Reklama

Wiadomości

Pomoc dla organizacji i grup producentów

Adobe Stock

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o przyznanie wsparcia na „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych”. Nabór potrwa do 3 października 2023 r. To kolejna z interwencji realizowanych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Korzyści z działania w grupie

Duży może więcej – to główny argument przemawiający za zrzeszaniem się rolników w grupy i organizacje producentów. Działanie w grupie ma wiele zalet. Po pierwsze, zrzeszeni rolnicy mają możliwość sprzedaży swoich produktów w ramach dużych, jednorodnych partii towaru – zarówno pod względem odmiany, jak i jakości, sposobu produkcji i przygotowania do handlu. Po drugie, działanie zespołowe ułatwia sprzedaż produktów, uzyskiwanie za nie wyższych cen, wynegocjowanie korzystniejszych warunków kontraktów. Po trzecie, producenci, dzięki połączeniu kapitałów, mogą wspólnie inwestować i razem zakupić potrzebną infrastrukturę, np. obiekty do przechowywania czy przygotowania produktów rolnych do handlu. Po czwarte, taka kooperacja pozwala obniżyć koszty produkcji, np. przez wspólne użytkowanie maszyn i urządzeń; hurtowe, czyli tańsze, zakupy środków do produkcji rolnej. Po piąte, grupa ma większy potencjał w organizowaniu kampanii promocyjnych wpływających na kreowanie marki wytwarzanych przez nią produktów i zwiększanie ich wartości handlowej.

Kto może złożyć wniosek

Reklama

Pomoc skierowana jest do podmiotów prawnych, które uzyskały nie wcześniej niż 1 stycznia 2023 r. status uznania za organizację producentów (na podstawie przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych albo ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych) lub grupę producentów rolnych (na podstawie ustawy z 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dofinansowanie nie dotyczy podmiotów zrzeszających producentów mięsa drobiowego, owoców i warzyw oraz produktów pszczelich.

Warunki uzyskania wsparcia

W pierwszej kolejności podmiot zrzeszający rolników musi uzyskać osobowość prawną wraz z rejestracją w Krajowym Rejestrze Sądowym – Rejestrze Przedsiębiorców. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o uznanie za organizację producentów lub grupę producentów rolnych wraz z planem biznesowym do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR. Od daty uznania na potencjalnym beneficjencie ciąży obowiązek realizacji zatwierdzonego biznesplanu. Dopiero wówczas organizacja producentów lub grupa producentów rolnych może złożyć wniosek o przyznanie pomocy finansowej.

Forma oraz wysokość dofinansowania

Pomoc jest realizowana w formie rocznych płatności przez okres pierwszych 5 lat, liczonych od dnia uzyskania statusu uznania przez organizację producentów lub grupę producentów rolnych. Wysokość dofinansowania wynosi: w pierwszym roku – 10 proc. przychodów netto, w drugim – 9,5 proc., w trzecim – 9 proc., w czwartym – 8,5 proc., w piątym – 8 proc.

Limit dofinansowania w każdym roku pięcioletniego okresu pomocy w przypadku organizacji producentów to 100 tys. euro, natomiast dla grupy producentów rolnych maksymalna kwota to 60 tys. euro (lecz nie więcej niż 6 tys. euro w przeliczeniu na jednego członka grupy).

Sposób składania wniosku

Wnioski o przyznanie wsparcia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje do 3 października 2023 r. wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.

Więcej informacji: na stronie – www.gov.pl/web/arimr, pod numerem infolinii – 800 380 084 oraz w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-09-19 14:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

PROW 2014-2020 na finiszu

Dobiega końca realizacja Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Przewidzianych jest jeszcze kilka naborów z tego programu, ale już teraz można się pokusić o pierwsze podsumowanie.

Więcej ...

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu Dynamicznego Pisma Świętego

2024-12-17 15:58

Karol Porwich/Niedziela

Komisja Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski odradza wiernym korzystania z Nowego Przekładu Dynamicznego w indywidualnej i wspólnotowej lekturze. Jednocześnie pragnie zachęcić do czytania Pisma Świętego w licznych przekładach dostępnych w Polsce, które szanują natchniony charakter ksiąg biblijnych oraz intencje ich ludzkich autorów – czytamy w Nocie Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski odnośnie do „Nowego Przekładu Dynamicznego” Pisma Świętego.

Więcej ...

Kard. Ryś: nigdy nie uwierzę w to, że Jezus chciał podzielonego Kościoła!

2024-12-29 22:05

Julia Saganiak

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: półnaga Ukrainka próbowała zniszczyć...

Wiadomości

Watykan: półnaga Ukrainka próbowała zniszczyć...

W diecezjach na świecie rozpoczyna się Rok Jubileuszowy...

Kościół

W diecezjach na świecie rozpoczyna się Rok Jubileuszowy...

​W katastrofie lotniczej w Muan zginęło 181 osób

Wiadomości

​W katastrofie lotniczej w Muan zginęło 181 osób

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

Kościół

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

Co z postem w piątek w oktawie Bożego Narodzenia?

Kościół

Co z postem w piątek w oktawie Bożego Narodzenia?

Szokujący najazd na klasztor w poszukiwaniu Romanowskiego

Wiadomości

Szokujący najazd na klasztor w poszukiwaniu Romanowskiego

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Wiadomości

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Policja tłumaczy się z najazdu na klasztor w poszukiwaniu...

Wiadomości

Policja tłumaczy się z najazdu na klasztor w poszukiwaniu...