Reklama

Niedziela 7/2024

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Plan na pokój

Ks. Jarosław Grabowski

Kościół myśli z rozmachem, szeroko, dlatego z zabiegania o pokój i jedność czyni swoją misję.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Rubrykę redagują: o. Michał Bortnik, Mirosława Szymusik BP @JasnaGóraNews

treści wiary
12-16

Duch Święty – Przyjaciel w potrzebie

Ks. Janusz Lekan

No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...

Czytamy Franciszka

Papież Franciszek

>Podczas gdy bardziej potrzebujemy misyjnego dynamizmu, (...) wielu świeckich boi się, że ktoś zaprosi ich do podjęcia zadania apostolskiego, i stara się uwolnić od jakiegokolwiek zaangażowania, które mogłoby pozbawić ich wolnego czasu. (...) Związane jest to często z faktem, że osoby odczuwają naglącą potrzebę zachowania swojej przestrzeni autonomii, tak jakby zadanie ewangelizacji było niebezpieczną trucizną, a nie radosną odpowiedzią na miłość Bożą (...).

„Nie kradnij” w biznesie

Michał Wojciechowski

Wbrew popularnemu przekonaniu, gospodarka nie jest zjawiskiem moralnie obojętnym ani tym bardziej czymś podejrzanym. Przeciwnie – skoro wytwarzanie dóbr służy zaspokojeniu ludzkich potrzeb, gospodarowanie jest ze swej natury dobre.

Złota zasada

Ks. Janusz Królikowski

W Kościele oddającym cześć Maryi są rzeczy stare i te, które zawierają wciąż aktualne przesłanie.

liturgia tygodnia
17-20

Jezus był kuszony przez Szatana, aniołowie zaś Mu usługiwali

Słowa Ewangelii według św. Marka Mk 1, 12-15

Jakie drogi prowadzą do poznania Boga?

O. Oskar Michał Maciaczyk, franciszkanin

Należy podkreślić, że to Bóg sam daje się poznać człowiekowi. To On wychodzi z inicjatywą budowania relacji z człowiekiem.

Przymierze z Noem

Ks. Krzysztof Kowalik

Przymierze zawarte z Noem pojawia się jako pierwsze z przymierzy opisanych na kartach Biblii, co wcale nie oznacza, że jest to opis najstarszy.

Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Na progu Wielkiego Postu pierwsze czytanie mszalne, z Księgi Rodzaju, opowiada o zawarciu przymierza Boga z Noem zaraz po ustaniu potopu.

Dobry pasterz

Ireneusz Korpyś

„Mężny atleta Chrystusa” – tak biskupa męczennika ze Smyrny nazwał św. Ireneusz.

gorący temat
21

Projekty Obywatelskie odrzucone?

Artur Stelmasiak

„Tak dla rodziny, nie dla gender” i „Stop LGBT” – to dwa obywatelskie projekty, nad którymi debatował Sejm. Jak wynika z wypowiedzi i oficjalnego stanowiska partii rządzących, obydwa projekty mogą trafić do kosza już w pierwszym czytaniu.

życie kościoła
22-27

Nasz świat traci sumienie

Abp Józef Michalik

Zdumiewające jest, że ludzie, którzy nie wierzą w Boga, wkładają tyle sił w to, aby z Nim walczyć.

Każdy wart jest drugiej szansy

Kamil Krasowski

Nad wejściem do noclegowni wisi wielki krzyż. Nikogo się tu nie ocenia ani nie potępia; każdy może dostać szansę. To miejsce, gdzie bezdomni mogą się wreszcie poczuć bezpiecznie.

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

Szczęśliwa rodzina
28-31

Pijani małoletni

Anna Gębalska-Berekets

Jedna trzecia 12-latków zna już smak alkoholu, a ponad połowa 15-latków przynajmniej raz w życiu była pijana. Raporty dotyczące spożywania napojów wysokoprocentowych przez młodych ludzi są zatrważające. Jak zapobiegać alkoholizmowi wśród nieletnich? Kiedy wdrożyć skuteczną pomoc i jak rodzice powinni rozmawiać z dzieckiem o uzależnieniu?

Narkotyk lubi ekstrema

Karolina Mysłek

Nałóg jest jak pędzący pociąg. Człowiek siedzi w środku, a on gna. Z czasem coraz szybciej. Na szczęście zdarza się, że zwalnia, a nawet na chwilę się zatrzymuje. I wtedy ważne jest to, żeby ktoś życzliwy stał na stacji – mówi Anka, która zerwała z narkotykami.

Obserwator
32-33

Obserwator

punkt widzenia
34-35

Zbudujmy port w Świnoujściu

Artur Stelmasiak

Pomimo protestów niemieckich ekologów rząd Donalda Tuska deklaruje kontynuację budowy portu kontenerowego w Świnoujściu.

Redukcja gospodarki

Paweł Sarafin

Komisja Europejska ogłosiła kolejny przejściowy cel polityki klimatycznej do 2040 r. Państwa UE mają zredukować emisję CO2 o 90% względem 1990 r. Ten projekt może jednak oznaczać redukcję unijnej gospodarki.

moim zdaniem
36-37

Baraniak, ty się nie możesz ześwinić

Grzegorz Polak

Arcybiskup Stanisław Gądecki twierdzi, że „gdyby nie bohaterstwo abp. Baraniaka, nie byłoby kard. Wyszyńskiego ani papieża Jana Pawła II.

Różaniec

Witold Gadowski

Może zamiast cotygodniowej wizyty u firmowego coacha tym razem pójdę do małego kościółka, który zachował się jeszcze niedaleko siedziby korporacji?

komentarz
38

Czy ta miłość jeszcze istnieje?

Jonathan Luxmoore

Czy byłbyś gotowy walczyć za swój kraj? To pytanie zadawane było na przestrzeni wieków w wielu różnych okolicznościach. A pożądaną i oczekiwaną odpowiedzią zawsze było zdecydowane „tak!”.

listy
40

Zakątek Czytelnika

Rubrykę przygotowała Jadwiga Miśta

Chcą korespondować

warte uwagi
41

Podstępna choroba atakuje Polaków

Tadeusz M. Krasnawski

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to trzecia, po zawale serca i udarze mózgu, przyczyna zgonów na świecie. Tylko w Polsce zmaga się z nią ok. 2 mln osób, a skala zachorowań wciąż wzrasta.

niedziela z kulturą
43

Rzym nad Wisłą

W.D.

Nie zestarzały się

J.K.

Sztuka z Paryża

J.K.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

Niedziela z kulturą
53-61

Daj nam chleba

Magdalena Wanot-Miśtura

Wkroczywszy w Wielki Post, znowu zaczynamy odliczać. Ja czynię to również. Jakiś czas temu zajmowałam się już miarami i liczebnikami, z kilku powodów jednak warto jeszcze wrócić do tych zagadnień.

Filmem opowiadać o Bogu

Rozmawia: Angelika Kawecka

Jak w dzisiejszych czasach mówić ludziom, zwłaszcza młodym, o Bogu tak, by słuchali, pytamy reżysera filmowego hitu "Powołany" Jana Sobierajskiego.

Program telewizyjny

historia
56-57

Te straszne sufrażystki

Grzegorz Gadacz

Dopiero w XX wieku kobiety zaczęły energiczniej walczyć o swoje prawa. Robiły to z tym większym zaangażowaniem, im bardziej mężczyźni im tych praw odmawiali.

świat pod lupą
58-59

Od Talesa do Tesli

Ireneusz Korpyś

Każdego roku rośnie światowe zapotrzebowanie na energię elektryczną, co jeszcze dobitniej uświadamia, jak wielkie znaczenie ma dla ludzkości prąd. Skąd jednak wzięła się elektryczność?

świat wokół
60-61

Nie ma Greenpointu, nie ma Jackowa

Marek Bober

Te dzielnice nie zniknęły z krajobrazu Nowego Jorku i Chicago. One są, tylko inne – bez polskości.

dobre rady
62-63

Trzy typowe konflikty

Agnieszka Kaczmarek-Müller, psychoterapeuta

Złe chwile w związkach się zdarzają i są całkowicie normalne. Jak możemy się zachować w takich sytuacjach, aby unikać konfliktów i je rozwiązywać?

Jak źrenicy oka

Anna Wyszyńska

Wielu seniorów uważa, że pogorszenie widzenia jest związane z wiekiem i nie da się z tym problemem nic zrobić.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

dobre rady
64

Strzelnica w centrum miasta

Bożena Kwiecińska, prawnik

W środku osiedla mieszkaniowego jest otwarta strzelnica. Huk wystrzałów zakłóca spokój mieszkańców przez cały dzień. Ani władze spółdzielni, ani władze miasta nie reagują na skargi mieszkańców. Co można zrobić?

Bliżej Życia z Wiarą
66-79

Kartka z kalendarza

Red.

Życie bez rąk

Wysłuchała Bernadeta Grabowska

Doświadczył wielu rzeczy – opuszczenia, bólu, uzależnienia, smutku, depresji, braku miłości. W tragicznym wypadku stracił dwie ręce. Bóg wszystko posklejał w jeden dzień, gdy mężczyzna z głębi serca zawołał o pomoc.

Najlepszym agentem jest Pan Bóg

Wysłuchała Angelika Kawecka

Tak uważa Marcin Kwaśny – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Pan Bóg nie tylko „załatwia” mu role w produkcjach, które są zgodne z jego wartościami, ale także pozwala godzić życie zawodowe z najpiękniejszą rolą w życiu – męża i ojca.

15 nawyków poprawiających zdrowie

Katarzyna Galarowicz naturoterapeuta Natura-Med

Warto wyznaczyć sobie przynajmniej kilka nawyków, które chcemy pielęgnować lub których zamierzamy się pozbyć. Mogą one radykalnie zmienić nasze zdrowie i życie!

Melisa lekarska

Ojciec Henryk

Paracelsus nazwał ją eliksirem życia.

Wypadek. Co robić?

Karolina Krasowska

Wypadek drogowy jest zawsze stresogennym wydarzeniem. Jak się zachować, gdy jesteś jego świadkiem?

Dieta na dobry humor

Karolina Szostkiewicz-Jaros dietetyk kliniczny

Nastrój poprawić nam mogą: słońce, spacer, zimny prysznic, taniec oraz jedzenie produktów, które podnoszą poziom endorfin i wpływają na nasze samopoczucie.

Perła księżnej Daisy

A.C.

Gdy wędruje się korytarzami i pokojami, można dostrzec przepych, w jakim żyli ówcześni właściciele rezydencji. Można także poznać ich zainteresowania i zobaczyć ich samych, spoglądających z obrazów i zdjęć. Zapraszamy do zamku w Pszczynie.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, czym…

I.C.

...zajmują się „Tropiciele Jezusa”?

Społecznik w sutannie

Łukasz Piotrowski

Silna osobowość ks. Wawrzyńca Chybickiego sprawiła, że ten gorliwy obrońca mowy polskiej przed germanizacją nie tylko zainicjował budowę polskiej szkoły w Stęszewie, ale też wytrwale pracował na rzecz lokalnej społeczności.

Promyczek – mały i dobry

Maria Fortuna-Sudor

Książki i czasopisma katolickie dla dzieci, a także szereg różnych towarzyszących ciekawych propozycji wydawniczych stanowią cenną pomoc formacyjną, wychowawczą i edukacyjną – powiedział bp Andrzej Jeż.

Murem za lekcjami religii

Ewa Biedroń

Świeccy nauczyciele religii z diecezji tarnowskiej wyszli z inicjatywą petycji dotyczącej wliczania oceny z religii/etyki do średniej ocen oraz utrzymania dotychczasowego wymiaru godzin z tych przedmiotów.

Największe święto przyjaźni

Oprac. za: siedlce.zhp.pl

Zbliża się wielkie święto harcerzy i skautów.

Wezwanie do nowej ewangelizacji

Oprac. za: diec. koszalińsko-kołobrzeską

Ponad setka koordynatorów Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej przyjechała do koszalińskiego Centrum Edukacyjno-Formacyjnego na swój dzień skupienia.

Podejmiesz wyzwanie?

źródło: zdrapkawielkopostna.pl

Atrakcyjne, wykonalne zadania, różnorodne i wartościowe treści, radość odkrywania pól każdego dnia – to znaki rozpoznawcze, które sprawiają, że przeżywanie Wielkiego Postu staje się świetną przygodą.

Seniorem być!

Oprac. za: siedlce.caritas.pl

Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej uruchomiło w lutym warsztaty dla seniorów powyżej 60. roku życia. Wstęp wolny.

Niedziela podlaska

Szukanie i miłowanie Boga

Ks. Marcin Gołębiewski

W święto Ofiarowania Pańskiego ponad trzydziestu przedstawicieli żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych działających na terenie diecezji drohiczyńskiej przybyło do Drohiczyna, aby pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka świętować Dzień Życia Konsekrowanego.

Trzy dekady działalności artystycznej

Ks. Marcin Gołębiewski

Biskup Piotr Sawczuk 3 lutego 2024 r. w Bielsku Podlaskim wziął udział w uroczystościach związanych z jubileuszem trzydziestolecia istnienia Chóru Polskiej Pieśni Narodowej.

Przywrócić jedność z Bogiem

Czas Wielkiego Postu kojarzy się w głównej mierze z pokutą, wyrzeczeniem, rozważaniem Męki Pańskiej. Ważny jest również wymiar ekspiacyjny. O jego znaczeniu z diecezjalnym egzorcystą ks. kan. Jarosławem Błażejakiem rozmawia ks. Marcin Gołębiewski

Niedziela rzeszowska

Wielkopostna modlitwa

Ks. Tomasz Nowak

Co roku w Środę Popielcową słuchamy Ewangelii, w której Pan Jezus mówi o poście, jałmużnie i modlitwie. To najlepszy program na przeżywanie Wielkiego Postu, który w tym roku rozpoczynamy 14 lutego.

Perkusja, klawisze, bas….

Ks. Tomasz Gałuszka

W kościele św. Jadwigi w Rzeszowie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. W ramach spotkania z ks. Dominikiem Chmielewskim zadebiutował zespół muzyczny składający się z samych księży.

Chcesz być szczęśliwy, to idź za Bogiem!

Ks. Bohdan Dutko, saletyn

Jako młoda dziewczyna zarzekałam się, że nigdy nie będę kurą domową, że muszę mieć jakiś super zawód, być kimś, mieć pieniądze... Dzisiaj mogę powiedzieć, że dom to jest miejsce, w którym kobieta może się zrealizować, może być szczęśliwą – mówiła Monika Rejch.

Niedziela warszawska

Rodzina fundamentem

Z ks. dr. Sławomirem Abramowskim rozmawiał Łukasz Krzysztofka

O tym, dlaczego w Warszawie powinien powstać kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II, aktualności papieskiego nauczania o rodzinie i inspiracjach z pracy w Ziemi Świętej, z ks. dr. Sławomirem Abramowskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.

W „Salonie Świętych” na Solcu

Monika M. Zając

Jedni kierują się na bulwary albo do parku Rydza-Śmigłego. Inni wolą pozostać na scenie gastronomicznej, spędzając czas w eleganckiej kawiarni czy nowoczesnej restauracji nad Wisłą. A jeszcze inni ruszają do niezwykłego salonu… „Salonu Świętych” przy ul. Solec 61.

Jak aniołowie wspomagają duszę?

AT

Ks. prof. Tomasz Stępień wygłosi konferencje podczas dnia skupienia zatytułowanego „Rola aniołów w życiu duchowym”. Wydarzenie odbędzie się w ramach Konstancińskiej Szkoły Modlitwy.

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II

Jan Paweł II

10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Była aktorką porno - teraz robi różańce!

Kościół

Była aktorką porno - teraz robi różańce!