w Polski Związek Stowarzyszeń Łowieckich, a w 1936 r. przemianowany na Polski Związek Łowiecki. Związek ten w całej Polsce ma koła terenowe, w których myśliwi na dzierżawionym przez siebie obwodzie łowieckim prowadzą gospodarkę łowiecką. Po II wojnie światowej, kiedy granice naszej ojczyzny zostały przesunięte, zaczęły powstawać koła łowieckie nad Odrą i Bałtykiem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W 1963 r. na ziemi wolińskiej powstało Koło Łowieckie „Tumak” z siedzibą w Świnoujściu. Przez lata kolejne pokolenia myśliwych dbały o wolińską przyrodę. Z biegiem czasu koło wybudowało Dworek Myśliwski w Dargobądzu i właśnie przy tym dworku, z okazji 60-lecia istnienia koła, 19 sierpnia 2023 r. odbyły się uroczystości jubileuszowe. Na jubileusz przybyły władze samorządowe z Ewą Grzybowską, burmistrzem Wolina, delegacje leśników i myśliwych z Andrzejem Szelążkiem, dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, dyrektorzy i prezesi firm i instytucji oraz myśliwi wraz z rodzinami. W czasie uroczystości prezes koła – Marcin Krzak omówił ideę jubileuszu, następnie myśliwy Mirosław Bursa przedstawił rys historyczny koła. Zaproszeni goście wygłosili przemówienia okolicznościowe. Głos zabrał również ks. kan. Jacek Fabiszak, duszpasterz myśliwych archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Nawiązując do pokoleń myśliwych tworzących koło oraz gratulując tak wielkiego jubileuszu, zaprosił wszystkich do wspólnej modlitwy zakończonej poświęceniem obelisku upamiętniającego pokolenia tworzące Koło Łowieckie „Tumak”. Po oficjalnych obchodach jubileuszu przy Dworku Myśliwskim rozpoczął się piknik rodzinny.
Przy tym wielkim jubileuszu warto przypomnieć słowa św. Jana Pawła II skierowane do myśliwych i leśników podczas V pielgrzymki do Polski w czasie spotkania z rodakami w Krośnie w 1997 r., m.in. z prezesem Polskiego Związku Łowieckiego: „Dbajcie o naszą ojczystą przyrodę. Szczęść Wam Boże!”.