Reklama

Niedziela Małopolska

Offline też może być fajnie!

Niedziela małopolska 38/2023, str. VI

Ze świetlicy korzysta ok. 20 uczniów

Archiwum Oratorium Aniołów Stróżów

Ze świetlicy korzysta ok. 20 uczniów

Dzieci spędzają wolne chwile z telefonem w ręku. Gdy są w oratorium, nie mają czasu po niego sięgnąć – stwierdza ks. Łukasz Torbicki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Często dzieci poza lekcjami nie mają zbyt wiele czasu na odpoczynek i zabawę, a nauka kojarzy się jedynie z przykrym obowiązkiem. Odciąga je też współcześnie największy wróg rodzica – smartfon. Jak więc pokazać dziecku, że nauka może być fajna, a odpoczynek nie wiąże się jednoznacznie z serfowaniem w sieci? Salezjanie z Inspektorii Krakowskiej wiedzą, że dobre oceny wynikają z modlitwy i zabawy, i taką zasadą się kierują, prowadząc Oratorium Aniołów Stróżów przy Publicznym Salezjańskim Liceum Ogólnokształcącym na Osiedlu Piastów w Krakowie.

Ciekawy plan

Oratorium jest czynne od poniedziałku do czwartku w godz. od 15.30 do 18.30. W tym czasie wychowawcy zapewniają podopiecznym wiele ciekawych zajęć. – Plan każdego dnia jest taki sam. Zaczynamy od gier planszowych i wspólnych rozmów – opowiada ks. Łukasz Torbicki, salezjanin, kierownik oratorium. I kontynuuje: – Około godz. 16.30 idziemy do kaplicy szkolnej, gdzie uczestniczymy w modlitwie ze słówkiem salezjańskim – krótką nauką, myślą na dany dzień. Następnie jest rekreacja. Każdy spędza wtedy czas tak, jak chce, grając w ping ponga, piłkarzyki, gry planszowe. O godz. 17.30 mamy podwieczorek, a po nim zajęcia tematyczne – taneczne, ruchowe, plastyczne, muzyczne – wylicza ks. Łukasz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kierownik oratorium podkreśla, że ważnym punktem w świetlicy jest nauka. – Towarzyszymy dzieciom w ich obowiązkach szkolnych. Na ten czas rozchodzimy się do oratoryjnych salek. Rozpoczyna się wtedy „giełda przedmiotów” – dzieci mówią nam, z jakiego przedmiotu mają zadania, jaki materiał potrzebują powtórzyć. Często jest tak, że podopieczni, znając już wolontariuszy, wcześniej „rezerwują” konkretną osobę, prosząc o pomoc w lekcjach, bo np. już uczyły się z nią i wiedzą, że najlepiej potrafi wytłumaczyć dane zagadnienie – mówi ks. Torbicki.

Podopieczni mogą też wziąć udział w wycieczkach. – W minionym roku szkolnym udało nam się np. pojechać do Rzeszowa. Odwiedziliśmy tamtejsze oratorium, zwiedziliśmy starówkę. Byliśmy też w parku linowym, muzeum – wymienia salezjanin.

Dla każdego

Ze świetlicy korzysta obecnie ok. 20 dzieci w wieku od 7 do 14 lat. W czasie zabawy zawsze są pod fachową opieką pięciorga wychowawców – księży salezjanów oraz pedagoga, p. Dominiki. Wolontariuszy jest ok. 40. – To młodzież naszego liceum oraz młodzi, którzy jako dzieci przychodzili do oratorium i później z nami zostali. Wolontariusze mają swoją formację – biorą udział w zjazdach Szkoły Animatora Salezjańskiego, podczas których poznają podstawy pedagogiki, czy uczą się, jak prowadzić gry i zabawy oraz przeżywają osobistą formację duchową – tłumaczy salezjanin.

Gdy pytam, dlaczego warto przyprowadzić pociechę do oratorium, ks. Łukasz podkreśla, że jest to miejsce, w którym kładzie się nacisk na modlitwę, naukę i zabawę, a to kształtuje dzieci. – Nasz założyciel, ks. Jan Bosko powiedział: „Gdy boisko jest żywe, to diabeł jest martwy”. Większość dzieci spędza wolne chwile z telefonem w ręku. Gdy są w oratorium, widzimy, że nie mają czasu po niego sięgnąć. Ksiądz Bosko mówił też, że celem salezjańskiego wychowania powinien być: „Dobry chrześcijanin i uczciwy obywatel”. Myślę, że pomagamy właśnie takimi się stać. Pięknym doświadczeniem jest, gdy obserwujemy, jak dziecko się rozwija, jak zmienia swoje zachowanie, jak buduje relacje z rówieśnikami – stwierdza salezjanin.

Podziel się:

Oceń:

2023-09-12 14:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Katecheza to coś więcej niż lekcja

Archiwum własne

W kościele pw. św. Jacka i św. Doroty uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego i katechetycznego połączono z sesją katechetyczną nauczycieli religii pracujących w szkołach archidiecezji łódzkiej.

Więcej ...

Areszt dla proboszcza z gm. Tarczyn podejrzanego o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem

2025-07-26 15:27

PAP/Piotr Polak

Sąd Rejonowy w Grójcu zdecydował w sobotę o tymczasowym aresztowaniu proboszcza z gm. Tarczyn podejrzanego o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem znajomego bezdomnego – poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Aneta Góźdź.

Więcej ...

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie przebaczeniem?

2025-07-26 22:29
Milena Kindziuk

Red.

Milena Kindziuk

To nie jest zbrodnia, jakich wiele. Kolejna odnotowana w kronikach kryminalnych, popełniona nocą w ustronnym miejscu. To jest rana, która rozrywa serce Kościoła. Bo sprawcą jest kapłan.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się...

Wiara

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia