Reklama

Nasz Biskup z Kazachstanu

Niedziela gnieźnieńska 10/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

15 lutego 2001 r. Papież Jan Paweł II mianował biskupem, pochodzącego z naszej archidiecezji, ks. Tomasza Petę, który pełni funkcję administratora jednej z trzech administratur apostolskich w Kazachstanie - Astanie.

Papież nadał nowemu biskupowi stolicę tytularną Benda. Biskup nominat urodził się 20 sierpnia 1951 r. w Inowrocławiu. Tam też uczył się w Szkole Podstawowej nr 4, a później w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza. W 1969 r. podjął studia w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. W latach 1970-1972 przerwał naukę ze względu na powołanie do zasadniczej służby wojskowej w Bartoszycach. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze gnieźnieńskiej, 5 czerwca 1976 r., z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Pracował w różnych parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej, m. in.: w parafii pw. Świętego Ducha w Inowrocławiu, w Witkowie, w Strzelnie oraz w parafii pw. Chrystusa Króla w Bydgoszczy, w której prowadził duszpasterstwo akademickie. Ks. Tomasz jednocześnie studiował w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Przez wiele lat był przewodnikiem grupy brązowej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. W 1990 r. bp Bogdan Wojtuś, na spotkaniu przewodników grup jasnogórskiej pielgrzymki, wspomniał o potrzebie kapłanów na Wschodzie. Ks. Tomasz Peta zainteresował się tym apelem i już w sierpniu tego roku udał się do parafii pw. Matki Bożej Królowej Pokoju we wsi Oziornoje w Kazachstanie. Został w niej proboszczem. Oziornoje jest małą wioską, w której większość mieszkańkańców to Polacy, przesiedleńcy z Ukrainy z 1936 r. oraz ich dzieci i wnuki. Obecnie liczba rodaków w Kazachstanie spada, głównie ze względu na emigrację do Polski, Rosji i Niemiec. Decydują się na nią głównie małżeństwa mieszane. "Całe społeczeństwo Kazachstanu żyje biedniej niż Polacy" - mówi ks. Peta w jednym z wywiadów. Jego praca w Kazachstanie nie jest łatwa. Jest to kraj dziewięciokrotnie większy od Polski, a katolicy stanowią ok. 2% całej społeczności. Oziornoje, gdzie ks. Tomasz pracował ponad dziewięć lat, jest dalej wielką miłością nowego Księdza Biskupa. Już od pierwszych dni pobytu tam rozpoczął intensywną pracę duszpasterską i zajął się kończeniem budowy kościoła, który był stawiany przez miejscową ludność bez jakichkolwiek planów architektonicznych. Będąc proboszczem w Oziornoje obudził w swoich parafianach kult Najświętszej Maryi Panny. Do parafii sprowadzono figurę Matki Bożej Królowej Pokoju. Miesz kańcy Oziornego i pobliskich wiosek towarzyszyli ks. Tomaszowi w pracy duszpasterskiej. Dla nich obecność kapłana jest Bożą łaską. Ludzie w Kazachstanie czekali długie lata na możliwość wyspowiadania się, przyjęcia Komunii św. Przemierzali dziesiątki kilometrów, żeby uczestniczyć w Eucharystii. Nic więc dziwnego, że dziś kapłan jest dla nich świętością. 6 sierpnia 1999 r. Papież Jan Paweł II zreorganizował struktury Kościoła katolickiego w Kazachstanie. Obecnie tamtejszy Kościół składa się z jednej diecezji karagandzkiej, którą kieruje bp Jan Paweł Lenga i trzech administratur apostolskich z siedzibami w Ałma Acie, Astanie i Atyrau. Na ich czele stoją: bp Henry Hawaniec (Ałma Ata), biskup nominat Tomasz Peta ( Astana) oraz ks. Janusz Kaleta (Atyrau).

Na początku lutego br. wszyscy oni złożyli swą pierwszą wizytę ad limina Apostolorum w Rzymie. Zwyczajem jest, że każdy ordynariusz ma obowiązek co pięć lat zdać relację Papieżowi z życia swojej diecezji lub administratury. Bp Tomasz Peta zapytany o trudności w pracy duszpasterskiej w Kazachstanie, odpowiada: "Doświadczamy ciekawej pracy. Nie można mówić o jakiś wielkich trudnościach, lecz misja w tym wielkim kraju, to spore wyzwanie".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Raków Częstochowa: wiemy, kto zastąpi Dawida Szwargę na stanowisku trenera

2024-05-21 09:29
Dawid Szwarga

PAP/Łukasz Gągulski

Dawid Szwarga

Marek Papszun po rocznej przerwie ponownie będzie trenerem piłkarzy Rakowa Częstochowa - poinformował klub. Od nowego sezonu zastąpi Dawida Szwargę, który przejął po nim drużynę mistrza Polski przed rokiem.

Więcej ...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo osób, a nie związków homoseksualnych

2024-05-20 15:05

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Nie zezwalałem na błogosławienie związków homoseksualnych - wyjaśnił papież Franciszek w nadanej wczoraj pełnej wersji kwietniowego wywiadu dla telewizji amerykańskiej CBS. Dodał, że błogosławienie takich związków jest „sprzeczne z prawem naturalnym i prawem Kościoła”. Zezwolił natomiast na błogosławienie poszczególnych osób homoseksualnych, bo „błogosławieństwo jest dla wszystkich”, choć - jak przyznał -„niektórzy są tym zgorszeni”.

Więcej ...

Patronka Dnia: Święta Rita, drogocenna perła Umbrii

2024-05-22 07:39
Św. Rita

fot. s. Amata J. Nowaszewska CSFN

Św. Rita

Posiadała umiejętność przebaczania w stopniu heroicznym - pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 22 maja przypada wspomnienie św. Rity z Cascii, zakonnicy (ok. 1380-1457).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można...

Kościół

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...