Reklama

Niedziela 38/2023

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Co robić, by im pomóc?

Ks. Jarosław Grabowski

By przekazywać dzieciom wiarę, nie wystarczy tylko ją mieć, ale trzeba ją też codziennie praktykować i przekuwać w konkretne działania.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Rubrykę redagują: o. Michał Bortnik, Maria Bareła @JasnaGóraNews

gorący temat
6-9

Wierni do końca

Ks. Maciej Flader

W Markowej 10 września ogłoszono rodzinę Ulmów błogosławionymi Kościoła katolickiego. – Nowi błogosławieni uczą nas przede wszystkim przyjmowania słowa Bożego i codziennego dążenia do pełnienia woli Bożej – powiedział w homilii kard. Marcello Semeraro – prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Zawołać po imieniu

Katarzyna Woynarowska

Co sprawiło, że tysiące ludzi wybrało w tę słoneczną niedzielę Markową zamiast weekendowego relaksu? Gdy słyszę: „Bo to się Ulmom od nas należy”, czuję, że dostałam właśnie odpowiedź. Oto kilka mniej oficjalnych obrazów z uroczystości beatyfikacyjnych rodziny Ulmów.

Troska o pamięć

Łukasz Krzysztofka

Trzeba opowiadać o rodzinie Ulmów Polsce i światu tak, by wiedza ta była powodem dumy Polaków.

treści wiary
10-11

Miłość w Biblii

Michał Wojciechowski

Jezus zaaprobował dwa przykazania miłości ze Starego Testamentu, ale też podał swoje: abyśmy na Jego wzór kochali bliźnich nawet bardziej niż samych siebie.

wokół nas
18

Nowe drogi do pokoju

Massimiliano Signifredi

„Odwaga pokoju oznacza wiarę w to, że istnieje alternatywa. Że musimy więcej inwestować w dialog i dyplomację, w spotkania na rzecz pokojowych rozwiązań” – powiedział prof. Andrea Riccardi na otwarcie międzynarodowego spotkania pokojowego, które odbyło się w Berlinie w dniach 10-12 września.

liturgia tygodnia
19-22

Przypowieść o nielitościwym dłużniku

Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 18, 21-35).

Czym jest zadośćuczynienie Bogu i bliźniemu?

Ks. Mariusz Frukacz

Kiedy zdarzy nam się uczynić coś złego naszemu bliźniemu i zranić naszym postępowaniem miłość Bożą, to nosimy w sercu związany z tym niepokój. Dlatego tak ważne jest zadośćuczynienie Bogu i bliźniemu – jest ono warunkiem dobrej spowiedzi.

Oddać dług

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Biblia przestrzega przed popadaniem w długi. Dłużnik w pewnym sensie staje się niewolnikiem wierzyciela – tak mówi o tym Pismo Święte: „Ubogim kieruje bogaty, sługą wierzyciela jest dłużnik” (por. Prz 22, 7).

Przestań nienawidzić

O. Waldemar Pastusiak, paulin

Pewnie w każdym z nas kiedyś pojawiło się pragnienie, by żyć w idealnym świecie, w którym wszyscy żyjemy w zgodzie, we wzajemnym szacunku, napełnieni radością. Może nawet kiedyś pojawiła się w nas pokusa, by taki upragniony porządek wprowadzać w życie i samemu także starać się żyć ze wszystkimi w zgodzie i przyjaźni.

Dar Boga

Ireneusz Korpyś

Był grzesznikiem, a mimo to Jezus przyjął go do grupy najbliższych uczniów.

inicjatywa
23

Nasi czytelnicy o św. Janie Pawle II

Andrzej Puchrowicz, Karol Płachnio

Mam 93 lata. Nie byłem na żadnej pielgrzymce papieża. W telewizji widziałem, jak w drzwiach samolotu witał rodaków, jak polską ziemię na klęczkach całował, jak modlił się w ciszy w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej... Resztę opowiedzą wiersze z mojego zbiorku Zmienić ziemi oblicze. (Jeden z wierszy z tomiku przesłanego redakcji publikujemy poniżej – przyp. red.).

Jan Paweł II do rodaków

Św. Jan Paweł II

Cały naród polski musi żyć we wzajemnym zaufaniu, a to zaufanie opiera się na prawdzie. (...) Jest to sprawa zupełnie podstawowa. Nie zawaham się powiedzieć, że od tego właśnie – od zaufania zbudowanego na prawdzie – zależy przyszłość Ojczyzny.

PATRONEM CYKLU WIELCY POLSKIEGO KOŚCIOŁA JEST LINK4
24-25

Patriotka w habicie

Ireneusz Korpyś

„Od dzieciństwa nad wszystko kochałam kraj” – zapisała w pamiętniku przyszła nauczycielka wiary i patriotyzmu.

życie kościoła
26-29

Jacy są pielgrzymi?

Rozmawia: Maciej Orman

O specyfice tegorocznego pielgrzymowania specjalnie dla Niedzieli mówi o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry.

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

Okazja do zadania Franciszkowi tego pytania nadarzyła się podczas konferencji prasowej w samolocie, którym wracał z Mongolii. Chodziło o wypowiedź Ojca Świętego podczas spotkania on-line z rosyjską młodzieżą katolicką zgromadzoną w Petersburgu, a szczególnie o słowa „wielka Rosja” oraz o wspomnienie rosyjskich carów Piotra I i Katarzyny II.

polecamy
30

Warsztaty w opactwie

Fundacja Chronić Dobro

Fundacja Chronić Dobro zaprasza do benedyktyńskiego opactwa w Tyńcu na wyjątkowe warsztaty.

nasze sprawy
32-33

Zmiany są nieuniknione

Monika Przybysz

Przy okazji obchodzonego 17 września Dnia Środków Społecznego Przekazu warto przyjrzeć się mediom katolickim. Czy podołają dynamice zmian?

moim zdaniem
34-35

Patroni dzieci nienarodzonych

Mikołaj Pawlak

Powinniśmy rozważyć uznanie błogosławionych Wiktorii Ulmy, matki, i jej rodzącego się dziecka za patronów dzieci nienarodzonych.

Geniusz zafascynowany papieżem

Grzegorz Polak

Dzień, w którym Henryk Mikołaj Górecki dyrygował przed Janem Pawłem II wykonaniem swojego utworu „Beatus vir”, uznał za najszczęśliwszy w życiu.

warte uwagi
36

Zdążyć przed głodem

Caritas Polska

Program Paczka dla Wenezueli Caritas Polska wsparł już ponad 31 tys. Wenezuelczyków oraz najuboższych Kolumbijczyków. Sytuacja ludzi uciekających przed głodem jest jednak nadal krytyczna. Bez naszej pomocy wielu z nich nie przetrwa.

Obserwator
38-39

Obserwator

punkt widzenia
40-41

Nowa wizja Europy

Tadeusz M. Krasnawski

Biznes, polityka, wojna na Ukrainie i sztuczna inteligencja – oto główne tematy tegorocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Ultimatum dla Białorusi

Artur Stelmasiak

Jeżeli dojdzie do krytycznego incydentu na granicy, zostaną zastosowane natychmiastowe retorsje. Zamknięte będą wszystkie osobowe i towarowe przejścia graniczne z Białorusią w Polsce, na Litwie i w Estonii.

historia
42-43

Zapomniana rocznica

Bogdan Kędziora

Wśród dat kojarzonych z niepodległością, odzyskaną po 45 latach zależności od ZSRR, dominują te związane z 1989 r. Dziś, po trzech dekadach, możemy stwierdzić, że gdy ten rok się kończył, Polska wcale nie była krajem w pełni suwerennym, a widomym tego znakiem była obecność wojsk sowieckich w granicach naszego państwa.

sprawy rodzinne
44-45

Wyjdź z domu

Bernadeta Grabowska

Co zrobić, żeby spotkać tę właściwą/tego właściwego? Na co zwrócić uwagę przed wypowiedzeniem sakramentalnego „biorę cię za żonę/męża”? Radzą Ramona i Janek Figatowie.

dobre rady
46-48

Tajemnicza choroba z Lyme

Justyna Jarosińska

Jeśli cierpisz na szereg dziwnych dolegliwości, których przyczyny żaden lekarz nie potrafi znaleźć, lub mimo postawionej diagnozy leczenie nie przynosi rezultatów, być może chorujesz na boreliozę.

Nie toleruj przemocy

Bożena Kwiecińska, prawnik

Jak założyć rodzinie niebieską kartę?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
49

200 tys. zł dla młodego rolnika

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

W ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 do 29 września 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski od młodych rolników o przyznanie premii w wysokości 200 tys. zł.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

niedziela z kulturą
51

Śmiechu warte

J.K.

Tylko Haendel

W.D.

Za kulisami

J.K.

polecamy
52

Logika miłości

Ireneusz Korpyś

Tak mocnego przekazu o „wyzwalaniu” przez Armię Czerwoną i o męczeństwie sióstr katarzynek polski rynek wydawniczy jeszcze nie widział.

moim zdaniem
64

Nieświęty „święty spokój”

Witold Gadowski

Nie ma nic gorszego niż „święty spokój”. Zwłaszcza w czasach – a przecież zawsze są takie czasy – które wymagają jasnego świadectwa.

dodatek
68-82

Nasz wkład w synod

Rozmawia ks. Henryk Zieliński

Z nadzieją na duchowe przebudzenie. Konsultacje synodalne dały nam szersze byspojrzenie na wiele spraw z życia Kościoła. Mieliśmy okazję wsłuchać się w wiele różnych głosów i jest to niewątpliwa wartość dotychczasowych etapów procesu synodalnego. Poznaliśmy wyzwania, z jakimi mierzy się Kościół na różnych kontynentach i uświadomiliśmy sobie, jak bardzo są one zróżnicowane. Dla jednego kontynentu głównym wyzwaniem jest bieda, dla innego – gościnność, dla jeszcze innego – sprawy małżeństwa i życia rodzinnego. Chyba najtrudniejsza sytuacja jest w Europie. Z tego, co zaprezentowano na podsumowaniu europejskiego synodu kontynentalnego w Pradze, wynika, że na naszym kontynencie panują największe napięcia i różnice w spojrzeniu na sposób realizacji misji Kościoła.

Synodalność a demokracja

Ks. Andrzej Dobrzyński

Czy proces synodalny, który obecnie jest w toku, oznacza wewnętrzną demokratyzację Kościoła? Nie brakuje obaw w tym względzie wyrażanych przez różne środowiska.

Misja świeckich

Katarzyna i Michał Gieryczowie, ks. Piotr Mazurkiewicz

Słowa „świecki” często używamy na oznaczenie czegoś, co jest pozbawione religijnego charakteru lub wręcz wrogie religii. W Kościele słowo to ma odmienny sens.

O kapłaństwie, celibacie i diakonacie kobiet

Dariusz Kowalczyk SJ

Na trzy stopnie sakramentu święceń trzeba patrzeć w perspektywie Ewangelii, Tradycji i rzeczywistych potrzeb Kościoła, a nie modnych haseł współczesnych ideologii.

Kościół wobec gender i LGBT

Jarosław Kupczak OP

Największym wyzwaniem dla nauczania Kościoła w dziedzinie prawdy o człowieku jest dzisiaj tzw. teoria gender propagowana przez „ruch LGBT”.

Sens synodalności

Kard. Gerhard Müller

W październiku 2023 r. Synod Biskupów będzie obradował przez cztery tygodnie, a zakończy się w październiku 2024 r. Jego tematem będzie synodalność. Termin ten jest pojęciem pochodnym od terminu „synod". Jak wiadomo, refleksja nad zasadami nadprzyrodzonej wiary jest znacznie trudniejsza niż mówienie o rzeczach konkretnych. Zwiększa to ryzyko, że po nieuporządkowanej dyskusji wyłoni się niewyraźny rezultat. Ten synod nie może być czasem dla ideologów i ich programu władzy politycznej.

Polacy na synodzie

Na wspólnej drodze

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, jaką...

I.C.

...tajemnicę skrywa kościół św. Stanisława Kostki w Doruchowie?

Miasto pod żaglami

Adam Szewczyk

Choć tegoroczna aura zaskakuje, na brak słońca nie mogli narzekać goście szczecińskich Żagli – wielkiego święta żeglarskiego organizowanego od 2021 r. jako rekompensata odwołanego finału regat The Tall Ships Races.

To jest super!

Maria Fortuna-Sudor

W duszpasterstwie dzieci i młodzieży wiara, Pan Bóg są celem, do którego zmierzamy, a nie punktem wyjścia – przekonuje ks. Krzysztof Jankowski.

Chcemy dawać przykład

Mateusz Góra

Nie wstydzą się tego, że są małżeństwem, które przez życie prowadzi Chrystus.

Żywe świadectwo

Materiał Fundacji „Pro Posnania”

Już wkrótce Rosarium przy poznańskiej Cytadeli stanie się pałacem Piłata. A to wszystko dzięki niezwykłemu widowisku, które, skoncentrowane wokół tajemnicy Krzyża, połączy wymiar artystyczny z religijnym przesłaniem.

Jak odnowić parafie

Oprac. za: parafiajutra.pl

Chcemy zaprosić przedstawicieli episkopatów, proboszczów i wiernych świeckich, aby stworzyć płaszczyznę wspólnej refleksji nad tym, w którym kierunku ma iść polska parafia – powiedział podczas konferencji prasowej ks. dr hab. Tomasz Wielebski.

Niedziela przemyska

Światło Kościoła przemyskiego

Ks. Maciej Flader

Świętość w codzienności, ta cicha i pokorna, daje nadzieję naszemu światu, że dobro ostatecznie zwycięży. Niech dzisiejsza uroczystość, przeżywana w atmosferze wiary, rozpali miłość do Boga i ludzi – mówił abp Adam Szal.

Dworzec błogosławionych

Monika Konopka Biuro Prasowe UMWP

Dworzec kolejowy w Łańcucie otrzymał imię Rodziny Ulmów. Z tej okazji odsłonięto pamiątkową tablicę, a na jednej ze ścian budynku powstał specjalny mural przedstawiający Wiktorię, Józefa oraz ich dzieci.

Świat należy do młodych

Łukasz Sztolf

Bardzo się cieszę, że obchody uroczystości beatyfikacyjnej rozpoczynają właśnie młodzi – mówił w czasie celebracji ks. prał. Roman Chowaniec, proboszcz parafii św. Doroty w Markowej.

Niedziela rzeszowska

Czterdzieści lat parafii

Ks. Tomasz Bać

Parafia Miłosierdzia Bożego w Rzeszowie-Białej powstała w 1983 r. dzięki zaangażowaniu i determinacji mieszkańców, którzy rok wcześniej przebudowali na tymczasową kaplicę stary drewniany dom, podarowany przez jedną z parafianek.

W stulecie konsekracji

Magdalena Markowska

Równo przed wiekiem kościół św. Józefa w Wysokiej Strzyżowskiej został oddany na własność Panu Bogu. Konsekracji świątyni dokonał 16 września 1923 r. bp Karol Józef Fischer – były proboszcz w Dobrzechowie, do której to parafii Wysoka prawie w całości należała przez stulecia.

Solidarnościowe rocznice

Ks. Jakub Oczkowicz

W kościele farnym w Rzeszowie 31 sierpnia br. została odprawiona Msza św. w intencji NSZZ „Solidarność” i Ojczyzny, a także za zmarłych działaczy opozycji antykomunistycznej.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Ze św. Teresą do źródeł Miłosierdzia Bożego

Ks. Robert Gołębiowski

Do jednej z najbardziej cenionych pielgrzymek w archidiecezji należy doroczne piesze wędrowanie z sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Myśliborzu.

Te Deum laudamus

Ks. kan. Janusz Posadzy Ks. Marcin Miczkuła

Św. Jan Paweł II podczas jednej z wizyt w katedrze na Wawelu powiedział: „To miejsce, na którym się spotykamy, przemawiało do całych pokoleń”. To samo można powiedzieć o stargardzkiej kolegiacie, szczególnie w kontekście zakończenia, trwającego ponad 3 lata, remontu stulecia.

17 września

Przemysław Fenrych Historyk, ekspert i trener Centrum Szkoleniowego Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Szczecinie

W trudnym czasie ważne zadanie: trzeźwo myśleć i głęboko się modlić.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Przynieśli piękno życia

Kamil Krasowski

Bp Tadeusz Lityński wręczył odznaczenia „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”. W tym roku wyróżnienie otrzymało 21 osób.

Misjonarz – człowiek inkulturacji

Ks. Rafał Witkowski

– Skończyłem 67 lat, ale pragnę z pomocą Bożą jeszcze popracować i realizować moje powołanie misjonarskie w krajach latynoskich Ameryki Środkowej – mówi o. Józef Zapolski, werbista pochodzący z parafii św. Wojciecha w Gorzowie Wielkopolskim.

Znajdź coś dla siebie!

Katarzyna Krawcewicz

Nowy rok szkolny już się rozpoczął, a niedługo na uczelnie powrócą studenci. Dla tych, którzy chcą czegoś więcej, diecezja ma mnóstwo ciekawych pomysłów i propozycji. Przedstawiamy niektóre z nich.

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie