Reklama

Niedziela plus

Poznań

Żywe świadectwo

Niedziela Plus 38/2023, str. VII

Via Crucis: Misterium Krzyża odbędzie się 16 września

Małgorzata Opala

Via Crucis: Misterium Krzyża odbędzie się 16 września

Już wkrótce Rosarium przy poznańskiej Cytadeli stanie się pałacem Piłata. A to wszystko dzięki niezwykłemu widowisku, które, skoncentrowane wokół tajemnicy Krzyża, połączy wymiar artystyczny z religijnym przesłaniem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok 2023 jest szczególnym czasem dla poznańskiego Misterium Męki Pańskiej, ponieważ przypada w nim 25-lecie dzieła śp. Artura Piotrowskiego. Z okazji rocznicy, z potrzeby serca, zrodził się pomysł, aby zrealizować cykl czterech projektów, które będą związane z działalnością misteryjną i krzewieniem wiary wśród różnych grup społecznych. W celu umożliwienia doświadczenia bardziej osobistych i autentycznych przeżyć duchowych odbędą się: Misterium Pasyjne, Misterium Codzienności, Misterium Krzyża oraz Misterium Bożego Narodzenia.

Niepowtarzalne

By misterium było szczególnym, niepowtarzalnym przeżyciem, już na samym początku nadano mu wyjątkową formę artystyczną z użyciem światła i dźwięku, tak by odbiorca mógł chłonąć dzieło wszystkimi zmysłami. Poznańska Cytadela stała się sercem tego wydarzenia ze względu na jej wyjątkowy charakter. Dźwięk i światło oraz otaczająca przestrzeń: świeże powietrze, chmury, niekiedy deszcz, wiatr, zachód słońca, a później gwieździste niebo, ukazujące się w scenach męki Jezusa Chrystusa, dodają misterium wyjątkowości i pozwalają na podkreślenie uroczystego charakteru.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Via Crucis: Misterium Krzyża, inspirowane widowiskiem Misterium Męki Pańskiej, to uduchowione, żywe świadectwo, nastrajające do zadumy nad tajemnicą miłości Boga, która prowadzi na krzyż. Spektakl ten łączy w sobie elementy teatru, duchowości i religii. Charakteryzuje się dramatyzmem i emocjonalnością. Misterium Krzyża jest głęboko emocjonalnym wydarzeniem, które stara się oddać dramatyczną mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Sceny biczowania, krzyżowania i momentu śmierci wywołują w widzach silne doznania, mające na celu wzbudzenie empatii i refleksji. Przedstawienie męki i zmartwychwstania Jezusa ma na celu skłonić widzów do kontemplacji tajemnic wiary, cierpienia, miłości i zbawienia. Wprowadzenie w Pasję Chrystusa stara się przybliżyć widzom historię biblijną, by umożliwić im lepsze zrozumienie i odczucie znaczenia Pasji Jezusa.

Reklama

Przygotowanie i wystawienie misterium często wymaga zaangażowania społeczności, aktorów, muzyków, techników i organizatorów. To wydarzenie wzmacnia wspólnotę, integrując ludzi o odmiennych umiejętnościach i różnym stopniu zaangażowania. Współczesne wystawienie misteriów to podtrzymywanie tradycji; twórcy starają się zachować autentyczność i głębię przekazu. Nasze wydarzenie może pomóc w zrozumieniu podstawowych elementów wiary chrześcijańskiej i służyć jako forma edukacji religijnej, szczególnie dla tych, którzy nie są zaznajomieni z treściami biblijnymi. Misterium Krzyża ma potencjał do przeżycia przemiany przez widzów, skłania ich bowiem do refleksji nad własnym życiem, wartościami i wiarą. Prowadzi to do głębszego zaangażowania się w życie religijne. Wystawianie misterium wymaga twórczej pracy wielu osób – od reżysera i aktorów po scenografa i kostiumologa. To wyjątkowy sposób wyrażenia artystycznych zdolności w kontekście duchowego przesłania. W rezultacie Via Crucis: Misterium Krzyża jest wydarzeniem, które łączy w sobie wymiar artystyczny z głęboką duchowością i religijnym przesłaniem; ma na celu dotarcie do serc i umysłów widzów oraz sprowokowanie ich do refleksji nad najważniejszymi aspektami wiary i sensem życia.

Symboliczne

Widowisko Via Crucis: Misterium Krzyża pod artystycznym kierownictwem prof. Tomasza Dzięcioła, a także autorskich kompozycji instrumentalnych Beaty i Łukasza Sibrechtów odbędzie się w sobotę 16 września o godz. 19.30 w Rosarium poznańskiej Cytadeli, która w ten wieczór stanie się pałacem Piłata. Będzie to dzieło teatralne o wymiarze historycznym, kulturowym i ewangelizacyjnym. Ten wyjątkowy performance rozpocznie się przy pomniku Ziarno – Epitafium życia, co stanowi alegorię początku życia, ale także ofiary z samego siebie, dokładnie takiej ofiary, jaką złożył za nasze zbawienie Jezus Chrystus. Pomnik ten stanowi symbol śmierci i odrodzenia, ofiary i życia, a tego dnia nabierze jeszcze bardziej wyjątkowego charakteru. Czternaście stacji drogi krzyżowej Jezusa Chrystusa, przy dźwiękach utworów pasyjnych z repertuaru Poznańskiego Chóru Polihymnia, przejdziemy ścieżkami usłanego różami Rosarium. Widzowie będą mogli wziąć czynny udział w drodze krzyżowej Jezusa i towarzyszyć Mu w cierpieniu, ale też usiąść na ławeczkach na widowni, które stanowią nieodłączny element Rosarium, by oddać się zadumie i kontemplować tajemnicę śmierci i zmartwychwstania. Nowa formuła Misterium Krzyża przez artystyczne przedstawienie drogi krzyżowej Jezusa ma również na celu zachęcić młodych ludzi do refleksji nad własnymi wyzwaniami i drogą wiary.

Materiał Fundacji „Pro Posnania”

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-09-12 14:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Poznań: bp Jan Glapiak przyjął sakrę biskupią

archidiecezja poznańska

W IV Niedzielę Adwentu, 19 grudnia w katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu odbyły się święcenia biskupie ks. Jana Glapiaka. Głównym konsekratorem był bp Zdzisław Fortuniak, delegowany przez abp. Stanisława Gądeckiego, który z powodu choroby nie mógł uczestniczyć w uroczystości.

Więcej ...

Złoty Krzyż Zasługi dla włoskiej dziennikarki i kierownika sekcji polskiej Vatican News

2024-05-03 13:58

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Ze wzruszeniem przyjąłem wraz z Manuelą Tulli, dziennikarką ANSA, odznaczenie Pana Prezydenta RP za upowszechnianie wiedzy o Polakach ratujących Żydów na arenie międzynarodowej – tak decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o przyznaniu odznaczenia skomentował ks. Paweł Rytel-Andrianik kierujący polską sekcją mediów watykańskich. Uroczystość odbyła się w czwartek 2 maja wieczorem w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania