Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wdzięczność i nagrodzony trud

Ulicami Horyńca przeszedł barwny korowód

Adam Łazar

Ulicami Horyńca przeszedł barwny korowód

W ostatnią niedzielę sierpnia w Horyńcu-Zdroju odbyły się także dożynki powiatu lubaczowskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną w intencji rolników i podziękowaniem za zebrane plony ziemi w kościele zdrojowym bł. Jakuba Strzemię, sprawowaną przez dziekana lubaczowskiego ks. kan. Andrzeja Stopyrę, dziekana narolskiego ks. Juliana Leńczuka, emerytowanego dziekana cieszanowskiego ks. kan. Józefa Dudka, proboszcza parafii horynieckiej o. Bogdana Klóske. Poświęceniu wieńców dożynkowych towarzyszyła modlitwa, a korowód dożynkowy, prowadzony przez orkiestrę dętą z Cieszanowa pod batutą Krystiana Napartego, poczty sztandarowe, władze samorządowe, zaproszonych gości, przeszedł do Parku Zdrojowego na dalszą część święta plonów. Po odegraniu przez orkiestrę dętą i odśpiewaniu przez uczestników dożynek hymnu państwowego i zajęciu sceny przez poczty sztandarowe, były okolicznościowe przemówienia. Podkreślano w nich, że dożynki to narodowa tradycja i najważniejsze święto polskiej wsi. Dziękowano rolnikom za ich pracowitość, wytrwałość, poświęcenie, za przywiązanie do ziemi. W tych okolicznościowych wystąpieniach dziękowano także za piękne, z miłością i sercem wykonane, misternie skomponowane ze zbóż, kwiatów i owoców wieńce dożynkowe, symbolizujące dary ziemi, a które są świadectwem wiary rolników i przywiązania do tradycji ludowej. Starostowie dożynek – Małgorzata Całka z Radruża i Mariusz Kowalczuk z Lipia – gospodarzowi powiatu staroście lubaczowskiemu Zenonowi Swatkowi i wójtowi gminy Horyniec Zdrój Robertowi Serkisowi wręczyli pachnący pszeniczny chleb upieczony z tegorocznej mąki, by pokrojonym na kromki podzielili się z uczestnikami dożynek. Czternastu wyróżniającym się rolnikom wręczone zostały odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wśród zaproszonych gości była delegacja z Ukrainy pod przewodnictwem przewodniczącego Jaworowskiej Rady Rejonowej Mikołaja Romaniuka, która przyjechała z korowajem.

Reklama

Konkursowe zmagania

Dożynkom w powiecie lubaczowskim towarzyszą konkursy na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najsmaczniejszą potrawę regionalną. Wieńce oceniała komisja złożona z muzealników: Małgorzaty Dziury z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Katarzyny Warmińskiej-Mazurek z Muzeum Regionalnego im. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim i Barbary Łuczkowskiej z Muzeum Kresów w Lubaczowie. Spośród 24 wieńców komisja wybrała trzy najpiękniejsze. I miejsce przyznała wieńcowi z Koła Gospodyń Wiejskich w Horyńcu Zdroju, II miejsce KGW w Budomierzu i III miejsce KGW Zabiała. Od 2003 r. podczas dożynek swoje prace prezentują twórcy ludowi. W tegorocznym konkursie wyróżniono prace: Janiny Szynal, Henryka Wiącka, Moniki Szwed.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dożynkowe smakowitości

Wśród potraw najsmaczniejszych szukała komisja w składzie: Krzysztof Zieliński ze Stowarzyszenia Pro Carpahia Rzeszów, fan turystyki kulinarnej, Andrzej Węgierak, szef kuchni z Kresowej Osady i Marta Tabaczek, przewodnicząca Rady Powiatu Lubaczowskiego. Za najsmaczniejszą potrawę komisja uznała gołąbki z tartymi ziemniakami, kaszą i sosem z borowików, przygotowane przez panie z KGW w Budomierzu. Na drugim miejscu znalazła się pierś z kurczaka z kopytkami szpinakowymi, serwowane przez KGW w Starym Lublińcu. Trzecią lokatę zdobyły pierogi z ziemniakami i kiszoną kapustą pań KGW z Zabiały. Komisja wyróżniła też KGW z Uszkowiec za szwaby ze skwarkami.

Na wesołą nutę

Na plenerowej scenie wystąpiły zespoły z terenu pow. lubaczowskiego – zespół folklorystyczny „Roztocze” z Lubyczy Królewskiej, Horyniec -Zdrój reprezentowała kapela biesiadna „Braciaki” i zespół śpiewaczy „Czerwona Jarzębina”, gminę Wielkie Oczy zespół śpiewaczy „Katarzynki” z Łukawca i z tej miejscowości kapela „OdNowa”. Lubaczów reprezentował chór seniorów „Radość” i kapela „Nad Brusienką”. Przegląd dorobku artystycznego zakończył występ zespołu wokalno-instrumentalnego „Cztery Pory Roku” z Oleszyc. Świętowanie zakończyło się zabawą taneczną z zespołęm „Grafitti”. Duży wkład pracy w przygotowanie dożynek wniosło Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie i Gminny Ośrodek Kultury w Horyńcu Zdroju.

Podziel się:

Oceń:

2023-09-12 14:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rozdano „Rogi” i „Misy”

Laureaci 45. Biesiady Teatralnej

Adam Łazar

Laureaci 45. Biesiady Teatralnej

W dniach 1-4 lutego odbyły się konfrontacje Zespołów Teatralnych Małych Form zwane Biesiadą Teatralną.

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

– Maryja, Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć Jej macierzyńskiej opiece – przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Ludzie o wielkim sercu

2024-05-04 15:21

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Z okazji wspomnienia św. Floriana w Sandomierzu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...