Reklama

Porady

Nasze zdrowie

65 plus, 18 minus...

Adobe Stock

Od kilku tygodni grono pacjentów, którzy mogą korzystać z bezpłatnych leków, powiększyło się o dwie grupy wiekowe.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Program „75+” umożliwiający seniorom, którzy ukończyli 75. rok życia, otrzymanie za darmo wielu leków i niektórych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, wprowadzono we wrześniu 2016 r. Obecnie poprzeczka wiekowa dla dorosłych została obniżona do 65 lat, natomiast nowym programem „18-” objęto również dzieci i młodzież w wieku do 18. roku życia. Prawo do otrzymania określonych leków za darmo mają wszyscy pacjenci mieszczący się w obu grupach wiekowych bez względu na osiągane dochody. Oczywistym warunkiem otrzymania darmowej recepty jest również fakt, że dany lek jest stosowany w schorzeniu, na które cierpi pacjent.

Jaki kod

Reklama

Uprawnienia do bezpłatnego otrzymania przepisanych leków przez pacjentów poniżej 18. roku życia lekarz powinien zaznaczyć w polu „Kod uprawnień dodatkowych” literami „Dz”, natomiast recepta na bezpłatne leki dla osoby powyżej 65. roku życia powinna być oznaczona literą „S”. Jeżeli recepta nie będzie zawierała prawidłowych oznaczeń, farmaceuta nie będzie mógł jej poprawić ani tym bardziej bezpłatnie zrealizować. Od 1 listopada programem bezpłatnych leków objęte będą kobiety w połogu, czyli w czasie przypadającym po urodzeniu dziecka. Obecnie takie uprawnienie przysługuje kobietom w ciąży, którym lekarz prowadzący wystawia recepty na leki stosowane w ciąży oznaczone literą „C” lub „Cn” – dla kobiet nieubezpieczonych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Leki z listy

Listy leków, na które lekarz może wystawić bezpłatną receptę, są opublikowane w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia i na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. W wykazie bezpłatnych leków dla niepełnoletnich pacjentów znajduje się 2,8 tys. pozycji, a dla grupy 65+ – prawie 3,8 tys. pozycji. W wykazach ujęte są m.in. leki: antyhistaminowe, hormonalne, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe, stosowane w chorobach dróg oddechowych, urologicznych, układu pokarmowego, w nadciśnieniu tętniczym oraz szczepionki. Wykazy leków będą cyklicznie aktualizowane.

Od kogo recepta

Serwis internetowy Ministerstwa Zdrowia (pacjent.gov.pl) informuje, kto ma prawo do wystawienia bezpłatnej recepty osobom spełniającym kryteria. Są to: lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), który ma umowę z NFZ, lekarz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) lub lekarz po zakończonym leczeniu szpitalnym – po spełnieniu dodatkowych warunków oraz pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej uprawniona do wystawiania recept, która ma umowę z NFZ.

Profilaktyka

Od 1 listopada rozszerzony będzie program profilaktyki raka piersi. Obecnie z bezpłatnych badań mammograficznych mogą korzystać panie w wieku 50-69 lat, po 1 listopada będzie to grupa w wieku 45-74 lat.

Program Profilaktyka 40 PLUS został przedłużony i będzie trwał do końca czerwca 2024 r. To program zawierający pakiet bezpłatnych badań diagnostycznych dla osób powyżej 40. roku życia, które dotąd z niego nie korzystały lub korzystały ponad 12 miesięcy temu. Do programu można się zgłosić na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, przez infolinię (nr tel. 989, codziennie w godz. 7-20) i w przychodni POZ uczestniczącej w programie.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-10-03 14:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Salezjanie wobec rozprzestrzeniania się wirusa Ebola

EU Humanitarian Aid and Civil Protection / foter.com

„Sytuacja gwałtownie się pogarsza – pisze w raporcie na temat zmagań z wirusem Ebola ks. Jorge Crisafuli przełożony salezjanów w Afryce Zachodniej. – W Liberii z 1386 zgłoszeń zachorowania zmarły 754 osoby, w Sierra Leone na 1050 przypadków są 392 zgony, w Nigerii natomiast, gdzie epidemia wydaje się być pod kontrolą, spośród 16 zarażonych zmarło 5 osób. informuje, że liczba dotkniętych wirusem może osiągać nawet 20 tysięcy. Wśród zarażonych znalazło się 240 pracowników służby zdrowia, spośród których zmarło ponad 120 osób.

Więcej ...

W kościołach coraz popularniejsze są ofiaromaty

2024-12-27 07:09

Adobe.Stock

W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę. Niektórzy księża decydują się na całkowitą rezygnację z tradycyjnej tacy. To wygodne i służy transparentności finansów Kościoła – powiedział PAP pomysłodawca pierwszego w Polsce ofiaromatu Karol Sobczyk.

Więcej ...

Resort sprawiedliwości doprecyzuje przepisy tzw. ustawy Kamilka

2024-12-27 17:10

Adobe Stock

Przepisy tzw. ustawy Kamilka mają być bardziej precyzyjne. Zniknąć mają także niepotrzebne komplikacje – przekazał resort sprawiedliwości, odnosząc się do projektowanej nowelizacji tzw. ustawy Kamilka. Projekt regulacji wpisano do wykazu prac rządu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

Kościół

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

Co z postem w piątek w oktawie Bożego Narodzenia?

Kościół

Co z postem w piątek w oktawie Bożego Narodzenia?

Wino św. Jana

Wiara

Wino św. Jana

Pasterka z Małą Armią Janosika podbija sieć. Występ na...

W wolnej chwili

Pasterka z Małą Armią Janosika podbija sieć. Występ na...

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Wiara

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Szokujący najazd na klasztor w poszukiwaniu Romanowskiego

Wiadomości

Szokujący najazd na klasztor w poszukiwaniu Romanowskiego

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Wiadomości

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Wiara

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć